Windows 7

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Како во 7мицата да ги избришам инсталираните гаџети? Инсталирав неколку гаџети како GPUObserver, FB Explorer, ама веќе не ги наоѓам како потребни, а не знам како да ги избришам, само ги изгасив:toe:
Прај делит на фолдерот со гаџетот што не ти треба.Најверојатно ти се во disc C-program files-windows sidebar-gadgets и таму ке си побараш фолдери со гаџетите што сакаш да ги избришеш.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Како во 7мицата да ги избришам инсталираните гаџети? Инсталирав неколку гаџети како GPUObserver, FB Explorer, ама веќе не ги наоѓам како потребни, а не знам како да ги избришам, само ги изгасив:toe:


Сликата е од Виста ама исто е и во 7ка.

--- надополнето ---

Прај делит на фолдерот со гаџетот што не ти треба.Најверојатно ти се во disc C-program files-windows sidebar-gadgets и таму ке си побараш фолдери со гаџетите што сакаш да ги избришеш.
Таму се ставаат гаџети кои се инсталираат преку инсталациона програма на глобално ниво. А за секој инсталер е потребно и администраторски права (UAC). Тие што се ставени таму треба да се одинсталираат со соодветниот одинсталер а не рачно.
А останатите без UAC се инсталират на корисничко ниво и одат во
Код:
C:\Users\<korisnik>\AppData\Local\Microsoft\Windows Sidebar\Gadgets\
и тие можат да се бришат рачно.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Некој добар торент за Windows 7 Ultimate 32 битен?
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Windows 7 - Проблем при стартување - ПОМОШ

Имам инсталирано Windows 7 - 32 bit. Додека скенирав во (C) новиот Анти вирус на Microsoft ми даде знак дека во компјутерот имам Тројанец, и имаше опција REMOVE. Стиснав на REMOVE и пишуваше дека вирусот е успешно отстранет. Но сега кога го уклучувам компјутерот на секое стартување на Windows ми пишува дека неможе да го најде "sshans21.dll". Помагајте ве молам!

На овој линк имате и слика:

 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
Имам инсталирано Windows 7 - 32 bit. Додека скенирав во (C) новиот Анти вирус на Microsoft ми даде знак дека во компјутерот имам Тројанец, и имаше опција REMOVE. Стиснав на REMOVE и пишуваше дека вирусот е успешно отстранет. Но сега кога го уклучувам компјутерот на секое стартување на Windows ми пишува дека неможе да го најде "sshans21.dll". Помагајте ве молам!

На овој линк имате и слика:

Еве ти го одговорот.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Имам инсталирано Windows 7 - 32 bit. Додека скенирав во (C) новиот Анти вирус на Microsoft ми даде знак дека во компјутерот имам Тројанец, и имаше опција REMOVE. Стиснав на REMOVE и пишуваше дека вирусот е успешно отстранет. Но сега кога го уклучувам компјутерот на секое стартување на Windows ми пишува дека неможе да го најде "sshans21.dll". Помагајте ве молам!

На овој линк имате и слика:

Вирусот е исчистен ама една ситница не се исчистила. Имаш две решенија
1)Отвори го старт мени и пиши msconfig. Отвори го тоа, горе појди на Startup и подлу барај запис кој во комадата содржи: rundll32.exe sshans21.dll
Исклучи го (одштиклирај го) тој запис.

Или

2)Стави чистач како CCleaner и со него исчисти го Startup или Startup entries, незнам како е точно.
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Фала ви многу! Операцијата беше успешна! :vozbud:
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.032
Поени од реакции
6.054
Бидејќи не сакаше да ми се спојат 2 unallocated spaceS, Избришав 2 партиции со надеж дека ќе се спои.
Ама од тоа .!. бидна. Не само што не се споија, туку и при обид да направам партиција од тоа што порано ми беше Locad Disk D, сега ми дава error.

failed to create a new partition on the selected unused space. [Error: 0x800420f]

Помош?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.032
Поени од реакции
6.054
GOMNA WINDOWS.jpg

А кога ќе пробам преку Disk Managment од Control Panel; ми го дава горното
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Што од тука ми е потребно да инсталирам т.е од овие абдејти ?
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
9
Дали сте знаеле дека доколку инсталираш Виста или 7ца вракање на ХР нема ??
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Дали сте знаеле дека доколку инсталираш Виста или 7ца вракање на ХР нема ??
Во кој смисол, дека нема да сакаш или нема да можеш? :) Јас имав 7 па се вратив на ХП ама зошто морав ради еден програм што не работеше на 7, инаку стварно не би се враќала :)
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
9
pa ako probas da napravis format koga veke imas instalirano ili 7ca ili vista ne mozes! Ti izleguva plav ekran i edinstvena opcija ti e da go resetiras kompjuterot istoto se slucuva bezbroj pati .... a kako si uspeala ti jas stvarno ne znam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom