Windows 7

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Во април 10 излегува Windows 7 RC1 најверојатно.А овој сеа што е не е RC1 сеуште, зборам за 7057 билд.
Да де. Тогаш ќе ја ставам РЦ1 да ја пробам, но сега некако ме одбива фактички тест верзија не ми се користи...
Ќе си останам на мојот сервер 2008.
 

SIRKO

Believe in Manchester United FC
Член од
8 јануари 2008
Мислења
287
Поени од реакции
18
Што се замарате со 7 ХР е машина.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Што се замарате со 7 ХР е машина.
Другар така викаа и за 2000ка, и за 98, но времето оди напред, ХП до следна година ќе биде тиње, од вируси и СП закрпи веќе не го спасуваат, мора да одиш напред.
Не викам дека 7 и посебно Виста се добри но, мораш да си во чекор со времето...
Сепак зависи кој за што го користи ако си за кодинг или слично тогаш Линукс е тука...
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
XP ке биде срање кога ке му исклучат Update се додека има update за XP тогаш е стабилен и фура бес проблем, кога ке нема тогаш ке биде срање сега не е уште е број 1 во светот ,а и читав дека microsoft ке го воделе XP до 2014 година фурајте на XP бес проблем додека ви ги врти сите игри што се нај нови како Assassins Creed, Spiderman Web of Shadows ,GTA 4 па и по новите што испагаат се копитабилни со XP така да нема потреба од Vista се додека не дојде Windows 7 ,мада ја користам Vista :kesa:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Во Windows 7 има некој ситни грешки, дај боже да се поправат со RC верзијата а па за Full да ги нема ич. :toe:
А XP-то за еден месец ми факаше омна вируси или несо штетно. Инаку сега си мавам Vistata со sp2 и закон е
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
а што Vista Win 7 не фаќаат вируси, System32 чим постои ке има вируси
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
XP + SP3 i nemas nikakov problem
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
XP ке биде срање кога ке му исклучат Update се додека има update за XP тогаш е стабилен и фура бес проблем, кога ке нема тогаш ке биде срање сега не е уште е број 1 во светот ,а и читав дека microsoft ке го воделе XP до 2014 година фурајте на XP бес проблем додека ви ги врти сите игри што се нај нови како Assassins Creed, Spiderman Web of Shadows ,GTA 4 па и по новите што испагаат се копитабилни со XP така да нема потреба од Vista се додека не дојде Windows 7 ,мада ја користам Vista :kesa:
Assins Creed, Spiderman Web of Shadows најнови? :)
И баш ако е компјутерот наменет за игри треба Vista или бета 7цата за DirectX 10 (што го нема на XP).
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Дорбо не се баш најнови ама не се ни стари, не ми текнуваат мада се добри тие игри него другото
DirectX 10 има за XP
http://www.techmixer.com/download-directx-10-for-windows-xp/
http://makpcworld.com/index.php?option=com_content&view=article&id=596:directx-10-xp&catid=33:Tips & Tricks&Itemid=53
Не е официјален и не работи со мнооогу игри и згора на тоа не се бришат како што треба и за полно игри не можеш да ги играш воопшто пошто не ти дава слика (ни кога ќе активираш да се стартува во 9ка ни на 10ка), ти кажувам од лично искуство кога не сакав да се префрлам на Vista :)
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Assins Creed, Spiderman Web of Shadows најнови? :)
И баш ако е компјутерот наменет за игри треба Vista или бета 7цата за DirectX 10 (што го нема на XP).


бета седмицата има дх 11 е сега такви картички кизнај кога ке видиме
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
238
Поени од реакции
4
Што се замарате со 7 ХР е машина.
Хехе како да не XP машина, 7 според мене е многу пати подобра до сега како што се гледа, а не друго бета е.Па размисли малце :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Sedmica - neispravni UAC?


Taman kada smo ga počeli hvaliti kako je daleko bolje riješen od User Access Controla u Visti, dolaze vijesti da u Sedmici ne radi kako treba…



Prema pisanju blogera Long Zhenga, novi UAC (User Access Control) u Windowsima 7 kojemu se svi divimo i hvalimo ga kako je bolje riješen od onoga u Visti, zapravo - ne valja! Prema Zhengovoj interpretaciji, problem s novim UAC-om je što prijavljuje programe koji pokušavaju unijeti promjene na računalu, ali ne prijavljuje i korisničke promjene postavki Windowsa. Ovo znači da i mijenjanje postavki UAC-a ne generira nikakvu prijavu korisniku. Prema autoru, ovo se može iskoristiti od strane malicioznih aplikacija koje prvo mogu promijeniti (bez ikakvog obavještenja) postavke UAC-a, a to kasnije iskoristiti za instalaciju zloćudnog koda.

Navodno je problem lako rješiv, a dovoljno je vratiti notifikaciju u UAC svaki puta kada se mijenjaju njegove postavke. Microsoft je navodno svjestan ovoga, ali kako je odlučio ne mijenjati ovakav način rada novog UAC-a, Zheng se nada da će javno objavljena sigurnosna rupa ipak natjerati ekipu iz Redmonda da je zakrpa prije konačnog izlaska Sedmice.

http://www.bug.hr/vijesti/sedmica-neispravni-uac/95197.aspx
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
^^ Епа добро де бета е багови има и ќе има. И целосна кога ќе биде ќе има пак проблеми, се е прашање на време, кога ќе искочи целосната па по неа и сп закрпите...
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
238
Поени од реакции
4
Нормално е да има багови бета е....Ке ја средат до финалната верзија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom