Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еј дали некој знае колку од прилика би коштаво поправка на sony ericsson k510i падна во вода и сега не работи што може да му е
 
А

Адриано

Гостин
Првото полнење на нов телефон колку саати треба да трае?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
појма си немате:
значи литиумските батерии за разлика од никел-металхидрид/кадмиум NiMh NiCd се со многу поразлична конструкција и состав. Ги има во секакви форми и димензии и се со напони од 3,3 до 4,0 волти. Животен век им е од 24 до 36 месеци и тоа нивниот капацитет слабее за 20~40 % годишно без оглед на тоа колку пати е напунета или колку ја чувате. Најдобра температура за складирање е колку што може пониска Т.Е. фрижидер. Колку е потопла околината толку повеќе слабее. Истотака нечини да се чува и складира 100% напунета како и 0% - празна, најидеално е околу 40 %. Што се однесува до пунењето, можеш да ја пуниш колку сакаш и кога сакаш, што дури и е препорачано од некои производители на ќелии како што е ВАРТА. И доколку сте отвориле некогаш батерија од мобилен, таа електроника што е внатре служи за да ја заштити батеријата од целосно празнење, зашто за разлика од никел-кадмиум/металхидрид, доколку литиумска батерија се испразни (напонот и се спушти испод 2,4 ~ 3,0 волти - зависно од производителот) таа е мртва, и тука настапува електрониката која кога ќе дојде напонот на критично ниво, ја исклучува ќелијата од колото. А што се однесува до полнењето со различни струи, нема "ИДЕАЛНА" струја за полнење, таа зависи од самата ќелија. Значи ако одредена ќелија побарува 200 милиампери за да се полни, колку и да и дадеш таа ќе троши само 200, но доколку на располагање има помалку ќе се пуни поспоро но тоа не е никаков проблем за неа. И уште нешто од НЕТ: Unlike Ni-Cd batteries, lithium-ion batteries should be charged early and often. However, if they are not used for a long time, they should be brought to a charge level of around 40%–60%. Lithium-ion batteries should not be frequently fully discharged and recharged ("deep-cycled") like Ni-Cd batteries, but this is necessary after about every 30th recharge to recalibrate any external electronic "fuel gauge" (e. g. State Of Charge meter). This prevents the fuel gauge from showing an incorrect battery charge.
+
Дефинитивно за Литиумските батерии е најпрепорачливо да се полнат со своите фабрички полначи, тие полнат со повеке милиампери отколку другите полначи за Никел к. батериите. Ама нема проблем да има и да се полнат со послаби полначи, вклучувајки ги тука и УСБ приклучоците од компјутер, ама проблемот е во тоа што ако ги полните со толку слаб полнач, полненјето ке трае.....ке трае....можеби и дупло подолго. Еве на пример јас во викендица имам полнач од 650милиампери, а дома полначот за НОКИАТА ми е повеќе од 800 ма., па кога полнам со оригиналниот полненјето завршува за 2 саата, а со другиот....охохооооо 4 саати, и тоа ствара нервоза!!! А за оштетување нема шанси да се оштети ако се полни со послаб полнач, тоа е 100% точна информација! И за оставање на полначот постојано во струја сум испитал до сега 100 пати дека нема ШАНСА да се расипе зашто тој кога е уклчучен во струја, а не е приклучен во телефонот, тој не влече струја, ова е мое мисленје зашто јас цел живот ги оставам полначите во струја и не се ни загреваат, не замирисуваат....ништо не прават-како мртовци си седат
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143


Ај ако можи совет што телефонче да одберам од овие.. :)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10


Ај ако можи совет што телефонче да одберам од овие.. :)
ја би ти препорачал сониериксон ц902и или ако не ти се даваат толку пари нокиа 6650. ја кога би бирал би ја зел нокиата само дека е нокиа ама па сониво има многи подобра камера. а и нокиа 6300 не ти е лош. ја имам таков и многу сум задоволен ама ако сакаш телефон за заебанции земи си го сонито. сепак не се малце пари 8000!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Според мене точно ти се распоредени само читај ги одпозади од сониериксон ц902 ако несакаш толку кеш доплата тогаш е51 е одличен па се оди наназад ;)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
зашто 6300 кога за истите пари има подобар 5310 за малку повеќе доплата е51 или 6650 тм
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
HELP

LUGE znae li nekoj kako se isklucuva mobilniot od nokia pc suite ?
Mislam kako da napravam safely remove na telefonot.
Inaku koristam NOKIA 3110 classic.
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
Luge dali nekoj moze da mi najde registry cleaner za nokia n93 za symbian thirth edition.Malce otidov off topik ama ako nekoj moze neka mi prati na PP ili neka mi kaze od kaj da najdam.
HELP PLZZZ
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
LUGE znae li nekoj kako se isklucuva mobilniot od nokia pc suite ?
Mislam kako da napravam safely remove na telefonot.
Inaku koristam NOKIA 3110 classic.
Мислам дека нема safely remove на телефонот само го откачуваш од кабелот

Luge dali nekoj moze da mi najde registry cleaner za nokia n93 za symbian thirth edition.Malce otidov off topik ama ako nekoj moze neka mi prati na PP ili neka mi kaze od kaj da najdam.
HELP PLZZZ
За што ти треба ова ? што сакаш да направиш ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Luge dali nekoj moze da mi najde registry cleaner za nokia n93 za symbian thirth edition.Malce otidov off topik ama ako nekoj moze neka mi prati na PP ili neka mi kaze od kaj da najdam.
HELP PLZZZ
pa mi treba za da iscistam registri na telefonot.
Не смее да се оставаат линкови така да ти го пратив линкот по пп ... па пиши дали ќе завршиш работа :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom