Помош за избор на лаптоп

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Та и вреде ли.

За 650 евра имаш i5 процесор, Nvidia графичка (од новите серии ако не се лажам), 500GB хард диск, 3GB рам. Ова е топ цена за овие спецификации. Мислам дека е волку да не речам ниска цена единствено оти е ASUS. Немам многу доверба во таа компанија али конфигурацијава вреди за парите
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
И тоа како го бива,башка тоа им е и основна намена на нетбуците,за сурфање фејсбук и све друго шо наброи е супер,ем 802.11 b/g/n ти е мрежната,ем си имаш веб-камерче со интегрирано микрофонче за скајп или сл.
Ма да и филмчиња ке можеш да гледаш без проблем! Ако тие доста 10 инчниот дисплеј!
А блутут,екстерно(ако ти затреба)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
http://t-home.mk/mk/107/554/72/Korisnichki_uredi/Kompjuteri_i_oprema/Laptop_kompjuteri/Fujitsu_LIFEBOOK_AH530_Glare.html

Што мислите? Иначе ќе го користам за Adobe After Effects, Photoshop и тоа во главно :)
Ќе работиш дизајн кога ќе бидеш на кафе со пријатели, на клупа во парк или во автобус/воз/авион? Тебе ти треба работна станица, не лаптоп.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Бидејќи лаптопиве нит ги сакам нит пратам нешто посебно ме интересира кои брендови се издвојуваат генерално, кога гледав последен пат солидни беа Тошиба и Асус, сега како стојат работиве?

Прашувам за мој другар :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ако сакаш бренд да купи другарти, барај Дел инспајрон или ХП павилион...
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ќе работиш дизајн кога ќе бидеш на кафе со пријатели, на клупа во парк или во автобус/воз/авион? Тебе ти треба работна станица, не лаптоп.
Не пијам кафе ^^
Иначе, лап-топот има многу предности, што во овој случај на мене ми се покорисни отколку купување на „работна машина“.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Не пијам кафе ^^
Иначе, лап-топот има многу предности, што во овој случај на мене ми се покорисни отколку купување на „работна машина“.
Сака да ти ја укаже основната намена на лаптопот,генерално значи!
А потребите твои се косат со потребата за лаптоп,освен ако не е Alienware модел! :)
Лаптопот ти дава мобилност и во твојов случај работење каде и да си,но,за овие твои потреби ти треба десктоп пц кој ќе го купиш и за помала цена од таа шо сакаш да ја потрошиш за лаптоп а ќе добиеш доста поголеми перформанси!
Ако си спремен да потрошиш поголема сума на пари ок, али со овој лаптоп нема да можеш да ги работиш адоб афтер ефектс и фотошоп со максимална брзина и ефикасност!
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не пијам кафе ^^
Иначе, лап-топот има многу предности
Нема многу предности, туку има само една: Портабилност.

Се друго се минуси и недостатоци во споредба со нивните поголеми браќа, десктопите.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Нема многу предности, туку има само една: Портабилност.

Се друго се минуси и недостатоци во споредба со нивните поголеми браќа, десктопите.
+1 абсолутна вистина.

@ Dzish tnx :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Нема многу предности, туку има само една: Портабилност.

Се друго се минуси и недостатоци во споредба со нивните поголеми браќа, десктопите.
Да, да, се сложувам со тебе, кога повторно подобро ќе размислам. Но прашањето ми беше за лап-топот дали вреди, нели, не лаптоп версус десктоп :) Иначе, доста е доволно i3 процесор. Најак е од тие со две јадра, не барам повеќе.

:)
 

mikki

FeRRuM
Член од
15 мај 2009
Мислења
74
Поени од реакции
0
Јас имам дома Тошиба, според ценава изгледа е истиот. Свашта има преживеано. Штом дивјак како сестра ми го користи и на него се лакира, руча, шминка, прибира вируси и и` се слизнува одвреме навреме, немај гајле за издржливост и такви работи.
Само како што кажа Џиш, Тошибата има интегрирана графичка картичка, мене само тоа ми пречи кај нејзиниот лаптоп. Инаку супер е.
i kaj mene isto e toshiba no grafickata mi e gma4500 1gb i ne e dobra za igri imali nesto so moze da se napravi da se pojaci ili da se zameni??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom