Помош за избор на лаптоп

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
ProcessorIntel® Core®2 Duo T5800 2.00Ghz 2MB L2 cache,800 MHz FSB Memory3GB 667Mhz DDR II Hard Disk320GB SATA 5400 rpm Acer Graphics CardATI Mobility Radeon HD 3470 Display15.4 WXGA TFT LCD 1280x800 Crystal Brite Optical DrivesDVD +SuperMulti (tray) LANWLAN 802.11b/g, LAN 10/1000 BluetoothAvailable Camera0.3MP CardBus PCMCIAExpressCard™ slot Type II Card Reader5 in 1 AudioHigh Definition Audio Connectivity4 x USB 2.0 ports IEEE 1394 port (4-pin), S-video TV-out Battery6-cell LiIon - 2.2- hour battery life


ACER 5630g
цена: 39.800

Го бива или не...?
Acer во последно време супер се покажуваат, неколку другари си земаа и до сега за ништо не се пожалиле, ни на хард диск ни на греење (повеќе од нормално колку што грее секој лаптоп) ни на ништо, а повеќето ги малтретираат лаптоповите, те. им користат како десктоп и претежно од времето им се уклучени. Така да после Дел и Тошиба би ги ставил Ацер. Прифатлива цена, добри перформанси и добар квалитет.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
Дај препорачајте некој лаптоп што ќе издржи многу повеќе време да биде вклучен и притоа да не биде вжештен како пегла на жар. :)
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Celo vreme bev Toshiba i denes najdov Dell za 31000 den so slednive karakteristiki i go zedov direkt. Mislam deka megu dell i toshiba, dell se podobri i zatoa, razlikata bese so toshiba imase 4 gb ram, ali pa i ako imam neso potreba ke dogradam, mada mislam deka ke neam. Vie so mislite, napraiv dobar izbor so dell ili treba da se ubijam so ne go zedov toshibata so karakteristikite so vi gi pisav prethodno? :helou:

Intel® Pentium® Dual Core T4200 (2.0GHz/800Mhz FSB/1MB cache)
Genuine Windows Vista® Home Basic Edition SP1
Glossy, widescreen 15.6 inch display (1366x768)
8X CD / DVD Burner (Dual Layer DVD+/-R Drive)
2GB1 Shared Dual Channel DDR2 at 800MHz
250GB2 SATA Hard Drive (5400RPM)
Intel Graphics Media Accelerator X4500HD
High Definition Audio 2.0
Dell Wireless 1397 802.11g Half Mini-Card
4-cell battery
Jet Black
1Yr Ltd Warranty and Mail-In Service
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Дефинитивно подобар избор ти е Dell како бренд. За конфигурацијата мислам дека е сосема солидна, освен вградениот GPU (графичка) на матична, но сепак веројатно не ти треба за игри, како и да е добар избор, сепак Dell е секогаш поскап од останатите.
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Ja bi preporacal MSI recisi site odat so posebna grafika (barem za tie 31000 den.) baska i letat u performansi toj so e 31000 den imase grafika 256 mb so za laptop e solidno (ja taka mislam)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Ај и јас нешто да допринесам:
Брендот е добар!
Процесорот е добар, ама можело и подобар.
Графиката за онборд е добра!
Меморијата е добра!
Батеријата е слаба(4 келии)
Со здравје да се слижиш и долго да ти трае!!!
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Дефинитивно подобар избор ти е Dell како бренд.
Dell како бренд можеби, но како производ (претпоставувам дека си зел Vostro) e ѓубре, ако не ми веруваш стисни го Н копчето да видиш колку пропаѓа тастатурата, а после иди до најефтината Тошиба и напрај го истото и ќе ја видиш разликата, башка батеријата е со 4 келии а не со 6 па сеа ти види дали се исплаќа да земеш Dell за наш пазар или Тошиба за наш пазар. Не ги коментирам тие наменети за западна Европа у САД, тие се друга прича.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас знам дека делл ги имаат најлошите батерии за лапотпи, сите што имаат се жалат , дека брзо прегоруваат се расипуваат и слично.
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
hmmm..... aj ke vidam kako ke me sluzi, plus ovie mi dadoa 3 godini garancija, so mislam deka i ne e malku za lap top. Mene poise mi treba taka u stranstvo, zaso ispadna sea da odam na pat dva meseci i zatoa i tolku nabrzina zemav, a ja si imam doma staticki za makotrpna rabota :). A plus se zaletav po dell zaso mi bese nogu ubav na izgled od toshibata :kesa: - zenska rabota
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
hmmm..... aj ke vidam kako ke me sluzi, plus ovie mi dadoa 3 godini garancija, so mislam deka i ne e malku za lap top. Mene poise mi treba taka u stranstvo, zaso ispadna sea da odam na pat dva meseci i zatoa i tolku nabrzina zemav, a ja si imam doma staticki za makotrpna rabota :). A plus se zaletav po dell zaso mi bese nogu ubav na izgled od toshibata :kesa: - zenska rabota
90 % од тие што ги знам што имаат делл се девојки :) btw супер е 3 години гаранција , супер си е конфигурацијата.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Јас сум од ретките значи :) Toshiba имам :)
паметно :).

бтњ и јас иам тошиба ... 2 години го користам и да чукнам в дрво досеа не ме изневерил :icon_lol:. Башка во мн тестирања Тошибата се има покажано подобра од сите останати конкуренти :smir:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас сум од ретките значи :) Toshiba имам :)

Па сигурно не си одела на изглед сигурно, најмногу девојките пагаат на розеви , црвени и слично шарени кичести лаптопи.
А и јас досега само toshiba сум користел , еве веќе 3 години. И сигурно нема да преминам на некој друг во иднина.
 

МнмлЧупе

Форум зависник
Член од
9 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
6
паметно :).

бтњ и јас иам тошиба ... 2 години го користам и да чукнам в дрво досеа не ме изневерил :icon_lol:. Башка во мн тестирања Тошибата се има покажано подобра од сите останати конкуренти :smir:
Знам дека ептен ги фалат Тошиба и зато таков зедов. Е мојот е тазе (1 месец стар) :) ама ќе тера... Осеќам :icon_lol::pipi:

Па сигурно не си одела на изглед сигурно, најмногу девојките пагаат на розеви , црвени и слично шарени кичести лаптопи.
А и јас досега само toshiba сум користел , еве веќе 3 години. И сигурно нема да преминам на некој друг во иднина.
Па да, поќе ме интересираше шо има внатре лаптопот од колку шо боја е и слични глупости :) а и воопшто не е грд овај - преубав ми е :) не дека е мој ама... :pos: позз
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Јас знам дека делл ги имаат најлошите батерии за лапотпи, сите што имаат се жалат , дека брзо прегоруваат се расипуваат и слично.
а мене продавачот во купилаптоп ме убедуваше дека делл имале најасални батерии :S среќа што испадна дека немаат од кутија лаптоп, па не им остаив пари, али штом вие викате така за батериите на делл НИКАД више нема да идам во купилаптоп, е***и трговците лажговци!

A plus se zaletav po dell zaso mi bese nogu ubav na izgled od toshibata :kesa: - zenska rabota
Точно е дека Тошиба неможе да се пофали со изглед, али тоа зависи на кој колку му е битно - мене лично ич

паметно :).

бтњ и јас иам тошиба ... 2 години го користам и да чукнам в дрво досеа не ме изневерил :icon_lol:. Башка во мн тестирања Тошибата се има покажано подобра од сите останати конкуренти :smir:
А и јас досега само toshiba сум користел , еве веќе 3 години. И сигурно нема да преминам на некој друг во иднина.
И јас имам една од пред 3-4 години и да чукнам у дрво, освен последново лето што прегреваше (24/7 е уклучен) на ништо друго неможам да се пожалам, а и тоа се среди со еден кулер, вториов ми е пола година и исто тропам у дрво, освен што не е за у lap пошто доста грее, али тоа ти е, што ќе пратиш тоа ќе имаш. Третиот лаптоп што ќе го зимам набрзо ќе биде исто Тошиба,


Знам дека ептен ги фалат Тошиба и зато таков зедов. Е мојот е тазе (1 месец стар) :) ама ќе тера... Осеќам :icon_lol::pipi:


Па да, поќе ме интересираше шо има внатре лаптопот од колку шо боја е и слични глупости :) а и воопшто не е грд овај - преубав ми е :) не дека е мој ама... :pos: позз
ретко трезвено размислување на девојче околу компјутер (честитки, а со ова нејќам да навредам никоја туку да посочам дека обично ич не им чуе се додека компјутерот може да отвори јутуб у ФБ/Хи5)

Кој бренд да го бркате е прилично очигледен (иако освен за Тошиба добри зборови имам слушано и за Sony како и за америчките Dell/HP)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom