Гитара (почетник)

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Има има бааги таму. Сите научи ги, нема да ти се на одмет. Глеам се снимаш ова она, сними си прогресии у различни модуси (phrygian, lydian...ово оно) да видиш какво чувство,атмосфера прават скалите полесно иде после пишување песни. Коа точно знаеш што сакаш да постигнеш со делот.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
Slusaj sea...ja ke ti pomognam za se...prvo ako sakas stai me vo MSN za po detalno..Lovin_boy_zi-ka@hotmail.com......
Za gitarata izbor ne ti se mesam ama da ti kazam Fender za mene e pot a moze gipson...

a za drugo sea...

1.za da naucis akordi,skali,i se drugo...odi na ovaa strana...:http://www.all-guitar-chords.com
2.ako sakas nesto po na zivo...Odi na ovaa strana...www.justinguitar.com
ps:tipot objasnuva se...koj i da e stil,skali,akordi...(samo da znes angliski)bidejki zboruva na angliski...
3.a na youtube ima ton casovi za pesni,akordi,skali,tehniki....se....to ti e se....

PS:sviraj gi prvo prvite osnovni akordi C,D,A,E,G.....potoa malce poteskite za pocetok F,H,B.... i taka natamu....
 

Necron

Пријател од соседството
Член од
24 март 2008
Мислења
53
Поени од реакции
2
Имаш squier во мими во стар беверли. Ја таму ја земав мојата околу 10000 ден. се, имаш single coil и со humbucker.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Немој oд Bullet серијата да зимаш У НИКОЈ СЛУЧАЈ! Боље додади уште некој денар земи Affinity или Standard. Колку толку барем ќе имаш подобро дрво па ќе можеш да смениш магнети и штимери и да имаш супер гитара. Bullet-oт е правен од шпер-плоча и е ептен тапа.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
309
Јас иам една гитара од 78-ма година, со 78 жици :)
Да соберам 500 денари и идам у шоп и бам бам купувам 6 Yamaha жици и фатам ,,свирам" по дома. :)
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Се извинувам за bump-ов, но имам прашање.
Планирам деновиве да започнам со гитара, значи моментално на гитара сум комплетен noob, досега свирев на клавир 5 години така да нотите, тактовите, такви работи ги знам (иако незнам колку ќе ми помогне тоа). Сакав да прашам на каква гитара би ми препорачале да почнам, и колку пари отприлика ќе ме чини, немојте само да претерувате, сепак почетник сум. Фала :helou:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Се извинувам за bump-ов, но имам прашање.
Планирам деновиве да започнам со гитара, значи моментално на гитара сум комплетен noob, досега свирев на клавир 5 години така да нотите, тактовите, такви работи ги знам (иако незнам колку ќе ми помогне тоа). Сакав да прашам на каква гитара би ми препорачале да почнам, и колку пари отприлика ќе ме чини, немојте само да претерувате, сепак почетник сум. Фала :helou:
Најубаво е да почнеш со некоја што се вика "чкарт" гитара, со пластични жици 1 2 и 3та и со голем размак од врат :) Прво ќе се мачиш едно 4-5 месеци, ама после кога ќе фатиш електрична у рака ќе ти летаат прстите. Иначе тоа што си свирел клавир и те како ти е еден голем +, и ако си убаво поткован со ноти спремен си за свирење...За гитара некоја особено незнам да ти посочам, прошетај си по музичкиве продавници што се, разгледај како стоиш финансиски па купи си. Ајде поздрав :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Се извинувам за bump-ов, но имам прашање.
Планирам деновиве да започнам со гитара, значи моментално на гитара сум комплетен noob, досега свирев на клавир 5 години така да нотите, тактовите, такви работи ги знам (иако незнам колку ќе ми помогне тоа). Сакав да прашам на каква гитара би ми препорачале да почнам, и колку пари отприлика ќе ме чини, немојте само да претерувате, сепак почетник сум. Фала :helou:
Охоо чим знаеш да свириш клавир, тогаш ќе немаш проблем со гитара. Прво би ти препоручал да земеш некоја ефтина акустична гитара со многу широк врат за да се навикнеш на жиците, да научиш да ги фаќаш акордите и да ти зајакнат коските. После зависи од тебе дали ќе земаш по професионална акустична или ќе идеш на електрична (=
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Фала за помошта. :helou:
Имате некој предлог за акустична гитара?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom