Гитара (почетник)

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
Да ми треба избор на гитарра сега сфатив за акордите ке ги научам само да купам гитара дајте предлози
Фала на сите за шо ми помогнавте досега.

ПС. НЕ ГО УПОТРЕБУВАЈТЕ ЗБОРОТ АКУСТИЧНА ГИТАРА
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Ај ја да не останам покуса, морам тука да цитирам

Ако ги знаеш акордите и низата како тие се движат, тогаш логично ќе ги знаеш и нотите на гитара, а ако акордите само напамет си ги научила и све си учиш така од таблатури, ондак џабе свириш од 10 години у бенд кога тапа си.
А за нотите на петолиние, тоа е боза ствар :)
Нотите од петолиние не се исти со гитарата (истите ноти се ама не се исто распоредени) и ја ги знам на петолиние, сите ги знаат, а и плус порано пијано свирев.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
101
Поени од реакции
7
mali kupuj odma kineska akusticna gitara ako sakas nesto pravilno da naucis.ke najdes u sk u blizina na plostadot.evtini se.a za elektricna ke biras koga ke naucis na akusticna da sviris,i toa ke ja biras ne po izgled ili boja na zvuk i sl. tuku na lice mesto ke probas pogolem broj na gitari i ke ja zemes onaa sto najdobro ke ti legne na raka i na uvo.
 

NanI

\Man_Utd/
Член од
14 јуни 2008
Мислења
540
Поени од реакции
2
Што треба прво да се учам како почетник за гитара, кои групи.
Совет.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Што треба прво да се учам како почетник за гитара, кои групи.
Совет.
Pocni so Tose,Vlado Janevski, Plavi Orkestar,Crvena Jabuka,Dugme,Corba, dosta ti e za pocetok... Onaka bas, ako ne mozes da gi fatis sam pesnite najdi gi akordite na net i drndaj dodeka ne ti skurci....Posle toa, dojdi tuka, kazi do kaj si stignal ,sto ide a sto ne ide......
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
328
Поени од реакции
8
Нотите од петолиние не се исти со гитарата (истите ноти се ама не се исто распоредени) и ја ги знам на петолиние, сите ги знаат, а и плус порано пијано свирев.
абе остај ги, тие знает. имет во основно на музичко учено, знает. па нормално дека е комплицирано да се свирит по ноти.

а ти бате xfire распрашај се по продавниците таму, види шо цени се, какви гитари имат, запиши ги имињата, и кажи ги овде, па ќе те посоветуваме шо гитарче да земиш...
 

Necron

Пријател од соседството
Член од
24 март 2008
Мислења
53
Поени од реакции
2
Јас имам Squier Strat affinity series и сум релативно задоволен од гитарата еве ти и слика и плус не е многу скапа ја мојата ја земав 11000
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
ПС. НЕ ГО УПОТРЕБУВАЈТЕ ЗБОРОТ АКУСТИЧНА ГИТАРА


Откажи си се уште сега, очигледно само џабе парите ќе ги фрлиш. Подобро оди во слаткара, и почасти ги другарчињата шампита.

enriquefan, постојат и молови, и димови и сусови, и уште мал милион варијанти на акордите, не се само дурови. И да, постојат 12 тона, а не 6 ноти.

MARKO MZT, немој да го претставуваш своето мислење како факт. Некој ќе прочита дека најдобро е да се свири со трзалици со 0.7 дебелина, па ако не му одговара таа, ќе си помисли дека не го бива.

NanI, научи неколку акорди и свири ги песните кои ти ги сакаш. Нема групи кои се свират на почеток, на средина и на крај на учење гитара.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
38
Поени од реакции
11
enriquefan, постојат и молови, и димови и сусови, и уште мал милион варијанти на акордите, не се само дурови. И да, постојат 12 тона, а не 6 ноти.
Добро на едно место грешка се изразив што реков дурови наместо акорди.. ама знам и за молови и 7мици и 9ки и исте други :wink:
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
во понеделин ке одам и ке видам шо гитари има па ке ви ги кажам ..
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ако си запнал уште за електрична, џабе се замараш.

Земи акустика, учи прво 24 основни акорди, да ги знаеш како оче наш и ритам во рака да имаш, па си спремен за електрика.

Додуша и не тогаш. :)

24те основни акорди ти се дур, мол и 7ца од сите тонови (C, D, E, F, G, A, B (снижено си), и H).

После ќе си учеш трзај и прстомет на врат, па солажи натам навам.

А ти ако сакаш право на електрична, ќе бидеш комедија кај и да свириш, пошо ако ти подадат акустика ќе испаднеш дворски шут. :)
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
во понеделин ке одам и ке видам шо гитари има па ке ви ги кажам ..
Какви може да има?!
Плински ебате тоа..:pipi:

Несомнено забавна е темава, ти као гледаш што гитари има...
Но сепак, нека не те понесува тој момент.
Поарно, послушај го советот неколку поста поназад, кој вели со парите да купиш нешто блашко за твоите другарчиња, да ги почастиш, нека се израдуваат....:pipi:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Ko da kje gi razbere tonovite....

Najdi nekoj so kje te poducuva poso gleam deka apla nemas pojma od toa so sakas da go naprais ...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom