Кому бе ќе менувате име? (генерална дискусија за зачувување на уставното име)

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
само се силите ... ако дојде тоа тоа што не верувам или несакам да верувам ,,повекето овде што се силат ке ги повикаат во пртиските штабови ке им речат дека за нивно добро е да си молчат и толку..... па нели молчењето е злато а ние златни деца имаме..... нека се гонат сите такви у пм .... ме се поврака од таквите и изгубив и желба да пижувам
Чекајте малце, зашто зборите за Македонците во трето лице, што сте ВИЕ всушност? Македонци ли?

Како можеш да поаѓаш од позиција на судење на некого, што има доволно храброст да истапи, за разлика од самиот себе?

Мислиш дека не сме свесни за етикетирањето, подметнувањето политички инсинуации, мислиш не искусивме превртување на намерата минатиот пат како и МЕДИУМСКИ бојкот и намерно оцрнување на младината?

И мене ми се повраќа од луѓе, со анационално чувство, кои самите не се доволно способни да преземат било што туку се дрзнуваат да судат некому, само поради своите ограничени размислувања.

Кога ќе излезеш и ќе се обидеш нешто да направиш, кога ќе учествуваш во истото, тогаш пробај да просераваш по форуми.

А не како минатиот пат, кога ве викнавме на поддршка само, никој немаше време, на сите наедаш им испадна куп работа, ептен зафатени, неможам брат, знаеш како е...

Така озбилно сега, или ебете си матер и ич глас да не ви чујам и ќе ги смкнете вашите дефетистички газови и ќе дигнете глас.

Ако (не дај Боже) се случи да го сменат имево, тоа ќе биде САМО поради ВАС!
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
Едно ми е нејасно...

Ако и има референдум, тоа што значи? Дека веќе ќе ни се смени името?

Мислам, со самото тоа што има референдум, тоа е крај? Со самото тоа што имате шанса да изберете „за“ менување или „против“ менување, веќе автоматски е „за“, т.е. референдумот ќе се лажира?

Вие не сте способни да го дадете својот глас?

Се зборува за барикади или што не, а ако ви се даде право на глас, ќе го одбиете, зашто ви е „под нивото“?

Состојбата во која што сме, да мора воопшто да преговараме за нашето име и идентитет, е резултат на една предавничка одлука пред околу 15-тина години, кога тогашните на власт решија дека нивната фотелја е поважна од Македонскиот народ. И сега Македонскиот народ, целиот, го пие стапот, а тие фотелјата веќе и ја немаат, а ако ја имаат, им гори.

Не смеете да се занесувате дека вие „не сте дел од ова“, дека вие „не сте го сакале ова“ или слично. Тие што биле на власт, биле таму зашто *ние* сме ги избрале. Ни го спопикале што ни го спопикале, ама не можеме ни нив да ги обвинуваме - да сме биле нација на место во тоа време, немало ни да си дозволиме такви предавници *самите* да си ги избереме.



Еве овде јавно кажувам: ако има референдум, јас ќе гласам против менување на името и за задржување на Република Македонија. Но на барикади нема да илезам, зашто не сум толку силен ниту храбар. Има за тие работи подобри од мене. Но за давање на мојот глас каде што треба, тука сум.

А ако го пцуете Груевски што воопшто *ви дава шанса* да го дадете својот глас, помислете дека пред 15-тина години името се сменило *без* ваша согласност.

Па сега видете кое сценарио ви се допаѓа повеќе и дали ви е поубаво да бидете неми овци за стрижење. Ако мене ми е дадена шанса да го дадам својот глас по ова прашање, бидете сигурни дека излегувам на референдум.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Едно ми е нејасно...

Ако и има референдум, тоа што значи? Дека веќе ќе ни се смени името?
Мислам, со самото тоа што има референдум, тоа е крај? Со самото тоа што имате шанса да изберете „за“ менување или „против“ менување, веќе автоматски е „за“, т.е. референдумот ќе се лажира?
Вие не сте способни да го дадете својот глас?
Се зборува за барикади или што не, а ако ви се даде право на глас, ќе го одбиете, зашто ви е „под нивото“?
Состојбата во која што сме, да мора воопшто да преговараме за нашето име и идентитет, е резултат на една предавничка одлука пред околу 15-тина години, кога тогашните на власт решија дека нивната фотелја е поважна од Македонскиот народ. И сега Македонскиот народ, целиот, го пие стапот, а тие фотелјата веќе и ја немаат, а ако ја имаат, им гори.
Не смеете да се занесувате дека вие „не сте дел од ова“, дека вие „не го сакате ова“ или слично. Тие што биле на власт, биле таму зашто *ние* сме ги избрале. Ни го спопикале што ни го спопикале, ама не можеме ни нив да ги обвинуваме - да сме биле нација каква што треба во тоа време, немало ни да си дозволиме такви предавници *самите* да си ги избереме.
Еве овде јавно кажувам: ако има референдум, јас ќе гласам против менување на името и за задржување на Република Македонија. Но на барикади нема да илезам, зашто не сум толку силен ниту храбар. Има за тие работи подобри од мене. Но за давање на мојот глас каде што треба, тука сум.
А ако го пцуете Груевски што воопшто *ви дава шанса* да го дадете својот глас, помислете дека пред 15-тина години името се сменило *без* ваша согласност.
Па сега видете кое сценарио ви се допаѓа повеќе и дали ви е поубаво да бидете неми овци за стрижење. Ако мене ми е дадена шанса да го дадам својот глас по ова прашање, бидете сигурни дека излегувам на референдум.
Ако се сменило името пред 15тина години,зошто сега референдум?Или така само за тренинг?Поентата е во тоа што на таков потенцијален референдум би гласале и оние кој името воопшто не ги засега,некои што не се Македонци,а некои што и покрај тоа што мислат дека се Македонци,едноставно гледаат само шанса за свој личен профит и немаат ни ронка домосаканост па мислат дека би им “годела“ и смена на име за да си ги остварат своите цели.Размисли кога и на таквите кој не ги боли уво за Македонија ќе им биде дадена шанса како ќе се изјаснат?
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
Ако се сменило името пред 15тина години,зошто сега референдум?Или така само за тренинг?Поентата е во тоа што на таков потенцијален референдум би гласале и оние кој името воопшто не ги засега,некои што не се Македонци,а некои што и покрај тоа што мислат дека се Македонци,едноставно гледаат само шанса за свој личен профит и немаат ни ронка домосаканост па мислат дека би им “годела“ и смена на име за да си ги остварат своите цели.Размисли кога и на таквите кој не ги боли уво за Македонија ќе им биде дадена шанса како ќе се изјаснат?
Е сега - колку луѓе има повеќе: дали оние што се грижат за Македонија, или оние што баш им чуе?

Тоа е референдумот. Кој е поброен, ќе победи.

Ако има повеќе луѓе што сакаат да се смени името, името ќе се смени. А ако е повеќе развиена националната свест, ќе се избориме за нашето име и нација.

Ако не ви е гајле, значи дека сакате да се смени името, бидејќи „мнозинството“ (што ќе рече НАТО и ЕУ) тоа го бараат. Ако сте слаби, ќе им одите по меракот на силните. Ако сте самите силни, ќе одите по својот мерак.

Бирајте на чија страна сте.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Se izvinuvam si rekov nema da komentiram na ovaa tema vishe ali ....

:pos2: :pos2: Vi ste pukli skroz :pos2::pos2:

Globalni zatopluvanja oooooooo majkooooooooo mila gde ja zivim , jes da e kazano od ironija ...ali ova e veke mislam totalna ludnica :nesvest:

Uste nekoj da se oblece ko Napoleon i da seta po forum i kraj :pos2:

Socuvstvuvam stvarno ali ova e kraj price :vozbud: :vozbud: :vozbud:
Misticen znaes kolku vreme nosi takva uniforma i rakata na meot ja drz, ama ne si go videl uste. Aj mal si samo ke ti se kaze.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Izvini, Jakov cekaj malce ti seriozen bese toa so globalnite zatopluvanja da se ceka ishodot i Grcija da ja snema ? :toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Misticen znaes kolku vreme nosi takva uniforma i rakata na meot ja drz, ama ne si go videl uste. Aj mal si samo ke ti se kaze.
Eхеее...4 години скоро...додека некои цело време менуваат униформи, си играат по соблекувални облечи/соблечи/наведни се/ и никако да најдат униформа која им одговара, мојава е пасент. :music3:

Ne gledam koja e razlikata da si graganin na BJRM i da si graganin na RSM? I tuka i sega i tamu i togas pak ke bides istiot so skinat dzeb, so 30 denari za cigari, so najnovo X6, so tri pi*ki za karanje u sekoj moment koja e poentata na diganjeto panika deka nema da bideme isti i deka nesto ke se smeni.
Па баш поради тоа што нема да има никаква разлика, пак ќе бидеш со скинат џеб, само ќе бидеш граѓанин на РСМ, наместо на држава со уставно име Република Македонија. Ем пак сиромав, ем ебан.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Само ме интересира...
Немате чувство дека ни рчкаат у нешто што се вика базично човечко достоинство?
Не се осеќате ли понижено до крај?
Не ви смета да сте безгласни овци?
Не ли го гледате соодносот...120 главоњи наспрам 2 милиона народ?
Конечно, ако ве снемува, нејќете да ве снема со достоинство и кренат глас?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Е сега - колку луѓе има повеќе: дали оние што се грижат за Македонија, или оние што баш им чуе?
Тоа е референдумот. Кој е поброен, ќе победи.
Ако има повеќе луѓе што сакаат да се смени името, името ќе се смени. А ако е повеќе развиена националната свест, ќе се избориме за нашето име и нација.
Ако не ви е гајле, значи дека сакате да се смени името, бидејќи „мнозинството“ (што ќе рече НАТО и ЕУ) тоа го бараат. Ако сте слаби, ќе им одите по меракот на силните. Ако сте самите силни, ќе одите по својот мерак.
Бирајте на чија страна сте.
Точно тоа е референдумот,оној кој ќе биде на страната од 51% треба да се почитува неговата одлука.Само зошто да го пробуваме она што никој нормален не ни замислил да го проба,посебно со гласови кој воопшто “не ги боли стојко“ за твоето име,и со Меѓународна Корумпирана Заедница на врат?Сите тие се свесни дека со Македонија се прави двоен преседан,ама се создава и трет преседан,да се гласа за вековно име на еден народ итоа од луѓе кој не се од етнички состав на тој ист народ кому му се потпикнува еден таков преседан.
Дали ти би бил живо заинтересиран (доколку можеш да одлучуваш) за Егејскиот дел од Македонија да си остане под владение на Грците,или Пиринот би им го препуштил на Бугарите?Јас да бидам искреен би гласал овие делови да си дојдат во состав на Македонија се разбира доколку сум во прилика да одлучувам на некаков референдум.Исто така би реагирале и Албанците,но и оние на кој им е сеедно (како што рековме) кое име ќе го има Македонија.:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не сме пред ултиматум од надвор.
Ние сме пред свршен чин одвнатре, од Македонците кои не се сигурни во вредноста на своето име и идентитет.

Како бе може уопште да се калкулира со референдуми и менувања?
Како може да се помислува на таква опција?
Вистински народ воопшто не би дискутирал за ова, туку би се покренал и би го засекол во срж.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ах Дарвине, да ти ја ебам теоријата на еволуцијата :)

За некој да има достоинство, треба многу дур еволуира во човек.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Не сме пред ултиматум од надвор.
Ние сме пред свршен чин одвнатре, од Македонците кои не се сигурни во вредноста на своето име и идентитет.

Како бе може уопште да се калкулира со референдуми и менувања?
Како може да се помислува на таква опција?
Вистински народ воопшто не би дискутирал за ова, туку би се покренал и би го засекол во срж.
tocno taka,ama morame i da pokazeme malku zrelost.vo nezgodna situacija i vreme sme,mora mnogu da bideme pretpazlivi.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не сме пред ултиматум од надвор.
Ние сме пред свршен чин одвнатре, од Македонците кои не се сигурни во вредноста на своето име и идентитет.

Како бе може уопште да се калкулира со референдуми и менувања?
Како може да се помислува на таква опција?
Вистински народ воопшто не би дискутирал за ова, туку би се покренал и би го засекол во срж.
Свршениот чин од внатре е длабоко поттикнат со притисок од надвор.Јас тоа го нарекувам ултиматум.На таква опција помислуваат луѓе на кој им е сеедно кој си и како се викаш,луѓе доведени до питачки стап,луѓе кој немаат леб да си ги прехранат своите деца,мајки кој абортираат оти не можат да гледаат подоцна како патат нивните чеда,тоа се луѓе од сите слоеви и сите генерации,повеќе или помалку засегнати од случајот,ги има и такви кој гледаат дека мајката на премиерот има 4 станови а тие живеат под мост,ги има и од оние кој гледаат како председателот на државата се гушка со довчерашните нивни директори кој денес станаа газди а само до вчера им ги руинираа нивните домови,ги разделија со фамилиите бркајќи ги од работа на улица,има и од оние кој чмаеа пред влада цела година чекајќи некој да им даде леб затоа што работеле и придонесувале по 30 години за оваа држава ама затоа што државата им платила 24 години и 11 месеци стаж сега нема да го остварат правото за надомест од 5 000 денари со кој колку толку ќе можат да им купат барем млеко на своите малолетни внуци,ги има секакви АДО,буквално од сите вери,профили и политички опции,ги има многу,ги има насекаде после овие 18 години апатија и агонија,биди сигурна во тоа.Кај ќе засече таков народ директно до коска,кога само коска е останата од него,си се запрашала ли?

П.С.-Постов не се однесуваше толку на тебе колку на сите оние што се прашуваат какви се и кој би биле луѓето што ќе гласаат негативно на некаков потенцијален референдум.:smir:
 
H

HITCH

Гостин
Не се согласувам дека ако дојде до референдум одговорот ќе биде НЕ. Имаме премногу, премногу предавници. Тито, Фрцко, Милчин копилињата што беа собрани пред неколку дена наводно требало сега да се признае Косово. Некако луѓето кои треба да кажат за што се дали се за промена на името или не се. Македонците спијат сеуште. ЖИВЕАМ ЗА ДЕНОТ КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДАТ!!!
Кажав дека ја поддржувам иницијативата!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom