Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
туку од хелсиншки комитет за одбрана на човекови права во Македонија,
И воа треба да биде нешто ко релевантен доказ за штетноста на марихуаната?
Дај те молам,не се брукај уште повеќе,смешно е да кажуваш дека податоците на кои толку цврсто им веруваш,се од некоја институција што нема ама никаква врска со марихуана,а уште помалку со нејзините ефекти.
Хехе, кога ќе почнеш да ги осеќаш последиците од марата, касно да не ти биде...
Хехе,кога ќе почнам да ги осеќам последиците?
Поминаа четири години,досега требаше да добијам воспаление на белите дробови.
Бронхитис можда?
Или барем да кашлам како старец?
Или намалена кондиција?
Или изгубени когнитивни способности?
Барем нешто што ќе ми ги потврдеше твоиве "наоди".
И не само јас,сите околу мене што пушат марихуана,се во совршено здравје(колку што може да биде совршено,сепак живееме во Велес:().
Не бираш сретства.
Како тоа не бирам средства?
Ова за тебе е војна,па мора да има некој поразен,или што?
Ако мислиш така,стварно ти треба џоинт.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ај доста се замарате.. Да прајме организации :pipi:
Неможеме да правиме организации за легализација на марихуаната зошто ќе се бунат контролорите на летање.
Ако марихуаната стане легална, многу луѓе ќе почнат да ја користа, безправно ќе бидат во воздушниот простор и ќе го загрозуваат воздушниот безбедност.
Тоа ќе придонесе за зголемување на бројот на авионски, а и вселенски несреќи, и нормално, до зголемување на бројот на човечки жртви.
:salut:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
И воа треба да биде нешто ко релевантен доказ за штетноста на марихуаната?
Дај те молам,не се брукај уште повеќе,смешно е да кажуваш дека податоците на кои толку цврсто им веруваш,се од некоја институција што нема ама никаква врска со марихуана,а уште помалку со нејзините ефекти.
Хехе,кога ќе почнам да ги осеќам последиците?
Поминаа четири години,досега требаше да добијам воспаление на белите дробови.
Бронхитис можда?
Или барем да кашлам како старец?
Или намалена кондиција?
Или изгубени когнитивни способности?
Барем нешто што ќе ми ги потврдеше твоиве "наоди".
И не само јас,сите околу мене што пушат марихуана,се во совршено здравје(колку што може да биде совршено,сепак живееме во Велес:().
Како тоа не бирам средства?
Ова за тебе е војна,па мора да има некој поразен,или што?
Ако мислиш така,стварно ти треба џоинт.
:pos2:Само да те потсетам,кога сме веќе кај брукањето, дека ти беше тој што кажа дека марихуаната лечи малигни тумори, ама овие мутавиве доктори ја игнорираат, од што си немаат попаметна работа. Таа институција, што ти мислиш дека си нема никаква врска со марихуана, има врска со легалниот аспект на дрогите. Од законски аспект а во продолжение и здравствен, се опишани последиците кои можат да се имаат од дроги. И што е битно што таму пишувало за штетноста на марата? Демек не знаеш да отвориш Википедија?http://mk.wikipedia.org/wiki/Марихуана Држ. Истите работи ги има и тука, значи тој комитет, не ги извадил од рерна. И да, џоинтот задржете си го ти и твојата дружина во совршено здрава здравствена состојба, вас повеќе ќе ви треба, за да ве одржи во истата. :icon_lol:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Не такви организации.. Организации за да пушиме форумска екипа :)
Не можам да дојдам ветив дека нема повеќе да го правам тоа,и се држам до зборот затоа што уште само тоа ми остана,еј ама ќе дојди другар ми тој е сеуште спремен за авантури и нема дадено збор на никого.

:pos2:Само да те потсетам,кога сме веќе кај брукањето, дека ти беше тој што кажа дека марихуаната лечи малигни тумори, ама овие мутавиве доктори ја игнорираат, од што си немаат попаметна работа. Таа институција, што ти мислиш дека си нема никаква врска со марихуана, има врска со легалниот аспект на дрогите. Од законски аспект а во продолжение и здравствен, се опишани последиците кои можат да се имаат од дроги. И што е битно што таму пишувало за штетноста на марата? Демек не знаеш да отвориш Википедија?http://mk.wikipedia.org/wiki/Марихуана Држ. Истите работи ги има и тука, значи тој комитет, не ги извадил од рерна. И да, џоинтот задржете си го ти и твојата дружина во совршено здрава здравствена состојба, вас повеќе ќе ви треба, за да ве одржи во истата. :icon_lol:
Првин извини вака што се вметнувам.Марихиуаната е штетна тоа е факт,ама во споредба со антидепресивите таа е ништо повеќе отколку појако чајче.Никаде на форумов не сретнав тема за тоа дека антидепресивите можат да те убијат.Знаеш зошто,заради легалниве дилери на дрога(психијатрите)и нивните шефови(големите фармацевски компании),затоа што таа индустрија е втора во светот после воената.Значи се собираат милијарди и милијарди евра од обичните смртници за се повеќе и повеќе да ги туркаат во амбисот.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.442
Поени од реакции
7.829
Девојче Хелсиншки комитет ти се група која пере пари и чат пат помага во случаи на експлоатација на бело робје и ако некој кабаетлија изел повеќе отколку што требе чотек од полиција, па да тужат до разни меѓународни судови ен шит.

На македонската Википедија текстот е донекаде ОК. Иако многу поубаво би било само да го превеле од англиската Википедија.

А таму има и еден интересен графикон


Споредба на физичкото оштетување и зависност кај различни видови на дроги (Британски медицински журнал The Lancet )
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не можам да дојдам ветив дека нема повеќе да го правам тоа,и се држам до зборот затоа што уште само тоа ми остана,еј ама ќе дојди другар ми тој е сеуште спремен за авантури и нема дадено збор на никого.


Првин извини вака што се вметнувам.Марихиуаната е штетна тоа е факт,ама во споредба со антидепресивите таа е ништо повеќе отколку појако чајче.Никаде на форумов не сретнав тема за тоа дека антидепресивите можат да те убијат.Знаеш зошто,заради легалниве дилери на дрога(психијатрите)и нивните шефови(големите фармацевски компании),затоа што таа индустрија е втора во светот после воената.Значи се собираат милијарди и милијарди евра од обичните смртници за се повеќе и повеќе да ги туркаат во амбисот.
Ништо, ништо златен, упадни, затоа сме тука:icon_lol: Се согласувам комплетно со тебе. Имам другарка, чија мајка е зависна од антидепресиви. Ги зема како да се халс бомбони. Не иде на арно овоа со дрогиве.
 
Член од
11 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Немојте ни да пробувате нема да ве одушеви вреувајте. Секој кој пробал не станал фраер туку зависник.
 
V

[vladimir]

Гостин
едитирано од администратор.
Искрено не сум знаел дека на форумов има толку мн пушачи следбеници на фабулозниот кои се осекаат мн гордо зошто пушат тревка...Секоја чест браво дечки само напред
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
[vladimir];1983923 напиша:
Искрено не сум знаел дека на форумов има толку мн пушачи следбеници на фабулозниот кои се осекаат мн гордо зошто пушат тревка...Секоја чест браво дечки само напред
Тоа е новиот свет друже. Убиваме и горди сме на тоа. Да дадеме шанса и на тоа, можеби се во право... :toe:
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
3 години немам пишано на темава, да па споделам мудар збор два.

Слаб карактер може со миљон работи да се заебе. Имам пушено трева, имам пиено алкохол преку мера, имам правено некои глупости во животот. Но!!!
Последниве 2 години живеам здрав живот природен живот, СИГУРЕН сум дека живеам неколку пати поквалитетен живот од тебе Дивајн.
Станувам во исто време секое утро, се хранам со разновидна храна во 3 оброци дневно. Не пушам, ретко пијам и тоа само пиво (во Чешка се смета за храна).

Во живот мора да се проба СЕ. Како ќе знаеш дека имаш работа со џанак ако не си пробал нешто психотропно.
Инаку гледам сте изнаредиле миљон болести кои немаат никакви допирно точки со Марихуаната.

Од марихауната има само неколку штетни последици: потенцијален рак на бели дробови (малку поголем ризик отколку од цигари). Ослабната мнемоничка способност (памтење).

Е сеа беља е што во последно време се многу актуелни „прскачите“, т.е. органски или хемиски засилена марихуана. во тој случај на претходните 2 штетни последици додадете ги и оние кои ги предизвикува „додатокот“, или засилувачот на дејството.

а овие неколку штетни работи се доволни да ти го уништат животот...па џабе ке ти е после варењето на храната кога воопшто нема да јадеш...а за поттикнување за храна...ке се прашаме за тоа..
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.442
Поени од реакции
7.829
И од цигари се умира друже. И кола ако те згази се умира... од многу работи се умира, туку само ѕирни го графиконот што го имам поставено неколку мислења погоре.

Види само каде се на тој графикон алкохолот и цигарите а каде е канабисот.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Девојче Хелсиншки комитет ти се група која пере пари и чат пат помага во случаи на експлоатација на бело робје и ако некој кабаетлија изел повеќе отколку што требе чотек од полиција, па да тужат до разни меѓународни судови ен шит.

На македонската Википедија текстот е донекаде ОК. Иако многу поубаво би било само да го превеле од англиската Википедија.

А таму има и еден интересен графикон


Споредба на физичкото оштетување и зависност кај различни видови на дроги (Британски медицински журнал The Lancet )
Ви велам јас ... поштетни се алкохолот и цигарите :) tonchie сликовито ви објасна
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Дечки, абе дувајте, џанкајте се...Све што ви е мило со себе правете (али пазете се од Алфите :O :icon_lol:).
Ваш избор, и се додека не почнете да сметате и да загрозувате туѓ живот, нема шо да ви се замерува.

Али не лажете и не правете будали други, со вашето тврдење дека травата е нешто скроз безопасно и позитивно.
Верувајте си на тоа, зборете си го со друштвото и блиските, али немојте на ваков јавен медиум да го зборите тоа.
Вашта заблуда и самозалажување нека останат само ваши.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
нормално дека кај секој различно влијае мара...па веке ако е толку здраво да се пуши зошто ги пушите цигарите..откажете ги нив и пушете си само трева можи ке живеете 150 години кој знај...тревата е само одредено време бегање од реалноста и проблемите а тоа не е начин да се решат проблеми ако некој мисли така..јас имам пробано два пати пред 3 и пол години од љубопитност и воопшто не ме бендиса тоа....само фрлање пари и штетење не самиот себе...не дека и цигарите ги оправдувам но тревата е каде каде поштетна...влијае на мозокот и на други поважни органи од човечкото тело а цигарите не....
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
нормално дека кај секој различно влијае мара...па веке ако е толку здраво да се пуши зошто ги пушите цигарите..откажете ги нив и пушете си само трева можи ке живеете 150 години кој знај...тревата е само одредено време бегање од реалноста и проблемите а тоа не е начин да се решат проблеми ако некој мисли така..јас имам пробано два пати пред 3 и пол години од љубопитност и воопшто не ме бендиса тоа....само фрлање пари и штетење не самиот себе...не дека и цигарите ги оправдувам но тревата е каде каде поштетна...влијае на мозокот и на други поважни органи од човечкото тело а цигарите не....
Е тоа е клучната разлика.
Марихуаната е ПСИХОТРОПНА супстанца која ти ја менува свеста, перцепцијата, когнигтивните фукции и сл., како и секој друг наркотик.
Цигарите не го прават тоа.

Па кога се согласуваме дека цигарите се штетни, како може некој да тврди дека марихуаната апсолутно не е, и дека дури и ти носи позитивни придобивки?

Поената е да не се лажеме. Дуваш...ок, твое право.
Ама да ми дрвиш дека нема никакво влијание, е тоа е више различно и тука има зашто човек да се буни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom