Македонски бугари, прашање до нив...

Статус
Затворена за нови мислења.

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Си патувал многу,се гледа по постовите ама пред 10 години.Сега кога ќе дојдеш пред Унгарска граница дури и со виза ќе мораш да чекаш како да си последното дупче на кавалот.

HaHaHaHa,red treba da chekash sekade ama jas nikogash ne sum imal kontrola kako shto imaat Bugarite,treba da dojdesh da vidish,od slushani muabeti nishti tochno?! Redovno patuvam a utre ke ti go skeniram pasoshot i ke ti pratam samo edna stranica da vidish deka ne sum patuval pred 10 godini,patuvam seushte...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
:pos2:Мојте пријатели со бугарски пасош си поработаја 3 год во германија . Донесоја 150000 евра во македонија и тука ги инвестираја :pos2: и усте ке инвестирааа во македонија без разлика на бугарски пасош.Тие за 3 год донесоја толку пари :toe: а неможам да разебрам како некој патриоти македонци со 30 год во аус, кан ,америка едвај едно стаче од 20илј долари.:tapp:
Kako prvo,vo Germanija ne moze da se raboti so Bugarski pasosh ushte nekolku godini,mozesh da shetash ama da rabotish NE.Tvoite prijateli sigurni ne rabotele nekoja poshtena rabota pa donele tolku pari,vo Germanija platata e od 800-1200€ a tie shto velat deka zimaat povekje lazat,moze da zemesh samo ako prodavash brashno vo Frankfurtskiot Park :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
А колку плати за визите, колку чекаше за виза, дали лесно се зема виза, биди реален малце...?
Se shto ti treba e dobri dokumenti,popolni gi kako treba i ne se dava nishto pod raka,se dava nekoja sitna para samo za popolnuvanje na dokumentite! Ne zna zoshto tolku se razocharuvate od nashiot pasosh,imajte malce poveke verba vo sebe i se ke bide kako treba?
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
значи, како се тресат зелени од ракав, за 3 години во германија , СИТЕ тројца заедно не можеле да донесат 150.000 евра... дај бе, РАЗМИСЛУВАЈТЕ пред да кажете ваква ГЛУПОСТ... освен ако ограбиле банка, ама тоа не се нарекува РАБОТА...
 
Член од
10 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
1.918
Kako prvo,vo Germanija ne moze da se raboti so Bugarski pasosh ushte nekolku godini,mozesh da shetash ama da rabotish NE.Tvoite prijateli sigurni ne rabotele nekoja poshtena rabota pa donele tolku pari,vo Germanija platata e od 800-1200€ a tie shto velat deka zimaat povekje lazat,moze da zemesh samo ako prodavash brashno vo Frankfurtskiot Park :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Во право си за ова неможеш да работиш во Германија однсоно да имаш своја фирма треба да си државјанин на Германија а двојно државјанство не може во Германија така изгледа тие биле на туристича тура или го давале гз от под наем:pos2::pos2::pos2:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
И не само во Грциjа, туку и во Унгариjа /AtoM-AnT пак фантазира/, Словениjа, Хрватска /ако и да не е член на ЕУ/, Романиjа и сите останали 22 земjи-членки на ЕУ. Проверки на пасош има само на србската граница.
Tipche,da ti kazam neshto,koga patuvash nagore filterot na Evropskata Unija se prvite drzavi vo Unijata a toa se Ungarija i Slovenija,Srbite moze samo redovna kontrola da ti napravat,izlezi malce od doma i iskoristi si go toj tvoj pasosh,ako ima kade da go iskoristis?! :vozbud:
P.S. Znam deka mnogu postovo napishav ama morav da odgovoram!
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Уууууф каква тема.
Неможат да се пијанчат сега дечиштава, па пцујат по форуми и отвараат глупави теми.
Уште ти фалеше
оти мислеш дека фали ?

- јалнаш си ( лично го познавам и знам апсолутно што сака да каже )


значи, како се тресат зелени од ракав, за 3 години во германија , СИТЕ тројца заедно не можеле да донесат 150.000 евра... дај бе, РАЗМИСЛУВАЈТЕ пред да кажете ваква ГЛУПОСТ... освен ако ограбиле банка, ама тоа не се нарекува РАБОТА...
еееееееее

и во германија има луѓе , има и печалбари има и луѓе што котат женски евра па они им носат машки банкноти , па кога ќе сумираш - женските + машките = на многу евра или

3-ца со бугарски пасош + "здрава работа" = на тие 150 000 евреи , логично е :pos2::pos2::pos2:

:eek:ftopic: ; знаете ли дека нема рентакар за бугарски државјани ?
арни ?????
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
еееееееее

и во германија има луѓе , има и печалбари има и луѓе што котат женски евра па они им носат машки банкноти , па кога ќе сумираш - женските + машките = на многу евра или

3-ца со бугарски пасош + "здрава работа" = на тие 150 000 евреи , логично е :pos2::pos2::pos2:

:eek:ftopic: ; знаете ли дека нема рентакар за бугарски државјани ?
арни ?????[/quote]

Logichno e da,zatoa gi boli gazot od mnogu rabota :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Абе не е човек да врати на глупости!Сеуште има луѓе на форумов која сакаат да ме убедат дека е убаво да се земе бугарски пасош...СРАМОТА.Јас давам 100 000 евра за сите со бугарски пасоши да не се вратат во Македонија.Може така?
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Јас давам 100 000 евра за сите со бугарски пасоши да не се вратат во Македонија.Може така?
Ти арно викаш.И јас се залагам за тоа.Оти само во мојот град има толку многу народ кои се удираат во гради дека се патриоти,а сите тие поседуваат БГ.пасоши.Каква иронија?А,уште поиронично е што имаат БГ.пасош,се прават патриоти и ја мразат Бугарија.Е,таквите не заслужуваат ни влез во БГ.Од мене имаат црн печат штом толку многу плукаат по државата,која им издава пасоши за да си го спасат газот.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Tipche,da ti kazam neshto,koga patuvash nagore filterot na Evropskata Unija se prvite drzavi vo Unijata a toa se Ungarija i Slovenija,Srbite moze samo redovna kontrola da ti napravat,izlezi malce od doma i iskoristi si go toj tvoj pasosh,ako ima kade da go iskoristis?! :vozbud:
P.S. Znam deka mnogu postovo napishav ama morav da odgovoram!
Определено не си запознат с реалността.
П'рво - не може на Кулата да минаваш с лична карта, а на другите пунктове со Грциjа да ти сакат пасош - покажи ми закон коjто важи во Скoпиjе, но не важи во Битола. Когато Б'лгарија преговарјаше за влез во ЕУ имаше и една преговорна глава № 2 - "Свободно движение на луге". Б'лгариjа требаше да изв'рши реформи в редица области, за да се затвори главата и по-сетне да стане членка на ЕУ. Е, направихме реформите, приеха ни. С това придобихме истите права които ги имат сите членки на униjата. Нели знаеш - минаваме по онези коридори на летиштата и по другите граници отбелезани со знака за EU Citizens. Много е удобно, повервај ми!
През последните 6 месеца имам патувано во Холандиjа, Германиjа, Лjуксембург, Грциjа, Австриjа, Србиjа, Хрватска, Словениjа, Италиjа, Франциjа и Монако. Имам печат на пасоша само от Србиjа и Хрватска /после разбрах дека и там може само со лична карта/. Сега на тебе ли да вервам или на очите си??? За Коледа сметам да летам до Париз и пак само со личната си карта ке отида. Никак'в проблем не ми е.:helou:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Ти арно викаш.И јас се залагам за тоа.Оти само во мојот град има толку многу народ кои се удираат во гради дека се патриоти,а сите тие поседуваат БГ.пасоши.Каква иронија?А,уште поиронично е што имаат БГ.пасош,се прават патриоти и ја мразат Бугарија.Е,таквите не заслужуваат ни влез во БГ.Од мене имаат црн печат штом толку многу плукаат по државата,која им издава пасоши за да си го спасат газот.
И аз мисла истото.
Само не разбрах зашто пишете дека 250 000 македонци са взели б'лгарски пасоши? Статистиката казва дека са само 14 100, а има оште 60 000 подали документи.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Определено не си запознат с реалността.
П'рво - не може на Кулата да минаваш с лична карта, а на другите пунктове со Грциjа да ти сакат пасош - покажи ми закон коjто важи во Скoпиjе, но не важи во Битола. Когато Б'лгарија преговарјаше за влез во ЕУ имаше и една преговорна глава № 2 - "Свободно движение на луге". Б'лгариjа требаше да изв'рши реформи в редица области, за да се затвори главата и по-сетне да стане членка на ЕУ. Е, направихме реформите, приеха ни. С това придобихме истите права които ги имат сите членки на униjата. Нели знаеш - минаваме по онези коридори на летиштата и по другите граници отбелезани со знака за EU Citizens. Много е удобно, повервај ми!
През последните 6 месеца имам патувано во Холандиjа, Германиjа, Лjуксембург, Грциjа, Австриjа, Србиjа, Хрватска, Словениjа, Италиjа, Франциjа и Монако. Имам печат на пасоша само от Србиjа и Хрватска /после разбрах дека и там може само со лична карта/. Сега на тебе ли да вервам или на очите си??? За Коледа сметам да летам до Париз и пак само со личната си карта ке отида. Никак'в проблем не ми е.:helou:

ајјј:kesa:еве еден предавник
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Само не разбрах зашто пишете дека 250 000 македонци са взели б'лгарски пасоши? Статистиката казва дека са само 14 100, а има оште 60 000 подали документи.
Синко,во Македонија е доволно да излезе еден бош-муабет,и цела Македонија да застане на нозе.А,во прашање е само дезинформација.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom