Автоголови: Заев: Отстапка во делот на меѓународната употреба на името

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Eве Латас во неговата најнова колумина ќе ти разјасни:

Мислиме дека само ние имаме проблем со име. Па види како се вика Хрватска. Дали е Хрватска, или Кроација. Дали Албанија е таа, или е Шќиприја. Дали Елада е името, или Грција на нашиот јужен сосед?
Затоа не се лутам на Грците што сакаат да ни наметнат име. Ни тие немаат едно име, зошто тогаш би дозволиле тој белег да го немаат и другите. Само, се ми се чини дека нема да успеат. Иако прават се да нема решение за името, до идната пролет барем. Обама е нивни, плус за потпретседател го најави Џозеф Бајден. Лобист за Грција и Косово. Хорор. Ама, сепак, одлуката е во наши раце.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=E3F5499EB69D9F40BAD96F51E09998AD
Виа Латас ми иде да му забодам една меџу рогови ама ај.....да се разбереме го поштував пред да слушнам дека отишол у Грција на одмор:uvo:
Он нема право да јаде гом*а за Македонија
Името ако се смени ќе одам се ќе запалам жими се:nesum:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Зајец, њу погаџи:)Лоповов,многу го трогна економијата,кога Швицарска банка му е тука:toe:..Да сме влезеле, да сме свиткале кичма? (ова од искуство го зборва, свиткуваше кичма пред неговиот Папа:toe:)Па ако свиткаме кичма, да смениме име, кукурајко,ако се викаме Кромидонија, како ќе си ги бараме правата на браќата ни егејци, па и пиринци?Ќе добиеме одговор, бегајте бее..Вие сте кромидарци, не Македонци..Ама важно Зајецов, економски ќе биде стабилен...:tapp:
Да не му беше Бране што убаво ќе имаше шанса да си ја витка кичмата во затворот:pos2:
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Да не му беше Бране што убаво ќе имаше шанса да си ја витка кичмата во затворот:pos2:
Ама па у затворот да налета на Блажо руски готов е:vozbud:
За Блажо у друга прилика.....у чек дис аут:helou:
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
16
Поени од реакции
2
Ti so siot um mislish G'uevski ke te poslusha pa nema da go dade imeto...Ke se smeam koga ke go dae imeto vo Septemvri...dur togash ke si go vidish tvojot patriot :helou:
Idi be butni ja tikvata vo pesok uste ti falese tuka PED..CE KOMUNJARSKO
Mi se diga kosata koga ke gi citam tvoite postovi.
Se zivo upropastivte vo drzavava ni mila i ime smenivte i zname i ekonomija unistivte i pak imate lice da zborite za drugi ,kako ne vi e stram!!!!!!!!!
VIE STE LUGE BEZ NIKAKVO CUVSTVO ,LUGE BEZ NIMALKU SVEST LJUBOV PREMA NAJMILOTO (TATKOVINATA) VIE STE EDNO GOLEMO ....NISTO.

Zaev .......hmmmm maten grcki biznis.....hmmm....LOPOV.....hmmmm covek mrtov za politikata.....U STVARI KOJ K.R E TOJ PA DA KAZUVA NESTO ????????????/:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
16
Поени од реакции
2
Ха ха ха.

На бегање ме фати...

Одам брат да се напијам нешто, дефинитивно.
Еве во моментот сум на кинисување.
Една добра салата....и два три штока.
Ако си за...бујрум.

А за раскостен...
Мислиш исто како што ги раскости сите на темата за химната.:helou:
Абе ај не ме смеј. :)



Nemoj da zaboravis koga ke odis vo stab pored salatata i stokot i edno :pusk: da im dades ....Za ZZ duplo :pusk::pusk: ne za drugo utre
da imas pogolem moral za pisuvanje.:baeh::baeh::baeh::baeh::baeh:

PS:upotrebuvaj vlazni maramcinja bolje bile, NE OSTAVALE FLEKI NA LICE

:pos2::pos2:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
1.името не го даваме а преговааме. ЗА ШТО СЕ ПРЕГОВАРА????
2.
ако не го менуваме името =нема НАТО ,ЕУ , која е алтернативата????
3
,доста со дезинформации ,зборам за сите,никој досега ама баш никој ,не спомнал или кажал промена на идентитетот и јазикот,барем сите партии во тоа се согласуваат,
4,што толку врева околу изјавата на еден ОПОЗИЦИОНЕР кога во преговорите ги води власта
5 референдум .ке има или нема????? и каково ке биде прашањето


пс. непроверено По нова година Бугарија нема да дозволува двојно државјанство ..значи ке мора нашиве патриоти да се изјаснат... а ние конечно да се преброиме................би сакал таа информација да е точна

а коментар гледам нема за Изјавата на ВАШИОТ коалиционен партнер
Ахмети , кажувАа брзо решавање ма спорот со името,,,не ни почнаа а оркестарот е раштимуван,,,,,
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
1.името не го даваме а преговааме. ЗА ШТО СЕ ПРЕГОВАРА????
2.ако не го менуваме името =нема НАТО ,ЕУ , која е алтернативата????
3,доста со дезинформации ,зборам за сите,никој досега ама баш никој ,не спомнал или кажал промена на идентитетот и јазикот,барем сите партии во тоа се согласуваат,
4,што толку врева околу изјавата на еден ОПОЗИЦИОНЕР кога во преговорите ги води власта
5 референдум .ке има или нема????? и каково ке биде прашањето


пс. непроверено По нова година Бугарија нема да дозволува двојно државјанство ..значи ке мора нашиве патриоти да се изјаснат... а ние конечно да се преброиме................би сакал таа информација да е точна
1.Некој друг не втурна во преговори.

Според Фрчковски од 2005:
Ние немаме обврска да постигнеме спогодба, туку само да учествуваме во разговорите.

2. Алтернативата е БЕЗВИЗЕН режим и сојузништво со САД

3. Фрчковски повторно:
За името нема место за компромис. Проблемот околу името е што немаме што да дадеме, тоа ни е. Едно име имаме. Нимиц не разбира дека тоа не е прашање за име, туку за идентитет.

4. Се преговара за името на ДРЖАВАТА, а не за името на ПОЗИЦИЈАТА или ОПОЗИЦИЈАТА.
Значи потребен е ЕДИНСТВЕН став,а не поткопување на позициите, за после Грците да сметаат на “добрата“ воља на нашата ОПОЗИЦИЈА за смена на името.

И водејќи се од твојата логика, која е причината која натерала потпретседател на ОПОЗИЦИОНАТА најголема партија да дава изјави во врска со името кога не ги водат тие разговорите?

5. Ќе има, а за второто јави се кај Сабинчето да ти види на карти.


Политички, потоа, треба да извршиме притисок за признавање на уставното име во Советот на Европа и во Европската унија, - е идејата на Фрчкоски. Тој смета дека проблем во Македонија е што земјава е "премногу толерантна со луѓето, кои работат за туѓи интереси”.
:helou:

Е сега.... МНОГУ нешта се промениле во ставовите на Фрчколина и Бранко последниве 3 години, па нашле за сходно да го обвинуваат Груевски за “популизам“.

Нека си ги препрочитаат изјавите од 2005, нашите ТВРДОКОРНИ патриоти :kesa:





 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
1.Некој друг не втурна во преговори.

Според Фрчковски од 2005:
Ние немаме обврска да постигнеме спогодба, туку само да учествуваме во разговорите.

2. Алтернативата е БЕЗВИЗЕН режим и сојузништво со САД

3. Фрчковски повторно:
За името нема место за компромис. Проблемот околу името е што немаме што да дадеме, тоа ни е. Едно име имаме. Нимиц не разбира дека тоа не е прашање за име, туку за идентитет.

4. Се преговара за името на ДРЖАВАТА, а не за името на ПОЗИЦИЈАТА или ОПОЗИЦИЈАТА.
Значи потребен е ЕДИНСТВЕН став,а не поткопување на позициите, за после Грците да сметаат на “добрата“ воља на нашата ОПОЗИЦИЈА за смена на името.

И водејќи се од твојата логика, која е причината која натерала потпретседател на ОПОЗИЦИОНАТА најголема партија да дава изјави во врска со името кога не ги водат тие разговорите?

5. Ќе има, а за второто јави се кај Сабинчето да ти види на карти.




:helou:

Е сега.... МНОГУ нешта се промениле во ставовите на Фрчколина и Бранко последниве 3 години, па нашле за сходно да го обвинуваат Груевски за “популизам“.

Нека си ги препрочитаат изјавите од 2005, нашите ТВРДОКОРНИ патриоти :kesa:





1,па да ги прекинеме преговорите (ако некој друг не втурнал)
2,пријателство со САД имаме ,само што тие исто така се залагаат за некои отстапки околу името...само што се плашам да не ги изгубиме и САД како пријатели....
3,знае НИМИЦ добро што е име што идентите .....хрватите не се CROATIA ..се хрвати....
5, поткопување ??? изнесен став на потпреседател не мора да се прифати..а и не е на власт па да има толкава тежина..повеке се плашам од Ахмети .....
не верувам во гледање карти =сам си гледам:vozbud:и си погодувам:pos2:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Izajvite na Lopovi uopste ne gi tretiram,neznam samo koj mu dal pravo da dava izjavi,koj e on da kazue so misli za Makedonija,ako e taka sto ne doat mene da me prasat,ja ni lopov sum ni niso ama kao sto gledam daj i jas da dzapnam neso i stanam glaven plus(ovie od malo ke praat protest koa ke me zatvorat) i posle ke daam izjavi kako nebare glaven sum......Lopov si e Lopov be brat....ne postujem toa.......
A za site ovie hrabri momcinja sto po forumov se deklariraat kako agresivni patrioti,vidovme ispadnavte na protesti,palevte krsevete,ili pak miren sobir da se napraese so edno milion ludze da vidi svetot deka ne sakame promena.Ne doma da sedime i po forumi da piseme zaev,grujo,rada, i da pravime muabet za izlupeni kompiri... .....Grcive da se izivljavaat na site strani so nas,nie mudro ke im go navrtime gazot ne ne nemoze da ne ebat oni nas kolku sto mie mozeme da izdrzime nemoze i tacka.E more makdeonce se rasprava za imeto ,za najbitniot temel na edna drzava a vie najdovte da pravite razdor so izjavi so nekoj Susumigavi plackovci rodeni pred 20 godini javno deklarirani kao lopovi.....eh ima edna izreka skaraj pa vladej.....
Sedite doma patrioti,od protesti niso ne se dobiva ,pred televizor so crvena maicka i zname i gleaj vesti,karajete se so site sto ne mislat kako vas u malskata prodavnica koa ke doe letoto sobleci majckata nauci nekoj zbor grcki i mrs u gejlada pa posle ke se pravdame abe nemav prai ,blisku mi e neznam so......Pa posle severna,gorna,dolna,sviripicinska Makedonija .........
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
да да главна цел во надворешната политика ни е носење маиЦа на министерот Милошевски =па прочитајте што истиот тој патриот што пишува за сопствениот јазик и писмо (за блаже коневски) и тој ке ми се прави патриот Бугарин еден татар ,КАКО МОЖЕ БУГАРОФИЛ ДА ВОДИ НАДВОРЕШНА ПОЛИТАКА НА МАКЕДОНИЈА
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Nikogas Slavjanski ...nikogas veke............................EGEJCI ima samo vo Makedonija...i cat-pat po svetot.....tamu kade gi barame gi nema ili se samo vo tragovi... :)
...moze da se razgovara samo za imoti, ama kolku e toa "drzavno" parasanje...neznam...
наредна ескпедиција доагаш со мене, најсериозно...ке ги видиш траговите олицетворенио во цели села области и градови...

ке те преваспитам ја тебе:smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
да да главна цел во надворешната политика ни е носење маиЦа на министерот Милошевски =па прочитајте што истиот тој патриот што пишува за сопствениот јазик и писмо (за блаже коневски) и тој ке ми се прави патриот Бугарин еден татар ,КАКО МОЖЕ БУГАРОФИЛ ДА ВОДИ НАДВОРЕШНА ПОЛИТАКА НА МАКЕДОНИЈА
А како може МАКЕДОНЕЦОТ Глигоров да потпишува прифаќање на преговори за името на Македонија?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
А како може МАКЕДОНЕЦОТ Глигоров да потпишува прифаќање на преговори за името на Македонија?
секое прашанње заслужува одговор,а не се одговара со прашањје,ке ти кажам зошто затоа што ВМРО ДПМНЕ го одби мандатот да направи влада во првиот парламент(собрание) и затоа што тоа беше единственото решение Македонија каква таква да опстои на МЕГУНАРОДНА СЦЕНА .. со две болкади на север и југ ..... или си мал или несакаш да се секаваш ,секогаш кога кажуваш некои последици биди доблесен и кажи ги и причините( и јас не сум срекен поради фиром)

а за бугарофилчето ???? ми се гади од такви како него
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
секое прашанње заслужува одговор,а не се одговара со прашањје,ке ти кажам зошто затоа што ВМРО ДПМНЕ го одби мандатот да направи влада во првиот парламент(собрание) и затоа што тоа беше единственото решение Македонија каква таква да опстои на МЕГУНАРОДНА СЦЕНА .. со две болкади на север и југ ..... или си мал или несакаш да се секаваш ,секогаш кога кажуваш некои последици биди доблесен и кажи ги и причините( и јас не сум срекен поради фиром)

а за бугарофилчето ???? ми се гади од такви како него
И?

Ништо од ова не го оправдува.

Доволно сум “мал“ да знам.

Не се обидувај да смениш курсот на темава. Отвори друга тема за гадење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom