Медицински и стоматолошки факултет

Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Значи вака јас ве гледам веќе си полагате имате други насоки во разговорот но имам ВАЖНО ПРАШАЊЕ..
Матуранка сум. Земав предмети за полагање Хемија и Биологија затоа што сакам да се запишам на Општа Медицина.. Е сеа прави ли разлика ако проектна земам Хемија а не Биологија? Што мислите вие? И ако може да ми кажите оваа година колку бода имаше последниот примен приватна на Општа Во Скопје? Да знам колку поени можам да дозволам да изгубам .. :)

Проектната не игра никаква улога во самото аплицирање на Општа медицина.. Ти носи само дел од бодовите со кои конкурираш. Си полагаш биологија и хемија ако си од гимназија, или пак стручен и биологија/хемија ( и физика можеше до лани да се земе , сега не знам.. ) ако си од средно медицинско.
Инаку оваа година прво примија 120, до 93 поени ( или 94 ) , а потоа ја проширија квотата за уште 80, некаде до 87 поени, ама се тоа околу бодовите е релативно, зависи до самата генерација и како ќе пројдете на матура..
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Инаку оваа година прво примија 120, до 93 поени ( или 94 ) , а потоа ја проширија квотата за уште 80, некаде до 87 поени, ама се тоа околу бодовите е релативно, зависи до самата генерација и како ќе пројдете на матура..
Фала на инфото.. А оваа година колку ќе примат пак 120 или 120+80? Дали сега квотата е проширена за сите години или само за оваа година?
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Фала на инфото.. А оваа година колку ќе примат пак 120 или 120+80? Дали сега квотата е проширена за сите години или само за оваа година?
Колку ќе бидат предвидени за примање наредната година ќе дознаете откако ќе излезе конкурсот, а дали и за колку ќе има проширување на квотите се дознава дури таму после излегување на преелиминарните резултати од пријавувањето во првиот уписен рок.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
иде ли некој од вас во читалната во медицинар да учи ???
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.526
Поени од реакции
231
Ме интересира дали тука има некој забен техничар?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Се сложуваш ли со мене дека многу галама праат оние што доаѓаат за време на пауза од факс групно да учат (најчесто се бруцоши). Не не оставаат нас редовните кои ја користиме читалната на мира да учиме.
Сега условите се многу подобрени за разлика од порано, има и клима и нови столчиња, мерак да ти е да учиш :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Се сложуваш ли со мене дека многу галама праат оние што доаѓаат за време на пауза од факс групно да учат (најчесто се бруцоши). Не не оставаат нас редовните кои ја користиме читалната на мира да учиме.
Сега условите се многу подобрени за разлика од порано, има и клима и нови столчиња, мерак да ти е да учиш :)
Па добро зависи како ќе начекаш, иначе сегде се праат такви гужви, на пр одев и Браќа Миладиновци кај библиотеката и таму ептен е гужва во ходникот и се слуша до внатре. Иначе во Медицинар има супер услови, само пошо не седам во домот за ве це е проблем
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Па добро зависи како ќе начекаш, иначе сегде се праат такви гужви, на пр одев и Браќа Миладиновци кај библиотеката и таму ептен е гужва во ходникот и се слуша до внатре. Иначе во Медицинар има супер услови, само пошо не седам во домот за ве це е проблем
јас седам во домот така да за мене одговара, но не гледам проблем за ве це можеш во било која машка барака да влезеш то не е никаков проблем.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Што може да се специјализира по завршување на медицински тука кај нас? Чисто информативно :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.661
Поени од реакции
11.347
Што може да се специјализира по завршување на медицински тука кај нас? Чисто информативно :)
Еве што најдов на страната на медицинскиот факултет:

http://www.medf.ukim.edu.mk/upload/dok/1111_748369541.pdf, само чудно ми е што нема гинекологија.

Чекај сеа ќе прашам и на fakulteti.com.mk да видам што ќе кажат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Еве што најдов на страната на медицинскиот факултет:

http://www.medf.ukim.edu.mk/upload/dok/1111_748369541.pdf, само чудно ми е што нема гинекологија.

Чекај сеа ќе прашам и на fakulteti.com.mk да видам што ќе кажат.
Знам дека сигурно има гинекологија, психијатрија, анестезиологија, интерна медицина, ортопедија, педијатрија само што ме интересираше листа на можности :))
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.526
Поени од реакции
231
Ме интересира за Забен Техничар што е како е ако има некој поупатен да му објасни?
 
Член од
30 ноември 2008
Мислења
40
Поени од реакции
9
Дечки ме интересира дали некој одовде е запишан општа медицина во Штип ??

И дали знаете дали се прифаќаат други интерни предмети освен биологија и хемија?? (за државна квота)

Однапред благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom