Заушки

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.152
А дали може да дознаеме и ние какви се тие вакцини, пошто читам вчера дека и другите вакцини (или вакцинирања) се сомнителни. Дали некој ќе излезе воопшто да каже на телевизија што и како е? Никој не знае што примил, никој не знае колку примил. Сите сме загрижени и со одредена доза паника и недоверие, затоа што не се воопшто наивни овие болести. Напротив.
Ако имаш некои информации, би те замолил да ги споделиш. Поздрав.
Од каде па јас да имам информации??????????
Вакцината си е вакцина и нивното производство подлежи на контрола од многу институциии!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Од каде па јас да имам информации??????????
Вакцината си е вакцина и нивното производство подлежи на контрола од многу институциии!
Ок, извини погрешно те сфатив. Мислев од претходниот пост дека имаш повеќе инфо. Во секој случај фала за одговорот :smir:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
372
Поени од реакции
2
Како прво вакцините не се лажни,како второ не се внесуваат со вакцината бактерии кои можат да ти наштетат!!!!!!!!!!!!
И како трето за вакцина против заушки не се внесуваат бактериии!!!!!!
значи со вакцината се внесуваат анти-гени кои ги активираат анти телата што треба да го создадат имунитетот. Тоа што пишав бактерии беше онака фигуративно за да разбере народов мил кајганџиски.
примањето вакцина е внесување болест во организмот.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
леле денес во моето училиште ни ставаја вакцини...
и не лажеа демек 2 недели после вакцината не смеј ни да се пуши ни да се пие!
оффф... мислат дека ние мастило пиеме...
јас си се најдов со една пријателка докторка и се разбира не беше точно то!
:pos: то е...
п.с иако имаме примено по 2 вакцини против заушки по неколку години можи да фатиш... ама потешко! :toe:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
На еден другар денес докторите му рекоја имал заушки .... генерација сме двајцата и двајцата имаме примано вакцини на времето ама еве тој фати .... нон стоп сме заедно , колкава е шансата и јас да закачам ? :jaj:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Јас примив денес, иако викав дека нема да примам...Меѓутоа страв, шо да се прај...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
На еден другар денес докторите му рекоја имал заушки .... генерација сме двајцата и двајцата имаме примано вакцини на времето ама еве тој фати .... нон стоп сме заедно , колкава е шансата и јас да закачам ? :jaj:
И вакциниран можеш да фатиш заушки, но ќе ги поминеш полесно. Но иако си бил во контакт, не мора да значи дека ќе фатиш. Сестра ми прележа за време на распустот, јас цело време бев со неа па пак не фатив. :toe:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
На еден другар денес докторите му рекоја имал заушки .... генерација сме двајцата и двајцата имаме примано вакцини на времето ама еве тој фати .... нон стоп сме заедно , колкава е шансата и јас да закачам ? :jaj:
Колку појак имунитет, толку помали шанси:)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Јас вака како малер што поминало ме фатило :nesvest:

Ај ќе виме за некој ден :pipi:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
На еден другар денес докторите му рекоја имал заушки .... генерација сме двајцата и двајцата имаме примано вакцини на времето ама еве тој фати .... нон стоп сме заедно , колкава е шансата и јас да закачам ? :jaj:
Па има добра шанса да фатиш ако си се гушкал со него редовно, нормално тоа зависи и од твојот имун систем.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Па има добра шанса да фатиш ако си се гушкал со него редовно, нормално тоа зависи и од твојот имун систем.
Мала гушка беше :pos: ....... јак имунитет имам , што поминало сум закачил :pipi:

За колку време први симптоми би требало да имам и какви ?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Генерација 85-та како и мене нека си одат со време да си се побараат, сабајлево бев да проверам какви вакцини имам примено.... епа немам т.е немаме повеќето од таа генерација, само за Морбили имаме примено а потоа ниту една од комбинираните... во каква тоа држава сме живееле кој незнае :S

п.с Тогаш "имало" забрана за комбинирани вакцини... што кога ми го кажаа ми идеше да земам да се смеам и да ги тепам :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom