Официјална посета на Македонците, во Македонија!

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Славјански одличен клип. Ептен добра организација, алал им вера.
Со фалангата од страна, па песни и колку многу народ се собрал.
Браво, секоја чест, срце ми се растопи додека гледав.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Хм... Турците имале влијание и во Пакистан? Турција некогаш владеела со Пакистан?

Ако е така, тоа би го објаснило присуството на тие зборови и таму...

Инаку, би било пологично дека *Турците* ги примиле тие зборови од *нас*, кога веќе и Хунзите ги имаат...

Интересно. :)
Sto tresite gluposti bre?Turcija (Otomanskata Imperija) vladeese so cela Centralna Azija (Kirgistan,Tajikistan,Turkmenistan,Uzbekistan,Kazahstan,Ermenija,Gruzija,Azerbejdzan),zapadna Kina,pa Makedonija,Grcija,Bugarija,Srbija.Site ovie zemji,imaat dominantno Tursko naselenie,a zemjite so gi napomenav kako Kirgizija,Turkmenistan,Uiqhuristan vo zapadna kina,Kazakstan,Azerbejdzan i Bugarija (Balkarija) se so celo Tursko naselenie,vprocem tie se vo Turki grupata.:coffee::coffee::coffee:

Tokmu zatoa,Ermencite a i drugite narodi se luti na Turcite,zatoa sto prakticno napravile genocid i so sila go vovele islamot vo Evropa-na Balkanot.
Turcite nikogas ne vladeele so Pakistan,Pakistancite se povrzani so Irancite po moe mislenje. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ottoman_Empire_dominated_territories
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мир - крал
Рани - кралица

Тоа се титулите, и ниеден медиум не ги кажа како што треба ама и нема врска, и јас до пред последниот ден со нив, не знаев дека „Рани“ е впрочем титула која ја носи, а не име....:)

izvor utrinski

Откако се поздравија со прилепчани кои речиси два часа трпеливо ја чекаа делегацијата на Хунзите, се поклонија пред споменикот на Александат Македонски во центарот на Прилеп.

-Споменикот на Алекдандар Македонски е преубав. И овде ја почувствував истата топлина како во мојата земја“ изјави принцот Газанфар али Кан.[/I]
Во известувањето за Прилеп заборавиле новинарите да го дадат и останатиот дел од говорот на кралот кој истакна: „Ние Македонците, каде и да сме во светот, све супериорни. Затоа и најеминентните луѓе во Пакистан се попотекло од Хунза, односно нашиот дом, кој е населен од античките Македонци. Затоа со право можам да кажам дека Македонците се надраса, која преовладувала, и сеуште владее со светот во сите аспекти“

Кралот по неговото враќање на својата тврдина покрај знамето на Хунза и Пакистанското знаме, ќе го постави и Македонското.

Сите оние скептици, противници и отфрлувачи на оваа средба и воопшто обидот да направиме мост на соработка со тој народ и нивниот крал, се само одродници, затоа што со ова што го направивме, добивме не пријател, туку брат кој е пријател од млади години со моменталниот премиер на Кина, редовно се слушаат и прават пријателски муабети со Џорџ Буш, многу почитуван од Мушараф, а и во одлични односи е со Владимир Путин, па удрете математика што значи овој човек за Македонија поготово во ваква ситуација каква што сме моментално.

АБЦ може и понатаму да си прави БаЈРаМ на мозокот за некаква хазарска позадина на сево ова, со ротшилди и што ти уште не. Тоа е за општата раја, да имаат со што да се занимаваат уз пиво и ситни грицки.

Во Хунза популацијата е 100 000, а луѓе кои себеси се сметаат за потомци на античките Македонци, се 1.5 милиони.

Воедно да напоменам дека, со ваквото зближување со луѓето од делегацијата, добивме и мисионери кои активно ќе работата со самото нивно враќање во Хунза, и кај Калашите, со што ќе се разбие атинската пропаганда кај нив.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Trnu, sto stana so Mir i delegacijata?! Koga ke si odat da gi ispratime, nema voopsto nikakvi soopstvenija, nitu na SKY NET.

A me zacudi zosto ja nemase MAKEDONIUM so Marina vo petokot i delegacijata od Hunza? Celo vreme sum ja cekal:)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Си заминаа вчера бе Битушанец :)

Инаку, ексклузивно на Скајнет утре, Понеделник со почеток од 20:00 часот, во Македониум ќе бидат токму кралот и делегацијата. Емисијата е снимана.

Инаку, за сите девојки, средниот син на кралот е неженет, и има желба да дојде во Македонија по невеста :) Исто и Ирфан :)
 
Член од
16 март 2008
Мислења
124
Поени од реакции
7
Мир - крал
Рани - кралица

Тоа се титулите, и ниеден медиум не ги кажа како што треба ама и нема врска, и јас до пред последниот ден со нив, не знаев дека „Рани“ е впрочем титула која ја носи, а не име....:)


Во известувањето за Прилеп заборавиле новинарите да го дадат и останатиот дел од говорот на кралот кој истакна: „Ние Македонците, каде и да сме во светот, све супериорни. Затоа и најеминентните луѓе во Пакистан се попотекло од Хунза, односно нашиот дом, кој е населен од античките Македонци. Затоа со право можам да кажам дека Македонците се надраса, која преовладувала, и сеуште владее со светот во сите аспекти“

Кралот по неговото враќање на својата тврдина покрај знамето на Хунза и Пакистанското знаме, ќе го постави и Македонското.

Сите оние скептици, противници и отфрлувачи на оваа средба и воопшто обидот да направиме мост на соработка со тој народ и нивниот крал, се само одродници, затоа што со ова што го направивме, добивме не пријател, туку брат кој е пријател од млади години со моменталниот премиер на Кина, редовно се слушаат и прават пријателски муабети со Џорџ Буш, многу почитуван од Мушараф, а и во одлични односи е со Владимир Путин, па удрете математика што значи овој човек за Македонија поготово во ваква ситуација каква што сме моментално.

АБЦ може и понатаму да си прави БаЈРаМ на мозокот за некаква хазарска позадина на сево ова, со ротшилди и што ти уште не. Тоа е за општата раја, да имаат со што да се занимаваат уз пиво и ситни грицки.

Во Хунза популацијата е 100 000, а луѓе кои себеси се сметаат за потомци на античките Македонци, се 1.5 милиони.

Воедно да напоменам дека, со ваквото зближување со луѓето од делегацијата, добивме и мисионери кои активно ќе работата со самото нивно враќање во Хунза, и кај Калашите, со што ќе се разбие атинската пропаганда кај нив.
Трн ова што го направивте е за поздравување,сега фали уште да се разбие гејската пропагандата кај Калашите
 
Член од
20 јули 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Makedonskite prijateli Hunzite katastrofalno precekani Na televizija od ohrigani slusnav deka docekot na Hunzite bil katastrofalen i ponizuvacki kako i deka ne ni bile prosetani niz centarot na grad Ohrid kako sto trebalo i deka na kraj si otisle gladni i zedni. Ako e vistina togas ova e sram za nas.... a toj sto go organiziral docekot tolkav neobrazovan supak li e pa da se sluci vakva neubava rabota.
Dali ima nekoj poveke informacii okolu ova, dali e vistina?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
eve eden klip na you tube bez zvuk od 1937 koj go priokazuva ruralniot nacin na zivot od toa vreme
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Makedonskite prijateli Hunzite katastrofalno precekani Na televizija od ohrigani slusnav deka docekot na Hunzite bil katastrofalen i ponizuvacki kako i deka ne ni bile prosetani niz centarot na grad Ohrid kako sto trebalo i deka na kraj si otisle gladni i zedni. Ako e vistina togas ova e sram za nas.... a toj sto go organiziral docekot tolkav neobrazovan supak li e pa da se sluci vakva neubava rabota.
Dali ima nekoj poveke informacii okolu ova, dali e vistina?
Вистина е чедо божјо.

Вистина е дека после 15 минути од стартот на прошетката низ Охрид решено беше експресно да ги качиме на брод до Св Наум, и од таму да ги прошетаме до Трпејца да поуживаат што поалеку од Охрид.

А сега замисли се зошто.
Ako e vistina togas ova e sram za nas...
И навистина е срам за охриѓани...срам и за власта тамошна...

Затоа што сите градоначалници на помалите градови, самите организираа тури, прошетки, и се што следува во посетата, само за да им ги донесеме кралот и кралицата на гости во нивниот крај. Градоначалниот на Охрид, нит се јави, ниту имаше интерес да соработува со организаторите за некаков пречек на високата делегација.

Но, тоа не беше причината поради која треба охриѓани да се срамат и за која толку кратко ги задржавме во градот Охрид. Причината беше поради прекрасните кустоси кои Охрид ги има...а од прилика првичните реченици излгедаа вака:

„Старото име на охрид е од грчкиот збор...“ - Стој! Каков грчки збор кога е древен Македонски?! - Аааа не е македонски, грчки е! - Ајде дружино, одиме понатака...
„Прекрасни збирки од грчкиот период...“ - Стој! Одиме на друго место...
„Пред да дојдеме во наезда со словените...“ - Молам?! Спремај колите, одиме на брод!

Среќа што кустосите незнаеа англиски, морав да им преведувам на нашите гости и да ги поправувам „гхраматичките грешки“ на ценетите кустоси од Охрит!

Ohrid? Never more...Убаво ги учат странските туристи...алал вера!

Иако беше полн народ Охридот, никој не изгледаше заинтересирано за тоа кој им дошол во градот.

Ете затоа се задржаа 15 минути во Охрид...

А и дека си отидоа и гладни и жедни не е вистина. Трпејца е многу гостопримлива...

Се на се, може само да им се завидува на Вевчанци, кои цело село се мобилизирале за пречекот на кралот и кралицата, и беше со сите почести...Исто и во Битола.

Охрид, колку и да го сакам како град, уште еднаш се покажа дека незнае да угости човек според нивото на истиот. Можеби кога другар ми Серпико ќе стане градоначалник на тој град, ќе има убава соработка и фино прикажување на градот, пред било кој, макар и случаен минувач од Скудриње, а не странски турист, да не зборам за највисока државна делегација, кралско семејство.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Всушност јас сум ја разбрал суштината многу поубаво од тебе и затоа знам дека и Хитлер го освоил светот работејќи според истата “девиза“ за придружување.Работата не е да се освои светот и да се обедини за година,две или пет,па после ништо да не остане од тебе и твојот народ за да го бараш спасот во Касандра со Ранду.Работата е да се опстои на она што го имаш денес за и тоа да не го изгубиш веќе утре.
Навистина се думев што да ти одговорам цело ова време на твотие глупости, за среќа најдов снимка од дочекот на Аеродорм и говорот на Канго.
Сврти ја снимката неколку пати, ќе сватиш, не е многу тешко.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Трну јас не разбрав дали поминавте накај Струмица... има и таму што да се види...

поздрав
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Источна Македонија остана непрошетана за жал...премногу беа уморни гостите, а и многу им дојде шетање за толку краток период, па на нивна желба, последните два дена од нивната посета, одмаравме.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Да ве прашам... кој зборуваше на Сител денес? Мислам емисијата се вика „Кај Силвиа“ или нешто слично?
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
33
Поени од реакции
1
На прашањето зошто се крена галама околу нивното доаѓање и зошто толку возбуда околу нив дојдов до свој заклучок.:Дали некој од нашите соседи кој има Македонско државјанство, работи и живее тука изјавил дека е горд е Македонец? Секогаш сме се соочувале со нивното негирање и оспорување на македонизмот! А ,овие луѓе од Хималаите изјавија гордо дека се МАКЕДОНЦИ ,без разлика колку е тешко и дискриминирачки да си Македонец во денешна Европа! И да не се(науката ќе каже) прекрасно е да знаеш дека некој народ те почитува и чувствува дека имате нешто заедничко, исконско, што ве поврзува.....Смачено ми е од ликови кои Македонија им овозможила пристоен живот иако не се Македонци, а немаат ни малку почит кон оваа земја!Секој што живее овде без разлика од каде дошол, од која народност и вера е, треба прво да биде Македонец, а потоа да се осврне на своето потекло!Знаете тоа е како кога жена ќе роди дете, а друга ќе го одгледа,воспита и изведе на прав пат- која е мајката овде?Онаа која се посветила на детето, се разбира.Слушнав многу коментари кои го напаѓаа настанот и ме нервра што постојат луѓе кои не знаат да ги ценат позитивните вибрации од посетата.Кога сите наши гости би имале вакава добра намера ......
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Добро бе од четврток ја најавувате емисијата, па ја одложивте за петок па ни понеделник и 3 дена јас дремам пред ТВ.
Оштета ќе барам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom