Матура...

  • Креатор на темата Ханзо
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 мај 2008
Мислења
20
Поени од реакции
2
тоа што резултатите од мајчин јазик се послаби од англискиот е резултата од глупи ученици или неспособни професори :tapp:
а и не ми е јасен изборот на предметие.
има ли некој што знае да ми каже нешто за рускиот колеџ во Свети Николе посебно веб страна
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
тоа што резултатите од мајчин јазик се послаби од англискиот е резултата од глупи ученици или неспособни професори :tapp:
а и не ми е јасен изборот на предметие.
има ли некој што знае да ми каже нешто за рускиот колеџ во Свети Николе посебно веб страна
тоа е затоа што македонски и на дијалект да си збориш, ќе се разбереш некако со сограѓаните, а англиски времињата се тие, формите се тие, и нема трте-мрте, мора да го учиш така, како што е. јас по мене си знам. македонски од 5 одделение немам учено, додека англиски си учам континуирано.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
20
Поени од реакции
2
па не се полагаше зборување и не се учи само затоа што професорите не знаат да ги натераат учениците да го сакаат предметот(секоја чес за неки) професорката на мојата ќерка, кога дефинитивно се реши да се полага матура, прв коментар и бил глупави,трупки сите ке паднете ништо не знаете. ви личи ли тоа на професор-психолог што треба да има основна култура а и кој е крив што не го знаат предметот?:nesum:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ако може да бидеш љубезна и да пишуваш со црни букви...:coffee:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Ај нешто за приговорите. Мисли ли некој дека може да се успее и дали даваат да го видиш тестот ако ги платиш тие 2000 денари?
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
тоа што резултатите од мајчин јазик се послаби од англискиот е резултата од глупи ученици или неспособни професори :tapp:
а и не ми е јасен изборот на предметие.
има ли некој што знае да ми каже нешто за рускиот колеџ во Свети Николе посебно веб страна
Рускиот колеџ во Св. Николе ти е лоповска работа. Имаш пара, купеш диплома, струка никаква. Студентите се само богаташки деца а има и богаташи :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ај нешто за приговорите. Мисли ли некој дека може да се успее и дали даваат да го видиш тестот ако ги платиш тие 2000 денари?
Па сигурен сум дека ти даваат да го видиш, ама прашањето е што е успех? Ако испадне дека ми скратиле 2 бода неправедно, а пак имам 4ка тоа е прифатен или одбиен приговор? Да сакаа да биде се како што треба ќе објавеа и бодови. Вака не мислам џабе да ми отидат 2000 во зијан.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
По македонски јазик учите глупости? Дај не сери жити се:uvo:
Ке те видам сега на факс, и кога ке станеш позрела личност, се прашувам дури тогаш дали уште еднаш би тропнал ваква глупост.
Англискиот спиј пиленце... хехехе помина тоа време, запиши се на англиски па да видиш дали ке биде само впишување на глаголи во точна форма.
Верувај, ке го бараш средното...:smir:
Па знам дека ке го барам средното како што го барам основното. Да бараат повеке од нас да учиме, и повеке строго да не држат секако дека би поминале и многу подобро на матурата. Но ние што учиме е глупост. И точно е тоа што викаат дека и до професорите е.:toe:
 
Член од
19 јануари 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Македонски имам 93,87% и имам 4...нели е жално? :(:place:а математика 87,77 и 5ка...аххх :tapp:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Петките се стопија на матурските испити


Учениците и директорите изненадени, само Бирото за образование задоволно
Жаклина Хаџи-Зафирова




Освен Бирото за развој на образованието, сите други се незадоволни од матурата. Родителите, поради послабиот успех што го покажале децата на матурата и високите суми за приговори. Учениците се сомневаат во критериумите за оценување, додека директорите на училиштата се засрамени поради оценките на нивните ученици и се прашуваат каде е пропустот.

Надлежните од Министерството за образование задоволно ги тријат рацете, откако сфатија дека ќе немаат многу работа со приговорите на средношколците кои полагаат државна матура. На вчерашниот прв ден од рокот предвиден за приговори, кој ќе трае и денеска, на прсти можеа да се избројат поднесените приговори во училиштата за двата предмета од државната матура. Впечатокот по вчерашниот прв ден, кој беше оставен како рок за поднесување приговори (заедно со денешниот ден), покажа дека учениците се премислуваат да поднесуваат приговори, пред се', поради високите суми за приговори, кои изнесуваат 2.000 денари од испит.

Во средното скопско училиште „Никола Карев“ вчера беа поднесени само четири приговори за двата екстерни испита, од кои три за македонски и еден за математика. Во ова училиште очекуваат оваа бројка да се искачи најмногу до пет приговори, иако бројот на учениците кои полагаа матура е 247.

„Децата не покажаа добри резултати на матурата. Не може во текот на учебната година да имаат висок просек и да добиваат петки, а сега со матурата нивниот успех да се сведе на двојки, тројки и четворки.
Најнезадоволна сум од резултатите по македонски јазик“, разочарана е директорката на средното „Никола Карев“, Горица Илиоска.

Според неа, треба да се направи анализа што е причина за послабиот резултат на учениците во споредба со успехот што го постигнуваат во текот на учебната година. „Треба преку анализа да се види дали соодветствува наставната програма, дали проблемот е во наставниците, или пак, во тоа што децата не учат“, вели Илиоска.

Родителите велат дека државата им става сопка со тоа што поставуваат високи суми за поднесување приговори. Така, ако нивните деца мислат дека се погрешно оценети во тестот и сакаат да поднесат приговор, треба веднаш да уплатат 2.000 денари од испит. Овие пари ќе им бидат вратени само ако се докаже дека биле во право.

„Тоа е само начин да се соберат пари. Од каде да знам каде сум згрешила, па да поднесам приговор кога ми се скратува правото да го видам сопствениот тест. Тоа ми остава простор за сомневање како се оценувани тестовите“, вели една средношколка.

Нејзина соученичка раскажува дека постоеле многу строги критериуми за тестот по македонски јазик поради поените.

„Една од моите другарки беше оценета со 94,3 и доби четворка, додека друга доби 95,1 и има петка. Дали тоа значи дека од 95 до 100 поени е петка? Тоа се премногу строги услови со кои се селектираат матурантите, бидејќи за еден или два поена може да го изгубат местото на факултетите“, вели друга матурантка. За неа е посебно проблематично како се оценувани есеите во тестот по македонски јазик, каде што се остава простор да дојде до израз размислувањето на ученикот.

Учениците кои паднале на еден од тестовите по двата екстерни предмета од матурата ќе имаат втора шанса испитот да го полагаат во вториот августовски рок. Двата испита ќе можат да се полагаат на 14 и 16 август, а резултатите најверојатно ќе бидат готови во септември, непосредно пред почетокот на учебната година.


извор
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Luge be sto da napravime, mora nekako javno vo mediumite da se iznese kakov kriterium upotrebuvale ocenuvacite za ocenuvanje na testot. Ne znaat kako da vovedat red vo drzavata, pa demek pocnaa od nas i nasite ocenki. Kako moze na makedonski jazik prolazna ocenka da se dobiva so 40%, a na matematika/stranski jazik so 30%. Pa nikoj ne kaza deka makedonski e so pogolema vaznost od matematika/stranski jazik. Ova e nevideno. Eksterni predmeti si se eksterni predmeti. I kako moze tolkav raspon vo bodovnata skala za ocenka 4, a za ocenka 5 tolku malku. Na sajtot na Utrinski vesnik ima komentari demek na site ni bile pokloneti 5kite od sredno, bla bla... A dosega nikoj ne se osmelil da go objavi faktot deka za da imas 5 po majcin jazik treba da imas nad 95%...
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Luge be sto da napravime, mora nekako javno vo mediumite da se iznese kakov kriterium upotrebuvale ocenuvacite za ocenuvanje na testot. Ne znaat kako da vovedat red vo drzavata, pa demek pocnaa od nas i nasite ocenki. Kako moze na makedonski jazik prolazna ocenka da se dobiva so 40%, a na matematika/stranski jazik so 30%. Pa nikoj ne kaza deka makedonski e so pogolema vaznost od matematika/stranski jazik. Ova e nevideno. Eksterni predmeti si se eksterni predmeti. I kako moze tolkav raspon vo bodovnata skala za ocenka 4, a za ocenka 5 tolku malku. Na sajtot na Utrinski vesnik ima komentari demek na site ni bile pokloneti 5kite od sredno, bla bla... A dosega nikoj ne se osmelil da go objavi faktot deka za da imas 5 po majcin jazik treba da imas nad 95%...
Не се замарај со туѓи неважни мислења.....Штом некој чита Утрински на нет тој е ептен забеган.....Ние си знаеме како е и што е и исто знаеме дека нема ништо да се подобри доколку се буниме.....

Уживај сеа,лето е пред тебе,имаш месец дена до уписи ,искористи ги како што треба....:smir:
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
а како се пресметуваат поените од матурата за на факс?????????????????
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom