"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Што е видливо ... кога беше СДСМ на власт што беше тогаш ? или тогаш професориве летаа има позитивна енергија па одеа на митинзи на СДСМ

...............rekov: NASITE EKONOMISTI, a ne koj koga bil na vlast :)
....tie sto me znaat od ovde...verojatno zabelezale DEKA SEKOGAS SUM BIL PROTIV GLUPOSTITE NA AKTUELNATA VLAST......zosto smetam deka, ako nekoj se nafati so takva rabota, verojatno e svesen so sto se nafakja i ima KVALIFIKACII I KVALITETI za takvo nesto....
...dodeka brodot na koj se naoga MOJATA FAMILIJA,MOJOT IMOT i MOJOT NAROD ...tone, jas ke go kritikuvam skiperr-ot :) koj pojma nema , ama zatoa saka da bide skipper..........(prerodbenik, a i vteruvac-ka vo EU za 6 meseci, za onoj matniot vo tehnikolor da ne zboruvame).....ednostavno IMA MERAK BE...
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Се што созрева и презрева,имај го тоа на ум.Инаку што си запнал за СДС да ти реплицирам кога се очигледно маргиналци,кој не се битни за реплицирање.Сакаш ли да ти кажам дека со СДСМ ни за 6 години да останат на власт нема да добиеме никаков статус доколку не го смениме името?Па тоа и малите деца го знаат.Работава е што и ДПМНЕ нема никаква стратегија окулу развојот на Македонија,практично програма исполнета со желби,без план од каде толку пари да се оствари.Гледајќи ја програмата на ДПМНЕ малку подетално,човек веднаш ќе примети дека се работи за неколку “милјарди на Циле“ а не само за една.Е сега доколку слепците тоа не го гледаат станува ирелевантно дали ќе имам коментари на некакви просдсмовски излагања овде на форумов,нормално е да бидам малку покритичен кон фалбите што ги презентираат продпмнеовски настроените членови овде на форумов.Продолжувала преродбата,па преродбата заврши пред 100 години кога се јавија првите организирани групи што се почуствуваа Македонци после скоро 7 века ропство под Турска,Бугарска,Српска или Грчка чизма,тоа е факт а не веста дека ДПМНЕ ја продолжило преродбата ама резултатите не можеле да се видат сега како што велеше Бучко кога беше премиер.:toe:

Гледам стварно си човек без Математика успеваш да израчанунаш пари од каде можат да се најдат за нуклеарка ,а не можеш да израчунаш колку пари има државната каса не буџетот..

Еве да ти дадам еден глуп податок што не го знаеш Македонија има пари. Низ светските банки на чување и се лапа камата , зошто овие пари не се пуштат во промет.

1. Мегународниот монетарен фонд ја крои политиката и има услов до каде државата може да ја финансира економијата.
2. Таа политичка партија која ги става овие пари во Банките во светот
по таен пат добива провиизи. Кога ти дават пари зошто да го зголемуваш уделото на државата во економијата.

3 Прашај го Бучко колку пари доби за општинските граници
4 Зошто Стружани саака да го запалат
Не мора повеќе да го прашуваш . Еве и уште едно судбоносно прашање
зошто јас смени фирмата доставувач(2001 Беше министер за одбрана у загрда пи***) на воена опрема (Американска) со Србска. И после оваа одлука терористите стаана борби за човекови права.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Јас пак лично немав никакво сомневање дека на предходниот референдум ќе ја задржиме старата територијална распределба ама испадна нешто сосем друго.Пак ќе се најдат некои други дудлачи пред народот да вртат сатови,да докажуваат дека е најубаво за референдум да се седи дома и на крај оооп ќе си се викаме поинаку.
Се сеќавам како Гвујо го постави Бранко за председател кога го повика членството да гласа за Кедев кој не ни знаеше дека треба да биде председател.Излезноста на ДПМНЕ му помогна на Бранко да си стане председател и многу работи ги сменија токовите на нашите животи.Ако ДПМНЕ не излезеше толку Масовно на избори Бранко немаше да биде председател на Македонија.:toe:
Абц, ај ако можеш накратко објасни ми, кои се тие многу работи кои ги сменија токовите на нашите животи, откако Бранко стана Претседател?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Абц, ај ако можеш накратко објасни ми, кои се тие многу работи кои ги сменија токовите на нашите животи, откако Бранко стана Претседател?
Прашај ги оние во Струга.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Прашај ги оние во Струга.
Дали само тие во Струга?...
А оние увезени 150.000 Косовари...

Треба ли да се спомне излегувањето од своите должности и да се трауматизира работата на владата, да не спомнуваме за амбасодорите,судиите и катастрофално одиграна улога на претседател во преговорите со циганите.

Наместо да работи за својот народ повеќе му чуе да направи што поголем јаз и проблеми.

Тешка ќе биде неговата судба доколку му престане политичкиот имунитет.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Абц, ај ако можеш накратко објасни ми, кои се тие многу работи кои ги сменија токовите на нашите животи, откако Бранко стана Претседател?
Тебе стварно е жално да ти се реплицира ,како си можел да се пишеш Реален:nesum:

Дали само тие во Струга?...
А оние увезени 150.000 Косовари...

Треба ли да се спомне излегувањето од своите должности и да се трауматизира работата на владата, да не спомнуваме за амбасодорите,судиите и катастрофално одиграна улога на претседател во преговорите со циганите.

Наместо да работи за својот народ повеќе му чуе да направи што поголем јаз и проблеми.

Тешка ќе биде неговата судба доколку му престане политичкиот имунитет.
Броени му се деновите ,овој патриотизам што го глуми ,му се очајнички потези да добие нов следен мандат и да го спаси газот рошав,пошто му е јасно што го чека.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Vidlivo e deka obrazovanieto na nasite ekonomisti e katastrofalno, t.e premnogu zakukuljeno-zamumuljeno, rezultat na profesori koi se proizvod na deceniska negativna selekcija...t.e. dunsteri.......... i normalno, dobivas toa sto dobivas...mnogu mali dunstercinja...koi rastat, pa stanuvaat golemi............prerodbenici ...i tako to...
...bi trebalo malku i tehnika da studiraat...tamu se rabotite MNOOGU po egzaktni i pojasni, bidejki se MATERIJALNI i OPIPLIVI...
Poznato e deka celata proroda funkcionira po edni isti zakoni...pa zatoa mnogu "ekonomski" poimi so koi se razmaftuvaat ke im bidat pojasni... :)
...i nema da treskaat , a i da PRAVAT gwuposti....:)
Чекај чекај, сеа ти ја критикуваш економијата што има помалку функционален а повеќе стохастичен карактер??
Па нашите професори не ја измислија таа наука, туку ја препишаа од америка. Мислиш во САД економијата е егзактна? Дека таму има цврсти принзипи закони од кои нема отстапки??? Не. Секаде економијата делува низ бројни исклучоци, кои на крајот ја ПОТВРДУВААТ законитоста.
Нема црно бело, има сиво, полусиво итн итн.

И да, за некои работи не можеш да кажеш дека се 100% така, или дека ќе бидат 100% така.


Инаку имаме еден електраш кој не оправаше во последниве 15тина години - Б.Ц.

Не прајме муабет за природа, прајме муабет за општество.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Дајте бе луѓе името кое ќе ни биде?
Мислам дека ако го кажат новот име, избориве можат да бидат и референдумски.
Ако тие победат се менува име.
Ако не, нема промена на име.

Или ова прашање за името не заслужува одговор за нас обичните смртници ?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Дајте бе луѓе името кое ќе ни биде?
Мислам дека ако го кажат новот име, избориве можат да бидат и референдумски.
Ако тие победат се менува име.
Ако не, нема промена на име.

Или ова прашање за името не заслужува одговор за нас обичните смртници ?
Најверојатно одговорот ќе го најдеш нешто измеѓу,ќе победат овие а не “тие“ ама името пак ќе се менува.:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
ВМРО-ДПМНЕ има запишано во програмата, нема промена на Уставот за промена на уставното име.
И воедно збор од Груевски дека секоја промена оди на референдум.
Тоа за мене е корекно и прифаливо како став.

Него немаме конкретно одговор кое е новото име на Р.Македонија.
Бидејќи единствен услов за НАТО остана името.
А ако сакаме да влеземе за 6 месеци тогаш треба да се направи малку поголем компомис.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Последново се однесува за сонцињата.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Или ова прашање за името не заслужува одговор за нас обичните смртници ?
Епа ако некој мисли дека сме обични смртници и никој не не праша, тогаш ти и останатите треба да станеме и да им покажеме дек и тие кои си земале за право да менуваат дек се обични смртници.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Јас сум станат одамна уште 1991 година кога ќе изгубев глава на 1200км од Скопје од “мудрата“ политика на “големиот“ ни претседател Киро Глигоров.

Јас повеќе за овие другиве.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас сум станат одамна уште 1991 година кога ќе изгубев глава на 1200км од Скопје од “мудрата“ политика на “големиот“ ни претседател Киро Глигоров.

Јас повеќе за овие другиве.
Абе и едните и другите се потенцијални, бидејќи се политичари, што значи за еден ден можат политиката да ја свртата за 360 степени и да негираат се што кажувале и дфа го свијат на таков начин што обичниот народ ќе им поверува.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ВМРО-ДПМНЕ има запишано во програмата, нема промена на Уставот за промена на уставното име.
И воедно збор од Груевски дека секоја промена оди на референдум.
Тоа за мене е корекно и прифаливо како став.

Него немаме конкретно одговор кое е новото име на Р.Македонија.
Бидејќи единствен услов за НАТО остана името.
А ако сакаме да влеземе за 6 месеци тогаш треба да се направи малку поголем компомис.
За мене најприфатливо и најкоректно е да се излезе и да се каже дека никој нема мандат да го менува името на еден народ и една држава кое опстојувало со векови.Значи ни промена на устав,ни референдум,ни промена на име без разлика колку другите понуди изгледаат прифатливо.Единствена можна варијанта барем за мене е доколку се прифати било каква промена на име(само со мала додавка) тоа да се направи обострано и во ист ден со приемот на Македонија во ЕУ.Значи името доколку се сменува да се смени со еден документ и во ист ден кој ќе има обострано значење но приоритет да му се даде на актот со кој Македонија(xxx) е примена како полноправна членка во ЕУ.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom