Со победата на ВМРО-ДПМНЕ - прв чекор до федерализација на Македонија

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Очигледно СДСМ многу добро знае како да се федерализира Македонија......
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
По се поизвесниот пораз на ДПМНЕ на овие избори, сепак мора да мислиме во случај овие пробугарски сили да ги добијат изборите со неколку пратеници повеќе од државотворците од коалицијата за Европска Македонија, што би се случило.

Се поизвесно е дека ДУИ и ДПА би направиле коалиција и заеднички би настапиле на овие избори или после тоа и би коалицирале со ДПМНЕ, по што владата би функционирала како во федерализација. Тоа е само прв чекор кон официјална федерализација на Македонија.

Желбата на Кастро за власт е голема, тој верувајте ќе стори се за пак да ги добие овие избори, макар и многу нечесно.
Zatoa SDSM ke bide vecno vo opozicija. Namesto programa za razvoj na Makedonija, SDSM ni nudi lagi i tracevi od tipot rekla-kazala, i tie SDSMovski nesposobenkovci ja donesoa Makedonija na prostacki stap.

Federalizacijata pocna koga vo 1993 g. SDSM donese 200.000 kosovari za da glasaat za Kircho, pa posle im dadoa teirtorijalni granici spored kartata na golema Albanija, za na kraj SDSM da kaze deka treba da se ukine Makedonskata narodnost i se` da se prifati za Makedonija da vleze vo NATO.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Познатата реченица ,,Не ме оставајте сам,,.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Некои теми едноставно не заслужуваат онтопик коментар.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Zatoa SDSM ke bide vecno vo opozicija. Namesto programa za razvoj na Makedonija, SDSM ni nudi lagi i tracevi od tipot rekla-kazala, i tie SDSMovski nesposobenkovci ja donesoa Makedonija na prostacki stap.

Federalizacijata pocna koga vo 1993 g. SDSM donese 200.000 kosovari za da glasaat za Kircho, pa posle im dadoa teirtorijalni granici spored kartata na golema Albanija, za na kraj SDSM da kaze deka treba da se ukine Makedonskata narodnost i se` da se prifati za Makedonija da vleze vo NATO.
ПА и рововите на шара 2000 година беа рекла казала....
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Једини? Колку години имаш 7? Како бе можеш бе да веруваш во овие лаги?премногу си наивен. Ај ако веќе веруваш во тоа прашај ги тие што е лажеле по кој потег на ВМРО и Груевски се познава федерализацијата?Кои се причините за ваквото мислење?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
СДС? го направи првиот чекор кон федерелизација - територијалната децентрализација !
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Некој има мноооогу кратко памтење,односно заборавил за што беше референдумот за територијална поделба и како на сопствените граѓани им беше забрането да гласаат!!!????
Мајка ми беше уценета со работно место ако биде видена да гласа....
Неверојатно е каков наслов има темава...чиста глупост!
Ако толку се спремаше ВМРО за федерализација ќе ја направеше до сега.
Мизерија....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мартин Протуѓер е правнук на Генерал Александар Протуѓеров, најблискиот соработник на Тодор Александров. Мартин по мајчина линија е внук и на Леон Огненов, близок соработник на Даме Груев со кого го формирале охридскиот комитет на Организацијата. Огненов заедно со Петар Чаулев во 1913 го кренале Охридското востание. И тој е еден од многуте потомци на старите вмровци кои со генерации ја негуваат идејата на изворното ВМРО.
Охридскиот војвода, Петар Чаулев е еден од „забранетите“ македонски војводи, заради неговата првична „бугарштина“. Со еволуирањето на неговите погледи и гледајќи ја голата борба на соседите на Македонија, Чаулев се свести (како и мнозинството македонски војводи) за при крајот на својот живот да го потпише исклучително значајниот Мајски манифест на Ц.К. на ВМРО од 6 мај 1924 година, кој го потпишал заедно со Тодор Александров (во име на Александров се потпишал Александар Протоѓеров) во кој почетокот гласи:

МАНИФЕСТ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ДО ОРГАНИЗИРАНОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА И ДО МАКЕДОНСКИТЕ РЕВОЛУЦИОНЕРИ. БРАЌА МАКЕДОНЦИ!...“
Овој потпис се смета дека и значел негова смртна пресуда зашто заради него Ванчо Михајлов праќа луѓе во Милано каде го убиваат на 42 годишна возраст...


Александров бил Бугароман онолку колку што биле Делчев и Сандански,на крајот на краиштата сите мегалимани бугарски во ВМРО беа примени баш од Делчев и Сандански.
Ја создал најголемата интернационална мрежа на културен,демократски процесоиран прогрез за слободна Македонија.Секаде во светот Македонците почнале политички да дејствуваат баш поради десно демократското ориентирање на Александров.
"Таа клевета ја оставам на Ваша сметка, бидејќи сите знаат, дека јас не и припаѓам на никоја бугарска партија и нема да влезам во партија до ослободувањето на Македонија."
Септември 1920 год.
Тодор Александров


Во ВМРО имало Македонци,Евреи,Власи,Цигани,Турци,Албанци па и Срби и Бугари кои се бореле за една држава - слободна и независна Македонија.

 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Господе Боже,што све не ќе прочитам...
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
По се поизвесниот пораз на ДПМНЕ на овие избори, сепак мора да мислиме во случај овие пробугарски сили да ги добијат изборите со неколку пратеници повеќе од државотворците од коалицијата за Европска Македонија, што би се случило.

Се поизвесно е дека ДУИ и ДПА би направиле коалиција и заеднички би настапиле на овие избори или после тоа и би коалицирале со ДПМНЕ, по што владата би функционирала како во федерализација. Тоа е само прв чекор кон официјална федерализација на Македонија.

Желбата на Кастро за власт е голема, тој верувајте ќе стори се за пак да ги добие овие избори, макар и многу нечесно.
Kakva BG te spopadnala...
Dui vleguva vo vlada i da bea pametni uste dosega ce bea...
 
F

fantomX

Гостин
Грција навива Груевски да победи на изборите и потоа да коалицира со ДУИ


Државниот врв на Грција се надева на победа на партијата на Никола Груевски на предвремените избори во Македонија, и потоа негово коалицирање со ДУИ на Али Ахмети.
Ова во своето денешно издание го пишува грчкиот весник Та Неа. Во текстот се вели дека Атина претчуствува дека еден позитивен изборен резултат во Скопје е единствена можност за еден фер компромис во спорот со името.
“Како позитивен изборен резултат во моментов Атина го смета засилувањето на позициите на Никола Груевски, така што тој нема да се плаши да направи компромис за името. Грција се надева дека новата македонска Влада ќе ја состават партијата на Груевски и Али Ахмети со неговата Демократска унија за интеграција, оти во спротивно ќе биде сигурно оти ќе има постојано инциденти во Тетово и дестаблизирање на државата“, објавува Та Неа, повикувајќи се на дипломатски извори, со искуство од Балканот.
Според весникот, првенствено Грција, исто како и САД, била негативно расположена во однос на предвремените парламентарни избори во Македонија, сметајќи оти тоа ќе ја забави процедурата за решавње на спорот со името.



Извор: Нетпрес
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И ова по дефолт треба да ни створи одбивност кон Груевски заради Грците и затоа сите ќе гласаме за СДС :)

Исто како и многуте пробни балони од Грчка страна со многубројните “неприфатливи“ предлози за нив, до тоа дека името Горна Македонија е дел од Античка и затоа и тоа сега наводно не го прифаќаат, сега само уште чекаат ние да се залетаме и да го прифатиме Горна Македонија како први наивковци.:)

Опасни се Грциве... т.е. кој како ги чита.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom