Македонците муслимани во Турција плачат по Македонија

Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
:)
Ako se makedonci , najdi mi edno makedonsko ime kaj nekoj "torbesh".
Primer najdi mi eden : Bojan , Ubavka , Luben ... sto znam koe.
Jas ke ti najdam 100 iminja albanski kaj torbeshite : Bashkim , Fatmir , Bekim... cisto albanski iminja ( ne islamski).
Torbeshite ne se makedonci.
Isto taka ima iljadnici albanski pravoslavni vo Makedonija koi se asimilirani vo makedonci .
Кретен над кретените си :pehar:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Дардан во овој момент не си ништо поразличен од бугарите на форумов, кои викаат дека ние сме бугари односно дека македонците се бугари. Исто така ти викаш дека сите торбеши се албанци, со што лично го навредуваш и му кажуваш што националност терба да е Армини другите како него. Инаку торбеш се исламизирано кристијанско население во македонија. Да те потсетам дека албанците кои живееле во македонија толгаш биле христијани, со што не негира дека и дел од тие што биле исламизирани дека не биле албанци, ама факт е дека многу мина од исламизираните биле и си останале македонци само со исламска вероисповест, и тебе никој не ти дава прави да кажуваш кој која националност е, бидејќи тоа е лично право некој да се чувствува етнички како сака. Со други зборови, само што стана фашист исто како и мнпогу бугари кои беа банирани од форуимов поради истите прилини.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694
Ako se makedonci togas zosto ne se vikat makedonci , ako se makedonci zosto ne koristat makedonski iminja ( ne hristijanski) .
Poznat e eden albanski komandant od 2 svetska vojna Murat Labunishta .
Prasaj gi ovie torbeshite kolku od niv imaat korenja od Albanija, i kakvi pesni se peele primer pred 2 svetska vojna vo nivnite sela.
I zosto 2 "torbeshi" vo 2001 bea pretepani od Lavovite vo seloto Oktisi samo zatoa sto imale muslimanski iminja ?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Еј Флипер ај прошетај на некоја друга тема.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ako se makedonci togas zosto ne se vikat makedonci , ako se makedonci zosto ne koristat makedonski iminja ( ne hristijanski) .
Poznat e eden albanski komandant od 2 svetska vojna Murat Labunishta .
Prasaj gi ovie torbeshite kolku od niv imaat korenja od Albanija, i kakvi pesni se peele primer pred 2 svetska vojna vo nivnite sela.
I zosto 2 "torbeshi" vo 2001 bea pretepani od Lavovite vo seloto Oktisi samo zatoa sto imale muslimanski iminja ?
Дардан-чо:
прв болд:Имињата се верски.Исламот е за секоја националност ист така да и во Германија да си муслиман ке се викаш :Екрем,Џафер,Армин итн.

втор болд:
А мешањето на поимите јас лично сум го забележал и кај македонците христијани.Кога ке кажам се викам Армин ми викаат,Албанец си или Турчин.Не викам македонец сум.Епа како е тоа Армин се викаш а македонец си.??
Мешање на поимите е обострано и од страна на македонците-христијани и од Албанците во македонија.И затоа торбешите не се нигде прифатени добро.(условно кажано)
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Мешање на поимите е обострано и од страна на македонците-христијани и од Албанците во македонија.И затоа торбешите не се нигде прифатени добро.(условно кажано)
Тоа на голема жалост е вистина(барем до пред некое време) но со малку повеќе труд работите ќе се подобрат.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694
Дардан-чо:
прв болд:Имињата се верски.Исламот е за секоја националност ист така да и во Германија да си муслиман ке се викаш :Екрем,Џафер,Армин итн.

втор болд:


Мешање на поимите е обострано и од страна на македонците-христијани и од Албанците во македонија.И затоа торбешите не се нигде прифатени добро.(условно кажано)
Izgleda ne se razbirame , zosto ne bi bil ti musliman ako imas ime BOJAN, Trendafil ,Slobodan ?? znaci ime koe proizleguva od tvojot jazik.
Jas nemam muslimansko ime , imam albansko ime , sega velis ne sum musliman ( ne jas sum musliman , i go mrazam Mijatovic , koj sto ti e idol)?? Jas ne ti velam da zemas ime Nikola ili Gorgi , razbiras , tuku ime koe e so makedonsko znacenje .
I vo Turcija imaat iminja od nivniot jazik, koi ne se od Kuranot , no tie ostanuvaat muslimani .
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Зошто го мразиш Мијатовиќ???
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Значи се се сведува на имињата.А ако си роден во Германија со албанско име Албанец си?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Армин, зошто голем дел од вас на последниот попис се декларираа како Албанци?
Јас има другар торбеш од Струга оваа информација ја добив од него.
Zoshto koga tie javno se deklariraa kako Makedonci no so druga veroispovest, vie im gi palevte kukite vo Bitola i Prilep.
АЈЧО najmalku 10 pati izleze po lokalnive televizii vo Bitola, kazuvajki go gorenavedenoto.

Razbra sega shupak. Ili treba da te promasham pa kosopad da te fati.

:)
Ako se makedonci , najdi mi edno makedonsko ime kaj nekoj "torbesh".
Primer najdi mi eden : Bojan , Ubavka , Luben ... sto znam koe.
Jas ke ti najdam 100 iminja albanski kaj torbeshite : Bashkim , Fatmir , Bekim... cisto albanski iminja ( ne islamski).
Torbeshite ne se makedonci.
Isto taka ima iljadnici albanski pravoslavni vo Makedonija koi se asimilirani vo makedonci .
Eve ushe eden da se poseri.
Nema ushte serkovci?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Дардан и Касиус Клеј беше црнец, ја смени верата во ислам и стана мохамед али ама пак си остана црнец и американец, исто и со сите останати, секој ќе си се кажува како сака, незавизно од неговото име, ако сега јас го менам името мое во дритон тоа е мое право, исто како што е мое право да се викам дритон и да сум македонец и христијанин, така да не ти држи ама воопшто тоа што го кажуваш.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Да де....демек торбешите ја сакаат Македонија, македонскиот јазик е нивни мајчин јазик па што знам ти јас..ма немој :tapp:..зошто тогаш цело Лабуништа и Подгорци се пишат Албанци а??
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Да де....демек торбешите ја сакаат Македонија, македонскиот јазик е нивни мајчин јазик па што знам ти јас..ма немој :tapp:..зошто тогаш цело Лабуништа и Подгорци се пишат Албанци а??
Од вакви ко тебе нема НАТО нема ни ЕУ.Мислев на атрибутите што би ги додал на твојата личност неедуцирана,ограничена и мрзлива(што не сака да прочита назад на темата што има пишувано0

А тоа што се пишале е сега поточно последниве години, а има милиони причини поради кои се напишани.Истите причини кои ги наведува Дардан-иа во погорните постови.Значи има полно као тебе вакви шо не знаат да размилсуваат и се лажат поради многу работи.Најчесто тоа беа политички партии.Значи нивното размислување беше ако не си пишан албанец или турчин ти тогаш си македонце-автоматски дека си христијан.МЕШАЊЕ НА ПОИМИ вера и нација.

Јас сум се сретнал со ситуација во која ме прашуваат шо си Македонец или Албанец,Јас викам македонец сум.Епа ми викаат значи христијанин си.Не бе викам муслиман сум.Е што си католик???ми викаат.

Значи сакам да насочам кон тоа дека има многу мешање на пиими.Вера и националност.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Zoshto koga tie javno se deklariraa kako Makedonci no so druga veroispovest, vie im gi palevte kukite vo Bitola i Prilep.
АЈЧО najmalku 10 pati izleze po lokalnive televizii vo Bitola, kazuvajki go gorenavedenoto.

Razbra sega shupak. Ili treba da te promasham pa kosopad da te fati.
А бе штрумф со арома на лој, во Прилеп ништо не беше за џабе. И не се торбеши туку санџаклии. Сите тие ја финансираа ОНА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom