Понеделник 31 март 12:00, митинг пред парламент, да се спречи предавството!

Статус
Затворена за нови мислења.

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нит сум ладнокрвен, нити седам со скрстен раце....
Само што јас сум за отстапка за да влеземе во НАТО. Од многу проста причина што сакам СРЕЌНА МАКЕДОНИЈА. Македонија со просечна плата од 1000 евра, со годишни инвестиции од 10 милијарди, Македонија без опасност од распад, Македонија ,лулка на мирот, Македонија каде воздухот мириса на ванила, наместо дожд врне виски, а наместо снег паѓа сладолед. Јас мислам дека правиме мала жртва за постигнување на повисоки цели, на визионерски цели. Членството во НАТО de facto i de jure отвара перспектива за нас. Не смее да се игнорира, не смее така лесно да се отфрли. Тоа што јас сум за оваа опција не ме прави мене предавник!!! само што јас имам поинаква замисла за патот по којшто Македонија би требала да чекори.
Верувај ми нема да тече мед и млеко ако влеземо во НАТО, ниту пак просечна плата ќе биде 1000 евра.

И јас сум за НАТО, НО НЕ ПО ЦЕНА НА ИМЕТО!
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Тие таму што седат во парламент се избрани од народот.Не мора никој да ги праша,народот сам треба да си каже.

За среќа не сите размислуваат ладнокрвно како тебе.Има луѓе кои се бореле,се борат и ќе се борат понатаму,без разлика на кој начин!
:toe:

Еднаш треба да престанеме со песимистичките ставови и мислења.

и да гледаме малце подалеку од својот нос.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Е сега друга работа не ми е јасна:зашто ако толку не сакате да го менувате името, никој не покренал граѓанска иницијатива да се распише референдум за неменување на името???????? Демократија сме,народот одлучува или на никој не му текнало да ѕирне во Уставот за ова прашање?????? КОј смета дека може да направи повеќе од кој било политичар еве му и златна шанса за политичка промоција. Некој од вас да не има друга идеја можеби, нешто порадикално, нешто посилно???? Ајде ако не сакате да менувате име, ајде да дејствуваме, тргајте с од тастатури, така не се решава проблемов.А голем проблем е!!!
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Верувај ми нема да тече мед и млеко ако влеземо во НАТО,ниту пак просечна плата ќе биде 1000 евра.

И јас сум за НАТО, НО НЕ ПО ЦЕНА НА ИМЕТО!
Јас на отстапката не глдам како на менување на името.Јас кога ќе си го отворам Уставот пак ќе ми пишува УСТАВ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.Го менувам името со коешто другите ќе ме викаат. Нешто што не е реткост во светот. Ако јас се викам Петко и Станко , јас сум Петко и Станко и боли ме кита како ме викаат другите.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Е сега друга работа не ми е јасна:зашто ако толку не сакате да го менувате името, никој не покренал граѓанска иницијатива да се распише референдум за неменување на името???????? Демократија сме,народот одлучува или на никој не му текнало да ѕирне во Уставот за ова прашање?????? КОј смета дека може да направи повеќе од кој било политичар еве му и златна шанса за политичка промоција. Некој од вас да не има друга идеја можеби, нешто порадикално, нешто посилно???? Ајде ако не сакате да менувате име, ајде да дејствуваме, тргајте с од тастатури, така не се решава проблемов.А голем проблем е!!!
Каков референдум бе ,знаеш што зборуваш?

Кој си ти или јас или било кој друг да носиме одлуки за нешто свето како што е името наше Македонско.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Каков референдум бе ,знаеш што зборуваш?

Кој си ти или јас или било кој друг да носиме одлуки за нешто свето како што е името наше Македонско.
Некои одлуки мораат да бидат донесени! за наше добро. А со ова шо го пиша ко да го цитираше професорот МАрјановиќ.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Не забегувајте. Темава е за протестот кој се одржа денес. Имате други теми кои се однесуват на сите работи кои ги наведовте погоре, поврзани со НАТО и со македонскиот народ. Доста е. Подолу од мојов, дозволени се само постови за протестот. Кога ќе се исцрпат - темата ќе биде затворена.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Има пишано на претходната страница. Те мрзи да прочиташ? Очигледно.

Малку имало. Од 500 до 1000 души. Интернет корисници.
Немаше од каде да дознаат луѓето, освен на интернет - секаде беа сечени информациите за протестот.

Организирано перење мозок, купени медиуми, купени политичари... Овци граѓани, кои дебилно си се излежаваат во кревет и ја пратат „фактичката ситуација“ на Канал5 или посабајлечки читајќи Шпиц на гага.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Ајде нека биде како што ти мислиш, не по цена на името. Ок. Подобро би било да гледаш безработница како луѓето патат за парче леб или кога вратите во Европа ни се отворени, инвестиции и такви ствари (нели со влезот во нато, па и со Реп. Македонија (Скопје).Со влезот на НАТО автоматски се зголемуваат инвестициите, другите земји се доказ за тоа. И што сега , со вашите протести единствено што правите е, да влеземе под име " БЈРМ " ! Ние секако влегуваме во НАТО, тоа е веќе свршен чин оти очигледно Америве имаат некаква корист(дали во иднина ке гаѓаат одтука или слично.. не навлегувам) , ма и какви протести да организираме(те) ке влеземе. Е сега е проблемот дали БЈРМ или Македонија Скопје.Онтопик да покоментирам за митингов.. гледам темата носи наслов, да се спречи предавството. Ние со тоа што го менуваме името не бришеме ни историја ни идентитет ни ништо. Главниот град во целокупното име.. па што?? Зошто предавство? Ке ми објасни некој?
300 - 400 души.. тоа е успех, народот очигледно е сфесен каква е состојбата и не излегуваат на протест.. тоа е добро.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Не знам више што да кажам читајќи дека имало само 1000 луѓе. :toe:

И морам нешто да кажам за сите МРЗЛИВЦИ што зборат дека ако влеземе во НАТО ќе има плати од 10 000 евра хахах.

Глупаци низаедни платата се ЗАРАБОТУВА а не паѓа од небо, вие изгледа мислите дека ако влеземе во НАТО ќе станеме земја дембелија, да зимаат сите плати без работа. :pos:

Ама ако нека ви биде, мене ич кур не ме боли, сами ќе си сфатите. :bip:
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Cekaj be nemoj taka odma da gi napagas lugeto pa na prvo mesto i nemase sednica a i ponedlnik e raboten den pa i ne mozea site da dojdat. eve licno jas mnogu sakav da sum tamu ama ponedelnicki obvrski....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ајде нека биде како што ти мислиш, не по цена на името. Ок. Подобро би било да гледаш безработница како луѓето патат за парче леб или кога вратите во Европа ни се отворени, инвестиции и такви ствари (нели со влезот во нато, па и со Реп. Македонија (Скопје).Со влезот на НАТО автоматски се зголемуваат инвестициите, другите земји се доказ за тоа. И што сега , со вашите протести единствено што правите е, да влеземе под име " БЈРМ " ! Ние секако влегуваме во НАТО, тоа е веќе свршен чин оти очигледно Америве имаат некаква корист(дали во иднина ке гаѓаат одтука или слично.. не навлегувам) , ма и какви протести да организираме(те) ке влеземе. Е сега е проблемот дали БЈРМ или Македонија Скопје.Онтопик да покоментирам за митингов.. гледам темата носи наслов, да се спречи предавството. Ние со тоа што го менуваме името не бришеме ни историја ни идентитет ни ништо. Главниот град во целокупното име.. па што?? Зошто предавство? Ке ми објасни некој?
300 - 400 души.. тоа е успех, народот очигледно е сфесен каква е состојбата и не излегуваат на протест.. тоа е добро.

Bidejki te mrzi da citas niz temive ili ti odgovara da se pravis naudren eve ti kratko objasnuvanje od Dimitar Mircev:


Најголемата замка е што ние прифаќајки го името Република Македонија – Скопје треба да се обврземе на услови на ексклузивност или неексклузивност во употребата на името Македонија, бидејќи доколу прифатиме таков услов Грците можат во секој момент да ни го оспорат користењето на името во меѓународна и внатрешна употреба. Пример: Македонски како придавка и јазик, култура, историја не е македонски бидејќи немаат ексклузивно право на користење на тој термин.
Мислам дека не смееме со такви услови да се сложуваме.

Загрижува што заеднички комисии треба да определат што е историска Македонија што не, која е западна, која источна, што од антиквитети и припаѓа на грчката што на македонската култура, и тоа разгедување ќе отиде до апсурд. Замислете Грција може да отвори прашање чија историја е пронајдена во наше Стоби.


 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Ајде нека биде како што ти мислиш, не по цена на името. Ок. Подобро би било да гледаш безработница како луѓето патат за парче леб или кога вратите во Европа ни се отворени, инвестиции и такви ствари (нели со влезот во нато, па и со Реп. Македонија (Скопје).Со влезот на НАТО автоматски се зголемуваат инвестициите, другите земји се доказ за тоа. И што сега , со вашите протести единствено што правите е, да влеземе под име " БЈРМ " ! Ние секако влегуваме во НАТО, тоа е веќе свршен чин оти очигледно Америве имаат некаква корист(дали во иднина ке гаѓаат одтука или слично.. не навлегувам) , ма и какви протести да организираме(те) ке влеземе. Е сега е проблемот дали БЈРМ или Македонија Скопје.Онтопик да покоментирам за митингов.. гледам темата носи наслов, да се спречи предавството. Ние со тоа што го менуваме името не бришеме ни историја ни идентитет ни ништо. Главниот град во целокупното име.. па што?? Зошто предавство? Ке ми објасни некој?
300 - 400 души.. тоа е успех, народот очигледно е сфесен каква е состојбата и не излегуваат на протест.. тоа е добро.

Многу луѓе чекат државата да ги вработи пак да се врнат на страто на некој не им се работи

Кога им ги ограбуваат фабрикте кај беа ги трошеа дивдендите и парите од акциите сега нема работа еми нема кој им е крив.

Тие што паметно ги употребија парите од акциите секоја чест

Безработицата е од неработниците и од луѓе кој секогаш треба да ги влечиш за нос да и го покажеш патот

п.с

Како може елктро инжинер да е невработен 7 години . па или е глуп или не му се работи


и FQ сите што мислите дека преку ноќ ке се вработите и ќе возите Мерцедес

Размислете зошто нема работа и која е причината (90% сакат да работа во државани институции мој курац , сите сакат газди да се ) К А П И Т А Л И З А М


Какви инвестици ќе донесе НАТО дали го знаете зборот Пазарна Економија
секој го интерсира што ќе добие од Македонија

Немаме образовен кадар,
Немаме готови капацитети
Немаме патана инфраструктура
Немаме море

Имаме корумпирана локална и централна власт
Имаме корумпиран судски “систем“
Имаме бавна администрација

Тоа во сино го запони како добро утро / добар ден

НА МАКЕДОНИЈА И СЕ ПОТРЕБНИ РЕФОРМИ И МРТВИ “ПОЛИТИЧАРИ“
 
Г

Гоццццце

Гостин
Епа да , секогаш било така , ако сакаш да најдеш работа и ако си упорен ке најдеш , но не е темава за тоа па да не забегуваме.
Маседониан не знам дали мислиш на мене но далеку од тоа дека пари ке паѓаат од небо, и не знам каква дефиниција имаш под тоа инвестиции така да не би коментирал бидејки и така сме аут од темава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom