Филолошки факултет - Скопје

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Ако може некој да ми даде упастав за студирање на факултетот за италијански јазик.Пошто тоа сакам да се запишам.

Адни ме на мсн и реферат ќе ти напишам :wink: . . .
 
Член од
12 август 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас сакам да земам француски јазик и книжевност како прв јазик,а како втор сакам да земам англиски.Дали може некој да ми каже дали е можна оваа комбинација или ќе треба да барам друго решение?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Јас сакам да земам француски јазик и книжевност како прв јазик,а како втор сакам да земам англиски.Дали може некој да ми каже дали е можна оваа комбинација или ќе треба да барам друго решение?
Moјт бе :wink:
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Англиски не може да се земе како втор јазик, односно јазик под Б.
Може само под Ц.
 
Член од
12 август 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
И сеа можи или не можи? :pos2: И ако можи некој да ми кажи кои јазици можам да ги одберам под Б ако под А одберам француски?
 
N

navivacka

Гостин
Едно прашање,за наставна програма по Англиски јазик колку предмети се учат и кои ако може некој да ми одговори:smir:
 
Член од
12 август 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
И сеа можи или не можи? :pos2: И ако можи некој да ми кажи кои јазици можам да ги одберам под Б ако под А одберам француски?
Да не те лажам, само за шпански со сигурност знам дека може да биде под Б, зашто јас го земав. :) А други... романски мислам дека може, полски... но не сум сигурен. Не знам, треба да си прашаш.
 

Анна_x

Анна
Член од
13 август 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали може некој од членовите да ме упати за условите за студирање на катедрата на албански јазик. Дали можам да земам албански јазик и книжевност-но како немајчин јазик, затоа што на веб страната кај нив пишува дека албански јазик и книжевност може да се изучува како мајчин јазик,а не како немајчин. И кои други можни јазици можат под б и ц да се одберат на оваа катедра?
Дали може како прв албански јазик и книжевност-немајчин јазик, а како втор англиски?
Однапред ви благодарам.:helou:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Аплицирав на два факултети, а пак сакам уште и на Филолошки.. што би значело трет факс:uvo:

Прашањето ми е:
Дали знаете колку имало прошли години запишано на ,,македонска книжевност,, т.е дали има конкуренција. И колкави ќе ми бидат шансите да влезам во државна квота?

...:helou:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Колку што паметам една другарка лани се запиша на македонска книжевност, дури на третите уписи, така да некоја конкуренција си нема.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
[zEUs];2825877 напиша:
Аплицирав на два факултети, а пак сакам уште и на Филолошки.. што би значело трет факс:uvo:

Прашањето ми е:
Дали знаете колку имало прошли години запишано на ,,македонска книжевност,, т.е дали има конкуренција. И колкави ќе ми бидат шансите да влезам во државна квота?

...:helou:
На книжевност нема конкуренција. Лани студенти што се запишаа и во трет уписен рок влегоа во државна квота. Сепак тоа зависи и до годината, ама не би требало да има некоја огромна заинтересираност. Се водам по тоа дека ниту една година немало „тепачка“ за да се влезе кај нас. :)
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Во врска со катедрата англиски јазик и книжевност, дали е можна комбинација под а - англиски, под б - италијански и под ц некој трет романски јазик?
И ако може да ми кажете по колку кредита носат:)Можеби нема да морам да земам ондак 3 јазика:).
Исто уште нешто, што се` се изучува во оваа катедра по англиски јазик?

Фала однапред:smir:
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Во врска со катедрата англиски јазик и книжевност, дали е можна комбинација под а - англиски, под б - италијански и под ц некој трет романски јазик?
И ако може да ми кажете по колку кредита носат:)Можеби нема да морам да земам ондак 3 јазика:).
Исто уште нешто, што се` се изучува во оваа катедра по англиски јазик?

Фала однапред:smir:
Овде ги имаш сите предмети што се изучуваат на Катедрата за англиски јазик и книжевност. Италијански, француски (и германски) не можат да се земат под Б, барем досега е така, а под Ц може. Под Ц учиш еден предмет = 3 кредити. Под Б учиш два до три предмети, сите по 3 кредити. Под Б можеш да земеш шпански или романски.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Дечки да кажит некој каде има поголема конкуренција: на англиски јазик и книжевност или на превод и толкување (англиски)?? И дали ќе може да се влезе на некој од овие во државна квота со околу 70 бода?? Ај побрзо ак можит. Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom