Општи вело муабети, прашања, совети

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
@Sajsigа

Acera задниот менувач е 1000денари без разлика на годината:helou:

@Mac)) Доколку велосипедот не ти го прджува стандардот 1" нема да можеш да ја стваис. Треба да бидеш посреќен ако имаш 1" 1/8 на твојот велосипед

@Scout Zoom ''амортизерите'' не се отвараат туку само се возат. После недела дена возење се претвораат во фиксни:nesvest:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
@Mac)) Доколку велосипедот не ти го прджува стандардот 1" нема да можеш да ја стваис. Треба да бидеш посреќен ако имаш 1" 1/8 на твојот велосипед

@Scout Zoom ''амортизерите'' не се отвараат туку само се возат. После недела дена возење се претвораат во фиксни:nesvest:
Не сфатив мене што сакаш да ми кажеш...

Ама за Zoom дека за недела дена станувале фиксни, еве слободно дојди и види го мојот точак, заедно ќе провериме после 2 и пол години како сеуште работи.
Или па јас го имам единствениот Zoom што е квалитетен? :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
абе брат.. треба да возиш асален амортизер па да споредиш со твојот.. и ја мислев дека мојот првиот работи топ , ама кога ја земав тората онака.. WOW останав.. веруј ми , амортизер со ход од 2-3 сантима ти е џабе ... исто како да го немаш..
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
[MkD]Scout;2638522 напиша:
ја што го имам Sramot Sx e 50 еура па никому нишо:D
Не те сватив ?


[MkD]Scout;2638785 напиша:
абе брат.. треба да возиш асален амортизер па да споредиш со твојот.. и ја мислев дека мојот првиот работи топ , ама кога ја земав тората онака.. WOW останав.. веруј ми , амортизер со ход од 2-3 сантима ти е џабе ... исто како да го немаш..
Јас имам ZOOM, веќе 3 месеци и работи како и првиот ден, инаку сум имал и уште еден ZOOM, RST i Rock Shox. Rock Shox е подобар ама кога ќе се споредат цените :uvo: Поефтин е амортизер за Мерцедес.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Не те сватив ?




Јас имам ZOOM, веќе 3 месеци и работи како и првиот ден, инаку сум имал и уште еден ZOOM, RST i Rock Shox. Rock Shox е подобар ама кога ќе се споредат цените :uvo: Поефтин е амортизер за Мерцедес.
па мојот заден мењач е 3000 денари.. а ти прашуваше за разлка во цена и кој е од кој поскап:D онака само се надоврзав на муабетот..
имав зоом и воопшто не сум задоволен од него , морав на недела две да му ставам уљенце да го подмачкувам , и не работеше како што треба..
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
19
Поени од реакции
0
Леее болен сум по јаки велосипеди...Знам да возам, али неам на што...Имам еден, турска работа со 2 диска и го платив 120 евра :)
Сеа чекам да продадам нешто нива или евентуално куќата па да купам некоја машина од 600-700 евра, да ме види Господ :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
хехе , епа друже продавај и купуј:D:D со среќа!
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Jas baram amortizer od 90 mm do 120 bilo koja marka ako ima nekoj neka pisi CENA I MARKATa
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Само да ти напоменам дека се разликува ефективно амортизирање од она на лист што го даваат. Пример амортизер од 90mm амортизира 60-70 :smir:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
[MkD]Scout;2638785 напиша:
абе брат.. треба да возиш асален амортизер па да споредиш со твојот.. и ја мислев дека мојот првиот работи топ , ама кога ја земав тората онака.. WOW останав.. веруј ми , амортизер со ход од 2-3 сантима ти е џабе ... исто како да го немаш..
Види, јас те сфаќам дека мојов е амортизер од 900 денари.
И дека е тиње према Rock Shock.

Ама зборевме за друго, за тоа дека после недела станувале фиксни.

Мене ме интересира дали навистина му се случило тоа на некој, или само збориме од рака? :)

Плус, имам и друг точак без предни, разлика меѓу мојот и тој - има.
А сигурно меѓу Zoom и Rock Shock има, колку и да е голема, ама сепак Zoom не се сложувам дека се ставени како шминка.

Мене ова ми изгледа како "пуштен муабет" од тие кои и никогаш не пробале Zoom и базираат тврдења само зашто е ефтино, а вие само го ширите :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
хехе , брат , ја возев зум виљушка на стариот бајк , и воопшто не сум задоволен од неа , и горе све што кажав ми е од искуство..
рок шокс и зум не ги споредувам пошо огромна разлика во класи се..
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
јас имам ZOOM и еве 7 години работи дури и подобро од нов и никогаш не е отворен.
подмачкуван е само од онаа дупката во внатрешниот дел на амортизерот што е. за овој амортизер се работи а воедно еве го и мојот бајк

се извинувам за лошиот квалитет
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јес, конечно некој да е задоволен од Zoom како мене.
Истиот амортизер го имаме, за тие пари е одличен :)

Може и да покренеме кампања за SajSiga - Не ми е срам што возам SRAM. ^-^
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
хахаха.. ни мене не ми е срам што возам Sram :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom