Атеизам - дефиниција

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Интересно, го забележав овој дел :)
Не се работи за страв. Човекот се плаши од непознатото, а не од Бог. Почит кон нешто во животот не значи и страв Тојкатер.
Јас го почитувам мојот родител, но не се плашам од него...кога знам дека ми мисли само добро, а злото кое ми се случува е зависно од мене и моите постапки.
Тоукатер...:)
оној шо крадеше бензин во Лудиот Макс...првиот дел


Сепак е стравот...знам дека нема да се согласиш но сепак е така за жал.

Стравопочит би бил правиот збор,што сепак е дериват на стравот.
Почит може да се има кон некој или нешто на кое сме на рамноправна основа.
Бог,претставен од религиите има можност да казнува и наградува,ствара светови и уништува светови,ништо не може да избегне на судот божји,секоја наша постапка и мисла е снимена и регистрирана...
Не можеш да имаш само почит тука.Кога некој ентитет е семоќен и може да те награди,казни и било што друго...

Религиите како главни застапници божји на земјата отсекогаш играле на картата на стравот.

Јас како што разбирам,бескрајната свест ниту не сака ниту не мрази,ниту пак ни мисли арно или лошо,тоа се наши перцепции, ниту има некакви човеколики особини,ниту наградува ниту казнува,а до крајната вистина сега засега немаме можност да дојдеме,можеби некогаш и тоа ќе бидне но и не е толку важно...
Единствено можеби може човек да биде свесен за себе како дел од таа бесрајна свест,која е конструктивна.
Ти едноставно СИ како што СУМ и јас,делови на таа универзална свест,

Е сега тука доаѓаме до доброто и злото како ентитети.
Би сакал и за тоа да објаснам иако ќе испадне долга и широка и бајаги оф-топик...
Науката се цензурира.Има тешка и сеопфатна цензура.И селективно многу информации се пренесуваат,други се игнорираат од корпоративните и владини машинерии по светот.
Да...има и научно објаснување не само околу перцепција на добро и зло како некакви си филозофски поими или психолошки објасненија туку и конкретни,мерливи елементи.

Религиите но и голем дел од науката го оддалечуваат човекот од свеста.
Ете науката на пример,често се зема теоријата на еволуција и Дарвин,подоцна на тоа е накалемен и социјалниот дарвинизам, кој ја претставува природата како некакво сурово место кое веднаш ќе те убие,од секое ќоше вреба смртта,всадуваат страв и несигурност како и религиите и го носат светот кон тажен крај...
Кажуваат еден многу мал дел од приказната,изваден од целосната слика со одредена цел.

Како екс-атеист сеуште имам почитување за атеизмот како вид на скалило кое мора да се помине во животот.Ако се остане на тоа тогаш е слепа улица,барем како што го перцепирам.
А од атеизмот како таков ме оддалечија информациите за новите научни сознанија,комбинирани со некои сомнежи...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Значи единствено што е извртено тука е заклучокот на оваа приказна и начинот на кој со векови се прикажува!
Доколку не си по библиските приказни, ок, за момент да ги занемариме. Ете велиме дека се нелогични некои работи...

Интересно е тогаш нешто друго...како во овој свет е родено злото во човекот? Дали можеби постоел генерално некој почеток или прачовекот го носел злото (врз друго суштество) во гените...ако го носел, од каде е дојдено тоа зло затоа што набљудувајќи ги животните, истите немаат поим за зло (освен оние со одредени болести). истото се јавува кај човекот како категорија (не знам кај приматите, не сум сигурен)...но од каде.
Само стрпливо, за да се развие некој муабет, ако сеуште е можно.

Како екс-атеист сеуште имам почитување за атеизмот како вид на скалило кое мора да се помине во животот.Ако се остане на тоа тогаш е слепа улица,барем како што го перцепирам.
А од атеизмот како таков ме оддалечија информациите за новите научни сознанија,комбинирани со некои сомнежи...
Па то е добро тојкатер, кога човек размислува ....Тоекатер џанам де...за една букФа :)
Е сега тука доаѓаме до доброто и злото како ентитети.
Би сакал и за тоа да објаснам иако ќе испадне долга и широка и бајаги оф-топик...
Науката се цензурира.Има тешка и сеопфатна цензура.И селективно многу информации се пренесуваат,други се игнорираат од корпоративните и владини машинерии по светот.
Да...има и научно објаснување не само околу перцепција на добро и зло како некакви си филозофски поими или психолошки објасненија туку и конкретни,мерливи елементи.
Ми и мене тоа ме интересира, од становиште на откритијата во моментов, кои не се поврзани со религиските книги. затоа погоре и прашав за зло и добро, интересно е кога се појавиле, како, од каде...хмм, после ќе ве читам пак :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Доколку не си по библиските приказни, ок, за момент да ги занемариме. Ете велиме дека се нелогични некои работи...

Интересно е тогаш нешто друго...како во овој свет е родено злото во човекот? Дали можеби постоел генерално некој почеток или прачовекот го носел злото (врз друго суштество) во гените...ако го носел, од каде е дојдено тоа зло затоа што набљудувајќи ги животните, истите немаат поим за зло (освен оние со одредени болести). истото се јавува кај човекот како категорија (не знам кај приматите, не сум сигурен)...но од каде.
Само стрпливо, за да се развие некој муабет, ако сеуште е можно.

Па то е добро тојкатер, кога човек размислува ....Тоекатер :)
Секако дека е можно, зошто да не! Според мене, омразата исто како и љубовта се карактеристики кој само луѓето ги поседуваат. И тие се нераздвојни, вткаени се во човечката природа, можеме да ги игнорираме, потиснуваме, менуваме....се ќе биде залудно! Тие се карактеристики кој се базираат на спротивност, слично како кај физичките закони! Неможеш да ја имаш само акцијата а да ја исклучиш реакцијата, затоа што се една целина!
Тоа што не се присутни кај останатите животни форми, според мене е поради повисокиот степен и квалитет на свест кој го имаат луѓето, но тој повисок степен нема само љубов, туку и омраза! Тие се спротивности во субјективниот портрет на човечкото суштество, и секогаш ќе постојат.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Како екс-атеист сеуште имам почитување за атеизмот како вид на скалило кое мора да се помине во животот.Ако се остане на тоа тогаш е слепа улица,барем како што го перцепирам.
А од атеизмот како таков ме оддалечија информациите за новите научни сознанија,комбинирани со некои сомнежи...
Ако ти си го одбрал тој пат не значи дека е така. Тоа што си бил атеист (што чисто се сомневам) а си станал верник си е твоја работа. Не си ништо попаметен ни понепаметен од некој кој што поинаку ги поима работите. Ако не е тајна, на колку години се случила таа промена во твојот живот?? На 12???
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ако ти си го одбрал тој пат не значи дека е така. Тоа што си бил атеист (што чисто се сомневам) а си станал верник си е твоја работа. Не си ништо попаметен ни понепаметен од некој кој што поинаку ги поима работите. Ако не е тајна, на колку години се случила таа промена во твојот живот?? На 12???
Па сосема нормално дека може и да не е така.
Но тоа е мојот пат,до следната станица барем...

Точно,не сум ништо попаметен ни понепаметен од тие кои имаат поинаква перцепција.
Атеизмот имаше улога и сеуште го почитувам.

Но ти си заробен во дихотомијата на верник-атеист затоа и заклучи дека сум станал - верник!?
Тоа би било исто како јас да кажам дека ти си истомисленик на Пол Пот бидејќи и тој бил атеист...се надевам дека не си...:tv:
Не сум никаков верник,да не правиме муабет за некаква религија (религија=зло).
Религијата сметам дека ја манипулира перцепцијата на луѓето,за одредена цел,служење на “елитата“...секогаш и секаде.
Но не наметнувам никому ништо...за разлика од религиите кои сите до една се насилно наметнувани,ако се исклучат инцидентните случаи некој сам да прифатил...сепак би рекол некои добри 99%...е наметната,зависи од место до место која...

Свесен сум за постоењето на бескрајната свест,свесност...флуктуацијата во атомското јадро...the great blue yonda...алтерџингаааа:vozbud:
Just kidding...:)

Инаку не баш на 12...11 и пол...за време на рекламите меѓу цртаниот филм со Балтазар и вестите...
А ти наметнуваш мислење дека атеизмот е финална станица на интелектуалниот,емоционален,не знам каков развој кај некоја индивидуа...а? хммм....

Пошто си нов...да не речам гуштер (рептил...
) на форумот еве една тема...на која има повеќе околу ова...

http://forum.kajgana.com/showthread.php?50419-%D0%9D%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82&highlight=%ED%E0%F2%F1%E2%E5%F1%F2

И оваа...

http://forum.kajgana.com/showthread.php?53867-Супстанција-на-универзумот-Материја-или-свесност.

:smir:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
Ниту некого затворил во подрум, ниту некого отепал. Ако го толкуваш примерот со родителот со казна во смисол затворање во подрум (ваљда за ова прашање збориш) тогаш не го имаш разбрано примерот...одиш во крајност со затворање во подрум...можеш да дадеш пример наместо во подрум, нека го обеси. Затоа и не можам да одговорам на апсурдно поставено прашање.
Господ не ни е виновен за гревовите, тоа е дело на нашите страсти...ние сме сами виновни.

Виновни се нашите падови како луѓе, безбрижност, горделивост, прељуба, непослушност...сето водело низ историјата и води кон убиства, грабежи, војни во крајна рака.


Сега јас да те прашам пошто ова требаше да се прашања за атеизмот (по не знам кој пат потенцирам)
-атеист, неверувачот, негатор во Бог или богови...во што верува дека е покренувачка планска сила за живиот свет и вселената во целост, во што во суштина верува. ...сега засега дел од прашањата (пошто се многу, оставам другите прашања за понатаму).
Kolku sto sfativ ti si hristijanin...a spored ova sto go pisuvas ni oddaleku ne ti e poznata hristijanskata teologija...pa Gospod ne samo sto ubiva luge, tuku potoa gi izmacuva cela vecnost (primerot so podrumot)...GI IZMACUVA SVOITE DECA ZARADI MNOGU STVARI, A NAJMNOGU ZARADI TOA STO NE MU JA VOZVRATILE LJUBOVTA...a i da e obesuvanje (a spored hristijanstvoto, ne e), sepak e uzas i nemoral do krajnost
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Kolku sto sfativ ti si hristijanin...a spored ova sto go pisuvas ni oddaleku ne ti e poznata hristijanskata teologija...pa Gospod ne samo sto ubiva luge, tuku potoa gi izmacuva cela vecnost (primerot so podrumot)...GI IZMACUVA SVOITE DECA ZARADI MNOGU STVARI, A NAJMNOGU ZARADI TOA STO NE MU JA VOZVRATILE LJUBOVTA...a i da e obesuvanje (a spored hristijanstvoto, ne e), sepak e uzas i nemoral do krajnost
Пардон, православен христијанин...а за непознавањето...твоја перцепција, твои заклучоци. Но јас не сум тема на муабет, толку ли е тешко да се разбере дека тема е атеизмот. Ете ако не ти е тешко, да дознаеме кога се појавило злото кај човекот.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
Пардон, православен христијанин...а за непознавањето...твоја перцепција, твои заклучоци. Но јас не сум тема на муабет, толку ли е тешко да се разбере дека тема е атеизмот. Ете ако не ти е тешко, да дознаеме кога се појавило злото кај човекот.
zavisi kako go definiras zloto...se dodeka ne go definiras, ne moze da se otkrie toa...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Kolku sto sfativ ti si hristijanin...a spored ova sto go pisuvas ni oddaleku ne ti e poznata hristijanskata teologija...pa Gospod ne samo sto ubiva luge, tuku potoa gi izmacuva cela vecnost (primerot so podrumot)...GI IZMACUVA SVOITE DECA ZARADI MNOGU STVARI, A NAJMNOGU ZARADI TOA STO NE MU JA VOZVRATILE LJUBOVTA...a i da e obesuvanje (a spored hristijanstvoto, ne e), sepak e uzas i nemoral do krajnost
:pos:На што ги темелиш овие глупости? И чекај, како тоа, ги убива и измачува - кога не постои за тебе? Или, ги убива и измачува само оние што веруваат во него, а ги поштедува оние кои не веруваат во него? :) Не му ја возвратиле љубовта... Чекај сега, нели Бог не` мрази и не` убива, каква љубов? Контрадикторен човеку:).
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
:pos:На што ги темелиш овие глупости? И чекај, како тоа, ги убива и измачува - кога не постои за тебе? Или, ги убива и измачува само оние што веруваат во него, а ги поштедува оние кои не веруваат во него? :)
Zboram sto kazuva hristijanstvoto...koga zboruvam za Lord of the Rings, ne veruvam deka stvarno se desila pricata, ali sepak smeam da zboruvam za nea taka?? Znaci SPORED HRISTIJANSTVOTO, za tie sto ne ja vozvrakaat ljubovta na gospod, sledi VECNO izmacuvanje posle smrtta...ako ne ja znaes ovaa osnovna stvar za hristijanstvoto, ne znam zosto se narekuvas hristijanka
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
:pos:На што ги темелиш овие глупости? И чекај, како тоа, ги убива и измачува - кога не постои за тебе? Или, ги убива и измачува само оние што веруваат во него, а ги поштедува оние кои не веруваат во него? :) Не му ја возвратиле љубовта... Чекај сега, нели Бог не` мрази и не` убива, каква љубов? Контрадикторен човеку:).
Еве во каков бог верувате, и тврдите дека е милостив и добар:
Немој да имаш други богови освен Мене! Не прави за себе идол ниту некаква слика на она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата, немој да им се поклонуваш ниту да им служиш, бидејќи јас сум Господ Бог твој ревнител, кој за гревовите на татковците ги казнува децата до третото и четвртото колено, ако тие ме мразат!
ПЕТТА КНИГА МОЈСЕЕВА - ВТОРОЗАКОНИЕ
И ми рече Господ: "Ете јас почнав да ти го предавам Сион, (царот хешбонски, Амореецот) и земјата негова, почни да ја покоруваш земјата негова" И Сион (царот хешбонски), со целиот народ свој, излезе во бој кај Јахца, и ни го предаде Господ Бог наш (во рацете наши) и ние го разбивме него, синовите негови и целиот народ негов. Тогаш ги презедовме сите градови негови, ги ставивме под клетва и ги разоривме, а и сите мажи жени и деца ги убивме, никој неостана жив...
....застана Мојсеј на вратата од логорот и рече: "Кој е Господов нека дојде кај мене" и се собраа сите синови Левиеви. И тој им рече: Еве што вели господ бог на Израил: опашете го секој својот меч на бедрото свое, и појдете по логорот, па тргнете од врата на врата и обратно и секој нека го убие братот свој, ближниот свој и соседот свој.
И рече Мојсеј: Вака вели Господ: На полноќ ќе поминам низ Египет, и ќе умре секој првороден во земјата Египетска, од првородениот син на фараонот кој треба да седне на престолот негов, до првородениот син на слугинката која се наоѓа во воденицата и првородениот добиток!.....Мојсеј и Арон ги направија сите овие чуда пред фараонот но господ му го ожесточи срцето на фараонот и тој не ги пушти синовите израилски од својата земја
И Господ им рече на Мојсеј и на Арон: "Закон на Пасхата е: ниеден туѓинец да нејаде од неа! А Секој ваш роб купен за пари, одкако ќе го обрезете, тогаш може да јаде од неа!"
Бог кој го создал универзумов, создал стотици милијарди галаксии, ијладници трилиони ѕвезди!....дошол на земјата за да си ја храни суетата и да се изживува со луѓето на ваков начин! Ахм!...ГАРАНТ!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
zavisi kako go definiras zloto...se dodeka ne go definiras, ne moze da se otkrie toa...
Како што се дефинирани овие поими што ги имаш спомнато подолу сигурно така дефинирано е и злото

Dokaz deka sakam nekogo? Moite postapki prema taa osoba...
Kvalitet? Mojot performans vo dadenata situacija.
Intelegencija? Si cul za test za intelegencija?
кога се појавило за првпат (игнорирајте ги "прикаските" од Светото Писмо), дали постојат за тоа научни сознанија и која била шансата таков квалитет да се појави -дали генетски предиспозиции, мутации...

--- надополнето ---

Zboram sto kazuva hristijanstvoto...koga zboruvam za Lord of the Rings, ne veruvam deka stvarno se desila pricata, ali sepak smeam da zboruvam za nea taka?? Znaci SPORED HRISTIJANSTVOTO, za tie sto ne ja vozvrakaat ljubovta na gospod, sledi VECNO izmacuvanje posle smrtta...ako ne ja znaes ovaa osnovna stvar za hristijanstvoto, ne znam zosto se narekuvas hristijanka
имате тема за христијанството (една од многуте за него), молам да постирате таму или ќе го замолам екслекс да интервенира...христијанството не знам дали е релевантно да се образложува во оваа тема. Па вие овде повеќе го признавате и спомнувате Бог (а добар дел атеисти) неголи во другата тема, во оваа
http://forum.kajgana.com/showthread.php?52848-%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%A5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-II

--- надополнето ---

Пошто се најверојатно тешки за објаснување темите за првата појава на злото, зависта...воопшто свеста, свесноста (не знам до каде се стигнати научните испитувања за овие појави)...
Случајно наидов на еден блог..."разговор" :)

Во мајчината утроба, сеуште неродени, разговараат близнаци. Едниот од нив е верник, а другиот не.

Наверниот : Веруваш ли во живот после раѓањето?

Верниот: Па секако! На сите им е јасно дека постои живот после раѓањето. Ние сме овде само за да станеме доволно силни и добро да се подготвиме за она што подоцна не’ чека.

Неверниот: Па тоа е глупост! Никаков живот после раѓањето не постои, ниту пак може да постои! Можеш ли воопшто да замислиш како тој живот би можел да изгледа?

Верниот: Не ги знам точно сите детали, но верувам дека таму ќе има повеќе светлина и дека, можеби, сами ќе одиме и со свои усти ќе јадеме.

Неверниот: Каква бесмисленост! Нема шанси сами да одиме и со свои усти да јадеме. Тоа би било навистина смешно! Та ние имаме папочна врвка која не’ храни. Знаеш, би сакал да ти кажам нешто навистина сериозно: живот после раѓањето не може да постои и заради тоа што нашиот живот – папочната врвка – и без тоа е премногу краток.

Верниот: А јас сум сигурен дека може и да постои. Само што се’ ќе биде малку подруго од сега. Јас тоа навистина можам да го замислам.

Неверниот: Но, никој не се вратил од таму! Животот, едноставно, се завршува со раѓањето. И воопшто, живот – тоа е само огромно страдање во темница.

Верниот: Не и не! Навистина не се сложувам со тебе. Не знам точно како ќе изгледа нашиот живот после раѓањето, но во секој случај, знам дека ќе ја видиме мама и таа ќе се погрижи за нас.

Неверниот: Мама? Зарем навистина веруваш во мама? Па каде, воопшто, се наоѓа таа?

Верниот: Таа е насекаде и во се’ околу нас. Ние пребиваме во неа и благодарејќи на неа се движиме и живееме. Без неа, ние, едноставно, не можеме да постоиме.

Неверниот: Е, тоа е навистина апсолутна бесмисленост! Јас не сум видел никаква мама и затоа очигледно е дека таа едноставно и не постои.

Верниот: Никако не можам да се сложам со тоа. Јас, понекогаш, кога се’ наоколу ќе се стиши, ја слушам како пее и чувствувам како го набљудува овој наш свет. Силно верувам дека нашиот вистински живот ќе започне после раѓањето. А ти?
зборот неверен сфатете го условно и без навреда како атеист. Интересен муабет, каде сме ние и што можеме да исперцепираме од реалноста...две, три, 10, 11 димензии, светови, униврзум или мултиверзум-и.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
Како што се дефинирани овие поими што ги имаш спомнато подолу сигурно така дефинирано е и злото


кога се појавило за првпат (игнорирајте ги "прикаските" од Светото Писмо), дали постојат за тоа научни сознанија и која била шансата таков квалитет да се појави -дали генетски предиспозиции, мутации...

--- надополнето ---

имате тема за христијанството (една од многуте за него), молам да постирате таму или ќе го замолам екслекс да интервенира...христијанството не знам дали е релевантно да се образложува во оваа тема. Па вие овде повеќе го признавате и спомнувате Бог (а добар дел атеисти) неголи во другата тема, во оваа
http://forum.kajgana.com/showthread.php?52848-%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%A5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-II

--- надополнето ---

Пошто се најверојатно тешки за објаснување темите за првата појава на злото, зависта...воопшто свеста, свесноста (не знам до каде се стигнати научните испитувања за овие појави)...
Случајно наидов на еден блог..."разговор" :)

зборот неверен сфатете го условно и без навреда како атеист. Интересен муабет, каде сме ние и што можеме да исперцепираме од реалноста...две, три, 10, 11 димензии, светови, униврзум или мултиверзум-и.

i sepak ne go definirase zloto i dodade nesto sto sum go napisal pred nedela dena, a nema nikakva vrska so ovaa diskusija

i prikaznata za bebinjata ti e zivi gluposti, bez razlika dali bebinjata "veruvaat" ili "ne veruvaat" vo zivot posle utrobata, rezultatot e ist, dodeka vo sporedba so religijata, bebeto koe "ne veruva vo zivot posle utrobata, ke bide izmacuvano zasekogas od strana na mama :))

--- надополнето ---

:pos:На што ги темелиш овие глупости? И чекај, како тоа, ги убива и измачува - кога не постои за тебе? Или, ги убива и измачува само оние што веруваат во него, а ги поштедува оние кои не веруваат во него? :) Не му ја возвратиле љубовта... Чекај сега, нели Бог не` мрази и не` убива, каква љубов? Контрадикторен човеку:).
toa i jas se prasuvam, za kakva ljubov zborime tuka, koga niz celata biblija bog ubiva koj ke stigne, i by the way, go voveduva najsuroviot sistem na kazna, gorenje zasekogas vo pekolot!!! jaka ljubov
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Бог е праведен и ако во срцето забележи мала ронка добрина, ќе знае да го награди тоа. Мојот Бог не убива, тој е добар и совршен и ми ветува спасение и слобода. Слободата е во тоа да одберам дали ќе верувам во него или не. Инаку, Бог знае точно кои се нашите гревови, така што секој од нас што не се кае за сторениот грев, не заслужува ниту спасение според Бог.
 
T

Tetro

Гостин
Инаку, Бог знае точно кои се нашите гревови,.....
Значи дека Вашиот Бог е злопамтило. И казнува доколку не се покаете?
Но офенс, ама мислам дека премногу гледате Македонски Народни Приказни, каде Богот е претставен како старец со бела брада, кој доаѓа на Земјата кога му е досадно и ја исправа неправдината. :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom