Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
8 јануари 2008
Мислења
57
Поени од реакции
1
А аз не мога да разбера каква пречка е името на една д'ржава, за приемането и в'в военен (НАТО) и политико - икономически (ЕУ) с'јуз? И какво право има Америка да казва как да се казва една д'ржава? Изход'т аз с'м го предложил - Референдум за името и после в международен с'д. Или при С'вета за Сигурност на ООН. Всеки има право на самоопределение. Западноевропејците са полудели на темата човешки права. Кажете ли че са ви нарушени човешките права за национално самоопредление, ште клекнат.
Абе работата е проста !

Вашингтон иска МК в НАТО за да има оште една страна, к'дето да не си плашта за базите ....

Г'рците са инати и ште наложат вето, ако не се смени името .... Затова САшт се намесват в отношенијата между двете страни ! :wink:
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Еднаш одамна еден мудрец рече: КОГА БУГАР ЌЕ СЕ УБАЦИ НА ТЕМА, ДА ЗНАЕШ ДЕКА Е ВРЕМЕ ЗА КАНТА!!! Мала шала :) :) :)
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Незнам дали знаете, ама кога ќе биде готова америчката амбасада, регионалниот центар на ЦИА од Атина се сели во Скопје. Ние зме одамна у нато, само се бара начин како тоа да им се каже на грците, а да не се бунат.
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
57
Поени од реакции
1
Незнам дали знаете, ама кога ќе биде готова америчката амбасада, регионалниот центар на ЦИА од Атина се сели во Скопје. Ние зме одамна у нато, само се бара начин како тоа да им се каже на грците, а да не се бунат.
Втората реченица е верна ! :helou:
Колкото за првата, мислев дека центарат е веке во Софија ! :wink:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Брат алал да ти е .Ама камо да мислеа сите како тебе......И јас и ти да се ставиме на таа позиција би го правеле истото. Да не им е лошо на парламентарците што децата им излагаат со 2000-3000 ден. секој прво гледа за своето па за туѓото.Ама и за тие работи терба памет.И нив не може да ги прави секој!Кој политичар на предизборна кампања ќе каже дека ќе краде.У глобала работата е "има тој што знае подобро да ти смати памет" така и сега секој има решенија 100000 за името а да е на власт неговата партија курац
Ма да ти кажам мене не ми е грижа колку заработуваат или со колку пари децата им излагаат во град.Тоа ми е ирелевантно и небитно.
Нека зимаат и милион евра месечно, ама бар да гледам дека се борат за државава, дека и мислат добро и дека не потпаѓаат и не клекнуваат под притисоците на ЕУ и сличните институции како неа.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
МАКЕДОНИЈА, НИ Е НАШЕ МАКЕДОНСКО ИМЕ
ако грциве сакаат да го промениме името тогаш наместо Република Македонија, нека бидеме она што треба да сме само МАКЕДОНИЈА, а ако продолжат да ни прават проблеми со името, па сега ние не зависиме од нив, туку тие зависат од нас бидејќи имаат инвестирано милјарди евра во Македонија последниве 10 години, а ако продолжат да не буткаат у дупка можеме да изгласаме едно законче за одземање на правото на сопственост на луѓе со грчко потекло во Македонија и се да национализираме што е под грците во МАКЕДОНИЈА и само МАКЕДОНИЈА.
Брат ми...неможе да бидеме Македонија...Тоа ти е исто како да кажеш Пелагонија...Република Македонија и ништо друго. Се е неприфатливо.
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Challenger. Центарот е сега во Атина, тамо лани кај што фрлија бомба, ако ти текнува. Во Софија има нешто ама незнам што е тоа. Ама овој од Атина сега ќе го префрлаат во Скопје и мислам дека е нешто како за Југоисточна европа ли, којнае за што е, ама знам дека еден од побитните, само неколку низ свет стратешки центри.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Втората реченица е верна ! :helou:
Колкото за првата, мислев дека центарат е веке во Софија ! :wink:
Дојди, намини во скопје и види како изгледа новата „амбасада“ на САД
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Не ми се свиѓа лошо звучи на англиски Democratic Republic Of Macedonia од предлозите најбоље е Нова Македонија-New Macedonia(као што е Нов Зеланд на пр.) затоа што би биле нова со влез во Нато и Еу ако станува збор за стара треба и територијата да ја имаме што ни ја земаа проклетите грци сепак на крајот стојам зад Република Македонија и гласав против предлогов да се разбереме.
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
31
Поени од реакции
0
Така е ама они бе за клатење кур зимаат по 2-3 000 евра плата проблемот е што оваа држава Форсира идиоти што имаат сила да дејствуваат а само мислат за СЛУЧАЈОТ или за државата
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
DRM.....najverojatno i definitivno....da bevme popametni , se ke bese kako treba , ama nie sme operisani od pamet :)
edinstveno dobro e sto so DRM pocnuva i "drmatori"....:)
Sepak e podobro od FYROM................:)
Epten sum ljubopiten vo kakva oblanda seto toa ke go zavitkaat nasive DRZALNICI ??? :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мислам дека е уште една шпекулација пласирана од медиумите за да се опипа пулсот на народот.

Јас прво ќе почекам да излезат утрешните Грчки весници и што ќе пласираат за средбата со Кондолиза,да видиме дали успеале нешто да издејствуваат во Вашингтон, а па во вторник ќе дознаеме дали шпекулацијава била вистина.

Вака на невидено се воздржувам од коментирање на игриве со името.
Тоа значи останувам само на Република Македонија за сиот свет.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не ми се свиѓа лошо звучи на англиски Democratic Republic Of Macedonia од предлозите најбоље е Нова Македонија-New Macedonia(као што е Нов Зеланд на пр.) затоа што би биле нова со влез во Нато и Еу ако станува збор за стара треба и територијата да ја имаме што ни ја земаа проклетите грци сепак на крајот стојам зад Република Македонија и гласав против предлогов да се разбереме.
Леле колку само не е боље Нова Македонија. Тоа значи дека сме нова држава, народ и негирање на цела историја автоматски.

Инаку и јас сум за ставот Република Македонија и ништо друго.
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Абе пишав погоре. Кај Нова постои можност за злоупотреба. ДРМ е најбољи. И луѓе сватете дека Македонското прашање е во подем. Ние пред 20 години ни држава своја немавме, пред 100 муабет да не правиме, нит јазик свој несмеевме да збориме. Денес имаме и држава, полиција, армија, влада, пасош. Не зае*авајте. Каква таква наша си е. Секои име што не е листо Македонија, е привремено име, без разлика што кажале во обидените нации. Сватете дека ќе биде Македонија ќе биде цела кога тогаш. Остајте ги чувашиве и шипциве што зборат. Сите околу заедно немаат традиција и народно богатсвто колку нас. Токму затоа сите се огледуваат во Македонија. Зашто бугарите не пеат грчки песни, зашто знаат што вреди. Зашто грците не им праат проблем на бугарите. Знаат од кого да се плашат. Јасно е дека грците ни го имаат стравот. Цела индустрија им е на наша земја. Ние да се обединиме од маслинки ќе живеат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom