Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ne e se izgubeno USA stoi na svojot zbor a tie(nie priznale ili ne) stojat na zborot eve sto e izjaveno posle sredbata Bakojani i Kondoliza Rajs


07.02.2008 09:25
Американската Влада ги демантираше тврдењата на грчкиот печат дека ќе излезе со нов предлог за решавање на разликите во врска со името меѓу Македонија и Грција.
„Нема таков предлог“, изјави за „Гласот на Америка“ на македонски Чејс Бимер, претставник за печат во Европското биро на Стејт Департментот.
Ова е коментарот на Бимер е во врска со наводите на грчкиот весник „Катимерини“ дека американскиот државен секретар Кондолиза Рајс на претстојната средба со грчката колешка Дора Бакојани во Вашингтон ќе претстави предлог што содржи сложено име за Македонија за употреба во односите со Грција и во меѓународните организации, додека уставното име би се користело во билатералните односи со други држави.
„Го поддржуваме процесот на Метју Нимиц и натаму ги поттикнуваме и двете страни да изнајдат спогодба за спорот околу името во рамки на разговорите со посредство на ОН. Ќе поддржиме секаков компромис на кој страните ќе се договорат“, рече Бимер.
Тој не очекува спорот околу името да биде пречка за евентуалната покана за Македонија на самитот на НАТО во Букурешт во април.
Но, Бимер не сакаше да коментира каков би реагирале САД на евентуалното вето од страна на Грција, со образложение дека се работи за хипотетичка ситуација.
Па нејќат да коментираат за што би било кад би било...многу нормално..

Треба да бидеме само упорни и да не подлегнуваме на нивните глупави патетични провокации и кукања.

Нит вето треба да не плаши,нит ништо.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
ако биде така треба еднаш да засмрди и некое тело на плоштад од потписниците , без разлика од која партија
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Мене ми личи дека промена на името ќе има и тоа непосредно пред или по НАТО состанокот.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Јас би им предложил на Атињаните, војна да ни објават.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мене ми личи дека промена на името ќе има и тоа непосредно пред или по НАТО состанокот.
Мислам дека ако некој нешто такво потпише,можам бар јас да сметам дека неговата политичка кариера во Македонија е завршена.
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Мене ми личи дека промена на името ќе има и тоа непосредно пред или по НАТО состанокот.
Такво лудило не смее да се случи, па не да е НАТО во прашање, крај на светот нека е.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
No chlenstvoto vo NATO e iskluchitelno vazhno za Makedonija. Ako ne vlezeme vo NATO, ostanuvame na nivo na Kosovo po tretmanot. I vo toa e sushtinata na nivnata podlost. Znachi nivnoto nivo e sekogash dadeno kako konstanta za Zapadot, pritisokot e vrz nas da smenime ime.

Problemot e shto politikata ni e nikakva. Toj odnos trebashe da se smeni. Imashe kopiljot Antonio Miloshevski priliki i priliki da odreagira, no ne, Kirovata politika na popushtanje i ponatamu - dodeka ne ne donese nekoj povtorno pred svrshen chin.

Amerika e na maki kako da ni pomogne. No mislam nema da se zakachi so grcija zaradi nas, imaat i tie interesi.

A jasno beshe deka Atinskite cigani voopshto nema se libat da krshat dogovori, pravila, da mestat, vi velam, na tie gjubrinja mora da im pokazhesh zabi za da te cenat. Inaku se odnesuvaat kako drogirani, fanatizirani se i odat do kraj.

Nema promena na imeto! Koj kej napravi takvo neshto kje go izede sose celata negova familija spored zakonot na ulicata.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Кога Милошевски стои до онаа кравана,изгледа како да ќе припадне во секој момент.
Едноставно за Министер за Надворешни треба да биде некој искусен,стар волк.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Trn: se krstam vo nego da izigra kako shto treba. No i samiot gledash deka Antonio mu e golem kiks.

Kje vidime sega koi se planovite na Branko i na Shekjernata ako ne odbijat od NATO. Toa vprochem im e adut na SDSM (i na DUI). Od provereni izvori, se zvboruva deka bez NATO lesno kje e da se destabilizira Makedonija za nekolku meseci vo koj period dotichnite planiraat da se vratat na vlast. Toa kje e kraj na Makedonija kako drzhava.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шминка ТРН, се е шминка пред пропаста неминовна.

Искусен политичар за министер з анадворешни работи има само еден, до максимум двајца во Македонија, чиј глас држи вода во светот.
Слободан Чашуле и Звонко Јанкуловски!
Други нема.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Misirkov jas smetam deka tie "provereni" izvori ti se pogresni zaradi pri4inata sto ako vlezeme vo NATO i SDSM i VMRO ke igraat na kartata koj e zasluzen za vlezot na Nato i ke sakaat da pumpaat poeni na toa. A kako vtoro na nikoj ne mi odgovara da ima povtorno vojna vo MKD i dokolku se javi i najmal somnez vo EU deka vo MKD ke ima povtorno bezredija uste pobrzo ke ne fatat za usi i ke ne primat vo NATO.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ejjj.. mapata na dedo mi..i Grujo se poklonuva..ejjj




Duri i crncite vo afrika znaat deka Makedonija ne e grcka!
Videte kolku se samo izrevoltirani od poslednive slucuvanja!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom