Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Misirkov jas smetam deka tie "provereni" izvori ti se pogresni zaradi pri4inata sto ako vlezeme vo NATO i SDSM i VMRO ke igraat na kartata koj e zasluzen za vlezot na Nato i ke sakaat da pumpaat poeni na toa. A kako vtoro na nikoj ne mi odgovara da ima povtorno vojna vo MKD i dokolku se javi i najmal somnez vo EU deka vo MKD ke ima povtorno bezredija uste pobrzo ke ne fatat za usi i ke ne primat vo NATO.
Веруј ми на СДСМ,не им е дојдено ни до ЕУ,ни до ништо.
Се,ма буквално се ќе направат за да се дограбат до власт.
Па ако треба и војна ќе започнат.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нема потреба да почнуваат, се води војната, од 2001 навака, првин беше со оружје, а кога видоа дека не треба така, премноогу е јавно, ја направија тивка, скриена, задкулисна, за разнебитување на македонија бидејќи македонецот го претворија во оФца, во јагненце кое се плаши од сопствената сенка, во безумен народ кој ќе проголта се, дури и промена на името, само да нема пукотници и пискотници.

Затоа кај и да е ќе ни се сервира онаа: нема промена, тоа си е само за меѓународните оргабнизации каде ионака не фигурираме со уставното име, а дека е најважно билатерално да си се викаме со другите кои не признале како Република Македонија.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема потреба да почнуваат, се води војната, од 2001 навака, првин беше со оружје, а кога видоа дека не треба така, премноогу е јавно, ја направија тивка, скриена, задкулисна, за разнебитување на македонија бидејќи македонецот го претворија во оФца, во јагненце кое се плаши од сопствената сенка, во безумен народ кој ќе проголта се, само да нема пукотници и пискотници.
За жал Македонецот одамна е претворен во овца.Многу одамна.
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Zdravo!Me nema mnogu cesto na forumov i ne sum poznata ama temava epten me interesira.Studiram vo Paris na MAKEDONSKI STUDII(da, toa postoi iako retko koj go znae) i sum vo eden institut na istrazuvanja za Istocna Evropa.Sekojdnevno dozivuvam raznorazni situacii od sekakvi propagandi koi se shirat po tie instituti za nas pred sи od Grci i Bugari koi po stranstvo se vpushteni vo sekakov tip na produkcija:knigi, cd-a i sl. i vo sekoj od niv Makedonija ne treba da postoi.Ona shto najvekje ni go zameraat e deka Makedoncite nemaat(ili pa e mnogu slab) nacionalen identitet i zatoa ne treba da postojat.Zatoa peticii od sekakov tip(za ime i sl)se dobredojdeni nasekade.Vo ponedelnikot Antonio Miloshevski beshe gostin vo Evropskata organizacija na Francija i na prashanjeto "Zoshto Makedoncite zemaat bugarski pasoshi( i direkt nemaat nacionalen identitet) odgovori deka da ne beshe tolku tezok vizniot rezim nemashe da bide taka.
Inaku samo shto izleze edna kniga od grcki avtori vo koja vo edna anketa mlada devojka od Grcija veli " Makedoncite bi gi izela samo da gi snema"
Mozda sevo ova pa i nema mnogu vrska so imeto konkretno no e eden vid na apel deka mora da ja cujat i nashata strana na prikaznata, preku sajtovi ,peticii i sl, a osobeno do nashive intelektualci na koj po nekad ama bash ne im e gajle.
Site vashi predlozi se dobredojdeni
pozdrav se citame
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
За жал Македонецот одамна е претворен во овца.Многу одамна.
Волците, по 2001 година, облекоа јагнешка кожа и се пикнаа меѓу стадото, полесно да не прелажат.
Среќа има неколку црни кои тоа не го дозволуваат, ама реално се без некаква моќ да сторат нешто повеќе освен гласен бунт кој ќе одекне како ехо нечујно од сегашните и минати велможи (волци).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Cherie.. pa dovolno e da prosharash niz forumov, vo podforum Makedonija i Svet,Istorija... i sl.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Misirkov jas smetam deka tie "provereni" izvori ti se pogresni zaradi pri4inata sto ako vlezeme vo NATO i SDSM i VMRO ke igraat na kartata koj e zasluzen za vlezot na Nato i ke sakaat da pumpaat poeni na toa. A kako vtoro na nikoj ne mi odgovara da ima povtorno vojna vo MKD i dokolku se javi i najmal somnez vo EU deka vo MKD ke ima povtorno bezredija uste pobrzo ke ne fatat za usi i ke ne primat vo NATO.
Toa e ekje druga prikazna. Vo toj sluchaj i neka se tepaat koj bil po zasluzhen. Bilo koj makedonski patriot kje popushti za "zaslugata" ako e za dobroto na Makedonja.

Tuka zboruvame za posledicite ako ne ne primat vo NATO koi se golemi, a realno e da ne ne primat bidejkji atinskite cigani kje stavat veto mimo dogovorot koj go potpishale. Pritisokot od NATO i EU e VRZ NAS, nas ne gledaat kako nekooperativni. Tuka trebashe da izigra Miloshevski deka toa ne e taka. Grcite bea vo ofanziva celo vreme, a toj kjuteshe i pred nivnite nebulozi i pred strancite, ispadna kako da se slozhuva(me) so kazhanoto.

Zatoa se nervirav od samiot pochetok, zoshto znaev deka so nego nema da mozhe da se igra - ni zaradi negoviot skromen kapacitet ni zaradi toa shto e kompromitiran na nacionalna osnova (so Dosta Dimovska i Tatarite). A i objektivno, vo mnogu teshka situacija od samiot popchetok ne stavi Kiro Gligorov so prodazhbata na imeto i Branko so podocnezhnoto unishtuvanje na ekonomijata i drzhavata.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
мислењето на мојата маленкост е дека ќе попушиме ( попуштиме) како и секогаш и дека пак ќе го дадеме газот под кирија.За жал Гуевски се повеќе и повеќе се губи и прави погрешни чекори ( еден напред три назад), почнувајќи од црквата на плоштад , па до изјавата дека не поскапува све , ете лековите поефтинуваат ( читај:пред да идете во продавница , ќе влезете во аптека и ќе си купите нешто за смирување и кога ќе влезете во продавница све ќе ви биде рамно).
За жал полека но сигурно ја губиме битката за името...сакале ние тоа да го признаеме или не
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
мислењето на мојата маленкост е дека ќе попушиме ( попуштиме) како и секогаш и дека пак ќе го дадеме газот под кирија.За жал Гуевски се повеќе и повеќе се губи и прави погрешни чекори ( еден напред три назад), почнувајќи од црквата на плоштад , па до изјавата дека не поскапува све , ете лековите поефтинуваат ( читај:пред да идете во продавница , ќе влезете во аптека и ќе си купите нешто за смирување и кога ќе влезете во продавница све ќе ви биде рамно).
За жал полека но сигурно ја губиме битката за името...сакале ние тоа да го признаеме или не
За болдираното...
:pos::pos::pos:
Морав посилно беше од мене.:)

Инаку,не мора да значи дека ќе ја изгубиме...аман малце трпение..па не може тоа туку така да се добие војна.
Особено со Грците.
Ептен се жилави,не се предаваат,а и имаат влијание.
Но ништо не е изгубено.
Мислам дека ќе ја добиеме битката,освен ако не се заебеме самите како и секогаш,како што обично испаѓа.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Ne mora da se gubi Gruevski i ne mora da popushtime za imeto. Samo cvrsto. Kje ima cena da se plati, no ne popushtame.

No ako ne ne primat vo NATO, i ako nastapi planot na SDSM/DUI za destabilizacija na zemjata za tie da se vratat na vlast, togash rabotatakje bide mnogu pokomplicirana (ne neodbranliva, no poteshka da se brani - iako i vaka e teshko).

Ima pravo Garfield, "vojnata" od 2001va godina ja izigra svojata uloga no mnogu gi izdade vo namerite. Rabotat tivko sega.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Ama toa vi vikam i jas USA ni e tolku blagodarna momentalno sto i za USI ke ne vnese ako treba vo NATO nema sansi da ne ne primat tamu, a od druga strana Grcija nema da stavi veto posto ostana sama vo bitkata za imeto, nikoj ne ja podrzuva veke vo tie nejzini sranja, site stanaa svesni za toa deka e samo 4ista demagogija sto taa ja propagira. Samo ne treba da praime gluposti koi sto bi ne odale4ile od NATO i da ne ja provocirame Grcija ne poradi sto taa e opasna tuku dane gi izgubime simpatiite koi gi imame od EU I USA
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ama toa vi vikam i jas USA ni e tolku blagodarna momentalno sto i za USI ke ne vnese ako treba vo NATO nema sansi da ne ne primat tamu, a od druga strana Grcija nema da stavi veto posto ostana sama vo bitkata za imeto, nikoj ne ja podrzuva veke vo tie nejzini sranja, site stanaa svesni za toa deka e samo 4ista demagogija sto taa ja propagira. Samo ne treba da praime gluposti koi sto bi ne odale4ile od NATO i da ne ja provocirame Grcija ne poradi sto taa e opasna tuku dane gi izgubime simpatiite koi gi imame od EU I USA

Хм..интересно мислење...
Се согласувам дефинтивно.
Треба да пазиме сами да не се заебеме.
И да,мислам дека треба нов Министер за Надворешни работи.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Скоро неверојатно е дека без проемна на името ќе се ратификува кај грците во парламентот одлуката за полноправно членство во НАТО или ЕУ.

КРЕЈЗИ, РЕКОВ КОИ ДВАЈЦА МОЖАТ ДА СЕ НОСАТ СО ПРЕДИЗВИЦИТЕ, АМА ЏАБЕ, НЕ ГИ САКААТ.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Скоро неверојатно е дека без проемна на името ќе се ратификува кај грците во парламентот одлуката за полноправно членство во НАТО или ЕУ.

КРЕЈЗИ, РЕКОВ КОИ ДВАЈЦА МОЖАТ ДА СЕ НОСАТ СО ПРЕДИЗВИЦИТЕ, АМА ЏАБЕ, НЕ ГИ САКААТ.
Да,знам прочитав.:)

Па не ги сакаат,зашто можеби конечно нешто ќе направат за Македонија во поглед на меѓународните односи,што на некого не му одоговара.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
И да,мислам дека треба нов Министер за Надворешни работи.[/quote]
Se soglasuvam i jas so tebe mislam deka ministerot ni e 4ista utka, treba barem malku aktiven minister koj vo vakva situacija na nkolku meseci pred samitot treba sekoj den da gi posetuva site luge koi barem malku imaat vlijanie za naseto za4lenuvanje vo NATO i marginaliziranje na atina
 

Kajgana Shop

На врв Bottom