Каков бизнис би започнале со 20.000 евра?

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Ako imas 20000 evra vo ovoj moment, ne bidi glup da gi vlozuvas! Cuvaj gi za bolje vreme
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Доколку сакаш сигурно, златна банка и ќе си зимаш камата и готово. Доколку сакаш пари да напраиш, што би направил и јас.. Акции само
:vozbud:
TO!!!
Ete edna pametna rabota.....
Namesto da rabotis za pari, parite kje rabotat za tebe!!

I jas bi isto ,LiverpoolFC
Pozdrav!
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
daj bidete poseriozni :)
НАЈ НАЈ СЕРИОЗНО-:mist:
Сите слободни средства ги вложувам на берза и тоа на оваа нашава Македонскава, и да имам уште 20 000 евра и тие ќе ги вложам таму...по овие цени како што сеуште се акциите на МСЕ, без пари е СЕ!!!
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
епа вака сеа, со 20.000 евра искрено и неможеш да се збогатиш и да имаш сигурен бизнис и долгорочен... тоа со купување станови не држи вода ама ич, баш летово земавме два стана(Влае и Карпош 2).. цена на квадратот се движи негде околу 1200-1500 евра, па вие сеа кажете ми како ќе го земете станот, освен ако нејќете да влезете у огромни каматни кредити посебно у ова време на рецесија... еве татко ми на пример работи со трговија и конкурира со неговата роба на тендерите на Телеком,Пошта,ЕВН....
сепак јас сеуште сум мал али планирам да продолжам да се занимавам со ова и притоа да почнам со некое производство каде штп конкуренцијата е слаба а бараноста е умерена(не со угостителство)... ако имате некој квалитетен и профитабилен предлог кажете :)
добро е да се вложи и во акции, али сепак треба да си секојдневно активен и секако да си имаш квалитетни брокери... а можно е и да го зголемам влогот на берзата доколку не најдам меѓувреме нешто поисплатливо... а како што гледам, да не се урочам засега таму кај што има вложено добро иде :)
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
купи 1 камион еуро 5 или
земи половни коло од 5.000 евра *4=20.000
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
купи 1 камион еуро 5 или
земи половни коло од 5.000 евра *4=20.000


Лелееее човеку, значи како ми ги крадеш идеите.... ха-ха-хахахах! нема гајле, само за ЕКО 5-ка треба малку повеќе. Над, или за послабите модели околу 25,000 евра! И тоа со странски таблички. ЕКО5 - IVECO (stralis) 450 КС (2006-та со поминати 300 - 400,000 км) само влекачот. SCANIA RENAULT MERCEDES.... од истата година одат и над 35,000,- Еур.... повторно само влекачот.
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
Лелееее човеку, значи како ми ги крадеш идеите.... ха-ха-хахахах! нема гајле, само за ЕКО 5-ка треба малку повеќе. Над, или за послабите модели околу 25,000 евра! И тоа со странски таблички. ЕКО5 - IVECO (stralis) 450 КС (2006-та со поминати 300 - 400,000 км) само влекачот. SCANIA RENAULT MERCEDES.... од истата година одат и над 35,000,- Еур.... повторно само влекачот.
што мењаваат бе 5.000 ити не зафркавај така:uvo:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
што мењаваат бе 5.000 ити не зафркавај така:uvo:


Добро де, реков МАЛКУ ПОСКАПИ, од онаа сума за која што ти велиш: 20,000 за шлепер! Е сега што менуваат тие!? Незнам за некого многу, за тебе (што имаш многу пари малку!).... Инаку овие 25,000 се само дел од трошоците што за да се влезе во еден таков бизнис. Јас ќе ги наведувам додатните трошоцим а ти собирај!..... Реков толку се движат цените на 5-ките во Литванија, Естонија, Данска, Англија.... трошоци од иљадарче Еврејчина да го донесиш! (ШТО Е БРЕ ОВА? И ЈАС ПОЧНАВ ДА ЗБОРУВАМ КАКО ТЕБЕ, КАКО СТРАНЕЦ! - ЕПИДЕМИЈААААА! :nesvest: ха-ха-хахах!) на темата да се вратам. Потоа од странски таблички да го преведеш на наши треба да платиш царина и данок овде.... По тарифен правилник, ако имаш среќа (сега паушално да лупнам) ... ама помалку од 6-7,000 неможеш да поминеш! За кола се плаќа по 2-3,000 Евра, нели зависно од зафатнината на моторот, вредноста на возилото и староста негова.... Е сега....ја додаде ли оваа сума? Натаму.... за да ги добиеш сите сертификати и ЦЕМТ дозволи (Ова од Леандра податок).... ти треба цертификат за компетентност на управител исто и за возачите.... ај што треба да полагате како за правосуден испит.... туку и спремање на документацијата ќе те чини 400-500 Евра.....И кога ќе ги собериш сите документи и добиеш дозвола за международен транспорт.... ти требаат ако не основни тоа обртни средства: Да го натанкираш шлеперот, да му дадеш аванс на шоферот од 1000 евра, па нешто за недајбоже..... Е сега кога собра кажи му на пријателчето што прашува и бара бизнис за 20,000 Евра.... уште колку му требаат за да почне со овој бизнис!? Не ќе да е само + 5,000 Евра, за да речеш што менуваат тие!

--- надополнето ---




Башка *лезет* .... што вели Спенсер, ако земиш полуприколка, треба да спремиш уште најмалку уште 8,000,- до 10,000,- .... А од поновите и од повисока класа како: Koegel, Schmitz, Krone... може да чинат и поскапо од италијанската ЕКО5-ка од 2006-та!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom