На кого му е потешко?

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Според мене нема врска кој на кого му раскинува и во двата случаи може да биде тешко... прво таа личност што раскинува од проста причина што другата личност не се однесува соодветно или вара или други работи.... и таа личност од што не е задоволен а сепак е заљубен.. мора да раскине и му е тешко.. а и на тие личности што им раскинуваат во некои ситуации им е тешко....како и да е.. имам прилика и сум имам искуство во двата начина така да тоа е мое мислење...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Лично мене никогаш не ме болело кога раскинувам.Нема зошто да ме боли кога сум решила да прекинам и дека не ми треба неговата фаца пред мене.Значи онаа опција двајцата ги боли, неможам да ја разберам.Ако оставам, сигурно не ми е убаво и продолжувам со некој што ми е убаво,не сум по природа некоја што ја врзува главата за работа што поминала.Тргнувам и од друга страна,кога мене ми раскинувале.Уф тогаш болеше,страшно болеше,бидејќи не беше очекувано,не согледав ниту еден знак дека ќе ме остават.Не му беше гајле за мене,ниту ме праша како сум.Продолжи со друга,во истиот момент.Зарем него го болеше за мене?Не!Му беше тешко?Не!Можеби помислил на мене и на наши заеднички моменти,но во никој случај не го болело.Денес е татко и колку што знам среќен е.
Го боли оној кој што е оставен,запрепастен,фатен во моментот.Оној што остава го боли к*рот.
 

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
Зависи од ситуацијата, ако на едниот му се здосадило па му раскинува тогаш на тој кој му раскинале му е стварно потешко доколку уште го сака партнерот...
А има и многу други ситуации каде на тој што раскинува му е тешко, а исто така каде и двајцата чувствуваат болка...
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Чинот на раскувањето има голема улога, а другото е попратно
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.993
Мислам дека потешко е кога ти раскинува.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам дека потешко е кога ти раскинува.
Добро, навистина исцрпен одговор.
Најсериозна сум, ако планирате да пишувате мислења од 3 збора и воопшто да не се ни потрудите да си го образложите мислењето, воопшто не се трудете, зашто ќе ви бидат избришани мислењата.

Инаку јас немам одговорено на темава.
Зависи од многу околности, но сепак тој што раскинува е поподготвен и поспремен, а и плус тоа веќе е решен да си оди, а тој на кој му раскинуваат е затечен и шокиран и во првиот момент него му паѓа потешко.
Сепак, некогаш и навистина е потребна храброст да си отидеш, без разлика колку боли.
Не сум раскинала јас прва врска до сега, така да не знам какво е чувството кога раскинуваш. Во секој случај и на двајцата нема да им биде сеедно, затоа што имале заеднички убави моменти кои не се забораваат така брзо.
 

WindChill

3NitY
Член од
13 февруари 2008
Мислења
138
Поени од реакции
2
Еве и јас да си се искажам :pipi:
Дефинитивно повеќе боли ко ќе ти раскинат, посебно ако во врската немало никакви проблеми за да си помислиш дека партнерот не би сакал повеќе да биде со тебе. И у моментот ко ти раскинува се чуствуваш толку предадено и бедно, онака си вложувал врската да ја бидне, можеби и си почнал да чуствуваш нешто а тој ти раскинува онака без причина (читај полесно ќе ни биде сега да раскинеме него по подолго време) ајде молим те, а јас сум ретардирана :tapp:
Додека на пример ко раскинуваш е друга приказна. Твоја е причината зашто да раскинеш и си стоиш на тоа. Искрено сум раскинувала, и во тој момент не ми било воопшто тешко, па и после тоа. Можеби малце ми било жал ко сум го гледала како се грчи од болка и се труди да не заплаче, али чим сум решила да раскинам нема назад :smir:
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
mislam deka mu e potesko na onoj na koj mu se raskinuva.....ostanuva povreden ako seuste saka.
 
N

n/a

Гостин
Samo eden tekst od edna prekrasna pesna od mene...:wink:

Zeljko Joksimovic-Ono naše nekad što bejaše
Nikada više kao nekad,
i više ništa nisam tebi ja,
kad hladno rekla si mi ne,
tad ko da si me ubila.

Ti nikad nećeš znati gde se krijem ja,
i gde je naša ljubav nestala,
al' čućeš ovu pesmu,
da te seti na nas.

Žali draga i ja ću žaliti,
stegni srce, nemoj plakati,
pamti draga i ja ću pamtiti,
ono naše nekad što bejaše.

Kada sklopim oči sećam se,
žive ograde i stare kapije,
tu su mi grudi palile usne ti zrele maline,
ti više ne znaš gde se sada krijem ja
i gde je naša ljubav nestala,
al' čućeš ovu pesmu da te seti na nas.

Žali draga i ja ću žaliti,
stegni srce, nemoj plakati,
pamti draga i ja ću pamtiti,
ono naše nekad što bejaše.

E morav uste edna...:toe:

Isto do Zeljko e.
Ima nesto u tom sto me neces
Ima nesto u tom sto me neces.
Ostavljas mi vremena za druge.
Gledam kako veselo se kreces.
Kao leptir oko moje tuge.
Ima nesto u tom sto me neces.
Nesto cemu sama ne znas ime.

Ima nesto u tom sto me neces.
A sve znaci ne zaboravi me.
Ima nesto u tom sto me neces.
Od te lazi nacisto umrecu.
Ima nesto u tom sto me neces.
I u tome sto ja tebe necu.

Ima nesto u tom sto me neces.
Od te lazi nacisto umrecu.
Ima nesto u tom sto me neces.
I u tome sto ja tebe necu.
I u tome sto ja tebe necu.:wink:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Вака читав една статија на интернет,колумна,па ме интересира и вашето размислување.

На кого му е потешко ... на тој што ја раскинува врската или оној кому му раскинуваат?

Дали на тој што ја прекинува врската му е полесно,зашто се ослободува или?

Дали на тој на кој му раскинуваат му е потешко или тоа е само повреда на егото?

Значи ли дека тој кој ја раскинува врската не чувствува веќе љубов кон другата страна или не мора тоа да значи?

Кажете и ваши искуства?
Кога ви било потешко кога сте раскинувале или кога ви раскинувале?



Се мислам дека потеско му е на оној што раскинува.А зошто!?Па тогаш тој на некој начин сака да направи добро и за двајцата зошто можеби веќе не ја сака личноста на која и раскинува или можеби ја гуши монотонијата во врската па сака да проба нешто ново.Има многу примери зошто и како...


Кога раскинувам,нозете ми се тресат и се зддткувам но потоа ми е полесно да дишам кога ќе си расчистам и кога ќе кажам се што мислам.До сега сум раскинала поради монотонијата и поради тоа што не сум го сакала повеќе типот,а ако тоа се случило значи не ми привлекувал доволно внимание за да останам со него...

Кога ми раскинуваат првиот момент ќе си ја барам грешката во мене,но сфаќам дека се е до него тој како се чувствувал,што мислел итн.Полесно ми е и си викам добро продолжуваме понатаму,не гледам назад зошто нема смисла да вложувам во нешто кое не го сака моето внимание!retard:
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
111
Поени од реакции
0
Јас мислам дека дефинитивно потешко му е на оној на кој му раскинале ... зошо тој што раскинал имал причина .. Другиов мнг му згрешил ..Нема веќе љубов итн ..
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
па баш прекинавме една врска, всушност тој ја прекина заради студирање... сепак мене ми е потешко пошо имав повеќе надеж од него, и уште имам, не зависи од мене,а од него... тој кој одлучува е свесен што следи и е припремен, неподготвениот многу потешко се справува со чувствата кои следат... како јас сега, ќе ми треба многу подолго време да заборавам и да не мислам, од колку нему...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Ако го сакаш а ти раскине многу јасно дека ќе е потешко, или пак ако те изневерил па си му раскинала ради тоа а го сакаш исто пак ќе ти е тешко. Ама доколку не го сакаш а му раскиниш тогаш многу јасно дека ќе ти е полесно,а тој некој сепак ако те сака ќе му е потешко..:toe:барем јас така гледам на работите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom