Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
П

Паспарту

Гостин
Мене па исти пациенти ми се и оние кои навиваат за Партизан и Звезда, а и оние кои срцето го даваат за Реал, Барса, Интер и другите такви тимови кои најблиску до нив биле кога играле против Базел во Швајцарија... Едно е да симпатизираш некој клуб, а друго е да ти е навлезен тој клуб и да го сакаш повеќе од родената мајка, а верувај на форумов има премногу такви. Секој си има право да си навива за оној клуб што го сака, но пред се треба да се цени и почитува оној локалниот/градскиот клуб. Она што може да ви го овозможи гледањето во живо на Вардар, Победа, Пелистер, Тетекс, Шкендија, Брегалница, Македонија ЃП, Слога и уште многу други тимови, верувај дека овие странскиве можат да ви го овозможат само преку телевизија, а тоа ти е исто како да лижеш сладолед преку стакло.

Тоа со просекот нема ама баш никаква врска, баш на тие деца треба да им се спушти капата бидејќи во услови на мизерен македонски фудбал одат да го следат нивниот омилен тим, за разлика од "стручњациве" кои чекаат линкови за да можат преку нет да ги гледаат нивните апстрактни тимови. Препејување на песни има во цел свет, а не само кај нас, тоа и дете од 5 години може да го види. Нема навивачка група во светов што има "уникатни" песни, било тоа да е од Аргентина или пак од Грција, Турција, Израел итн. Англиските и шпанските навивачки групи не ги сметам за достојни бидејќи не се ниту на нивото на "Паткари", а за некоја поголема навивачка група и да не правиме муабет...

Фудбал сигурно нема да има во Македонија додека Реал-Барса-Челзи навивачите дремат по 24ч дома и пишуваат на форумов, а притоа немаат никакво познавање од македонскиот фудбал, а одењето на стадион за нив е слично и еквивалентно со одењето на Хаваи...
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
koj gradski klub be druze za nigde ni e ligata

odi sakaj go vardar na stadion so uste 50 dusi
so da ti kazam

fudbalot ne bil na ponisko nivo

samo se mavame u gradi site nesto nas klub gradski si go sakame ljubov vaka naka
a za nigde ni e i liga i sve ne zasluzuva da otides na stadion
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
koj gradski klub be druze za nigde ni e ligata

odi sakaj go vardar na stadion so uste 50 dusi
so da ti kazam

fudbalot ne bil na ponisko nivo

samo se mavame u gradi site nesto nas klub gradski si go sakame ljubov vaka naka
a za nigde ni e i liga i sve ne zasluzuva da otides na stadion

епа сакавме самостојна македонија ете ни, на вака мал пазар квалитет е нула. две добри работи не идат заедно. ако сакаме да се врати фудбалот мора да се формира регионална лига.
 
П

Паспарту

Гостин
koj gradski klub be druze za nigde ni e ligata

odi sakaj go vardar na stadion so uste 50 dusi
so da ti kazam

fudbalot ne bil na ponisko nivo

samo se mavame u gradi site nesto nas klub gradski si go sakame ljubov vaka naka
a za nigde ni e i liga i sve ne zasluzuva da otides na stadion
Никој не кажа дека фудбалот не ни е катастрофа, но не е убаво некој да се прави паметен и да кажува какви биле тие 17 годишни деца што оделе на стадион... За мене тие се многу попаметни од овие што навиваат за тимови кои никогаш во живот нема да ги видат во живо. Јас сум го сакал Вардар, го сакам и ќе го сакам, мене Вардар ми донел многу убави моменти, нормално имало и тажни, но оние работи што ќе го доживееш на стадион и оние што ќе го доживееш пред екранот од 20, 50 или 80 см не може во ниту еден случај да се споредат...
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
Никој не кажа дека фудбалот не ни е катастрофа, но не е убаво некој да се прави паметен и да кажува какви биле тие 17 годишни деца што оделе на стадион... За мене тие се многу попаметни од овие што навиваат за тимови кои никогаш во живот нема да ги видат во живо. Јас сум го сакал Вардар, го сакам и ќе го сакам, мене Вардар ми донел многу убави моменти, нормално имало и тажни, но оние работи што ќе го доживееш на стадион и оние што ќе го доживееш пред екранот од 20, 50 или 80 см не може во ниту еден случај да се споредат...
znam be druze kako e

moze e razlicno ali i mene feni mi ima doneseno mnogu ubavi momenti ali i taga i taka. :)

ali tikves i da vleze u prva liga iako sakam da vleze ne mi e nekoj uspeh da igra u ovaa prva liga
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
znam be druze kako e

moze e razlicno ali i mene feni mi ima doneseno mnogu ubavi momenti ali i taga i taka. :)

ali tikves i da vleze u prva liga iako sakam da vleze ne mi e nekoj uspeh da igra u ovaa prva liga
Па со оглед на тоа што Тиквеш не играл добри 7-8 години во 1. МФЛ, и треба да го рачунаш за успех :) Нема везе. Успехот не е уопште пресуден за да сакаш некој клуб. Ај, сега да не навиваме за нашите клубови зашто немаат шанси да освојат ЛШ. Доволно ми е што од само основање на Вардар, во мојата поширока и потесна фамилија биле негови навивачи. И ја само го продужувам тоа што со години било традиција.
 
П

Паспарту

Гостин
znam be druze kako e

moze e razlicno ali i mene feni mi ima doneseno mnogu ubavi momenti ali i taga i taka. :)

ali tikves i da vleze u prva liga iako sakam da vleze ne mi e nekoj uspeh da igra u ovaa prva liga
Ете викаш дека навиваш за Фени, мислиш дека клупската кошарка ни е на многу подобро ниво од фудбалот? Не бе друже, исти се, тоа што нашиве клубови играат и победуваат против некои треторазредни екипи од Црна Гора, Бугарија, Србија и Романија немој да те наведе на фактот дека клубовите којзнае колку ни се квалитетни... И тие живуркаат како фудбалскиве од година за година, вчера беше Работнички, денес е Фени, утре може ќе биде МЗТ, задутре Пелистер итн. Еден или два клуба имаат пари, а останатите немаат скршен денар или подобро кажано copy paste ситуација од фудбалската лига. Се согласувам дека оддамна беа најдобрите времиња на македонската КЛУПСКА кошарка и фудбал, но тоа не значи дека треба да се откажеме од нивно следење... :)
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Друже апсолутно не е исто тие што се за Партизан и Ѕвезда и тие што се за Ливерпул и Манчестер.Тие што се Ливерпул и за Манчестер се за фудбалот.Тие се луѓе што сакаат фудбал и пошто овде нема фудбал тие гледаат интернационален.Ај Вардар да беше ко порано да видиш колку ќе се намали бројот на навивачи за странски клубови.Еве ќе ти дадам еден пример.Да го земам Кометал.Кометал беше порано еден од најдобрите клубови во Европа воедно и светот.Ти мислиш имаше некој што навиваше за некој друг клуб?Има ракомет и фала богу се дава за тој клуб.Сеа нема ракомет кај нас и одма фаворизираат други клубови.Така ти е и со Вардар.Ако Вардар стигне на ниво како што сите сакаме е тогаш ќе нема луѓе што ги сакаат Манчестер,Челзи и остали јаки клубови.А дечките што се Партизан и Ѕвезда не се за нив тие се за Гробари и Делии не се за фудбалот.Е тоа е разликата.Јас сум симпатизер на Реал но не и на нивните фанови.Тие за мене се катастрофа невидена!Значи јас сакам да гледам фудбал и нормално е кога гледаш некое натпреварување да си имаш фаворит да ти биде поинтересно.
А зошто сеа све се млади.Е кога ќе споредиш со минато и сега едноставно разликата е светлосни години.Овие што идат денес 17-18 одини ни најмалку не се свесни какво било тогаш навивањето,а постарите кога им е јасна работата не идат веќе.Таква ни е држава која не ни овозможува фудбал и ги тера навивачите да навиваат за други клубови.А тоа кој за кого сака да навива тоа апсолутно се сложувам.Али како може да идеш со Комити,Чкембари и други групи а да видиш стаил на фејсбук клип од Балканска група и се диви на тоа.
Тоа за песните не знам зошто али добро еве нека крадат ритами.Ако сите го прават мора и другите.Секоја група нивна цел е да се најдобри и група која ќе е позната по нешто.Во светов има многу групи кои се познати по своите уникатни песни.Можат да напраат свои ритами и песни кои ќе бидат врв па и други клубови да го крадат тој ритам.Е тогаш ќе знаеш дека си успеал во тоа што го работиш.Тогаш ќе ја сфатиш работата во врска со крадењето.
 

Ballist100%

Ballistet Tetove 1992
Член од
5 декември 2010
Мислења
191
Поени од реакции
39
Ballistet Tetove 1992 ! vs Renova .

Ne sme najdobri , no najdobri od nas nema



























 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom