Ги оправдувате ли "белите" лаги?

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
Gi opravduvam i toa najcesto koga treba da utesam nekoja osoba...toj/taa e tolku rastrevozen/a, kako da mu ja kazes vistinata uste poveke ke padne vo depresija...vo tie slucai da kazuvam beli lagi
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Ова ти е:
Кога немаш свои мислења, и кога незнаеш што да оравиш,правиго она што го прават луѓето околу тебе...

Хмм, а кој нема кажано барем една лага во својот живот?
Ако под живот,го подразбираш оној предиод помеѓу раѓањето и смртта,или се`заедно, ќе ти одговорам:
Ниту една лага во својот живот нема кажано дете кое живеело помалку од неколку секунди, или еве,нека се минути...

п.с. ќе измислиш некоја нова дефиниција за живот?
Добро пошто не си писмен ќе те замолам да најдеш некој кој ќе ти го прочита моето мислење и ќе ти го објасни..
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Rocky Balboa, би било добро да запамтиш дека такво навредување на членови како она во твојот претходен пост, не е дозволено на форумов.
Те молам почитувај го тоа во иднина.
 

ivanco

Herbie the Love Bug
Член од
17 јануари 2008
Мислења
175
Поени од реакции
0
Да ги оправдувам тоа е добра лага не е лага со која би се направило зло туку само на некој си му го разубавел денот.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Ништо не оправдувам.
Себична сум.
Не се оправдувам сама себе, па ќе оправдувам некој друг.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

И на кој начин е тоа поврзано со "белите" лаги?
На ептен едноставен начин, не гледам причина некој да го лажам за да го направам среќен.
Мала, голема, средна, каква и да е, лага е.
Не ја оправдувам.

Да објаснам уште еднаш како е поврзано?
Или треба речник?
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
На ептен едноставен начин, не гледам причина некој да го лажам за да го направам среќен.
Мала, голема, средна, каква и да е, лага е.
Не ја оправдувам.
A зошто веднаш одиш кон директниот говор? Кој вели дека ти треба него/неа да ја лажеш за да ја правиш среќен/на? Најлесен пример за бела лага ти е кога родителите те сметаат за премлад/а за дечко/девојка, но сепак ти сметаш дека си доволно голема. И кога еден ден ќе ти биде потполно слободен и на тебе и на твојот дечко, ти знаејќи дека мајка/татко ти нема да те пушти ќе речеш ќе излезам со другарките.

И моментално не би сакал да слушнам одговор во кој ти кажуваш дека имаш потполна доверба и поверение во твоите родители и како тоа тие те разбираат(шо не мора да значи) . Не се сите родители такви и една таква лага не знам зошто не би ја оправдал. У моментов ова е у сечија корист(и ти и он ќе бидете среќни), ама ете во минатото сум кажал, белите лаги ги кажувам за да направам некој среќен, а сега се надополнувам, ги кажувам индиректно. Не го/ја лажам него/неа. Лажам некој друг за да ми даде нешто за кое отприлика сум сигурен дека е безбедно....
И така....
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
На ептен едноставен начин, не гледам причина некој да го лажам за да го направам среќен.
Мала, голема, средна, каква и да е, лага е.
Не ја оправдувам.

Да објаснам уште еднаш како е поврзано?
Или треба речник?
Не, те молам со цртеж долови ми, премногу е сложеноgwupaca

Прашав, затоа што во првиот пост не го елаборираше тоа вака, и звучеше како само да изјавуваш дека си себична, и ништо друго, односно не го поврза на јасен начин тоа со конкретнава тема, па посакав да ми дообјасниш. Ваљда не згрешив нешо?:crybaby:
И така:brm brm:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

A зошто веднаш одиш кон директниот говор? Кој вели дека ти треба него/неа да ја лажеш за да ја правиш среќен/на? Најлесен пример за бела лага ти е кога родителите те сметаат за премлад/а за дечко/девојка, но сепак ти сметаш дека си доволно голема. И кога еден ден ќе ти биде потполно слободен и на тебе и на твојот дечко, ти знаејќи дека мајка/татко ти нема да те пушти ќе речеш ќе излезам со другарките.

И моментално не би сакал да слушнам одговор во кој ти кажуваш дека имаш потполна доверба и поверение во твоите родители и како тоа тие те разбираат(шо не мора да значи) . Не се сите родители такви и една таква лага не знам зошто не би ја оправдал. У моментов ова е у сечија корист(и ти и он ќе бидете среќни), ама ете во минатото сум кажал, белите лаги ги кажувам за да направам некој среќен, а сега се надополнувам, ги кажувам индиректно. Не го/ја лажам него/неа. Лажам некој друг за да ми даде нешто за кое отприлика сум сигурен дека е безбедно....
И така....
Се се врти околу можноста за избор, најдобриот начин да можеш да избираш е да ја познаваш вистината т.е. реалноста во конкретниот случај.
Затоа не гледам нешто позитивно во било кој тип на лаги.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Лејди Сатори, мислам дека нема потреба од дрскост и гледање из-висине кога некој културно ќе ти се обрати нешто да му разјасниш:)
Тука сме да читаме што мислите, а не да читаме мисли.


И те молам, не чепкај толку чувствителни теми како речници. Ме прави тажна тоа што во ниеден речник не можеме да најдеме толкување на цели постови од Кајгана. А тамам планирав да си го комплетирам толковниот речник.
А ти Ада, како можеше да си дозволиш да му препуштиш на друг да црта? Тоа треба ти да го правиш.

Двете ме разочаравте!:cry:


Но, да се вратиме на темата.
Лејди Сатори напиша:
Се се врти околу можноста за избор, најдобриот начин да можеш да избираш е да ја познаваш вистината т.е. реалноста во конкретниот случај.
Затоа не гледам нешто позитивно во било кој тип на лаги.
А што ако ти си мислиш дека тоа и тоа е реалноста и избираш врз основа на тоа? Да, сакаш да ја познаваш вистината, но некој друг одлучил да ти ја каже на свој начин, ти може никогаш да не дознаеш и тука не гледам дека би дошло до тоа да те праша некој дали оправдуваш или не. Што ако после се` испадне како што треба, а ти врска си немаш дека некој ти кажал бела лага?
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Па да, ја оправдувам белата лага, бидејки и самиот поим ‘‘бела лага‘‘ го објаснува нејзиното значење и причината поради која секој би ја оправдал, фактички нејзиното значење е добронамерна лага која се кажува само и само во корист на сите инволвирани и без штета за никого, така да не гледам причина да не би ја оправдал
 
С

Сатори

Гостин
~*~

А што ако ти си мислиш дека тоа и тоа е реалноста и избираш врз основа на тоа? Да, сакаш да ја познаваш вистината, но некој друг одлучил да ти ја каже на свој начин, ти може никогаш да не дознаеш и тука не гледам дека би дошло до тоа да те праша некој дали оправдуваш или не. Што ако после се` испадне како што треба, а ти врска си немаш дека некој ти кажал бела лага?
Токму тоа е целата проблематика, искрено верувам во тоа дека кога тогаш скоро се излегува на површината, а и ништо не останало скриено за да не се дознае.
Лагата како лага ја ускратува можноста за избор, не е поентата се да излезе како што треба со помош на лаги ваму или таму, тоа треба да биде така само затоа што е доволно вистинско.
Затоа и се изјаснив погоре дека не можам да оправдам таква работа.

Јас сама сум потполно искрена со луѓето, сакам и они да бидат со мене, ако не можат, нема што да бараат во мојот живот, бели лаги?
Не, благодарам.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Токму тоа е целата проблематика, искрено верувам во тоа дека кога тогаш скоро се излегува на површината, а и ништо не останало скриено за да не се дознае.
И сама рече „Скоро се`“:) Тоа значи дека сепак нешто има можност да остане скриено. Зависи кој од што и колку си има корист. Сепак јас, ти (или било кој друг) не можеме да контролираме другите што ќе кажат. Нивните зборови се нивно право. Твое е само да им веруваш или да не им веруваш.
Лејди Сатори напиша:
Лагата како лага ја ускратува можноста за избор, не е поентата се да излезе како што треба со помош на лаги ваму или таму, тоа треба да биде така само затоа што е доволно вистинско.
Јас се согласувам дека најдобро е добро да излезе од сама вистина. Па и лошо нека е, само да е од вистина, па после ќе му ја мислиме.
 
Член од
25 март 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Па јас мислам дека белите лаги се лоши и дека понекогаш повеќе боли ако дознаеш дека те лажеле од самата вистина ... но искрено ... да ... јас дури и ногу 4есто ги користам белите лаги, нај4есто за да заштитам некого но сепак доколку лажам се трудам белите лаги да останат бели :locked: ... без да повредат некого ... па и не е голема работа ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom