Вредноста на Дитас

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Полемиката околу вредноста на овој автор се наметна за отварање на оваа тема.

Значи Димко Тасевски - Дитас е македонски... автор, кој според мене не вреди да се чита бидејќи неговите дела во себе не носат квалитет. Некои делата му ги нарекуваат паралитература, тинејџерите кои завлегуваат во тие води го обожаваат, пред се` заради неговата отвореност и доловувањето на општеството без цензура. Што е секако нормално, бидејќи особено за младите, забранетото е најслатко... Повелете, изјаснете се...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Според мене има исто толкаво значење во литературата и квалитет колку и нинџа романчињата од поранешна Југославија, што би се рекло, а Дитас, а Лесли Елдриџ, никаква.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема некоја уметничка вредност, но делата му се прилично контроверзни и затоа се помеѓу голем дел на луѓето популарни.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И нинџа романчињата едно време се купуваа на ангро, беа ептен популарни, се бараше број повеќе, како и на Дитас.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Го имам читано Дитас и тоа кога бев прилично млада, шесто или седмо одделение, но кога ќе размислам и Данте го читав тогаш затоа и не ми оставил некој кој знае колку голем впечаток.
Контраверзен е да ... но и „100 потези со четка пред спиење“ е па тоа не ја прави ништо повеќе од чик-лит.
Стилот му е премногу лесен за мој вкус ...
:devojce 1:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Го имам читано Дитас и тоа кога бев прилично млада, шесто или седмо одделение, но кога ќе размислам и Данте го читав тогаш затоа и не ми оставил некој кој знае колку голем впечаток.
Контраверзен е да ... но и „100 потези со четка пред спиење“ е па тоа не ја прави ништо повеќе од чик-лит.
Стилот му е премногу лесен за мој вкус ...
:devojce 1:
Ја имам читано...ништо посебно...не ми остави никаков впечаток на квалитетна книга!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Делата на Дитас се шунд литература,и мислам дека не треба да го губиме времето читајќи ѓубре.Ги прочитав Крив правец 2 дела,Дупка во мозокот,и мислам дека имаше уште една.Ги читав на 15 години и мислам дека тие книги можат дури и негативно да делуваат на некој кој е 15 год.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
За вредноста на Дитас... Од овој екстремно "талентиран" писател ги имам прочитано делата "Крив Правец" 1 и 2, и "Децата на Ѓаволот". За неговиот стил на пишување (еве, го удостојувам со тоа што реков дека тој ИМА стил на пишување) мислам дека е за нигде!
Раскажува катастрофално, на повисоко ниво од него раскажува локалната фЛизерка/продавачка или комшиката кога пренесува некој маалски жежок трач. Како едно од најврвните уметнички дострели во поглед на стилските фигури кај Дитас се издвојува компарацијата "градите на 15-годишната Соња беа како прекрасни сочни дињи". Алооо, каде бе со тој простачки јазик??? :tapp:
После, темите што ги обработува. Дитас преку неговите дела алудира на тоа дека работите што тој ги пишува ги има во нашето општество. Демек, во општеството постојат многу моќници што ги сметаме за добри луѓе а тие уствари се корумпирани, заплеткани во мафијата, итн. Добро, ќе речеме дека тоа е стварно така. Ама сега дека тие истите моќници се оргијаат со малолетни девојчиња и МОМЧИЊА(!), па тоа детално да се опишува на многу страници од книгата е глупост! Или на пример... Крив Правец 1 или 2: Младо сиромашно девојче почнува да се курва/млад сиромашен дечко станува рекетар за да се обезбедат материјално себе и семејството и влегуваат во матни бизниси со дрога, секс, шверц итн. каде се вмешани луѓе на високи функции. Стануваат богати, моќни и посакувани што им било сон од секогаш. И на крајот од делото, поради тие матни бизниси девојката ја убиваат/дечкото или го убија истотака, или му убија некој близок, не се сеќавам точно. И??? Што ќе научи 15-годишно девојче чие мото е "Живеј го секој ден да ти е последен" (што е хит-мото како што гледам, посебно за 15-годишни)? Ќе научи дека образованието не води кон успех туку единствено ако стане курва може добро да заработува, ако стане курва ќе има многу пари и ќе стане почитувана, јебига ќе умре млада ама додека е жива ќе и биде топ! Ете, тоа е поуката на овие популарни книги... Деца што се љубопитни за сексот се палат, читаат и добиваат погрешни впечатоци како одат работите во светот на возрасните, т.е не на возрасните туку на нивните искусни врснички. Или бтњ во сите три дела или барем две од нив имаше некои одвратни инцести: ќерката имала односи со татко и; мајка, татко и ќерка имале групен... На што личи ова? Па и уште кога ќе го видам тоа така простачки напишано...
Блаааах! Сега дури жал ми е што посветив волку многу текст на еден ваков таканаречен писател...
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Knigite mu se bezveze, a stilot ushte po bezveze. Mislam deka Srcufka super kazha. Ne znam kako mozhe eden cel novel da raskazhe vo 100 strani nakucani so bukvi golemi 1 cm kvadraten. Da go sporedime so najslavnite Ruski, Britanski, Amerikanski, itn itn aftori, knigite mu se smeshki, ko nekoe devojce shotuku vlezeno vo pubertet da gi piselo. Ovie pisat po 300-400 strani literatura, a Ditas ti pisuva 100 strani trachevi.
Nema nikakov stil, nishto poetsko vo negoviot glas, nikakva suspensija vo prikaznite, a chitan e zatoa shto nema takvo neshto kaj nas - sex, drugs, and rock 'n roll - pa devojcinja od 13-4 godini ke slusnat za nego i se vljubuvaat vo prikaznite. Samo na toa mu zavisat prikaznite, na grafickite opisi na seks scenite. I tek koa ke porasnis malku, bar uste 2-3 godini da dodadis, da procitas neshto posalam u tvojot zivot, ke ti tekne deka Ditas ustvari ima tolku rechnik kolku shto ima drugarka ti dodeka ti rasprava kako se ebela so nekoj (so izvinenje).
A najmnogu shto mi precheshe vo knigite e nedostatok na editiranje. Tolku pechatni greshki imashe, chudo! Ko da ja nakucale ednash i stisnale print, bez nikakva revizija. Toa e neprofesionalnost.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Ја читав „Крив правец“ од него и ми беше доволно да го видам неговиот „стил“. Типот пишува како тинејџер со зовриени хормони, ретките описи што може да се сретнат му се катастрофа, дијалозите бедни, клише изрази, но изрази на кои повеќето млади се задржуваат и ги влече да читаат понатаму.
Како што и повеќето кажаа таквите книги може доста негативно да влијаат посебно на 15-16 годишници, впрочем и за нив се наменети. Јас сфаќам контроверзност ама и таква простотија во дијалектите на ликовите немам сретнато досега, не се обидува да го каже тоа метафорично во завиен начин, директно го става на тацна. Настаните се одвиваат брзо, ако воопшто и може да се наречат настани. На општеството гледа толку црно (или можеби реално?) кога најугледните луѓе во земјава како претседатели, началници на полицијата ги става во улога каде спијат со тие 15 годишни девојки.
За луѓе што навистина сакаат да прочитаат нешто квалитетно и луѓе што ја ценат литературата, Дитас не е писател.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
68
Поени од реакции
3
делата на Дитас повеќе личат на новинарски текст отколку на квалитетно дело. тој ни самиот не се прокласират себеси како писател...тој не е воопшто засегнат од уметност...туку од политика. книгите му се издадени чисто за да си ги покаже фрустрациите ништо повеќе. ги читав пред неколку години книгите негови и воопшто не се осеќав ко да читам уметничко дело туку напротив....како да читам весник
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
има многу книги кои со задоволство па би ги читала повторно
сите од паоло куело
крив правец 1и 2
дупка во мозокот
порака во шише
и много други кои сега во моментот не ми текнуваат
за жал писателот на дупка во мозокот, крив правец итн е починат. убиен. прекрасни книги кои се и најјезивите книги што сум ги читала бидејќи се голи вистини и дел од нив се случувале во моја близина додека сум растела.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.848
Поени од реакции
11.070
за жал писателот на дупка во мозокот, крив правец итн е починат. убиен. прекрасни книги кои се и најјезивите книги што сум ги читала бидејќи се голи вистини и дел од нив се случувале во моја близина додека сум растела.
Ditas umren?? Koga se desilio toa be? Kako ne znam. Da ne si greshka?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Ditas umren?? Koga se desilio toa be? Kako ne znam. Da ne si greshka?
se ima deseno pred 1-2 godini..razbrav deka e ubien..se pretpostavuva deka e ubien poradi rabotite koi gi ima otkrieno vo svoite knigi...jas kako sto znam nema nova kniga od nego izlezeno so godini.. a tie shto gi napisal..ufff sega me lazat mornici..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom