Убаво е да си убав

K

kat.<3

Гостин
Nadvoresnata ubavina e nesto samo vremensko, covekot treba da obrni vnimanije na dusata, na vnatresnata cistota na duhot. iKoga covekot odvnatre ke se iscisti togas i odnadvor sveti, e ubav.
Само внатрешната убавина е онаа што секогаш останува, чистотата на срцето никогаш не старее, низ годините дури поубава станува, и љубовта и милоста се оние што го прават човекот убав, поради нив тој свети посилно од секогаш и ниту една надворешна убавина тоа не може да го смени:sun:.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Да, да ... убаво е да си убав ... само ... тоа никогаш не гарантира среќа.
Да, ама гарантира самодоверба, сите порти ти се отворени...
Да...убаво е да си убав...Филмаџико, секоја чест за темава.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Не сметам дека сум екстравагантно убава, ама уживам во себе.
Имам мал милион делченца од градбата и површината на телото, карактерот и волјата кои ги сметам за најпрекрасни и постојано им додавам штотуку даунлоадирани апгрејди, ги подмачкувам и ги полирам за крај.
И нема врска дека убавината е релативна. Тоа важи само за апла површната убавина, онаа која се дели на "cute", "mystic", "hot".
Надворешната убавина функционира првенствено врз шармот.
Ако ти се погодат добри црти и шармантен прелив врз сето тоа, да, убаво е да си убав, бидејќи постојано шириш прекрасна миризлива енергија.
А шармот е или подарен од природта, или стекнат со вистинска исполнетост и душевен мир, тиe СЕКОГАШ зрачат! ;)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не знам на своја кожа како е да си убав, пошто спаѓам у другата група, али од набљудување и комуницирање со луѓе кои се убави, сметам дека да, итекако е убаво да си убав.

Ок, внатрешна убавина, карактер, душа, ла ла ла...све тоа звучи убаво на хартија, али тука на Земјава, првиот впечаток увек се носи според нечиј изглед. Затоа што очите, барем сеуште, гледаат само она што е на површината, а не можат од одма да проценат каков си одвнатре.

Па затоа, на убавите им е се некако полесно, луѓето се пофини со нив, често помалку требаат да се трудат, другите сакаат да бидат околу нив (сакам и јас)..Ма, шо е убаво и на Бога му е мило.
Ние останатите...ваљда треба да се помачиме
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да, ама гарантира самодоверба, сите порти ти се отворени...
Да...убаво е да си убав...Филмаџико, секоја чест за темава.
Не мора да значи.Има и убави девојки кои цела околина тврди дека се убави,а они сепак не веруваат доволно во себе.Го имам видено и тоа,а мене никогаш не ми било јасно како е тоа можно.
 
С

Сатори

Гостин
Да, ама гарантира самодоверба, сите порти ти се отворени...
Да...убаво е да си убав...Филмаџико, секоја чест за темава.
Самодоверба злато гарантира нивото на самосвест кое што го поседуваш како личност и фактот дека си ги познаваш квалитетите и маните, а не одразот во огледалото.
Што ќе ти е да си убава и глупава, кога прво нема да знаеш да го искористиш тоа на вистинскиот начин, второ кога самодовербата ќе ти дојде на нула кога некој ќе те одбие.

А сите врати да ти бидат отворени, не е дефиниција за среќа!
 
D

Delux

Гостин
Koj lazi deka ubavo e da se bide ubav...da,ama ubavo e i da se bide glupav?
Najubo e da se bide inteligenten,po so intelegencijata,talentot e najgolem afrodizijak bar za mene.Inaku dismorficni luge pojke respektiram oklolku narcisti.
Intelegentot i camopocitta gi otvara vratite...se drugo e gola voda,i turi mu pepel na lugeto koi mislat poinaku
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
ostajte to so vnatreshnata ubavina za obrazlozenije nemozeshe neshto podobro pa i ova e odlichno.

dokazano e deka ubavite lugje imaat od start podobri shansi vo profesionalniot zivot. problem na ubavite e precenetosta na samite sebesi i so toa baraat nim slichni lugje i so toa go potvrduvaat i drugoto pravilo..perfektnoto e neprijatel na ubavoto
 
D

Delux

Гостин
ostajte to so vnatreshnata ubavina za obrazlozenije nemozeshe neshto podobro pa i ova e odlichno.

dokazano e deka ubavite lugje imaat od start podobri shansi vo profesionalniot zivot. problem na ubavite e precenetosta na samite sebesi i so toa baraat nim slichni lugje i so toa go potvrduvaat i drugoto pravilo..perfektnoto e neprijatel na ubavoto
Inferiornosta i zavista gi pravi lugeto neuspesni,ubo lice i pravilen mentalen stav ne e isto...tie dokazi se irelevantni i netocni
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
ostajte to so vnatreshnata ubavina za obrazlozenije nemozeshe neshto podobro pa i ova e odlichno.

dokazano e deka ubavite lugje imaat od start podobri shansi vo profesionalniot zivot. problem na ubavite e precenetosta na samite sebesi i so toa baraat nim slichni lugje i so toa go potvrduvaat i drugoto pravilo..perfektnoto e neprijatel na ubavoto
Кај е ова докажно бе бате? Се знае што се бара денес способност, квалификации, талент. Никој не “те држи“ на работа неспособен а убав. Правиме муабет за западноевропски мерит систем. За кај нас се потребни партиска книшка и врски.
`Се знае за кои професии треба убавина манакенка/топ модел и сл. За другите стварно не ми е јасно кога се побарало убавина?:toe:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Кај е ова докажно бе бате? Се знае што се бара денес способност, квалификации, талент. Никој не “те држи“ на работа неспособен а убав.
Оди во секоја филијала на банка да видиш какви девојки има позади пулт... Мислиш дека е случајно? Пожелно е да си убава, секако... но ако не си завршила економски, се` паѓа во вода. Во ситуација и јас и ти да сме завршиле економски, ти ќе бидеш примена бидејќи си убава економистка, а јас сум неубав економист, што едноставно не се вклопува во замислата на менаџерот на банката. Sex sells.
Delux напиша:
Imas nekade videno ubaj bankari,ubaj menadzeri,ubaj politicari,ubaj akcioneri,ubaj brokeri,ubaj naftasi?
Имам видено убави банкари, менаџери, политичари, акционери, брокери, нафташи... ама не значи дека по дифолт се убави или грди. За радио водител не треба да си убав тоа е факт. Но во професии каде се продава и тоа како газдите бараат убави продавачи.
Политичари викаш... За нив нема некое правило, но во секој случај сите политичари се учат на посебен начин на зборување и гестикулација за да ги придобијат емоциите на слушателите, и секако ги убиваат од шминкање за плакати и на телевизии... што мислиш зошто, за да им се качи коефициентот на интелигенција за бројка плус? Не, за да изгледаат привлечно.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Абе луѓе да не се лажеме....ние колку и да сакаме да му одиме контра на мозокот и неговата перцепција за убавото секогаш ќе бидеме 2-3 чекори поназад од него...
Бидејќи ние кај оние луѓе каде што не гледаме убавина го убедуваме мозокот дека во нив има друг вид на убавина што мозокот не го перцепира од прва(а тоа го храни мозкот со секој поглед)...

И сеа пази ситуација.... влегуваш во дискотека и на шипка играат две танчерки кои се исти во структурата на телата но во фацата едната е ѓон...
Ќе забележите дека вашиот мозок автоматски ви го насочува погледот во таа танчерка што е поубава на фаца,без разлика дали таа во моментот само стои и воопшто не провоцира со движењата...
Заклучок: "Грдо е да си грд,и убаво е да си убав"...ама сето ова важи само за првичните контакти и перцепции....ете затоа на шалтер ставаат згодни и необразовани провокаторици...:vozbud:
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Imas nekade videno ubaj bankari,ubaj menadzeri,ubaj politicari,ubaj akcioneri,ubaj brokeri,ubaj naftasi?
eve ti edna kombnacija koja vo cel svet funkcionira:

imash dvajca koi imaat isto obrazovanie na start, dvajcata se doktori na prirodni matematichki nauki. edniot e debel i kelav a drugiot e vitalen so site vlakna na glavata. I dvajcata ne se modeli i nemozat da bidat poshto i dvajcata se vo pochetok na 40tite (za da si menadzer naidealna starost)

kelaviot i debeliot ima i do nekade problem so komunikacijata poshto ne e akceptiran kako drugiot pa taka negovata komunikacija pretezno odi vo mobing (chashitenje za drugi kolegi) zatoa shto mora da bide primeten. Drugiot e sekogash nasmean i ljubezen.

posle dve godini debeliot nikoj ne go ebe osvem za itni raboti, duri nikakvi pofalbi od pogornite etazi a drugiot e ljubenik na site, interni i eksterni.

ubavinata ne e da izgledash kako model za dolen vesh..vo svetot na karierata i biznisot ubavinata se sostoi od 3 koeficienti: simpatichna nadvoreshnost, socijalna kompetentnost i na kraj doagja znaenjeto.

ako gi ispolnuvash ovie 3 togash za 5 god mozesh da dojdesh na pozicija za koi drugi koi (eksperti i sve znaat) im treba 10.

zboruvam za svetot na komercijalniot biznis ne na nauchnite institucii, istrazuvachki centri kade zavrshuvaat tie shto od trite koeficienti ispolnuvaat samo edna- znaenjeto
 

Raul Duke

*Mostly Harmless*
Член од
5 април 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Убавината е меч со две острици, иако едната острица е секогаш свртена кон тебе и ја гледаш (позитивните атрибути на убавината како таква) не заборавајте ја и другата страна....

Да по радо би бил убав за интервју за вработување, но кога би бил во затвор под туш со 20 голи мажи околу мене, по радо би бил грд по сите можни стандарди...

Примерот ми е напишан со пола памет но замислете колку негативни емоции, претпоставки и постапки можете да предизвикате кај другите луѓе со вашата убавина.Можеме слободно да отвориме нова тема насловена ех да бев малце по грд немаше да наебам толку...

Можеби сопственото его, нарането до немајкаде од споредните ефекти на убавината ќе биде по склоно кон изобличување.Малку луѓе ли сте виделе кои ја земаат својата убавина како нивниот главен (често и едниствен) адут во животот ?

Темава е интересна. Луѓево што пишуваат (секоја чест на исклучоците) некако неможат да мрднат од идејата дека убавината НЕ е (впрочем како и се друго) нешто што треба да се земи здраво за готово...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom