21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Па мора ли да значи ако започне календарот одново дека треба да има крај на светот и катаклизми , разни чуда? :) :vozbud::costumed2
Па јас што кажувам!? Токму тоа дека нема да има никакви катаклизми и разни чуда! Туку нов циклус! Завршува циклусот на мајанскиот календар, а не завршува светот! Сега јасен ли сум?
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
Па јас што кажувам!? Токму тоа дека нема да има никакви катаклизми и разни чуда! Туку нов циклус! Завршува циклусот на мајанскиот календар, а не завршува светот! Сега јасен ли сум?
да научнику .
Заврчува календарот и почнува одново како кај нас .
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Па јас што кажувам!? Токму тоа дека нема да има никакви катаклизми и разни чуда! Туку нов циклус!
Кога сме кај циклуси, ајде да дискутираме за нешто доста реално, и опасно, кое би требало да се случи до 2012 година, како соларниот циклус, или solar cycle 12. Заинтересирани?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Кога сме кај циклуси, ајде да дискутираме за нешто доста реално, и опасно, кое би требало да се случи до 2012 година, како соларниот циклус, или solar cycle 12. Заинтересирани?
Секако :) - еднаш почнато па закопано од стандард безначајно yada yada.

Инаку изненадувачки... или чиста коинциденција со сценариото на филмот 2012та? Или?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кога сме кај циклуси, ајде да дискутираме за нешто доста реално, и опасно, кое би требало да се случи до 2012 година, како соларниот циклус, или solar cycle 12. Заинтересирани?
Да! тоа е реален циклус и потенцијално опасен, бидејќи соларните бури треба во тој период да го достигнат нивниот максимум, и има можност да предизвикат сериозни штети, уништувајќи ги преносните системи на електрична енергија и електрониката воопшто.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Да! тоа е реален циклус и потенцијално опасен, бидејќи соларните бури треба во тој период да го достигнат нивниот максимум, и има можност да предизвикат сериозни штети, уништувајќи ги преносните системи на електрична енергија и електрониката воопшто.
Понекогаш тоа што е нереално се случува.
Не во смисла на чудо , туку во смисла на човечката ограниченост да ѓи разбере работите на повисоко ниво.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Мене лудо ми изгледа, но како што тргнало со земјотреси, поплави, вулкани не е ни чудо:devil3: Следеча година ќе очекуваме цунами во Охрид:vozbud:
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Момци пред малце излезе епизода од National Geographic и се вика "2012 Countdown to Armageddon" па тие што ги интересира ова можат да си ја симнат, ако сакаат линк нека ми пишат порака или пак нека бараат на нет по ова 2012.Countdown.to.Armageddon.HDTV.XviD-FQM

Код:
http://channel.nationalgeographic.com/episode/2012-countdown-to-armageddon-4438/Overview#ixzz18JpS6q16
Are we three years from the end of the world? Based on an actual ancient Maya calendar that will end on December 21, 2012, NGC asks, “What truths lie behind the fears?”
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ништо полошо од тоа што некогаш се десило нема да се деси, затоа без паника.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.143
Поени од реакции
10.927
Мене лудо ми изгледа, но како што тргнало со земјотреси, поплави, вулкани не е ни чудо:devil3: Следеча година ќе очекуваме цунами во Охрид:vozbud:
е де па кога ке има некоја поплава нели кажуваат на пример дека пред 50 години имало и од тогаш па наваму не...значи тоа не е ништо ново, ги имало и ке ги има земјотресите, поплавите итн.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.143
Поени од реакции
10.927
На пример полошо од Ледено доба нема да се деси?Не паничете,џабе ви е. :)
на цртаниот филм ледена доба само верверичката преживеа нели? епа тогаш сакам да сум верверичка:vozbud:
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
на цртаниот филм ледена доба само верверичката преживеа нели? епа тогаш сакам да сум верверичка:vozbud:
Преживува,али све нејзе малер ја бие.Налет таков живот. :)

--- надополнето ---

Па и да се деси, малце акција у животов нема да биде лоша
И онака станува досадно.......
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.768
Поени од реакции
12.124
на цртаниот филм ледена доба само верверичката преживеа нели? епа тогаш сакам да сум верверичка:vozbud:
Се кладам дека 100 години од сега никој од нас на кајганава нема да преживее и без ледено доба.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom