21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јули 2008
Мислења
16
Поени од реакции
3
Нема да биди крајот во 2012, календарот од Маите можи завршува на тој
датум, ама научниците докажале дека календарот кога ќе дојде до
13.0.0.0.0 требало да се ресетира пак на 0.0.0.0.1 бактун, поради тоа шо
Маите религијата најмногу ја основале на birth-rebirth, шо значи дека
маите планирале да бидат живи после 21.12.2012, но преродени во некој
смисол шо го знаат само тие.

Абе шо се секирате, и ако почни да се уништува светов, ќе го пратиме
Чак Норис ќе не спаси сите!! :icon_lol::icon_lol:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Jas sakam da kazam deka planetata Nubiru koja sto rotira okolu sonceviot sistem za 3600 godini vo 2012 godina ke mozeme da ja gledame planetata so golo oko...taa ke izgleda kako sonce i na neboto ke gledame po 2 soncinja...uste ne e ispitano od NASA za posledicite kakvi ke bidat...samo imaat kazano deka ke bidat ili mnogu slabi ili mnogu katastrofalni...za poveke informacii joker_d@example.com moj msn
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Како помал собирав некој материјали од весници списанија итн.
Тогаш повеке пати сум ја сретнал 2035-2036 година така нешто беше, не се сеќавам баш.Е сега вака:

-Некаде сум читал дека сонцето ке згаснало и ке настане ледена доба и температури многу ниски.И СИТЕ КЕ УМРЕМЕ,

-На друго место па озонската дупка се ширела, глобално затоплување,топење на мразот итн.

-Сега метеори,астероиди......не ти знам шо.

Од тогаш се збунив малку и не читав такви работи.

Заклучок според мене:Никој не знае што ке не сполета.

Кандитат за објаснување на првата точка? односно ледената доба.
не ми е јасно баш

Има некој.?
ледената доба се појавувала на секои 20 000 години и тоа било нормален процес на природата.
во тој период цела европа се прекривала со ледници, како и македонија, ама тука нормално ке има помалку оти сме на југ де, муѓутоа пак ќе си биде ладно.
е сега, не знам баш колко ќе трае, тоа немам го прочитано.
но исто вакво зголемување на температурите го имало и во периодот на диносаурусите.
ама сигурно, како ќе биде никој не знае
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
ледената доба се појавувала на секои 20 000 години и тоа било нормален процес на природата.
во тој период цела европа се прекривала со ледници, како и македонија, ама тука нормално ке има помалку оти сме на југ де, муѓутоа пак ќе си биде ладно.
е сега, не знам баш колко ќе трае, тоа немам го прочитано.
но исто вакво зголемување на температурите го имало и во периодот на диносаурусите.
ама сигурно, како ќе биде никој не знае
Kako sto imam citano vo svetot globalnoto zatopluvanje e normalen proces. Posle globalnoto zatopluvanje se slucuva globalno ladenje sto vodi do pojava na ledena doba. Isto taka sekoi 20000 godini se slucuva i promena na magnetnite polovi. Site tie procesi se normalni za zemjata. Nasite praistoriski predci pred 20000 godini uspeale da ja preziveat, a ne nie napredni covecinja da ne gi preziveeme ovie raboti. I da ne zaboravam promenata na polovite veke e zapocnata so toa sto se namalkuva jacinata na zemjinoto magnetno pole.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
Мене ми е многу смешно тоа што пстојано се збори ќе умреме, ќе умреме и ќе умреме... Па дајте малце разгледајте ги ако ништо друго, вашите факти што ги изнесувате. Првата глупост што ја прочитав: нормално е да има на секои 20 000 години глобално затоплување и глобално ладење, со што ќе умреме... Па човекот постои од пред минимум 20 милиони години, замислете колку пати по 20 илјади години има тука. Тоа значи дека човекот доживеал масовен шок од умирачки и исчезувања така или народно кажано е измлатен од умирање и исчезнување????? Потоа идат астеродите... Кажете ми, во кој весник, телевизија или на јаве сте виделе или осетиле, прочитале или слушнале дека паднал голем астероид во последниве 2 илјади години и повеќе???? Ааа, заборавив, не му било времето, се чувал за 2012 година ;) Она што навистина е факт, е тоа дека во две ооооооогромни цивилизации со различни времиња на живеење на планетата Земја, Египќаните и Ацтеките, имале ист крај на нивниот календар: 2012. Ако малце заприметите, ќе увидите дека во нивните цивилизации владеат пирамидите. Според мене, а не само според мене, тук и според 20% од целокупното население на планетава, станува збор на енергија која, не е земска, енергија која до сега не сме ја виделе, а сме ја претпоставувале судејќи според археолошките ископини, светските мистерии и слично, исто така и допир од нешто повозвишено од човекот (тука човекот свесно влага во својата најголема лага наречена Бог, бидејќи не знае како на друг начин да објасни нешто што е необјасниво), тука очигледно нештѕо се случувало. Оваа планета била во некаква улога со вселената, можеби уште е, но за сега без докази и без доволно развиена наука тоа не моеж нити да се замисли а камоли да се проучи. Размислете, но немојте веќе да тропате зелени од типот лелееее ќе умреме, затоа што е премногу смешно...
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Мене ми е многу смешно тоа што пстојано се збори ќе умреме, ќе умреме и ќе умреме... Па дајте малце разгледајте ги ако ништо друго, вашите факти што ги изнесувате. Првата глупост што ја прочитав: нормално е да има на секои 20 000 години глобално затоплување и глобално ладење, со што ќе умреме... Па човекот постои од пред минимум 20 милиони години, замислете колку пати по 20 илјади години има тука. Тоа значи дека човекот доживеал масовен шок од умирачки и исчезувања така или народно кажано е измлатен од умирање и исчезнување????? Потоа идат астеродите...
Кажете ми, во кој весник, телевизија или на јаве сте виделе или осетиле, прочитале или слушнале дека паднал голем астероид во последниве 2 илјади години и повеќе
???? Ааа, заборавив, не му било времето, се чувал за 2012 година ;) Она што навистина е факт, е тоа дека во две ооооооогромни цивилизации со различни времиња на живеење на планетата Земја, Египќаните и Ацтеките, имале ист крај на нивниот календар: 2012. Ако малце заприметите, ќе увидите дека во нивните цивилизации владеат пирамидите. Според мене, а не само според мене, тук и според 20% од целокупното население на планетава, станува збор на енергија која, не е земска, нергија која до сега не сме ја виделе, а сме ја претпоставувале судејќи според археолошките ископини, светските мистерии и слично. Размислете, но немојте веќе да тропате зелени од типот лелееее ќе умреме, затоа што е премногу смешно...
Не ја знам точно годината, ама не си слушнал за катастрофата во Тунгуска?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
Не ја знам точно годината, ама не си слушнал за катастрофата во Тунгуска?
ааааа да, катастрофата во Тунгуска или уште попознато, Сибирската Огнена Топка. Ова е доказ на тоа што го говорам. Како прво ти најверојатно сакаш да ми укажеш на тоа дека паднал метеорит така? Јас знам многу добро за Тунгуска а еве сега и ќе ти пренесам што точно размислувало човештвото тогаш а и денеска... Ќе ти цитирам текстови од еден блог не знам дали смеам да го рекламирам, ама мене ми се допадна баш поради разработувањето на најголемите светски мистерии. Прочитај слободно на 5-та страна од блогот, а блогот се нарекува http://univerzum.blog.com.mk. И самиот ќе увидиш дека човекот и таму во Тунгуска се прашува себеси дали е ова дело на метеорит или доказите наведуваат на некаква енергија, некаков друг вид на интелигенција, поради што големи научници истражувале во тоа време. И за крај, дури и навистина да било метеорит, јас не видов дека тој некако наштети на цивилизацијата на планетава, нити беше пред изумирање, нити пак дожиевеа некои огромни катастрофи, и никако не може да стане збор за тоа дека човекот изумрел поради оваа сибирска огнена топка... Ако сакаш да ми докажеш дека метеорити паѓаат, за тоа ми е јасно, сега во моментов додека разговараме паѓаат матеорити, но се безопасни, јас зборев и мислев за метеоритите од типот на тој што паднал пред 65 милиони години кога изумрела империјата на диносаурусите, затоа што баш на такви метеорити се мисли горе во постовите...
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Па немало многу штети освен на шумата, тајгата како и да се вика тој предел таму, затоа што немало ни населени таму.

А нели имаше и во Аризона паднат метеорит?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
Па немало многу штети освен на шумата, тајгата како и да се вика тој предел таму, затоа што немало ни населени таму.

А нели имаше и во Аризона паднат метеорит?
Па за тој метеорит во Аризона наводно се смета дека бил причината за изумирањето на диносаурусите, а тоа било пред 65 милиони години.
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1

Интересно?
Имам клипче со една чудна риба некаде во Русија мислам беше и ја сметаат за вонземјанин и е абсолутно иста со сликава твоја еве линк http://youtube.com/watch?v=1H2tslvTaO0 инаку и јас сум слаушнал за 2012 година, мислам од Нострадамус имаше едни книги за крајот на светот во 2012 год.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Па за тој метеорит во Аризона наводно се смета дека бил причината за изумирањето на диносаурусите, а тоа било пред 65 милиони години.
Немој вака да се резилиш.. кратерот во Аризона има дијаметар 150 пати помал од тој во Мексико, чијшто метеорит-творец е главниот осомничен за предизвикување на масовното изумирање на поголемиот дел од диносаурусите пред ~65 милиони години.

А сега, совет од авторот: не се плашете, правев муабет со газдите, ќе ве пуштат да поживеете во станов/планетава без кирија уште некое време.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Aбе да се Испомочам во Саундтракот што го стаиле на клипчето.Шит песниште
Иначе,не е лошо да поставиш нешто линк или да објасниш во форумов, од дек е таа слика заш ја сметат за вонезмјанин и таму далје шо функција има.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Taa godina se spominja na sekade ne mora da znaci deka ke bide kraj,da ne pagame u depresii, vo teorijata na naucnikot od tretiot rajh ,Hans Herbiger koj se smetal za Nikola Kopenik na xx vek ,isto taka se zboruva za katastrofa na zemjata , (toa e teorijata za svestskiot mraz...za vecnata borba megu oganot i ledot)ne se spomnuva datum tuku se smeta deka (so dosta fakti,nepodrzani od zapadnite naucnici)se smeta deka mesecinata ke se priblizi na zemajta i ke predizvika katastrofa(okeanite ke se dignat i ke gi poplavat najplodnite delovi,stimulirani od zabrzanite procesi na zemjat ,ke ostanat samo golemi srtovi,ke se pojavat giganti) no toa ne e krajot,9potsetuva na apokalipsata) krajot na zemjata ke dojde koga mars ke gi progolta svoite satelite i ke pocne da se priblizuva na zemjata,pa duri i da ne se sudri ke predizvika krajna katastrofa,odnosno sozdavanje na nov ciklus,sto mnogu me potseti na ova so 2012,iako razlicno sepak e mnogu slicno i me cudi zasto nikoj ne se interesira i ne prevzema niso ...

Ova za teorijava e vo mnogu kratki crti ali sepak e dovolno za predznaenje
Samo napred druze ke otvorime i drugi temi pozz..
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Иднината неее запишана ... , што значи дека може да се избегне .... :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom