Што не` прави нормални

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Што е тоа што нас не дефинира како нормални, кои се тие граници, како знаеме дека сме нормални (кој/што е репер за нормалност)...
кој знае нека пишува баш ме интересираат одговори на оваа тема.
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
разумот и свеста за расудување...
според мене...
 
Х

Ханзо

Гостин
Извади некаков си просек од народот (начин на размислување, воа-ноа) и тоа ти е репер, се што забегува од тој просек наречи го ненормално. Мене така ми судат луѓево изгледа, па после ненормален сум им бил :pos::pos::pos:

едит: разумот и свеста не се неопходни за просекот :)
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Zeznato prasanje ?
Pa po mene tesko e da se kaze opsta definicia, denesno vreme granicite na normalnost sve poveke gi diktiraat mediumite. Vo globala nema normalni luge samo ima luge so mozat da se kontroliraat i tie so nemozat. Premnogu svetot ide vo faza na neizvesnost site da se plasat da ne bidat otpusteni, dali ke mozat da preziveat pa do banalni raboti koj patiki da gi nosi ( pregolem izbor ). So toa samiot covek e nestabilen. Ednostavnoto pocituvanje na moralnite i etickite zakoni, treba da ne pravi normalni :).
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
според мене, мислам дека она суштинското што не дефинира - прави нормални е нашата етика и воспитувањето кое го имаме, кое пак ја надоградува нашата совест и на тој начин не одржува.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Што е тоа што нас не дефинира како нормални, кои се тие граници, како знаеме дека сме нормални (кој/што е репер за нормалност)...
кој знае нека пишува баш ме интересираат одговори на оваа тема.
Интересна тема - тешко прашање. Па веројатно нормален е некој кој ги почитува сите тие етичи и морални норми, што не забегува од 'утвдениот пат', што се однесува баш како што се очекува од неговата возраст, пол и низа други карактеристики. Нормален обичен карактеристичен...
Е сеа интересно е што некогаш ќе кажеме: E овој е ненормален и тоа го кажуваме во позитивна смисла, демек баш е интересен...
У последно време се прширени тие граници кои не дефинираат како нормални, секое време си има свои граници на нормалност би рекла. Прост пример, сега и да видиш некој да иде гол по улица летно време нема да го сметаш за ненормален...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ada
С

Сатори

Гостин
~*~

Што е тоа што нас не дефинира како нормални, кои се тие граници, како знаеме дека сме нормални (кој/што е репер за нормалност)...
кој знае нека пишува баш ме интересираат одговори на оваа тема.
Нормалното според мене е најстандардното, вообичаеното, токму тоа што е најзастапено во моментот на определувањето на таа вредност.
Мнозината секогаш ќе го определуваат тој стандард на нормално и ненормално, тоа што отскокнува од границите што ќе ги наметне општеството.

Како знам дека сум нормална?
Не знам.Ниту се трудам да се вклопам во туѓи калапи за да бидам.Јас сум јас и покрај моето јас не постои друго јас.Можам да бидам и нормална и луда, нема да направи ама баш никаква разлика.
:sklupturce:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ada

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Нема денеска нормално....се е ненормално. Па мили боже во Авагнистан е нормално бомби да летаат секојдневно, а во беверли хилс е ненормално ако парис хилто не искочи со минич од 100000долари.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Нема денеска нормално....се е ненормално. Па мили боже во Авагнистан е нормално бомби да летаат секојдневно, а во беверли хилс е ненормално ако парис хилто не искочи со минич од 100000долари.
Ето видиш колку е тоа релативна работа.За нив е тоа сосема нормално.:wink:
Башка тоа што има ненормално у војните....Сосема разбирлива појава е и покрај тоа што не ОК.
 

Black LiLy

Her Majesty, My Queen, HIP-HOP
Член од
5 ноември 2007
Мислења
109
Поени од реакции
3
Нормално е се она што едно општество го зема за такво. Штета. Тоа ја ограничува слободата на некои, кои го сфаќаат светот како неограничен. Меѓутоа, таквите умови се борат да си го задржат своето ЈАС и не се вклопуваат во вообичаените шеми на „нормалноста“ од проста причина што, ете, некое си мнозинство сака да мисли дека се што е надвор од нивното замислено општество е за третирање поинаку. Еднаш, прочитав една многу моќна реченица: „Не е погрешно да си различен. Погрешно е да бидеш третиран како таков, ако си.“ И КОЈ ја креира нормалноста? Од каде да знаеме дека „нормалноста“ не е всушност ненормалност? Нема да знаеме. Секој разудува различно.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Normalen e onoj koj se odnesuva kako drugite;)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
А од кај знаеш дека другите се однесуваат нормално?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
А од кај знаеш дека другите се однесуваат нормално?
Pa jas ne velam deka drugite se odnesuvaat normallno. Ama za opstestvoto, normalen e onoj kojsto e gore-dolu kako drugite

ada, fala ti sto me poddrzuvas. kako mi se nafrlile site drugi...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Foxy`BuTTerFLY напиша:
Зар постои нешто нормално? зар постои некој нормален? (ве молам поштедете ме од коментари од типот на јас сум,јас јас јас!)
Не постои дефиниција за нормално, ако ништо друго границите се разликуваат од општество до општество и се под влијание на верата, културата, историјата, власта итн итн.
Секој си има нешто што за другиот не е нормално.Овој слушал ваква музика, онаа идела со двајца, комшијата перел шарено со бело во една машина....Ниеден карактер не е исти, и затоа неможат да постојат луѓе кои се нормални или ненормални.
незнам колку искрајно го мислиш ова или е иронично мислењево но ова е дефиниција за човек кој нема свој карактер или свое јас.
Секој штрчи негде секој е уникатен.Дури и оној кој сака да биде нормален неможе да е, секогаш ќе биде или ќе направи нешто што според пишани или непишани правила ќе биде надвор од шаблонот, ако веќе постои таков.
Јас не сум нормална девојка.
Не верувам дека некој е.

Ajde be. A cekaj, ti mislis deka e navreda da si normalen?? Ne gledas li kolku opstestvoto osuduva? Zosto homoseksualcite za opstestvoto ne se normalni (jas nemam nisto protiv niv)? zatoa sto mnogu poveke luge se hetero. Da ziveevme vo opstestvo vo koe 99% od lugeto ke bea homo, heteroseksualcite ke bea nenormalnite. I ne samo ova, ima uste primeri.
I kako sto prethodno postirav, normalen e onoj koj sto se odnesuva kako drugite.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ajde be. A cekaj, ti mislis deka e navreda da si normalen?? Ne gledas li kolku opstestvoto osuduva? Zosto homoseksualcite za opstestvoto ne se normalni (jas nemam nisto protiv niv)? zatoa sto mnogu poveke luge se hetero. Da ziveevme vo opstestvo vo koe 99% od lugeto ke bea homo, heteroseksualcite ke bea nenormalnite. I ne samo ova, ima uste primeri.
I kako sto prethodno postirav, normalen e onoj koj sto se odnesuva kako drugite.
Од кај знаеш дека сите они се нормални?? Што ако сите се ненормални???

И навреда е да си нормален .. Да си нормален значи да си копија .. Барем според општеството поимот нормален се користи ако го следиш патот на другите „нормални“ луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom