Граматички правила и правопис

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Исто како и незнам, неможам...
незнам, неможам...не, не, не...не знам, не можам е вистинскиот начин.

Не би било лошо да научиме нешто што многу често се употребува, но ретко кога точно.

-Имињата на жители на континенти, држави, области се пишува со голема почетна буква: Африканец, Македонец, Мариовец, Мијак...
-Имињата на жители на населени места (градови, села, населби) се пишува со мала почетна буква: скопјанец, галичанец, карпошовец...:helou:
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Многу се нервирам кога ке слушнам на ТВ, како Ѓто го заменуваат со Џ; или Ќто со Ч. Ме вади од такт. Време е да научат дека не е СрЏан Керим, и Марија ШерифовиЧ..туку Срѓан Керим и Марија Шерифовиќ.
Знам дека ова спаѓа во правоговор, ама сепак често и го пишуваат ова.

И уште едно прашање. ПЕНКАЛО, како се акцентира?
Пенкало или Пенкало? Мојата професорка по македонски до 8мо не’ убедуваше дека е второво :S
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
И уште едно прашање. ПЕНКАЛО, како се акцентира?
Пенкало или Пенкало? Мојата професорка по македонски до 8мо не’ убедуваше дека е второво :S
Првото.
Да, има и отстапувања во акцентирањето, ама за овој збор не е второто точно.
Гледам дека побрзо ќе почнам со реализирањето на идејата за посебна тема „За акцентот“. Има доста да се пишува, не е на одмет да научиме нешто повеќе, нели?:) Не ми е тешко да се нафатам, ќе ви се најде некогаш:)
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Првото.
Да, има и отстапувања во акцентирањето, ама за овој збор не е второто точно.
Гледам дека побрзо ќе почнам со реализирањето на идејата за посебна тема „За акцентот“. Има доста да се пишува, не е на одмет да научиме нешто повеќе, нели?:) Не ми е тешко да се нафатам, ќе ви се најде некогаш:)
Е ајде де. 4 години цело одделение и зборевме за тоа, не реагираше. Ние завршивме, сега му е класна на брат ми и пак исто. :uvo::nesvest:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
И уште едно прашање. ПЕНКАЛО, како се акцентира?
Пенкало или Пенкало? Мојата професорка по македонски до 8мо не’ убедуваше дека е второво :S
Не, чекај, како може таа жена воопшто да биде професор, па уште по македонски јазик? КАКО?
Вакви примери во современиот скопски јазик има колку сакате, но тоа е само дијалект, литературниот јазик е нешто над сите смешни сељачки измишљотини.
И официјално, Пенкало има акцент на Е, како што вели третосложното акцентирање. Како ли сте учеле за таа лекција? :lud: :toe:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Мене дефинитивно најтешко ми е да проголтам "кој" наместо "кои".
Основна писменост бре луѓе, 5то одделение!
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
are znajte dek' na vremeto so strebreni pari vilgjanot so kave se polneshe..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
dijalekt e a ne pravopis vo prashanje...oblast pomegju ohrid i resen

slushaj go nashiot najpoznat arheolog pa kje vidish
Така кажи. :)

Се работи за Македонски литературен јазик. Кај мене во маало се вика “шупак“ за оној кој не е на доволно високо ниво за разговор со останатите соседи. Во Македонскиот јазик се вика... лош сосед.

Проблемот со “сТрамота“ е што некои Скопјани мислат дека е исправен. Ако веќе живееме во Скопје, се нарекуваме Скопјани и ги растеме децата во Скопје... убаво би било барем да ги научиме на литературен јазик, ако веќе не на скопски дијалект. Корените се едно, резилот и незнаењето друго.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Мене дефинитивно најтешко ми е да проголтам "кој" наместо "кои".
Основна писменост бре луѓе, 5то одделение!
E, ова најмногу ме вади од такт, мешање "кој" и "кои", како и мешање акцент, апостроф и надреден знак.

Па побогу, "се" и "се`", "и" и "и`", "не" и "не`", НЕ Е ИСТО БЕ. Возрасни луѓе уште до ден денес среќавам што не ги пишуваат овие како што треба, а и да земеш да им` објасниш, се` уште не гледаат разлика, па и будала те прават.

А, да... Имав и во основно професорка* која тврдеше дека се пишува "неја", a не "неа".

Едит: наставничка беше во основно. :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Му реков на Марија (битолски, прилепски). Марија е женско. Вака звучи ко легендарното од К-15 "Кажи му на Наташа дека Зоран го бара. Не кој ја бара, кој го бара, па јас сум мушко море хееејј" :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom