Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Во 10 или 10 и пол беше мислам етика полагањето.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
mene ne mi e jasno...na web stranata ima dodiplomski studii po nova i stara programa. ja sum po stara i nekoi predmeti sto se za 4 godina gi nema na spisokot sto e staven na fakultetot za sekoj predmet so krediti.sto znaci deka ovie predmeti veke gi nema???zosto togas stavile stara i nova programa?logicki bi trebalo nie da prodolzime po stara programa, samo da se prefrlime na ECTS.voveduvaat nesto novo, a jadnite ni samite neznaat ni sto ni kako...i za ova ne se donesuva odluka 10 dena pred upisi, toa trebase porano.organizacija=0.ekonomski fakultet, sto treba da e vodecki vo planiranje, organiziranje etc. = teoretski da, ali prakticno NISTO!

Не може да ги нема, за стара програма се е исто, така да ако не се совпаѓа со тоа на веб страната, имаш водич и ќе си видиш од него се што ти треба

Ах што убаво ни беше нас по стара програма, немаше барем вакви глупости и забуни....
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
По овој нов систем сега мора да презапишуваме предмети или не? На пример јас математика несакам на колоквиуми да го полагам и морам ли да го презапишам? Нели може да не го презапишувам, а да си го полагам кога ке си има термин, па 90 евра му се на газо и + етикава шо нема да ме прими у понеделник ... ногу... ногу...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
По овој нов систем сега мора да презапишуваме предмети или не? На пример јас математика несакам на колоквиуми да го полагам и морам ли да го презапишам? Нели може да не го презапишувам, а да си го полагам кога ке си има термин, па 90 евра му се на газо и + етикава шо нема да ме прими у понеделник ... ногу... ногу...
Е тоа уште никој не знае, дали можеш да не го запишеш. По некоја логика би требало да може да се остави за нареден зимски семестар, ама дали ќе можеш да го полагаш на испит во меѓувреме не знам.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
По овој нов систем сега мора да презапишуваме предмети или не? На пример јас математика несакам на колоквиуми да го полагам и морам ли да го презапишам? Нели може да не го презапишувам, а да си го полагам кога ке си има термин, па 90 евра му се на газо и + етикава шо нема да ме прими у понеделник ... ногу... ногу...
Ah,a be jas kako sto slusnav,a mislam deka dobro slusnav,predmetite sto ti ostanale od minatata godina moras da gi prezapises:):):)
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
Не може да ги нема, за стара програма се е исто, така да ако не се совпаѓа со тоа на веб страната, имаш водич и ќе си видиш од него се што ти треба

Ах што убаво ни беше нас по стара програма, немаше барем вакви глупости и забуни....
na web strana po stara programa predmetite:ekonomska geografija, trgovski dogovori i medjunaroden transport, spedicija i osiguruvanje, gi nema na oglasna tabla na fakultet kaj sto pisuva deka se staveni site predmeti so krediti.ostanatite predmeti gi ima.toa ne mi e jasno, zasto....

--- надополнето ---

По овој нов систем сега мора да презапишуваме предмети или не? На пример јас математика несакам на колоквиуми да го полагам и морам ли да го презапишам? Нели може да не го презапишувам, а да си го полагам кога ке си има термин, па 90 евра му се на газо и + етикава шо нема да ме прими у понеделник ... ногу... ногу...
jas sum vonreden student i polagam samo vo ispitni sesii i mi rekoa deka treba da prezapisam, sto znaci deka vazi i za tebe.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Е тоа уште никој не знае, дали можеш да не го запишеш. По некоја логика би требало да може да се остави за нареден зимски семестар, ама дали ќе можеш да го полагаш на испит во меѓувреме не знам.
ако не го презапишеш на почеток на семестар не можеш да го полагаш на испит, баш вчера го прашав истово на студентски.

Ah,a be jas kako sto slusnav,a mislam deka dobro slusnav,predmetite sto ti ostanale od minatata godina moras da gi prezapises:):):)
сигурно оваа работа? дека ако не мора, јас ќе си го презапишам менаџмент последен, на крај на четврта (со надеж дека до тогаш шуки ќе се пензионира).

jas sum vonreden student i polagam samo vo ispitni sesii i mi rekoa deka treba da prezapisam, sto znaci deka vazi i za tebe.
и јас сум вонреден и имам право и на колоквиуми. зошто полагаш само на испити, твој избор или мораш така?
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
31
Поени од реакции
1
ако не го презапишеш на почеток на семестар не можеш да го полагаш на испит, баш вчера го прашав истово на студентски.


сигурно оваа работа? дека ако не мора, јас ќе си го презапишам менаџмент последен, на крај на четврта (со надеж дека до тогаш шуки ќе се пензионира).


и јас сум вонреден и имам право и на колоквиуми. зошто полагаш само на испити, твој избор или мораш така?
aj da ve prasham jas vonrednite, i jas sum vonredno i do sega ne zapishuvav semestri samo si prijavuvav ispiti vo sesiite.A sega kako nemam leten zimski semestar????
postara generacija sum 2001 zapishana i sum po stara programa
znae nekoj da mi objasni shto e kao mene, na studentski bea zbunka:)))
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Абе некни на студентски имаше една студентка која прашуваше за овој нов систем, таа имала 1 само од втора положен и прашуваше дали ке и треба услов за 3та да запише или квадрат оди. Оваа од студентски и рече дека ке ги презапише предметиве и ке си слуша трета, е сеа прашањево е дали мора да се презапишат, пошто ако ги презапишеш изглеа пак ги слушаш, или пак имаш право да слушаш сам оод таа што си ја запишал а полагаш од онаа другата, овдека ме буни дали е МОРАЛНО презапишувањето ...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
А да се советувате со некој од правен, таму сигурно подобро ги знаат правилата.
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
и јас сум вонреден и имам право и на колоквиуми. зошто полагаш само на испити, твој избор или мораш така?
treba da gi prasuvam profesorite dali ke me pustat na kolokviumi, a rabotam i nemam bas vreme da se setam na fakultet,taka da idam samo na ispiti.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
ако не го презапишеш на почеток на семестар не можеш да го полагаш на испит, баш вчера го прашав истово на студентски.


сигурно оваа работа? дека ако не мора, јас ќе си го презапишам менаџмент последен, на крај на четврта (со надеж дека до тогаш шуки ќе се пензионира).

Pa koa objasnuvase pro-dekanot vo maj jas taka razbrav :):):)))))
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
treba da gi prasuvam profesorite dali ke me pustat na kolokviumi, a rabotam i nemam bas vreme da se setam na fakultet,taka da idam samo na ispiti.
И вонредните студенти имаат право на колоквиуми, нема што да ги прашуваш професорите. Иако е пожелно да контактираш за секој случај, бар по e-mail.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom