Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Дечки ај ве молам кажете ми ако знаете се збркав целата :vozbud:.
1. Дали можам да си бирам изборен предмет кој си сакам од тие што се на страната на економски (за мојот смер) без разлика кој за која година беше до сега
2. Дали можам 2та изборни да си ги земам во летен
3. Кои информации се точни? Оние на страната на економски или тие што се на факултет?!?Она што највеќе ме збуни :)
П.С. Според она што е на факултет имам 4 задолжителни во зимски со по 8 кредити и никаква шанса да си земам изборен тогаш (или најважното да го запишам менаџмент кој го паднав). Според информацииве на нет имам 3 задолжителни во зимски (а со тоа и по моја логика да си го запишам менаџмент, па изборните да си ги земам во летен)
Па? Држи ова место?
Извинете што сум малку опширна, ама ете мака кога ќе те снајде...:salut:

--- надополнето ---

Колеги денес бев на факс за да ги распрашам тетките од студентски прашања за новостиве и зш тетките незнаеа што да ми кажат ме пратија кај раководителот на отсекот и кажувам ја на таа таму дека имат некоја грешка со ова зш неможе мене да ми кажат бирај изборен а наместено е да го земам тој со 8,0 кредити. И таа ми вика како од 3000 студенти само ја сум го нашол тој проблем и ја пак и кажувам на нет ви стои еден распоред на семестри тука друг и немам избор мора да го земам тој а таа ама тоа ти затоа што правиш такава комбинација а некој ако има заостанат ќе мора да прави друга и ја фатив пак како може да прави друга кога мора да исфрли со ист број на кредити значи и тој е во иста ситуација и незнаеше што веќе да ми каже да сум ја почекал колешката и ја чекавме колешката и ми здодеа да чекам и си отидов. И поентата ми е ај да се собереме и да и кажеме дека не сум единствен што го нашол тоа
Ако можеш објасни малку по прецизно што е проблемот зашто баш и не сфатив
 
Член од
19 август 2010
Мислења
54
Поени од реакции
0
Дај бе некој нека објасни во 2-3 реченици со ова кредитиве скоро ништо да не сфатив од постовиве а сигурно не сум едниствен. Ајде чекаме некој паметен колега, или колешка ,зашто да не.!:salut:
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Дај бе некој нека објасни во 2-3 реченици со ова кредитиве скоро ништо да не сфатив од постовиве а сигурно не сум едниствен. Ајде чекаме некој паметен колега, или колешка ,зашто да не.!:salut:
Што поточно не ти е јасно? Прашај си убаво, јас толку се изначитав... за испит толку не читам :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
54
Поени од реакции
0
Што поточно не ти е јасно? Прашај си убаво, јас толку се изначитав... за испит толку не читам :)
Што се случува откако паѓаш 4 пати на испит?Како оди тоа кредит трансфер систем?Колку и како се плаќа доколку треба да презапишеш предмет? :icon_ques
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Дечки ај ве молам кажете ми ако знаете се збркав целата :vozbud:.
1. Дали можам да си бирам изборен предмет кој си сакам од тие што се на страната на економски (за мојот смер) без разлика кој за која година беше до сега
2. Дали можам 2та изборни да си ги земам во летен
3. Кои информации се точни? Оние на страната на економски или тие што се на факултет?!?Она што највеќе ме збуни :)
П.С. Според она што е на факултет имам 4 задолжителни во зимски со по 8 кредити и никаква шанса да си земам изборен тогаш (или најважното да го запишам менаџмент кој го паднав). Според информацииве на нет имам 3 задолжителни во зимски (а со тоа и по моја логика да си го запишам менаџмент, па изборните да си ги земам во летен)
Па? Држи ова место?
Извинете што сум малку опширна, ама ете мака кога ќе те снајде...:salut:
Чекај сга, ја да виду шо можу да објасну оти и ја сам збркан... :vozbud::uvo:
1. Да
2. Максимален број на кредити у семестар бил 35 (не прашуј за минимален, немам благе везе), без разлика имаш едн предмет од 35 кредити или 10 предмети од по 3.5 кредити... Значи, ако имаш 3 задолжителни предмети по 8 кредити и 2 изборни предмети по 6 кредити, дава збир од 36 (3*8 + 2*6), значи не, :nenene: не можеш двата у летан (барем според мои пресметки и сознанија)
3. Никој не знае :toe: :tapp:
За П.С-от, немам поим шо да ти кажу, тражи чаре од друг :smir:



Оди и објасни и на шефицата она што ја го зборам претходно
Мене не ми е проблем запишувањето предмет или нешо со кредитите, туку само изборнио - кој предмет да га одберу, на кој лесно се добива висока оцена.... :coffee:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ah koleske,neznam dali ke te pustat,ali ti kazi im deka me znaes mene i sigurno ke te pustat,i ne samo so ke te pustat,tuku i ke polozis :vozbud:
А ако те знаеме тебе може само да положиме или евентуално и да ни дадат одма диплома или и вработување можеби? :vozbud:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Абе што се замарате, овие од факултет не знаат што-како, ние ќе знаеме :)

Иначе ај нешто да расчистиме, јас мислам(а ретко грешам) дека тоа што е на веб-страната не е точно, еве баш колегата што го поставил линкот од сметк. и рев. департманот, отидете во задолжителни и ќе видите дека Основи на Сметководство е ставен во 2 семестар, а не во 1 семестар како што ни беше.. Така да водете се според тоа што го има на факултет, а јас не сум бил на факултет и поим неам што-како иде....
Иначе би требало 3-3 предмети да бидат распоредени и плус по 1 изборен во секој семестар....
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Абе што се замарате, овие од факултет не знаат што-како, ние ќе знаеме :)

Иначе ај нешто да расчистиме, јас мислам(а ретко грешам) дека тоа што е на веб-страната не е точно, еве баш колегата што го поставил линкот од сметк. и рев. департманот, отидете во задолжителни и ќе видите дека Основи на Сметководство е ставен во 2 семестар, а не во 1 семестар како што ни беше.. Така да водете се според тоа што го има на факултет, а јас не сум бил на факултет и поим неам што-како иде....
Иначе би требало 3-3 предмети да бидат распоредени и плус по 1 изборен во секој семестар....
Има некои измени у додипломската програма. На страната има и за стара и за нова додипломска програма. По новата програма, Основи на сметководството е у втор семестар. А, на пр. у трет семестар (зимски у втора) на сметководство и ревизија има само 2 задолжителни, и 2 ние треба изборни... Ја би се ипак раководил според страната, ама кој знае, економски е овој :vozbud:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Има некои измени у додипломската програма. На страната има и за стара и за нова додипломска програма. По новата програма, Основи на сметководството е у втор семестар. А, на пр. у трет семестар (зимски у втора) на сметководство и ревизија има само 2 задолжителни, и 2 ние треба изборни... Ја би се ипак раководил според страната, ама кој знае, економски е овој :vozbud:
Знаеш дека има грешка, и пак ќе се раководиш по страната? Хмм...
Иначе ако не се лажам, еве утре ќе прашам за сигурно, претходнава година задолжителни на СиР беа Менаџмент, Финансиско и Управувачко во 3 семестар, ако некој знае сигурно нека ме поправи али ипак мислам така беа, и сигурен сум дека 2та изборни на тој смер им беа во различен семестар...
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Ah koleske,neznam dali ke te pustat,ali ti kazi im deka me znaes mene i sigurno ke te pustat,i ne samo so ke te pustat,tuku i ke polozis :vozbud:
хахахаха браво колега, вака у 5 сабајле се неам смејано одамна :baeh: па ова од студентски ми вика демек ке ме пушти, у пм... па.. ајде штом се нудиш као врска ке идеме зедно у пон. :pos2:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Нема да те пушти, забрането им е да примаат студенти со пријава на испит. Можеби нешто се променило од јуни, ама искрено не верувам.
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
mene ne mi e jasno...na web stranata ima dodiplomski studii po nova i stara programa. ja sum po stara i nekoi predmeti sto se za 4 godina gi nema na spisokot sto e staven na fakultetot za sekoj predmet so krediti.sto znaci deka ovie predmeti veke gi nema???zosto togas stavile stara i nova programa?logicki bi trebalo nie da prodolzime po stara programa, samo da se prefrlime na ECTS.voveduvaat nesto novo, a jadnite ni samite neznaat ni sto ni kako...i za ova ne se donesuva odluka 10 dena pred upisi, toa trebase porano.organizacija=0.ekonomski fakultet, sto treba da e vodecki vo planiranje, organiziranje etc. = teoretski da, ali prakticno NISTO!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
mene ne mi e jasno...na web stranata ima dodiplomski studii po nova i stara programa. ja sum po stara i nekoi predmeti sto se za 4 godina gi nema na spisokot sto e staven na fakultetot za sekoj predmet so krediti.sto znaci deka ovie predmeti veke gi nema???zosto togas stavile stara i nova programa?logicki bi trebalo nie da prodolzime po stara programa, samo da se prefrlime na ECTS.voveduvaat nesto novo, a jadnite ni samite neznaat ni sto ni kako...i za ova ne se donesuva odluka 10 dena pred upisi, toa trebase porano.organizacija=0.ekonomski fakultet, sto treba da e vodecki vo planiranje, organiziranje etc. = teoretski da, ali prakticno NISTO!
Одлуката е донесена негде мај-јуни, а веројатно е планирана цела година.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom