Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
V

Viktor g

Гостин
Sakam da prasam dali nekoj od kolegite na e-bzinis moze da mi kaze dali moze vo vtora godina da zemam angsliki jazik kako izboren predmet ?
Dali moze nekoj da pomogne okolu izborot na izbornive predmeti za smer e-biznis ?
Fala
pozdrav
Ne pra[uvaj zemi si angliski se pominuva mnogu lesno

--- надополнето ---

Англиски ми е сигурен во изборните :)
Иначе, еве од овие изборни. (edit: мора да се кликне на изборни од страна, не дава директен линк до изборните)
види ти пратив порака
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Sakam da prasam dali nekoj od kolegite na e-bzinis moze da mi kaze dali moze vo vtora godina da zemam angsliki jazik kako izboren predmet ?
Dali moze nekoj da pomogne okolu izborot na izbornive predmeti za smer e-biznis ?
Fala
pozdrav
Иако сеуште не сум компетентна да зборам, сепак мислам дека нема да можеш да избереш англиски јазик за изборен. Пред некој месец на страната на економски беа дадени додипломските студии според нова програма, но после ги тргнаа од страната ама ја ги симнав. Таму можеше секаде да се избере англиски освен на е-бизнис. Зашто нормално она што се учи англиски по тој предмет тебе треба да ти биде совладано одамна зашто вие имате предмети што ги полагате на англиски јазик и нормално немате потреба од дополнителен предмет англиски. Ако сакаш пиши ми мејл ќе ти ги пратам, ако се тие, ама сигурно се тие, не верувам да се сменети зашто пишуваше НОВИ ДОДИПЛОМСКИ, таман ќе си видиш и кои предмети можеш да ги избереш, зашто за секој смер беа различни
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Не сум сигурен дека по новата програма на е-бизнис ќе се учи на англиски... Досега не можеше студентите од е-бизнис да земаат англиски за изборен оти дел од предметите им се на англиски, дали тоа е променето не знам.
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги сакам да ве прашам нешто за помош по статистика. Ме интересира кога се употребуваше Z-тестот а кога t-тестот, и кога се употребуваат критичните вредности z како z(a/2), кога како z(1-a/2) i t-критичните вредности како t(n-1;a) и t(v;a/2). Пишете ако знаете за било кое од овие. :icon_lol:
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
^Ај за дел ке ти кажам зашто не е книгата кај мене, па овака што памтам. Z тест за голем примерок со над 30 елементи, t за мал примерок (30 и помалку од 30). Е сега овие после за z(a/2) тоа ти е левостран тест, кога тестираш хипотези, а z(1-a/2) е десностран кога тестираш хипотези. За овие со t не ми текнува :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali znae nekoj tie sto ostanale Angliski I za u avgust koga se polaga zashto na sajtot nema objaveno ...
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Одамна немам прашано ништо нели? :)

Во кој семестар е Демографија ? Захваљујем :smir:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па не знам не сум слушнал такво нешто. Нека си остане уште некоја година, ѕвер е :)
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Ај малку помош. Дали знае некој од идниве колеги дали даваат резултати од уписи на интернет, или ќе мора да одиме и да си провериме на факултет?
Лани немаше. Ама лани немаше ни распоред на предавања, ни резултати од испити, ни било какви валидни информации на вебот.
Така да... ќе видиме денес утре.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.154
Поени од реакции
877
Финансиски менаџмент да си ја трескам ли главата (за теоријата)?
Ми рекоа давал логички прашања што не биле строго од учебник.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.656
Поени од реакции
2.865
Финансиски менаџмент да си ја трескам ли главата (за теоријата)?
Ми рекоа давал логички прашања што не биле строго од учебник.
Dava logicki toj ali se si imas u ucebnikot obrni vnimanie na Ekonomska logika ili investiciona logika sto ke pisuva e tuka ti lezat odgovorite i mora da ucis skoro ne e kako menadzment na primer sto otprilika se znae sto treba da ucis a sto ne
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom