Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Zdravo,polagam ekonomika sega na 4ti juni i ucam od skripta.pomognete nesto nekoe prasanje ili sto i da e :D
мислам дека за економика има највеќе кажано и намногу материјал кој би можел да помогне....разлистај наназад треба да ги најдеш убавите скрипти на Пајо, а имаше и некои прашања. Ако не успееш пиши ми пп :smir: со лесно нека е :pipi:

--- надополнето ---

Ти тоа мене ми реплицираше? Кај виде дека не учам, нема да седнам, или дека било лесно....
:tv:
 
Член од
6 март 2010
Мислења
30
Поени од реакции
0
Moj sovet do site oni so se na ispit kaj Slave e da ne se plasat od materijata bidejki ne e tolku teska,da si nabavat tetratki od vezbi ( po moznost od Dragan posto ima diktirano teorija) i 20 tina dena bi bile dovolno da se spremi ispitot a ako imaat uceno od prethodno duri i pomalku.I licno smetam deka ne e potreben privaten profesor za zadacite posto se razbirlivi i relativno lesno reslivi.So sreka i pozz.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Некој нешто за испит Сметководство да помогне, што како...?
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Moj sovet do site oni so se na ispit kaj Slave e da ne se plasat od materijata bidejki ne e tolku teska,da si nabavat tetratki od vezbi ( po moznost od Dragan posto ima diktirano teorija) i 20 tina dena bi bile dovolno da se spremi ispitot a ako imaat uceno od prethodno duri i pomalku.I licno smetam deka ne e potreben privaten profesor za zadacite posto se razbirlivi i relativno lesno reslivi.So sreka i pozz.
Napoleon_MK дали може да се спреми статистика за 10 дена со оглед дека материјалот од 1-от колоквиум го знам солидно??
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Napoleon_MK дали може да се спреми статистика за 10 дена со оглед дека материјалот од 1-от колоквиум го знам солидно??
Па не верувам дека било каков одговор би ти помогнал од колегата.Секој си учи различно.На некој му треба волку на некој онолку,релативна ствар...
Како што слушав од тие што полагаа првиот колоквиум е и најтежок, односно материјалот од првиот.
Полагам само статистика и од денес почнав да учам па се надевам до 14 ти ќе завршам за да зеам посолидна оцена ако не шеска шеска
 

vXa

Член од
1 март 2009
Мислења
126
Поени од реакции
35
Некој нешто за испит Сметководство да помогне, што како...?
Сметководство учи само од збирка. Јас во јануари 3 дена пред испит од збирката учев и поминав
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Па не верувам дека било каков одговор би ти помогнал од колегата.Секој си учи различно.На некој му треба волку на некој онолку,релативна ствар...
Како што слушав од тие што полагаа првиот колоквиум е и најтежок, односно материјалот од првиот.
Полагам само статистика и од денес почнав да учам па се надевам до 14 ти ќе завршам за да зеам посолидна оцена ако не шеска шеска
убаво кажано, секој си учи различно....а тоа дека првиот е најтежок не би се баш согласила, али ако го знаеш добро тоа што е за прв понатаму е се надоградување на тоа знаење...не се плашете не би требало да е ништо потешко од колоквиумите (кои беа доста лесни) имате време да го спремите, со лесно нека е!:smir:
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги знае ли некој дали професорката по економика има закажано друг термин за давање на оценки на тие што поминаа преу колоквиуми, затоа што веке даваше. :D
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Napoleon_MK дали може да се спреми статистика за 10 дена со оглед дека материјалот од 1-от колоквиум го знам солидно??
задачите на испит се од трет и од втор. ако мора убрзано да учиш јас ти советувам прво задачите да научиш како се решаваат, особено индекси (и индивидуални и групни), хи-квадрат, проста-праволиниска, кога ќе научиш проста уште малце ќе ти треба и за повеќекратна дека се слични тие теми, и после терај теорија. ај така, да си положиш и да уживаш во летото :)
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
задачите на испит се од трет и од втор. ако мора убрзано да учиш јас ти советувам прво задачите да научиш како се решаваат, особено индекси (и индивидуални и групни), хи-квадрат, проста-праволиниска, кога ќе научиш проста уште малце ќе ти треба и за повеќекратна дека се слични тие теми, и после терај теорија. ај така, да си положиш и да уживаш во летото :)
не се согласувам баш, подобро е еднаш да ја прочиташ теоријата(јас така ќе правам од понеделник:)), зашто тешко ќе ги сфатиш задачите ако не ја знаеш теоријата, односно да знаеш за што се работи:)
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
не се согласувам баш, подобро е еднаш да ја прочиташ теоријата(јас така ќе правам од понеделник:)), зашто тешко ќе ги сфатиш задачите ако не ја знаеш теоријата, односно да знаеш за што се работи:)
Па не би рекол. Задачите се релативно едноставни и единствено треба да се увежбаат. Јас барем на нив се вадев... Што се однесува до теоријата, прашањата се доста зезнати, често двосмислени, а знаеше некои и да ги извади од контекст со изоставување на збор. Меѓудругото, теоријата е обемна... мој совет, ако слабо стоите со статистика, направете некаква стратегија... научете ги топ сите задачи, со што ќе добиете 10 бода и одговорете ги прашањата што ги има на интернет. Распрашајте се исто така по другари/ки, некои обавезно паѓаат, погрижете се барем тие да ги знаете... па од 20, би требало да одговорите барем 6 точно... нешто ќе знаете, нешто можда ќе погодите и тоа е тоа =))
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
гледам дека статистика е тема на форумов :) ај некој повише што се разбира нека ми пише пп за да ми помогне како да ги ставам задачите ја што ги имам статистика ? малку да бидам од помош :)
 
Член од
6 март 2010
Мислења
30
Поени од реакции
0
Napoleon_MK дали може да се спреми статистика за 10 дена со оглед дека материјалот од 1-от колоквиум го знам солидно??
Epa vo prviot kolokvium dominira teorijata so isklucok na zadacite od vtorata glava koi se premnogu lesni za resavanje i dva tipa na zadaci koi moze da se padnat od 4-tata glava.Mislam deka e malku potezok od ostanatite.Za drugite dva najdoboro bi bilo paralelno ucenje na teorijata so resavanje na zadaci.Inace tretiot mislam deka e ubedlivo najlesen ,ima dve glavi koi se premn slicni edna so druga,indeksi se mn lesni a posl. glava e samo teorija i ne se pagaat mn prasanja od tuka.Tolku od mene :wink:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Ај кажете ми само за првите 2 теми од последниот колоквиум дали се тешки лесни, зашто теоријата ми се виде неразбирлива и тешка, додека индекси ја знам....

--- надополнето ---

гледам дека статистика е тема на форумов :) ај некој повише што се разбира нека ми пише пп за да ми помогне како да ги ставам задачите ја што ги имам статистика ? малку да бидам од помош :)
Прати ми ќе поставам јас, се ли треба да те учам бе :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom