Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
После секој кејс има доле извор од која книга е извадено и преведено.Предлагам да чепнеме малце на нет можно е да ги има негде одговорите. Кој ќе успее да најде нешто одма нека извести.
Јас ќе се обидам да ги најдам книгите.
Мислам дека ќе можам. :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Мислам дека е лошо што се стари книгите :(
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Книгава има толку зезнато име што речиси нема шанси да ја најдам на нет.
Само Менаџмент :(
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
125
Поени од реакции
4
Успеав да најдам премногу кејсови, сепак се прекратко објаснети. Иначе не налетав на исти како што се од книгата, има само еден кејс што е сличен на тој за WAL-MART.

кој сака може да ѕирне

Код:
http://www.icmrindia.org/Case%20Study/Case%20Studies%20on%20Business%20Strategy.pdf
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Мислам дека и да ги најдиме книгите тешко дека ќе има некое објаснување.
Четири од петте кејсови за прв колоквиум се од една иста книга, ако ја најдеме таа... :) Ама како што кажав, тешко, прво е стара, во книгата од Шуклев пишува дека изданието е од '98, ама на интернет најдов дека изданието е од '97. Нам ни треба исклучиво таа книга, не ни треба поново издание со оглед на тоа дека сигурно има доста промени во поновите изданија.
 
Член од
25 јули 2008
Мислења
53
Поени од реакции
6
абе луѓе добив идеа.... 20 поени не е мала работа... а се работи за неколку цртички и елементи што треба да се научат...

финатата е што овие кејсови се превземани и преведени -очигледно лошо- од некој од странство.... секој кејс има 1 до 2 поенти ..... значи само и само 1 до 2 два точни одговори по кејс... 5 кејса по 2 точни одговори = 10 одговори...
покрај толку цртички и табели ... 10 прецизни одговори е многу лесно да се запаметат... да не прајме муабет што може да се запишат во книгата...

Сета работа е ако сакате да се договориме група од 2-3 да одиме во библиотека/читална да ги истргаме сите учебници од кои се превземени кејсовите ... да ги видиме прашањата и одговорите во истите .... ако ги нема во учебниците одговорите на интеренет страната на издавачот ги има 100%.

ете ти како 10 цртички носат скоро пола колоквиум по менаџмент...

Абе каде со овој памет дечки, мислите така фори се правеле кај Бобек. Абе седете учете не се заебавајте, маркетинг е боза спрема менаџмент. Нема кај него трте мрте, не учи ова, не учи она, ова го дава, она не го дава. СЕ ДАВА!!! И пред да влезете да полагате помолете се, само со десна нога внатре и бацете ја The Holy Byble пред да ја отворите:pos2:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Абе каде со овој памет дечки, мислите така фори се правеле кај Бобек. Абе седете учете не се заебавајте, маркетинг е боза спрема менаџмент. Нема кај него трте мрте, не учи ова, не учи она, ова го дава, она не го дава. СЕ ДАВА!!! И пред да влезете да полагате помолете се, само со десна нога внатре и бацете ја The Holy Byble пред да ја отворите:pos2:
Не е се толку страшно :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
А шо се случува со другите два предмети Управувачко и Финансиско сметководство.Финансско ми изгледа полесно. Како е на колоквиум.
 
Б

БејбиГрл

Гостин
А шо се случува со другите два предмети Управувачко и Финансиско сметководство.Финансско ми изгледа полесно. Како е на колоквиум.
Управувачко е полесно на колоквиуми, а на испит е стварни тешко.За финансиско не се замарај на колоквиуми, многу е полесно на испит, има прашања кои кружат, јас само со тие поминав на испит.
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
ми треба една услуга, од било кој што сака да ми помогне:)
значи, имам намера да се запишам на Економски факултет.е сега, проблемот е матурата.за проектна задача избрав економија, пошто е некако најопшто, а не менаџмент или бизнис.имам две прашања што сакам да ми одговорите/помогнете:
1.ако не знаете сеуште кој смер да го студирате што би избрале како проектна задача помеѓу економија, бизнис и менаџмент?
2.дали можете некако да дознаете дали мора да се полага математика за матура за да се запишам на економски[гледав на бро вака пишува:математика (основно ниво) или странски јазик;за гимназија:географија, информатика, историја, математика (ако не е избран како екстерен испит), социологија, странски јазик (ако не е избран како екстерен испит),филозофија] затоа што два пати се спомнува за да се избере и ако треба да полагам математика не сум сигурна дека ќе положам.јас сакам да полагам англиски, социологија и историја или филозофија.

help please!:nesum:
Ne mora da polagas matematika za ekonomski bar taka bese ovaa godina koga polagav jas! Moite predmeti bea angliski makedonski sociologija i informatika! Toa matematika sto e staveno dvapati e ako ne si go izbrala za eksteren mozes da go izberes AKO SAKAS za interen i da polagas kaj tebe u skolo! Ama zosto ne sakas, mozes bilo koj od sociologija istorija ili filozofija da zemes!
A za proktna bilo koj predmet ne ti menja nisto toa! Ja pravev ekonomija!
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Lugeee aj i ja da zamolam nekoj od postarite generacii ako ima zbirka matematika da mi ja dade za kolokvium ili ne mora da mi ja dade neka kaze cena pa ako mozam ke ja zemam! Ne mi se davaat uste 800 denari za toa cudo,sto go imam doma kopjija!
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Abe nesto nema logika so nosenjeto zbirka.Prvo ne e budala da ni dava zadaci od zbirka i postapkata da ni e pred oci.Baska denes nekolku spomnaa demek ne bilo zadolzitelno da se nosi (???).Epa so kur togas bara ako ne e zadolzitelno!!!!!!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Не е работата во тоа што не е логично да оди некој со збирка.
Едно ќе кажам, и јас сум полагал математика и можеби би ми било далеку полесно со збирка. Но тоа не е во ред, ако студентите полагаат со збирка тогаш ќе станат неписмени. Доволно е тоа што се дадени Таблици со формули. Сепак треба нешто и да се научи, да се извежба... На овој начин ќе се упропасти факултетот и ќе почне да личи на ФОН и на другите приватни универзитети кои се само машини за пари и 90% неквалитетни студенти.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
колеги дај не се заебавајте да се фрлиме на работа....

36647 II 26.511/TS Kathryn Bartol Management 1998

ова второто II 26.511/TS е бројче по кое се бара во библиотека .. книгата ја има точно таа со 4 кејсови... во петок ќе одам на факс да ги ископирам страниците со кејсовите... ако сакате можиме да се договориме 2-3ца да ги поделиме и да ги пишиме тука одговорите...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
колеги дај не се заебавајте да се фрлиме на работа....

36647 II 26.511/TS Kathryn Bartol Management 1998

ова второто II 26.511/TS е бројче по кое се бара во библиотека .. книгата ја има точно таа со 4 кејсови... во петок ќе одам на факс да ги ископирам страниците со кејсовите... ако сакате можиме да се договориме 2-3ца да ги поделиме и да ги пишиме тука одговорите...
Бобек Шуклев има забрането во Библиотеката да се копираат делови од тие книги. Не знам колку е точно, тоа ми го кажа професорка која ми предаваше во средно, а сега припрема докторат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom