Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нека ми објасни некој зошто на Македонците им е криво за Косово?

Мене не ми е криво, следам што се случува, ама не ми е криво.

Се делела Македонија, се сителе соседите, се делат соседите, се ситам сега јас...што би се рекло, кругот се врти.

Ама зошто на некој би му било криво!?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Нека ми објасни некој зошто на Македонците им е криво за Косово?

Мене не ми е криво, следам што се случува, ама не ми е криво.

Се делела Македонија, се сителе соседите, се делат соседите, се ситам сега јас...што би се рекло, кругот се врти.

Ама зошто на некој би му било криво!?
Хеил ту дет уан...
 
S

SSS-Stolica

Гостин
sea za edno 30-40 godini Kosovarite ke recat:Car Lazar bil Kosovar isto taka i Milos Obelik tie se borea za Kosovo vo 1389 godina za nasa Kosovska nezavisnost
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
п.с Најверен другар овде во СК ми е албанец....така да неможам да замислам поради некои мочковци со знамиња што мафтаат и што ми изиграваат албански националисти јас и другарми од утре да се гледаме преку нишан!!!!!!!!!!!
:uvo:
Знаеш, ни Босанците и Србите од Босна не можеа да си го замислат тоа.



Инаку, за Косово итн.....мене само ме загрижува какви последици ова може да има за Македонија. Време ќе покаже.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Со демаркација на границата...никакви последици. Енде.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
....По прогласувањето на независноста на „Република Косово“, и усвојувањето на новото знаме со шесте „ЕУ-ѕвездички“, на нашата дипломатија и' се пружа историска шанса за ефектен уметнички перформанс. Имено, пред признавањето на независноста на „приштинците“, Република Македонија може јавно да побара исполнување на следниве услови:

1)
Промена на новото знаме на т.н. „Република Косово“ затоа што усвојувањето на симболите на ЕУ (сината боја со жолти ѕвездички) претставува не само манифестна кражба на културното наследство на ЕУ и „силување на европската историја“, туку и отворена закана за суверенитетот и територијалниот интегритет на секоја земја-членка на ЕУ (вклучувајќи ги тука и кандидатите). Имајќи предвид дека секоја од ѕвездичките на ЕУ-знамето означува посебна држава, останува заканувачки да лебди прашањето: Кои други пет држави ќе влезат во состав на новата „Косовска унија“?

2) Промена на името на новата држава, затоа што каква било употреба на зборот Косово е израз на територијални претензии кон Република Македонија, имајќи предвид дека името „Косово“ е географско име на населено место во Република Македонија (село во Порече). Се' додека не се разреши спорот околу името на нашиот северен сосед, бараме во ОН да се користи привремената референца „Поранешна Југословенска Покраина Косово и Метохија“, а како медијатор во спорот да биде назначен лично господинот Метју Нимиц. Малку и тие да уживаат во „фините“ предлози на финиот г. Нимиц и во некрофилската привремена референца.

3) Во Уставот на „приштинците“ да се внесат посебни одредби дека новата република нема територијални претензии кон соседните држави и дека нема да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи.

(Интересно ќе биде да се гледа сеир како на овие трагикомични одредби ќе реагира официјална Србија).

4) Да се преименува приштинскиот плоштад Мајка Тереза и да се оневозможи каква било натамошна злоупотреба на ликот и делото на „македонската ќерка“ Гонџа Бојаџиу - Мајка Тереза, како симбол на мирот и сожителството во Македонија.

5) Во процесот на преговарање за меѓународно прифатливо име за нашиот северен сосед, да се има предвид дека изразите „Албанци“ и „Косовари“ се неприфатливи идентитетски ознаки, затоа што го загрозуваат идентитетот ем на граѓаните на Република Македонија кои се идентификуваат како етнички Албанци, ем на жителите на македонското село „Косово“ кои се идентификуваат како „Косовари“. Исто така, не е прифатлива ниту употребата на изразите „косовски/косовска“, кои се составен дел од нашата историска традиција („Првата македонско-косовска ударна бригада“).

Ако новата држава не ги прифати сите горенаведени услови заради зачувување на мирољубивите и добрососедски односи во регионот, Република Македонија да се закани со воведување економска блокада кон „приштинците“ и со попречување на приемот на новата држава во сите меѓународни организации....

Source
Страхотна статиjа :pos2:. Браво на автора :helou:
На такава ирониjа отдавна не бех се смьал :wink:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Косово.. пф човек не е паметен како да реагира за тоа косово... од една страна го поддржувам сосема Трн Во Око.. кога се делела Македонија сите гледале да земат повеќе и гледале само за нив. Никој не гледал за нас затоа што не не сакаат што значи дека и србите не нее гледале, дури и до ден денеска србите викаат за нас ВИЕ СТЕ СРБИ СО ПОГОЛЕМА ГОВОРНА МААНА. Па чекај бе зашто да не го признаеме косово кога они нас не не почитуваат?

Од друга страна пак против сум затоа што албанците си ги остваруваат своите соништа полека но сигурно, нормално тука Америка ги поддржува а знаеме добро сите дека гласот на америка мора да е последен па така заедно прават една голема неправда за Косово. Што ако утре дојде ден кога албанците ке речат: Е ајде сега и западна Македонија ке ја бараме и ке си ја направиме голема Албанија???
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Нека ми објасни некој зошто на Македонците им е криво за Косово?

Мене не ми е криво, следам што се случува, ама не ми е криво.

Се делела Македонија, се сителе соседите, се делат соседите, се ситам сега јас...што би се рекло, кругот се врти.

Ама зошто на некој би му било криво!?
И јас не ги разбирам, абе како може македонец толку да е за србија, абе не ги гледаш уште умот не му иди си ја упоропастуваат државата.

Србија сеуште жала оти ја 'изгубиле Црна Гора', исто така жалаа порано и за Македонија, абе ајт таму остај ги не му иди умот ќе не повлечат и нас во нивното пропаѓање.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
Za ova za ambasadata sto ja zapalija, so si pravat filmovi... tuka vo amerika nne znaat sto e toa Srbija ne pa gajle im e oti abasadata im ja palat... Nego gi podrzuvam samo napred, ali ne valjda to!
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Косово си е продадено одамна така да и цел Белград и сите амбасади да ги запалат ништо не им менува. Како онаа народнана: ‘После свадба тапани’.

Само не ми е јасен македонецот во цела оваа ситуација, изигрува штитеник на оној кој му го менувал презимето, не му дозволувал да се изјасни како Македонец. Дали заборавивте дека сеуште не сметаат за Јужна Србија?!

Ех сонародници мои ве гледам и не можам да поверувам во тоа што читам. Зарем се срамите од самите себе па прибегнувате кон т.н. браќа по вера? Која вера ве спопаднала, па да можат србите одма би не зграбиле и би не прекрстиле во Срби! Па читнете малку историја ако не за друго на форумов имате или прашајте ги вашите баби и дедовци какви се всушност србите. И едно да ви е јасно никој не сака да не види на арно.

Се срамам и грозам од постови на одредени членови, но кутрите задоени се од ‘братство јединство’.

Ај забегав ама морав.
 

The_Joker

Right Place, Right Time
Член од
23 мај 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
ajde ajde srbomanive si najdoa tema i pricina za da se mavaat vo gradi...Bravo majstori, sakajte ja srbija kako sto taa ne ne saka nas...bravoSSSSSSSSSSSSS!!!!!!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Која вера ве спопаднала, па да можат србите одма би не зграбиле и би не прекрстиле во Срби! Па читнете малку историја ако не за друго на форумов имате или прашајте ги вашите баби и дедовци какви се всушност србите. И едно да ви е јасно никој не сака да не види на арно.
Eве да ти кажам барем една причина поради која не би требало да ни е сеедно што се случува со Косово. Познат историски факт е дека Пеќката Патријаршија е духовно чедо на Охридската Архиепископија. Па, како секој родител, и нас, должност ни е да се грижиме за нашите деца, па дури и тогаш кога права грешки и непромислени работи во животот.

А, инаку, за тоа дека не нарекуваа јужни срби, или срби со говорна мана, тоа не е ништо ново. Бугарите слично не нарекуваат бугари од Македонија. Ако прашате било кој од нив, зошто го прават тоа, ќе ви рече: затоа што сте исти како нас, ве сметаме за браќа.

Ние, би можеле да ги третираме на ист начин, и да ги наречема Северни и Источни Македонци (со соодветни говорни мани), и да настојуваме да ги придобиеме да се вратат во прегратките на Мајка Македонија - што е историски многу пооправдано одошто нивните “мегали идеи“ од 19. век. Наша родителска должност е да им помогнеме на децата да пораснат, со тоа што постепено ќе им ги разбиваме инфантилните идеи. Место тоа, ние одбираме лузерска тактика - да се браниме од од едните и од другите како да ни се којзнае какви непријатели, и на таков начин навистина добиваме непријатели.

Спомнато е и порано, пак ќе повторам: на Косово живее народ кој зборува македонски, а и оние што се нарекуваат срби, зборуваат некој дијалект кој е поблизок до тетовскиот одошто до шумадинскиот. На албанците, а и на нивните западни спонзори, подеднакво јасна им е и блискоста, и поделбите меѓу македонските народи на Балканот. Токму оттука и потекнува недоверливоста кон нас. Макар да знаат дека ние во односот кон нив никогаш нема да бидема така надмени и арогантни како србите, сепак знаат и дека, исто така, колку и да се расправаме, остануваме со србите блиски по многу нешта.

Можеме да се лутиме или воодушевуваме од одлуката на САД (Америка) да го направат овој мал, но извонредно значаен чекор кон изградбата на САД (Соединети Албански Држави) на Балканот. Ако ја дополниме нивната одлука со објаснението од грчките ученици по историја: “словените се наречени склави (робови) поради тоа што, неспособни да се владеат самите себе, секогаш бараат туѓ господар“ - ја добиваме јасната слика за поубавата иднина. Под албанско господство, на сличен начин како и порано под Тито, повторно ќе живееме во слога и братство со србите, и, многу веројатно, и со бугарите!

Long live USA (United States of Albania)
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Со демаркација на границата...никакви последици. Енде.
Ма немој!
А мене ми се чини, дека, на основа на нивниот менталитет, логика како и религијата која ја упражњаваат, дека, никаква демаркација нема да има. Ни наскоро ни по 100 години..
Разберете, дека шипатрите не бараат, ниту ги интересира некакво си независно Косово. Не ги интересира никаква Иљирида во Македонија..
Нив ги интересира шиптарија маље, како што тие ја нарекуваат проектираната, во нивните тикви, бивша хитлерова фашистичка творба.
Наша работа, како и работа на србите и црногорците е, ова нешто да го спречиме, без разлика по која цена и со какви последици.
Ако дојде до војна, војна ќе имаат, само, како што своевремено рече Шешељ, `После тога, на Косову више неће бити шиптара`
А Бога ми, нема да има ни во Македонија, ни во Црна Гора.
Ако ние се тресеме од нив и од нивниот пентагон, има такви кои имаат доблест да ги конфроантираат нивните моќни сојузници, недвосмислено и право во муцките!
Како што своевремено го конфонтираа моќкиот Хитлер, па и моќниот Сталин. Кога овие двајца беа страв и трепет во Европа и светот, а не одкога пцојсаа.
Отворено, фрлена ракавица во муцката на очиглед на целиот свет! Така ќе биде и овој пат, и текот а Бога ми и исходот на таа војна.
Амин!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
treba da go priznaeme kosovo ama uslovno(kako nie so vlegovme u ON so imeto)uslovot ke bide obostrano potpisuvanje dogovor za nemanje teritorijalni pretenzii sprema makedonija i obratno-no da pocekame samitot na nato pa posle da uslovuvame-a za struja ne e problem eEU donirase 340milioni evra za kosovo ke si kupat a i tamu se gradi nova termocentrala...toa e najdobra opcija a i cekajki barem nema ambasadata da ni ja demoliraat:)))))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom