До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас искрено не знам што толку се замарате чив е светот. Многу ме нервираат тие дискусии - Кој е попаметен, кој е подобар, кој има повеќе откритија и слични работи. Мразам шовинизам, мразам и феминизам. Аман квалитетите се индивидуални. Може да се случи некоја жена во нешто да е подобра од маж, а некаде мажот да биде подобар од жената - зборам како ИНДИВИДУАЛЕН пример. Мислам кога ќе ги видам дискусиите како жените само знаат да пеглаат или мажите дека се не знам неспособни - ми се повраќа искрено да ви кажам. Мислам дека треба да се цени човекот како човек и неговата човечност и карактеристики, а не да се гледа кој пол е. Зашто знам кретени и од едниот и од другиот пол. Знам глупави машки, знам глупави женски. Знам расипани и подли и жени и мажи. Тоа стално докажување кој е подобар, нели ви е малце трошење скапоцено време? Кога мажите не можат без жени и обратно.

Мене ме заболе чив е светов искрено. Го живеам мојот живот, со луѓе што ги сакам и воопшто не правам полови дискриминации, ниту го величам мојот пол, ниту пак другиот пол е нешто попосебен од мојот.

Луѓе кои стално плукаат по спротивниот пол и секогаш ја започнуваат реченицата со : СИТЕ ..., за мене се страшно искомплексирани суштества. А оние кои мене ми викаат дека сум женско и заради тоа не знам нешто, ги игнорирам и гледам да кратам контакт.
 
U

UnholY

Гостин
Јас искрено не знам што толку се замарате чив е светот. Многу ме нервираат тие дискусии - Кој е попаметен,кој е подобар, кој има повеќе откритија и слични работи. Мразам шовинизам, мразам и феминизам.Аман квалитетите се индивидуални. Може да се случи некоја жена во нешто да е подобра од маж, а некаде мажот да биде подобар од жената - зборам како ИНДИВИДУАЛЕН пример. Мислам кога ќе ги видам дискусиите како жените само знаат да пеглаат или мажите дека се не знам неспособни - ми се повраќа искрено да ви кажам. Мислам дека треба да се цени човекот како човек и неговата човечност и карактеристики, а не да се гледа кој кој пол е. Зашто знам кретени и од едниот и од другиот пол. Знам глупави машки, знам глупави женски. Знам расипани и подли и жени и мажи. Тоа стално докажување кој е подобар нели ви е малце трошење скапоцено време? Кога мажите не можат без жени и обратно.

Мене ме заболе чив е светов искрено. Го живеам мојот живот, со луѓе што ги сакам и воопшто не правам полови дискриминации, ниту го величам мојот пол, ниту пак другиот пол е нешто попосебен од мојот.

Луѓе ко истално плукаат по спротивниот пол и секогаш ја започнуваат реченицата со : СИТЕ ..., за мене се страшно искомплексирани суштества. А оние кои мене ми викаат дека сум женско и заради тоа не знам нешто, ги игнорирам и гледам да кратам контакт.
Точно.
И ја се прашувам кога ќе се одмавнат од овие банални шовинизам/феминизам препукувања и напнати дискусии, од дискриминатори кои си лечат комплекси кон спротивниот пол од најчеста причина шо доживеале одредена работа од спротивниот пол која имала негативен импакт, па како иницијатива на тоа вршат истурање кон целиот пол.
Прилично глупо нели?
Crazy in Love, потенцираше сосема објективно.
Квалитетите се индивидуални.
Знаеме дека има прилично глупи женски, и уште поглупи машки.
Патријархатот е заостаната форма на живот, чувстото за доминација и исполнетост кај секој припадник на машкиот е тука, меѓутоа тука е и правото на жената, и неможе да биде изоставено поради фрустра искомплексирани шовинисти.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
2
Ако се оди со полемика од типот на „хумор“ сосема е ок, да се вртат муабети на пр. како што има речено Деми Мур: „Мозокот и вагината кај жената се два различни поими“ па после да се споредува алхохол со жени па топкање во место, и воглавно да се оди без никаков заклучок. Тогаш оваа тема би прошла успешно.

Но да се води сериозен муабет?
Мислам, 21-ви век сме, Јапанците секој викенд одат на месечината на не-свеж воздух а ние ќе земиме сеуште да полемизираме меѓу мажи - жени.

Мажите уште одамна го сјебаа светов. Со самата алчностза борба за територија, особено со појавата на светските војни и големиот напредок во технологијата. Со која се изгубија многу вистински замисли за користењето на времето за живеење, за емоцииите, љубовта кон природа, животни, изгрејсонце, задоволство со миниланиот скромен живот итн. Самата појава на интернетот (до кој денес секакви имбецили имаат пристап) и пласирањето на буквално се што мозокот можи да свари и несвари и едноставно самото дете исплашено од комплексноста на денешниов свет и збунето од огромниот број на ствари што му се пласираат ненасакано (почнувајќи од мобилните) се развива на тотално збунет (читај погрешен) начин. Така да во иднина тешко дека ќе може да се забележи среќно вљубен пар.

А што ако жените секогаш раководеа со одлуките и законите?
Нормално дека немам поим што би се случило, па ајде ќе ја искористам една од поомилените критики што му ја имаат искоментирано на М. Манчевски за „Прашина“ а вели:
„Прашина“ го отсликува огромното значење на жените за развитокот на Балканот и во тој случај, колку работи денес би биле поинакви.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Ако се оди со полемика од типот на „хумор“ сосема е ок, да се вртат муабети на пр. како што има речено Деми Мур: „Мозокот и вагината кај жената се два различни поими“ па после да се споредува алхохол со жени па топкање во место, и воглавно да се оди без никаков заклучок. Тогаш оваа тема би прошла успешно.

Но да се води сериозен муабет?
Мислам, 21-ви век сме, Јапанците секој викенд одат на месечината на не-свеж воздух а ние ќе земиме сеуште да полемизираме меѓу мажи - жени.

Мажите уште одамна го сјебаа светов. Со самата алчностза борба за територија, особено со појавата на светските војни и големиот напредок во технологијата. Со која се изгубија многу вистински замисли за користењето на времето за живеење, за емоцииите, љубовта кон природа, животни, изгрејсонце, задоволство со миниланиот скромен живот итн. Самата појава на интернетот (до кој денес секакви имбецили имаат пристап) и пласирањето на буквално се што мозокот можи да свари и несвари и едноставно самото дете исплашено од комплексноста на денешниов свет и збунето од огромниот број на ствари што му се пласираат ненасакано (почнувајќи од мобилните) се развива на тотално збунет (читај погрешен) начин. Така да во иднина тешко дека ќе може да се забележи среќно вљубен пар.

А што ако жените секогаш раководеа со одлуките и законите?
Нормално дека немам поим што би се случило, па ајде ќе ја искористам една од поомилените критики што му ја имаат искоментирано на М. Манчевски за „Прашина“ а вели:
„Прашина“ го отсликува огромното значење на жените за развитокот на Балканот и во тој случај, колку работи денес би биле поинакви.
zasto nekako mnogu feministicki mi zvuci ova,kazuvas nesto interesno i donekade mnogu dobro,ama na feministicki nacin,nema potreba od toa.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
нај искрено , ама многу мразам нафурани феминистки ...и се надевам понатака у темава нема да се појават такви ...до сега ми се свиѓаат признанијата дека мажите повеќе постигнуваат и сл.

Жените да имаат еднакви права со мажте,...ДА.
Да се заштитат жените од насилство од страна на мажите ...и тоа ДА.
ама тоа дека жените се еднакви со мажите,...НЕ.
прва работа,....скоро се што се однесува на физички предиспозиции , машките несомнено тепаат.
а што се однесува пак до некои интелектулни дејности ....како што може машко да и се посвети на некоја работа ниту една жена неможе така.мажите во науката и уметноста покажале поголема посветеност и оддаденост.и многу нормално се покажале подобри резултати од тие на жените...
али секоја чест има девојки што вредат за 10 машки , и знаат да покажат интелектуална способност , за разлика од грото нивни врснички.

леле ја утнав темата...
абе светот ќе си остане машки, не гледам како жените би ги надмудриле мажите.
за да владееш во некое општество, се што ти треба е да се економски и воено јак,
и сега ако се поделиме на едната страна од линијата, мажи и на другата жени...што мислите кој ќе тепа и кој ќе завладее со светот.ееееееееееее,најголмиот дел од жените ќе размислуваат како да се нашминкаат не размислуваќи на многу побитни работи
Decko , zaebano mislis. Ako mislis deka muzot e glavata na svetot, zenata e vratot. Se nadevas deka nema feministki i deka nema da se pojavuvaat u natamosnite postiranja, a ti se postavuvas kako najvechi shovinist. Mislenjeto ti e apsolutno sranje, po analogija na toa, verojatno osekas nekoj kompleks na niza vrednost koga vaka otvoreno napagas zenski sposobnosti ,dela, dostignuvanja i taka natamu. Od tvojot post gledam deka seuste ,vo glavata na mazot , ne e prifaten faktot deka postoi edna spodoba, ja vikaat ZENA koja se razlikuva od tebe samo po edno nesto megu noze i cuvstvitelna priroda. Valjda ne mislis deka zaso mozes da rastovaris pobrzo edna skanija od mene go vladees svetot, koga sme veke kaj fizickite predispozicii. Koga sme kaj umstvenite, za sekoja profesija imas uspesni i od dvata pola. Eve duri i vo politikata koja najmnogu si zemate za pravo da ja prisvojuvate kako `maska` profesija, zemi ja za primer Ermira Mehmeti. Ete ti zena politicar, vest orator, sposoben vodic... Sega ajde vo prodolzenie postiraj i za etnicko - verskite potekla pa da se nasmeeme zaedno site. Groto nivni vrsnicki, kako sto gi narekuvas zenite so ne ti se po ukus, verojatno bi sakal da gi imas u edno drugo temno mesto vo tvojata soba-pod kebe. Epa naravno deka ima isklucoci , kako so moes da kaes deka ima glupi zeni apsolutno so isto pravo ja mozam da kazam deka ima glupi mazi. No toa nikogas nema da e zaradi polot, tuku zaradi sredinata, mozokot, sposobnostite, ambiciite i darot od boga.Toa so si pisal deka na zenite im treba poddrska od mazite za za uspeat vo nekoja stvar, pretpostavuem deka si go pisal od licno iskustvo so curi, arno ama ne se site curi takvi. Ima i samostojni , tvdoglavi, koi drzat do svojot stav i cel pa ti ako sakas bidi musko na kub po logaritam od 43!
Ajt!
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Па ако на жените не им се допаѓа светов што не го сменат.......мислам што чекате, дозвола од мажите или само онака само муабет да се направи?

Во суштина жените имаат поголема обврска кон тоа како изгледа светов.
Што дане заборавивте дека жената има најголем удел во воспитувањето на децата или на вас паметот ви е нешто како на пр. Е ние да бидеме претседатели и ќе тече мед и млеко а?
Сте се заебале со такво размислување, ако светов не е добар не се криви само мажите и вие имате и тоа каков удел.
Така да воспитајте си ги децата за да не биде после не ми кажаа.
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
До кога светот ке биде машки?
Додека има мажи, дотогаш и светот ќе биде во наше владеење.
Ама мажиштава наши или станаа папучари или се попедерчија.
Сеуште не се даваме!!!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Па ако на жените не им се допаѓа светов што не го сменат.......мислам што чекате, дозвола од мажите или само онака само муабет да се направи?

Во суштина жените имаат поголема обврска кон тоа како изгледа светов.
Што дане заборавивте дека жената има најголем удел во воспитувањето на децата или на вас паметот ви е нешто како на пр. Е ние да бидеме претседатели и ќе тече мед и млеко а?
Сте се заебале со такво размислување, ако светов не е добар не се криви само мажите и вие имате и тоа каков удел.
Така да воспитајте си ги децата за да не биде после не ми кажаа.
Ne kazavme nie deka ne ni se sviga svetot, naprotiv shovinizmot e znak na zelba za dominacija, ne se znae zaso:) Da mi e da znam zaso mislite deka nekoj treba da e dominanten ....t.e da znam zaso ziveete na momenti koga nemate argumenti za diskusija u rodovsko plemenska zaednica, pa tuka imas kvaliteten soliden doprinos u stilot-TREBA DA CUVATE DECA , DA PRAITE RUCEK...Tuka se glea stepenot na evolucija.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Лидери жени, пак ќе се повторам, едноставно не иде.
Тие и што се лидери имаат присвоено машки карактерни особини со цел да успеат, и не виделе сукња, ниту пак секс...тоа нити личи на жените нити некогаш ќе се здобијат со кредибилитет во крвопролевачиот машки свет.

Како ќе наметнеш авторитет во некоја околина со пискавлив глас и пар цицки, шега на страна реални да бидеме, никој не ги сваќа сериозно, затоа што ни самите жени не се сваЌаат сериозно.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Лидери жени, пак ќе се повторам, едноставно не иде.
Тие и што се лидери имаат присвоено машки карактерни особини со цел да успеат, и не виделе сукња, ниту пак секс...тоа нити личи на жените нити некогаш ќе се здобијат со кредибилитет во крвопролевачиот машки свет.

Како ќе наметнеш авторитет во некоја околина со пискавлив глас и пар цицки, шега на страна реални да бидеме, никој не ги сваќа сериозно, затоа што ни самите жени не се сваЌаат сериозно.
svaka e rodnina i od muska strana na mladozenjata, a sFaka e ekvivalent na razbira. Toa ti e sovet od edna so par ciciki i suknja. Sramota kakvi sve ne opisi c c c... Iznenadno .... Pak ke kazam-Ermira Mehmeti... Koi maski karakterni crti, koj piskav glas ?! Curata ke izede 45 muzi za dorucek be koa ke otvori usta alooooooooooo! Lideri mazi, jea rajt, viov od muzi drzaava cveta ... Od vasata elokventnost, naobrazba, sposobnost i toa za sto?!Za KRVOPROLEVANJE?! tooo cecooo! Ne e bitno, ne diskutiram poveke na temava, poso stereotipite se duboko ukoreneti u muskata poopulacija, a zaboravate deka e 21 vek i deka zenata postignuva gooooooooolemi uspesi na site polinaj, ama NA BAS SITE! Fali use nekoj da kaze deka sme nastanati od rebro na Adam, do toj stepen ja doteravte...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Prvo treba da se sfati deka zenata e za raganje deca i za zabava, da si go znae svoeto mesto, so nejzinata emancipacija dobija samo oni poedinecno no nikakva korist od toa nema nacijata koja e na izumiranje posto nema natalitet.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.906
Поени од реакции
23.870
svaka e rodnina i od muska strana na mladozenjata, a sFaka e ekvivalent na razbira. Toa ti e sovet od edna so par ciciki i suknja. Sramota kakvi sve ne opisi c c c... Iznenadno .... Pak ke kazam-Ermira Mehmeti... Koi maski karakterni crti, koj piskav glas ?! Curata ke izede 45 muzi za dorucek be koa ke otvori usta alooooooooooo! Lideri mazi, jea rajt, viov od muzi drzaava cveta ... Od vasata elokventnost, naobrazba, sposobnost i toa za sto?!Za KRVOPROLEVANJE?! tooo cecooo! Ne e bitno, ne diskutiram poveke na temava, poso stereotipite se duboko ukoreneti u muskata poopulacija, a zaboravate deka e 21 vek i deka zenata postignuva gooooooooolemi uspesi na site polinaj, ama NA BAS SITE! Fali use nekoj da kaze deka sme nastanati od rebro na Adam, do toj stepen ja doteravte...
Види сега во твојот пост гледано од макро перспектива во суштина и самата си ја сфаќаш позицијата. Класичен пост со кој што живчано се реагира на провокација. Во професионалниот свет сега противникот твој трие раце бидејќи бесот е најбитниот чекор до пораз. Со други зборови сама себе си го убила. А ова е форумска дискусија дек во вистински живот ваква реакција ќе те чини многу повеќе замисли да си одговорно лице во армија за време на кризна ситуација. Настапи аргументирано, со ладна глава и рационално па за да може да се дебатира. Се дотогаш ја потпомагаш машката шовинистичка страна и си ставаш трн во здрава нога односно ги полеваш корењата на стереотипите. Благодариме на довербата. Девојки па и момци ете ви класичен пример како не треба да се реагира во професионалниот свет. :smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Светот е веќе на жените. Мислам дека нема машко кое не би подлегнало под наредба на жена. Се измени светов.

П.С. Каде е рамноправноста кога жените бараат само да бидат директорки, политичарки, судии а не сакаат да бидат рударки и слично? За неколку децении светот ке го владеат жените а мажите ке работат се заради таканаречената рамноправност.
taka e. takanarecenata borba za ramnopravnost e prva faza kon planot nadmok. Prvin ramnopravnost a posle oni nad nas. Nikade nema ramnopravnost, sekade se gleda koj vladee koj sluzi.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Decko , zaebano mislis. Ako mislis deka muzot e glavata na svetot, zenata e vratot. Se nadevas deka nema feministki i deka nema da se pojavuvaat u natamosnite postiranja, a ti se postavuvas kako najvechi shovinist......
Девојко , ајде дефинирај ми шовинизам !!!
Кажи ми ти мене како го сфаќаш шовинизмот, што за тебе претставува тоа ?

Е да ќе забораев.
"Грото врснички" ги сакам во темна соба под ќебе.
Исто толку колку што ти ги посакуваш мажите ( Може и грешам во случај да си лезбо)
И затоа е безвезе такви аргументи да употребуваш против мене.
Впрочем и не е тоа темата.
Муабетот е , која страна на популацијата сеуште владее, САКАЛА ТИ ИЛИ НЕ, ама дефинитивно постои таква страна.И зошто е тоа така.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
svaka e rodnina i od muska strana na mladozenjata, a sFaka e ekvivalent na razbira. Toa ti e sovet od edna so par ciciki i suknja. Sramota kakvi sve ne opisi c c c... Iznenadno .... Pak ke kazam-Ermira Mehmeti... Koi maski karakterni crti, koj piskav glas ?! Curata ke izede 45 muzi za dorucek be koa ke otvori usta alooooooooooo! Lideri mazi, jea rajt, viov od muzi drzaava cveta ... Od vasata elokventnost, naobrazba, sposobnost i toa za sto?!Za KRVOPROLEVANJE?! tooo cecooo! Ne e bitno, ne diskutiram poveke na temava, poso stereotipite se duboko ukoreneti u muskata poopulacija, a zaboravate deka e 21 vek i deka zenata postignuva gooooooooolemi uspesi na site polinaj, ama NA BAS SITE! Fali use nekoj da kaze deka sme nastanati od rebro na Adam, do toj stepen ja doteravte...
Ермира Мехмети во еден куп примери ја спомна, тоа не значи ништо. Ермира е портапорл, подобро ќе беше Теуата Арифи да ја споменеше или пак (пу пу пу не дај боже) навиената ко часовник Роза Топузова Каревска...има еден тон жени пратенички во нашиот парламент, па дури и лидери на партии.
Не е тоа поентата, сите тие се банални примери.

Шеќеринска ја снема, Лидија Поповска е сама...сите други се марионетки во машките партии.

Не е дека жените се потчинети, но едноставно не се скроени за стратешки работи. и 30 години училиште да се во прашање сепак ако го нема природниот инстикт се е џабе.

Проблематиката е во банални примери: ако жена се наоѓа 5 секунди пред сообраќајна несреќа таа дига раце од воланот и чека сами работите да се средат, доека пак машкото врти на спротивна страна и кочи.
Тој инстинкт жените го немаат...секоја чест на искључоците, глобално гледано, јас никогаш не би ставил жена главна да биде во војска или во судство или пак не дај боже народна банка...такви институции најмалку што им треба се нестабилни пмс епизоди и кршење на цела држава. Без навреда.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom