До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Тамарче и останатите, никој вас не ве мрзи.
Ко што ние не сме за у ...шо ти знам веце, така вие не сте за битни работи.
Јас не ни помислив дека вие не` мразите.
Едноставно, одвратна ми е помислата дека вие се сметате дека сте најпаметни и не` омаловажувате.
Вие не` терате да се расправаме, не` донесувате до таа мера што ние константно мора да се докажуваме и ред други работи.
Едноставно е, кај вас се развиени некој други работи, кај нас други. Така и едните и другите се надополнуваме. Ама кој да сфати...:icon_neut
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јас не ни помислив дека вие не` мразите.
Едноставно, одвратна ми е помислата дека вие се сметате дека сте најпаметни и не` омаловажувате.
Вие не` терате да се расправаме, не` донесувате до таа мера што ние константно мора да се докажуваме и ред други работи.
Едноставно е, кај вас се развиени некој други работи, кај нас други. Така и едните и другите се надополнуваме. Ама кој да сфати...:icon_neut
Што е знак на несигурност во себе. Да имаш желба да повредиш некој друг е претпоставувам зашто и сам се чувствуваш мизерно. Затоа мажи и жени, олабавете... нема господари. :helou: Само изгледате патетично ревносно бранејќи ги вашите ставови дека сте нешто над или под другите.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Тој инстинкт жените го немаат...секоја чест на искључоците, глобално гледано, јас никогаш не би ставил жена главна да биде во војска или во судство или пак не дај боже народна банка...такви институции најмалку што им треба се нестабилни пмс епизоди и кршење на цела држава. Без навреда.


Како прво кој вели дека пак светот е машки,за тоа не мора да зборувам јас,доволно кажуваат случувањата околу нас...Е сега брн ти што кажуваш дека се работи за инстинкти,токму затоа можеби жените не се истакнуваа во другите области,сепак заради семејството жената би направила се,тоа беше добар факт што жените не сакаа да водат професионални животи,но сепак тој однос се смена,веќе не ја сакаат таа зависностот од мажите и сакаат да добијат малку самостојност,што не и така лошо,(но не знам зошто го прават тоа,кога можат да си чекаат на готово:),но сепак и за тоа има причини но за тоа е веќе друга тема)...А за успешноста на мажите тие се успешни за некои стратешки професии,но зарем мислиш дека некој би преговарал подобро од жена,ти можеш да и најдеш 100 прашања зошто,а таа да ти даде дури и 1000 одговори затоа,и добро да убеди..Значи светот бил машки порано,но повеќе не е..
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Јас не ни помислив дека вие не` мразите.
Едноставно, одвратна ми е помислата дека вие се сметате дека сте најпаметни и не` омаловажувате.
Вие не` терате да се расправаме, не` донесувате до таа мера што ние константно мора да се докажуваме и ред други работи.
Едноставно е, кај вас се развиени некој други работи, кај нас други. Така и едните и другите се надополнуваме. Ама кој да сфати...:icon_neut
Во еден пост самата се негираш:)
Јас и тоа го кажав дека мажите и жените се способни за различни работи, тогаш зошто кажуваш кој да свати? Очигледно ти немаш сватено, ок за некој работи ги бива но за некој не ги бива...е па за тие што не ги бива се оние за кој разговараме.

Како прво кој вели дека пак светот е машки,за тоа не мора да зборувам јас,доволно кажуваат случувањата околу нас...Е сега брн ти што кажуваш дека се работи за инстинкти,токму затоа можеби жените не се истакнуваа во другите области,сепак заради семејството жената би направила се,тоа беше добар факт што жените не сакаа да водат професионални животи,но сепак тој однос се смена,веќе не ја сакаат таа зависностот од мажите и сакаат да добијат малку самостојност,што не и така лошо,(но не знам зошто го прават тоа,кога можат да си чекаат на готово:),но сепак и за тоа има причини но за тоа е веќе друга тема)...А за успешноста на мажите тие се успешни за некои стратешки професии,но зарем мислиш дека некој би преговарал подобро од жена,ти можеш да и најдеш 100 прашања зошто,а таа да ти даде дури и 1000 одговори затоа,и добро да убеди..Значи светот бил машки порано,но повеќе не е..
Ок бе Божана, како очекуваш после вакво став некој утре да ти довери нешто важно.
Зошто да работат кога можат на готово? Токму тоа е проблемот.

Ќе ти оддадам една тајна, знаеш зошто жените никогаш нема да владеат со светот?
Затоа што жените не го прифаќаат фактот (во глобала зборам), дека некој гомна што ќе ги посереш мора да си исркаш и нема цел живот мужиња околу неа да има за да и ги чистат.

Е па извини, јас државам да доверам на суштества кој што се научени кога нешто ќе тргне наопаку со плачење и со невини фацки да се вадат, извинете-само сум реален.

Јас не знам од каде ваквите екстремни ставови, па и самите жени не би гласале за себе, мажите се стабилните-тоа и на крајот ве приблекува кај нив.

Кога у 3 сабајле слушаш звук дома, што не станеш сама да викнеш него мужти го праќаш...е па кого ќе пратите кога сте премиерки??
Никого!
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Во еден пост самата се негираш:)
Јас и тоа го кажав дека мажите и жените се способни за различни работи, тогаш зошто кажуваш кој да свати? Очигледно ти немаш сватено, ок за некој работи ги бива но за некој не ги бива...е па за тие што не ги бива се оние за кој разговараме.
Со што се негирам?..
Реков, не` терате и не` носите то таа мера да ние мора постојано да се расправаме со вас и да се докажуваме.
Нормално дека ако некој ми рече: „Нафурана феминистка без мозок“, јас ќе му вратам: „Шовинистичка свиња“.
Или па, ако некој ми рече: „Не, ти си неспособна за ова и ова, никоја од вас жените не биле способни за таква работа“, јас ќе почнам да се правдам и да се докажувам дека всушност можам. Тогаш занемарувам се` и жестоко се борам да го докажам она што го знам и она што можам да го направам!..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Што е знак на несигурност во себе. Да имаш желба да повредиш некој друг е претпоставувам зашто и сам се чувствуваш мизерно. Затоа мажи и жени, олабавете... нема господари. :helou: Само изгледате патетично ревносно бранејќи ги вашите ставови дека сте нешто над или под другите.
Тогаш ада нека ја затвори темата:)Толку е на инат свртена темава,што одвај се чека некој да се направи паметен од било кој род.Ниту маж и докажал на жена,ниту жена на маж,да си подадеме рака и да си посакаме добра ноќ,најмногу се разбираме кога ќутиме,нек очи говоре све.
Прашај маж на кого е светот пред секс,се што сакаш да чуеш ќе ти каже.Баш сте swatki :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Со што се негирам?..
Реков, не` терате и не` носите то таа мера да ние мора постојано да се расправаме со вас и да се докажуваме.
Нормално дека ако некој ми рече: „Нафурана феминистка без мозок“, јас ќе му вратам: „Шовинистичка свиња“.
Јас реков такво нешто?
Види, јас не подценувам некого, но за жал Македонскиот фонд на зборови е толкав и така на крајот изгледа.

Непобитен факт е дека жените како жени во денешново општество имаат комплементарна улога, а пак алатките што им се на располагање имаат компаративни предности-што просто кажано значи дека едноставно иако мажите тие работи ги прават подобро сепак не им е исплатливо бидејќи се сконцентрирани на други поефкетивно пеофикасни работи, па тие делови се оставени на жената-можеби во иднина работите ќе се променат но сега за сега тоа е така.

Ти не си глупа феминистка!...доволно.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Во еден пост самата се негираш:)
Јас и тоа го кажав дека мажите и жените се способни за различни работи, тогаш зошто кажуваш кој да свати? Очигледно ти немаш сватено, ок за некој работи ги бива но за некој не ги бива...е па за тие што не ги бива се оние за кој разговараме.

Ок бе Божана, како очекуваш после вакво став некој утре да ти довери нешто важно.
Зошто да работат кога можат на готово? Токму тоа е проблемот.

Ќе ти оддадам една тајна, знаеш зошто жените никогаш нема да владеат со светот?
Затоа што жените не го прифаќаат фактот (во глобала зборам), дека некој гомна што ќе ги посереш мора да си исркаш и нема цел живот мужиња околу неа да има за да и ги чистат.

Е па извини, јас државам да доверам на суштества кој што се научени кога нешто ќе тргне наопаку со плачење и со невини фацки да се вадат, извинете-само сум реален.

Јас не знам од каде ваквите екстремни ставови, па и самите жени не би гласале за себе, мажите се стабилните-тоа и на крајот ве приблекува кај нив.

Кога у 3 сабајле слушаш звук дома, што не станеш сама да викнеш него мужти го праќаш...е па кого ќе пратите кога сте премиерки??
Никого!


Добро те сватив што сакаш да кажиш бе Јоцо,тоа за со жените беше шега мала за издржувањето,а за другото сакав да ти кажам дека не сите инстинкти за успешност лежат кај мажите и кажувам дека ги има кај жените и чекај во тек е сега нивното истакнување,зошто веќе кажав,заради нивната преориентација околу тоа што не чекаат се на мажите..За стабилноста можеби бевте посигурни но....Пример:Се фалите како добри возачи,но статистиките покажуваат кој се побезбеди...Знаеш можеби до сега вие бевте поуспешни заради преземањето на ризици,а со тоа и до побрзо стигнување до целта,но конечно изгледа и ние жените стануваме
се повеќе како вас
А за болдираното:
Сигурен си дека женските не го прават и тие тоа?Ќе се снајдат и за тоа,но можеби на полиберален начин од мажите...А денес фала богу се повеќе се цени силината на мозокот а не на мускулите,можеби и тоа е и тајната на успехот на жената...
И на крај не тврдам дека жените ги бива исто колку и мажите за некои работи,како што ни мажите не се способни за некои работи како жените...
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Јас реков такво нешто?
Види, јас не подценувам некого, но за жал Македонскиот фонд на зборови е толкав и така на крајот изгледа.

Непобитен факт е дека жените како жени во денешново општество имаат комплементарна улога, а пак алатките што им се на располагање имаат компаративни предности-што просто кажано значи дека едноставно иако мажите тие работи ги прават подобро сепак не им е исплатливо бидејќи се сконцентрирани на други поефкетивно пеофикасни работи, па тие делови се оставени на жената-можеби во иднина работите ќе се променат но сега за сега тоа е така.

Ти не си глупа феминистка!...доволно.
Не потценуваш никого?
Па прочитај ги твоите постови на оваа тема, доволен доказ е тоа дека со сите твои зборови се обидуваш женскиот пол да го спуштиш на малку пониско ниво.
Ова за феминистката и шовинистот не реков дека го рече ти, зборував општо, прочитај страни наназад ќе видиш дека има такви мажи кои навредата ја користат мошне често.

Кога у 3 сабајле слушаш звук дома, што не станеш сама да викнеш него мужти го праќаш...е па кого ќе пратите кога сте премиерки??
Никого!
А ако жената е сама, ако нема маж во куќата?
Ќе остани стуткана во креветот чекајќи така цела ноќ?
Не верувам.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
А како ти го доживуваш шовинизмот и феминизмот? Што значат за тебе тие термини?
Ја прв прашав.
а не ги доживувам никако , и не ми значат ништо (сепак ке ти одговорам).
И не беше тоа упатено до тебе:kesa: , иако е отворена дискусијата , такво прашање поставив, затоа што сметам дека нема баш некоја основа да ме нарече шовинист
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ја прв прашав.
а не ги доживувам никако , и не ми значат ништо (сепак ке ти одговорам).
И не беше тоа упатено до тебе:kesa: , иако е отворена дискусијата , такво прашање поставив, затоа што сметам дека нема баш некоја основа да ме нарече шовинист
Отворена дискусија да...

Има секаква основа да те нападне, бидејќи си присутен на темава и ја омаловажуваш. А тоа е шовинстички бидејќи е на оваа тема, на друга би било на лична основа. Сеедно, кршете си ги главите ако сакате, мојата поента беше, да понижиш девојка само затоа што се родила со тој пол, е исто со нејзиниот муабет - мажите не ни даваат права. Глупо феминистки се бетер од мушки шовинсти, ама ни едните ни другите не се во право.
:duel:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Мими чедо, јас убаво ти ги цитирав деловите што не доликуваат да бидат во една дискусија алоооооооо!!!!!! Ставот мој си го имам кажано на претходните страни ама кој да чита. Твојот пост беше израз на револт и тоа гоооооолееееемммм. Нели се откажуваше од понатамошно пишување. Врати се назад прочитај, реплицирај. Поз4е.
Ne si citiral nisto. Mozam koa sakam da se vratam na pisuvanje, ne sum potpisala dogovor so nikoj. Dali cuvstvuvam revolt.. hmm gresis. Iako moze da se kaze deka ima osnova da cuvstvuvam, zatoa sto maska populacija em saka samostojni curi, so svoj stav, a od druga strana pa trebalo deca da cuvaat i ne se stratezi a od toa zavisela dominacijata vo svetot.Delovite koi ne dolikuvaat da bidat vo edna diskusija gi odreduva moderatorot i administratorot i gi eliminira. Znaci tvoeto mislenje mozes da si go pruzis na stipka.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Отворена дискусија да...

Има секаква основа да те нападне, бидејќи си присутен на темава и ја омаловажуваш. А тоа е шовинстички бидејќи е на оваа тема, на друга би било на лична основа.
Епа види сеа , Ако омаловажиш машко , тоа е навреда , а ако е женско , ем навреда ем шовинизам.
( А девојката што ми вели дека сум шовинист , и покрај тоа што сум навел дека и мажите и жените треба да имаат еднакви права. )
епа, да не биде за џабе што ме вика така , бар некоја заебанција да непраам на нејзина сметка :kesa:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Абе не ти кажав да го отвориш на он нет речникот и од таму copy-paste да ми направиш!!!! Го можам и јас тоа.
Побарав од тебе , да ми опишеш како ти тоа го разбираш , како го препознаваш шовинизмот.Како кога ќе чуеш нечие размислување заклучуваш дека е шовинист или не е. (али ти едно читаш друго сфаќаш ,долга коса - краток ум , што би рекол колозв)
Ocigledno e deka ne si go otvoril ti on net leksikonot za da pobaras nekoi termini , pa jas se pocuvstvuvav dolzna da go toa storam . Vo svojata semanticka i nominalna smisla zborot shovinizam gi ima karakteristickite belezi koi ti gi dadov. Jas go sfakam na istiot nacin. Zatoa i ti ja pastnav definicijata. Nema potreba da se pravi klasifikacija na dominantni osobi u svetot, a posebno ne po pol. Toa e mojot neotpovikliv stav. A od razmisluvanjata zena ke se slupa 5 sekundi pred soobrakajka a muz ke se spasi i nie sme fizicki pojaki, mozes da sfatis so e shovinizam. Valjda mozes... Ne e dokazano... A kosava, dolga mi e da, verojatno za da nekoi osobi si gi pokazat stereotipnite malograganski sfakanja... Neli?
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Во случај да не прочита ,те оговарав пред малку .....

Ocigledno e deka ne si go otvoril ti on net leksikonot za da pobaras nekoi termini , pa jas se pocuvstvuvav dolzna da go toa storam . Vo svojata semanticka i nominalna smisla zborot shovinizam gi ima karakteristickite belezi koi ti gi dadov. Jas go sfakam na istiot nacin. Zatoa i ti ja pastnav definicijata. Nema potreba da se pravi klasifikacija na dominantni osobi u svetot, a posebno ne po pol. Toa e mojot neotpovikliv stav. A od razmisluvanjata zena ke se slupa 5 sekundi pred soobrakajka a muz ke se spasi i nie sme fizicki pojaki, mozes da sfatis so e shovinizam. Valjda mozes... Ne e dokazano... A kosava, dolga mi e da, verojatno za da nekoi osobi si gi pokazat stereotipnite malograganski sfakanja... Neli?

Епа види сеа , Ако омаловажиш машко , тоа е навреда , а ако е женско , ем навреда ем шовинизам.
( А девојката што ми вели дека сум шовинист , и покрај тоа што сум навел дека и мажите и жените треба да имаат еднакви права. )
епа, да не биде за џабе што ме вика така , бар некоја заебанција да непраам на нејзина сметка :kesa:
Како тоа , велиш дека очигледно е дека јас не сум го отворил лексиконот ,а знам точно од кој лексикон си го копирала:tapp::tapp:
Не те навредив дека си проста дека немаш доволен фонт на зборови , па веднаш потоа да ми се расфрлаш со така збогатени реченици(значи нема потреба од иронија) .Само кажав , не ми треба копирање од он.нет
Иначе , секој што ме познавал подолго , ќе се изнасмее на тоа ,долги коси краток ум , и нема да го земе при срце.....затоа што сум имал долга коса (под раменици , не до уши)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom