До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.906
Поени од реакции
23.870
Уште кал ви фали. Како и да е ќе застанам зад сепореалистичнатавопоследновреме ада (циган-лија). Убаво рече чупето дека тоа не е дискриминација туку еволутивен процес, подлеба на трудот и слични Маркс & Спенсерс теории. Фактот што има повеќе спонзоруши одколку машки еквиваленти, што дури и во либералните западни средини битните економски и правно-политички функции ги држат мажи, што ниедна до сега не ме убедила дека во танга и штикли и е сепак поудобно отколку во патики и нормална гаќа што се шминкате по два саати за да си бидете кхм "убави на самите себе" мене ми укажува дека сепак вие сте инфериорниот пол. Не сте борци, немате амбиции, не сакате да се мачите и да постигнете нешто со труд а не со ширење нозе, и примарни окупации ви се забава, шопинг и кој ќе го изберете за потенцијален дечко, мувоебач, маж. Да не се разбереме погрешно и јас во 90% би земал бебиситерка бидејќи жените под дефолт се погрижливи ама за оние битните општествени функции, извини ама со римелот и огледалцето во рака и со муабети од типот сандали со циркони или не немаат смисла. И од форумот ако тргнеме ретко дека ќе начекам некое квалитетно мислење во политика, економија или филозофија од женско. Да генерализирам. И не би ми пречело ако цело собрание и влада бидат жени, ако имам претпоставен жена чак што више имав и инструкторка за возење (традиционлална машка струка нели) женско и беше ѕвер. Ама докажи се бе, вложи нешто, удри ризик, стегни заби, избори се. Не сакаш? Епа не се буни зошто светот е машки.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
И не би ми пречело ако цело собрание и влада бидат жени, ако имам претпоставен жена чак што више имав и инструкторка за возење (традиционлална машка струка нели) женско и беше ѕвер. Ама докажи се бе, вложи нешто, удри ризик, стегни заби, избори се. Не сакаш? Епа не се буни зошто светот е машки.
Токму така.

Стереотипот (ајде така ќе го наречеме), не се создадл сам од себе. Туку имало бројни случаи кој го создале, односно мнозинство на жени кои не се докажале како политичари, борци и сл.

Кога ќе се потрудиш да покажеш квалитет, соодветното признание ќе го добиеш, без исклучок.

Лично, сум успеала да стекнам почитување во областите кои ми значат. Затоа што сум настапувала со критичко размислување и опиплив труд, а не со шмика и трепкање. И точно го препознавам моментот кога во, претежно машки области, почнуваат да ме гледаат како некој рамен на себе. Но, тоа бара реален труд. А, не играње на адутот види ме колку сум женствена, ранлива, емотивна...Мислам, хеј, како да му поверуваш на некој дека е доволно силен да води држава, на пример, ако истиот со месеци е неспособен да функционира поради пропадната љубовна врска?
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
еден прост пример,да дадам.На работа кај што бев имаше 2 шефици и 1 шеф сите у различна смена,абе кога беше женско шеф на смена абе беше тотален хаос.Да не ме разберете погрешно но одлично си ја знаеа работата и добро ја вршеа,но има моменти во кој имаше дефекти од кој можеа и живот да зависи,и во тие моменти тие паничеа и само поголем хаос се ствараше,додека коа беше шефот и да имало дефект никој немаше ни да дознае.И ај сеа рамноправност .Кога ќе победи женска екипа во фудбал некоја машка екипа е тогаш ќе дадеме датум за преговори
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Хахаха...
Светот е далеку од машки.
Уствари,светот е далеку и од човечки(ние иаме многу ситна улога тука),ама да не навлегуваме во тоа.
Индиректно,жените ја имаат моќта да направат огромни земјотреси,а во таа игра,мажите можат да послужат само како алатки.
Сепак,Its a man`s world фразата мора да постои,бидејќи мора да постои нешто што ќе го одржува во живот машкото Его,а со тоа и алатките кои им се потребни на жените да владеат.
Мое мислење:kesa:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Хахаха...
Светот е далеку од машки.
Уствари,светот е далеку и од човечки(ние иаме многу ситна улога тука),ама да не навлегуваме во тоа.
Индиректно,жените ја имаат моќта да направат огромни земјотреси,а во таа игра,мажите можат да послужат само како алатки.
Сепак,Its a man`s world фразата мора да постои,бидејќи мора да постои нешто што ќе го одржува во живот машкото Его,а со тоа и алатките кои им се потребни на жените да владеат.
Мое мислење:kesa:
Odsekogash bilo vaka?
Zasho neam primeteno? o.0
:smir::helou:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Odsekogash bilo vaka?
Zasho neam primeteno? o.0
:smir::helou:
Оти не сакаш да приметиш,гордоста не ти дозволува да признаеш дека некоја жена може да биде над тебе.
И кај мене е исто,ама реално гледано,попаметни се од нас бе другар,тоа е:toe:.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Оти не сакаш да приметиш,гордоста не ти дозволува да признаеш дека некоја жена може да биде над тебе.
И кај мене е исто,ама реално гледано,попаметни се од нас бе другар,тоа е:toe:.
Ne se popametni, tuku go imaat onakvoto megu noze.
A nie maskite vo blizina na takvoto sme poglupavi i od Haso i Mujo.:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Оти не сакаш да приметиш,гордоста не ти дозволува да признаеш дека некоја жена може да биде над тебе.
И кај мене е исто,ама реално гледано,попаметни се од нас бе другар,тоа е:toe:.
Taman rabota,mal sum za da imam takva gordost.
I sekako deka pfiakam deka zena moze da bide nad mene,i bash mi e cool u takvi slucai.
Ali jbg,u globala ne e taka.Mazite se na vrvot vo 99% od biznisot,mazi se najdobri kuvari,sportisti,biznismeni [rekov],naucnici...i tako dalje :)
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Уште кал ви фали. Како и да е ќе застанам зад сепореалистичнатавопоследновреме ада (циган-лија). Убаво рече чупето дека тоа не е дискриминација туку еволутивен процес, подлеба на трудот и слични Маркс & Спенсерс теории. Фактот што има повеќе спонзоруши одколку машки еквиваленти, што дури и во либералните западни средини битните економски и правно-политички функции ги држат мажи, што ниедна до сега не ме убедила дека во танга и штикли и е сепак поудобно отколку во патики и нормална гаќа што се шминкате по два саати за да си бидете кхм "убави на самите себе" мене ми укажува дека сепак вие сте инфериорниот пол. Не сте борци, немате амбиции, не сакате да се мачите и да постигнете нешто со труд а не со ширење нозе, и примарни окупации ви се забава, шопинг и кој ќе го изберете за потенцијален дечко, мувоебач, маж. Да не се разбереме погрешно и јас во 90% би земал бебиситерка бидејќи жените под дефолт се погрижливи ама за оние битните општествени функции, извини ама со римелот и огледалцето во рака и со муабети од типот сандали со циркони или не немаат смисла. И од форумот ако тргнеме ретко дека ќе начекам некое квалитетно мислење во политика, економија или филозофија од женско. Да генерализирам. И не би ми пречело ако цело собрание и влада бидат жени, ако имам претпоставен жена чак што више имав и инструкторка за возење (традиционлална машка струка нели) женско и беше ѕвер. Ама докажи се бе, вложи нешто, удри ризик, стегни заби, избори се. Не сакаш? Епа не се буни зошто светот е машки.
Da svetot e maski ti priznavam,ama mazite se samo obicna marioneta na zenite ,znaci ti se udiras po gradi a drugata strana ti go jade uspehot,e toa e veke patetika.Zad sekoj uspesen maz stoi uspesna zena toa se pokazalo i dokazalo od vreme.Zeni od tipot na Ledi Di,Margaret Tacer,Kralicata Elizabeta ke ostanat da se pametat zasekogas ,toa tie samo prost primer kolku zenata moze da bide uspesna na site polinja.Deka stiklite i tangata ne se udobni ne se se soglasuvam,megu toa toa e e vo prirodata na zenata.Maximalnoto sreduvanje na zenata poteknuva uste od vremeto na Kleopatra i koja bila taa....najmoknata zena za toa vreme ..vidis znaci od sekogas potoele mudri i sposobni zeni,i nemoj da mi kazes deka se bilo do sirenje noze ...toa e perenje na mozok na edno bitie nareceno maz,so ogromni muskuli ali deficit na mozok...Vprocem i samiot Onazis kazal deka sto ke mi se site pari na svetot ako nema zena da gi potrosi...Banalno za eden maz e dali ovie sandali imaat cirkoni ili ne,a pak kontra na toa banalno za edna zena e dali pobedile Mancester ili Lacio...toa se nasite razliki.I zosto milis deka zenata ne bi bil podobar politicar od mazot..dolgi godini zenata bila sprecuvana da go pokaze i dokaze toa a zamisli koga ne bi bilo taka koga od pocetokot na postoenjeto na svetot mazot i zenata bi bile ramnopravni,ne mislam deka zenite bi zaostanale zad mazite.Zenite se sozdadeni da davaat da se vlozuvaat 100% i uspevaat rizikuvaat se borat sakale mazite ili ne...i nikoj ne se buni deka ova e maski svet ..nekogas bil no ne i sega.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Da svetot e maski ti priznavam,ama mazite se samo obicna marioneta na zenite ,znaci ti se udiras po gradi a drugata strana ti go jade uspehot,e toa e veke patetika.Zad sekoj uspesen maz stoi uspesna zena toa se pokazalo i dokazalo od vreme.Zeni od tipot na Ledi Di,Margaret Tacer,Kralicata Elizabeta ke ostanat da se pametat zasekogas ,toa tie samo prost primer kolku zenata moze da bide uspesna na site polinja.Deka stiklite i tangata ne se udobni ne se se soglasuvam,megu toa toa e e vo prirodata na zenata.Maximalnoto sreduvanje na zenata poteknuva uste od vremeto na Kleopatra i koja bila taa....najmoknata zena za toa vreme ..vidis znaci od sekogas potoele mudri i sposobni zeni,i nemoj da mi kazes deka se bilo do sirenje noze ...toa e perenje na mozok na edno bitie nareceno maz,so ogromni muskuli ali deficit na mozok...Vprocem i samiot Onazis kazal deka sto ke mi se site pari na svetot ako nema zena da gi potrosi...Banalno za eden maz e dali ovie sandali imaat cirkoni ili ne,a pak kontra na toa banalno za edna zena e dali pobedile Mancester ili Lacio...toa se nasite razliki.I zosto milis deka zenata ne bi bil podobar politicar od mazot..dolgi godini zenata bila sprecuvana da go pokaze i dokaze toa a zamisli koga ne bi bilo taka koga od pocetokot na postoenjeto na svetot mazot i zenata bi bile ramnopravni,ne mislam deka zenite bi zaostanale zad mazite.Zenite se sozdadeni da davaat da se vlozuvaat 100% i uspevaat rizikuvaat se borat sakale mazite ili ne...i nikoj ne se buni deka ova e maski svet ..nekogas bil no ne i sega.
Чива патетика е тоа што мажите креираат некое добро за светот и за себе а жената го троши, тоа е патетика за жените.
Примери од типот на Тачер или сега на Меркел се малку, и се ограничени, сакаш да правиш споредба помеѓу историски најзначајните политичари...тогаш биди подготвена на податокот дека сите биле мажи. Ако една жена дојде на висока функција тоа не значи дека има направено нешто значајно за да дојде до неа, функциите обично се заслуга на тој што ги доделува. Попросто кажано, сите кажуваат дека Кондолиза Рајс е добра жена, но по 10 години сам Буш ќе го запомнат.
Штиклите не се удобни, тоа секоја жена го кажува, поентата на Сусаро беше, се додека приоритет ви е добриот изглед а не напредокот на човештвото нема да бидете доминантни и тоа е тоа.
И шо сега овие демагогии за клеопатра, кога клеопатра имала минијатурна улога само затоа што раширила нозе на цезар (најмоќниот МАЖ во тоа време).
Дефицит на мозок :pos:, оваа реченица доаѓа од пол што доколку беа доминантни автомобилите ќе ги делеа на црвени и жолти и немаше да им биде гајле за потрошувачка на гориво, грижа за околината, типови на горива, коњски сили итн...Практичноста напредокот на човештвото, се непознати поими за жените.
Впоречем најдобрите готвачи, научници, итн...во светот се мажи. И ајде докажи ми како за готвењето играат улога мускулите? Побрзо ќе ги отвориш краставчиките па нема да ти загори нешто?

Светот е се уште машки, и уфф добро е што е така, да не беше така сега сите ќе рикневме од глобално затоплување, или од 5 светски војни, затоа што да беше буш жена во пмс период ќе полудеше и ќе објавеше војна на сите.

Не ги бивало, нема да ги бива, и тоа е така.
Впрочем жените што се успешни на било какво машко поле е така поради што покажуваат машки квалитети, посветеност начин на размислување.


пиес? имаат други квалитети, но не да го водат светот.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Zosto patetika na zenata!!!ti gi zaraboruvas ti trosi gi...nekoj drug ti se kiti so tvoite perja koj e pateticen tuka!!Zenata e sepak mudra neli? Za Tacer i drugite onaka gi spomenav prvi mi padnaa na pamet megu toa ne se edinstveni.Zaboravas deka mazite i zenite ne bile ramnopravni od pocetokot...ajde da zamislime koga bi bile.Ja svativ ja poentata na Susro za izgledot na zenata deka i e prioriteten pa da i e ..kako terba da izgleda zenata so vlakna pod miska ,pletenki na noze da plete..kako !!toa e vo njzinata da izgleda dobro.Megu toa ako se sminka ne znaci deka e glupava.
Svetot e maski a ako bese zenski ke imase vojna a?
Kolku vojni imalo zardi zeni imase podatok??
-Koj e glupaviot tuka...neli ne vi trebat zenite tie delat se na plavo i zolto.a mazite na sto delat na vaginalna i analna dupka?
Sami mazite gi nametnale tie idei deka zenata ja biva samo za sirenje noze,ok neka bide taka zenite ke sirat noze i ke dobivaat se i ke bidat uspesni vo so,a mazite ke im lazat po kolena i koj e na kar tuka??
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Zosto patetika na zenata!!!ti gi zaraboruvas ti trosi gi...nekoj drug ti se kiti so tvoite perja koj e pateticen tuka!!Zenata e sepak mudra neli? Za Tacer i drugite onaka gi spomenav prvi mi padnaa na pamet megu toa ne se edinstveni.Zaboravas deka mazite i zenite ne bile ramnopravni od pocetokot...ajde da zamislime koga bi bile.Ja svativ ja poentata na Susro za izgledot na zenata deka i e prioriteten pa da i e ..kako terba da izgleda zenata so vlakna pod miska ,pletenki na noze da plete..kako !!toa e vo njzinata da izgleda dobro.Megu toa ako se sminka ne znaci deka e glupava.
Svetot e maski a ako bese zenski ke imase vojna a?
Kolku vojni imalo zardi zeni imase podatok??
-Koj e glupaviot tuka...neli ne vi trebat zenite tie delat se na plavo i zolto.a mazite na sto delat na vaginalna i analna dupka?
Sami mazite gi nametnale tie idei deka zenata ja biva samo za sirenje noze,ok neka bide taka zenite ke sirat noze i ke dobivaat se i ke bidat uspesni vo so,a mazite ke im lazat po kolena i koj e na kar tuka??
Јас ако сакам да напредувам во кариерата мене ќе ме ценат според знаење, а жените според убавина и цицки.
Кој е глупиот?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
A na tie cickite i ubavoto lice koj ke padne?
Rece koj e glupiot?
На крај на денот ти ќе легнеш да спиеш знаејќи дека мажите владеат.
Знам дека ти е несватливо, но прифати го зошто тоа е реалноста.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Ma ne ne ziveam ja vo iluzii se prifakam i priznavam,toa mi e vo prirodata:smir:
Ama vie dali priznavate?toa mi e poentata nemokni ste pred faktite no sepak smognuvate sili da se barnite.Ululkani vo laznata niska na sigurnost sedite na tronot a pozadi vas koj sedi nekoj poddednakvo uspesen i intelegenten koj moze da ve vturne vo senka. E toa e toa sto ve plasi.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom