Етикетирање

D

Delux

Гостин
Етикетирањето е симбол на оригиналност,нормално само во проверени случаеви,и треба да се верува во нив...ако јас носам армани одело купено од бутик во центар на Милно значи тоа е бренд и носи етикета на најдобри костими.
Натали Горубович има етиката на најдобра најубава цура во мак,ама не е најубава,шо апсолутно носи лажна етикета
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Fala na dobronameren sovet.
Barem se nadevam deka bese dobronameren.
Ne sum kavkadzijka, uste pomalku cinik....
ako toa go najde vo mojite zborovi....pa ke razmislam da go menuvam stilot na pisuvanjeto, spremda i ne znam bas naj naj makedonski, ama ke se potrudam da go smenam barem so tebe.
Neka potraat reklamite....vo ova diskusija ne se upustam vise, barem ne so tebe.:wink:
Razlicno gledame na etikirenje, a verovatno i na drugi raboti.
A zakluciv ako nekoj gleda poinaku na rabotite nego ti....moze i da bide baniran.
Jas nekam uste u corku:nenene:
Ispravi me ako pogresna etiketa ti zalepiv vo mojata glava.
Ili se nadevam zaspa...:icon_conf
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
A zakluciv ako nekoj gleda poinaku na rabotite nego ti....moze i da bide baniran.
Воопшто не, доколку не сум отворено провоциран. Ти само остани си на дискусијата и не се занимавај со мене, ти ветувам нема да ти залепам. Етикета.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Етикетирањето е симбол на оригиналност,нормално само во проверени случаеви,и треба да се верува во нив...ако јас носам армани одело купено од бутик во центар на Милно значи тоа е бренд и носи етикета на најдобри костими.
Натали Горубович има етиката на најдобра најубава цура во мак,ама не е најубава,шо апсолутно носи лажна етикета
Знаеш индивидуалната етикета, онаа која им ја даваме на луѓе кои доволно ги познаваме и ни се блиски може да биде симбол на оргиналност, да има смисла и да има позадина.
Етикетите кои го прават вистинскиот проблем се етикетите кои „општеството“ ги лепи без било каква или пак минимална основа од сосема други причини.:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Етикетите кои го прават вистинскиот проблем се етикетите кои „општеството“ ги лепи без било каква или пак минимална основа од сосема други причини.:toe:
Океј, наведи таков пример и да го продискутираме.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Океј, наведи таков пример и да го продискутираме.
Шмизла, претежно важат за празноглави девојки кои додека зборуваат вртат мастика со прстот и се однесуваат како да треба светот да им се поклонува.Претежно секоја девојка која добро изгледа, и која на прв поглед делува арогантно за околината која не ја познава е шмизла.
Ретко кој би се потрудил да забележи дека девојката можеби може слободно да дискутира за Сократ или квантна физика (небитна е темата на разговор, се додека е доволно интелегентна да „сврзе“ две реченици) со што автоматски се побива делот во кој таа е шмизла а.к.а. празноглава и нашминкана барбика.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Се фатив сама себе размислувајќи за темава, дали често кога на некој му се става/лепи некоја етикета тоа е затоа што таа личност го заслужила тоа или пак од други причини.

~Да се чувствуваме поубаво поради сами себе, едноставно со деградирањето на некој друг се ставаме на повисоко ниво.
~Затоа што таа личност на некој начин не повредила, па сакаме со тоа да ја повредиме.
~Или едноставно од чиста злоба.
~Секако на крај можеби личноста навистина е таква како што етикетата си вели.

Иако тоа најчесто воопшто не е веродостојно, пред се од самиот факт што никој не се вклопува само во една категорија?

Што мислите вие?
Ех, па зависи. Во мојот случај или е затоа што личноста е вистински таква или е од чиста злоба. Од чиста злоба мислам онака седиш некаде, поминува некоја и ја оговараш и викаш „леелее дрољаа!„. Е сега, ниту е она дроља, ниту сакам да и наштетам. Само си тепам време со женски трач муабети што нема да отидат подалеку од нашата маса. А кога е вистински така, се сложувам со Мистичен и неговиот прв пост на темава. Вистината е таа, јас не ја кажувам за да се осеќам боље, ниту пак за да го навредам тој. Само го нагласувам тоа по што е најпретпознатлив. Има случаи кога човекот, за жал, е етикетиран поради лоши работи, па етикетата доаѓа како навреда. Меѓутоа колку луѓе знам како металката, кошаркарот, киксерот и слично, што дефинитивно не се навреди туку едноставно највпечатливи особини...:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Шмизла, претежно важат за празноглави девојки кои додека зборуваат вртат мастика со прстот и се однесуваат како да треба светот да им се поклонува.Претежно секоја девојка која добро изгледа, и која на прв поглед делува арогантно за околината која не ја познава е шмизла.
Ретко кој би се потрудил да забележи дека девојката можеби може слободно да дискутира за Сократ или квантна физика (небитна е темата на разговор, се додека е доволно интелегентна да „сврзе“ две реченици) со што автоматски се побива делот во кој таа е шмизла а.к.а. празноглава и нашминкана барбика.
Па "шмизла" како етикета нема никаква корелација со интелегенцијата на битието на кого му е залепена, ниту па со нејзините познавања од областа на природните науки.

Шмизла е етикета која се лепи поради однесувањето.

- "Ауф, јас не користам такви шминки, јас користам само Max Factor"

- "Леееелееее... (и слични неартикулисани извици, во кои буквата "е" е развлечена на 5 секунден рипит), онака, со лигаво гласче.

- "Е како да не, јас не одам пешки".

Тоа е шмизла. Лигаво створење од женски род. И воопшто не е битно дали има 5-ка физика или филозофија.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Етикетирањето е симбол на оригиналност,нормално само во проверени случаеви,и треба да се верува во нив...ако јас носам армани одело купено од бутик во центар на Милно значи тоа е бренд и носи етикета на најдобри костими.
Натали Горубович има етиката на најдобра најубава цура во мак,ама не е најубава,шо апсолутно носи лажна етикета
A koj ke znae ziti Boga deka nosish Armani?
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Па "шмизла" како етикета нема никаква корелација со интелегенцијата на битието на кого му е залепена, ниту па со нејзините познавања од областа на природните науки.

Шмизла е етикета која се лепи поради однесувањето.

- "Ауф, јас не користам такви шминки, јас користам само Max Factor"

- "Леееелееее... (и слични неартикулисани извици, во кои буквата "е" е развлечена на 5 секунден рипит), онака, со лигаво гласче.

- "Е како да не, јас не одам пешки".

Тоа е шмизла. Лигаво створење од женски род. И воопшто не е битно дали има 5-ка физика или филозофија.
Напротив ... етикетата „шмизла“ во нашето општество често се лепи пред девојката да има можност да ја отвори устата за да го развлече тоа е.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Напротив ... етикетата „шмизла“ во нашето општество често се лепи пред девојката да има можност да ја отвори устата за да го развлече тоа е.
Па дури и тоа е доволно. :pipi:
И поимот шмизла си има варијанти.
За мене, и за дел од луѓето што ги познавам на пример, етикетата шмизла воопшто не е поврзана со мисловните способност на подметот, туку чисто естетски, констатација на прв поглед, обликувана информација што ја добиваме со еден поглед врз некого, и ја користиме чисто за судење кои се неговите интереси на овој свет.

Етикетите и те како се интересна занимација, ни ја вежбаат логиката, способноста за поврзување на различни секвенци во ставовите за другите луѓе, овозможуваат и да си искажеме несвесно и по некоја контрадикторност! ммм :vozbud:

Не е возможно да не етикетираме.
Не етикетираме секогаш од злоба, тоа е најчесто несвесно дејство што ни помага да ги ставаме луѓето од нашата околина во групи на кои им или им ги даваме имиња што или веќе ги определило општеството, или пак се создадени сосема според нашите лични стандарди, и служат за полесно препознавање на единки со особености какви што сме виделе и порано, полесно прифаќање и полесна идна комуникација со животниот стил на дотичните етикетирани.

А дали вака или така, зошто на овој или оној, и на кој начин, е преедноставно прашање за вака фина тема.

Многу јасно дека се што е злоупотребено, носи негативни ефекти и еден тон непријатни мириси, особено па во овој случај, етикетирањето е way overrated.
 
D

Delux

Гостин
A koj ke znae ziti Boga deka nosish Armani?
Ти може нема да знаеш,ама некој кој е добар познавач сигурно ќе препознае...не е работата дека јас сакам да носам скап костум или луѓето да знаат дека палтив многу пари,ами јас сакам да носам АРМАНИ костим(а не сакам ПРАДА костим иако е уште поскап)
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Човекот секогаш сакал да му биде се полесно и поедноставно, диференцирањето на луѓето во наводни групи, без да се потрудиме да дознаеме дали навистина таму припаѓаат, навистина ни ја олеснува работата.
Што е битно дали некој ќе се осуди за нешто или не, сепак етикетите осудуваат.
И да етикетирањето е way overrated.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Човекот секогаш сакал да му биде се полесно и поедноставно, диференцирањето на луѓето во наводни групи, без да се потрудиме да дознаеме дали навистина таму припаѓаат, навистина ни ја олеснува работата.
Што е битно дали некој ќе се осуди за нешто или не, сепак етикетите осудуваат.
И да етикетирањето е way overrated.
Па луѓе с(м)е, веќе знаеш дека у крф ни е да го чекаме полесниот пат :) :*.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom