Лектири

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Tell me about it :)

Ние пред 2 дена ја обработувавме, и на крајот од часот професорката не вели: Што поучно можеме да извадиме од ова дело на Ман? :ija:

А уште потрагично е шо книгава е инспирирана ид вистински настан, кога Ман бил на одмор со жена му, болна работа...
Оооо како чекав да го речи тоа професорката денес. Одговорот ќе беше едноставен:

N00bs guide to pedophilia!
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Оооо како чекав да го речи тоа професорката денес. Одговорот ќе беше едноставен:

N00bs guide to pedophilia!
Јас мислев да и кажам дека едино поучно е шо типот умрел на крај, па кога во некој град владее епидемија оди си од таму мамата :)
Ама не собрав храброст, ќе ме линчуваше :)
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
abe najbolja lektira "shagrinska kozha" abe se unesov u nea epten i poznav da cmizdram hahah
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
во втора и трета година средно секоја недела лектира или дело како сакајте крстете го...напнуваат веке...у задниве две години прочитав сто дела сите ги разработував морав да зборам на час по триесет пати за да добијам плус кај милата ми професорка а да башка и есеј....што е проблемот...па мислат они дека ние само за дела идеме во школо да читаме?
а ај да беа некои асални дела ајде де...ама пеколон од данте ако некој го разбрал ја ке му се поклоналм....канцониерот јаден тој пишувал толку години за некоја пулена која не му обракала внимание или сеа у трета страданијата на малдиот вертер...Боже мој....ке ме умрат....и уште нешто за заднава лектира десет пати во тек на час зборев и она не ми став и плус дека повеке сум зборел со тој до мене одколку за делото....оооо лудачо па 34 деца има у клас а ја 10 пати сум зборел па не ни можам повеке и да сакам...ајт поздрав
 
К

Кики.

Гостин
во втора и трета година средно секоја недела лектира или дело како сакајте крстете го...напнуваат веке...у задниве две години прочитав сто дела сите ги разработував морав да зборам на час по триесет пати за да добијам плус кај милата ми професорка а да башка и есеј....што е проблемот...па мислат они дека ние само за дела идеме во школо да читаме?
а ај да беа некои асални дела ајде де...ама пеколон од данте ако некој го разбрал ја ке му се поклоналм....канцониерот јаден тој пишувал толку години за некоја пулена која не му обракала внимание или сеа у трета страданијата на малдиот вертер...Боже мој....ке ме умрат....и уште нешто за заднава лектира десет пати во тек на час зборев и она не ми став и плус дека повеке сум зборел со тој до мене одколку за делото....оооо лудачо па 34 деца има у клас а ја 10 пати сум зборел па не ни можам повеке и да сакам...ајт поздрав
како можеш за овие книги да напишеш дека се глупави??? можеби не треба да ги читаме во втора или прва година ама овие се најубавите во цела досегашна литература.
а тоа дека професориве се занесуваат со делата е факт, ама не е до нив туку до програмата и сега е тешко, ама кога ке се спремаш за матура па кога ке треба да знаеш што се работи во 40 дела а не во 10, тогаш ке имаш друго мислење.
и за крај, ти треба да учиш за себе и тоа што ќе го научиш никој не може да ти го одземе, така да, не се буни за учењето тоа кога-тогаш ке се исплати.:smir: и јас така се нервирав што некои по цел ден седат и лажат дека прочитале книга ама затоа сите тие паднаа на матура, а јас си положив. звучи глупаво ама така е.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
како можеш за овие книги да напишеш дека се глупави??? можеби не треба да ги читаме во втора или прва година ама овие се најубавите во цела досегашна литература.
а тоа дека професориве се занесуваат со делата е факт, ама не е до нив туку до програмата и сега е тешко, ама кога ке се спремаш за матура па кога ке треба да знаеш што се работи во 40 дела а не во 10, тогаш ке имаш друго мислење.
и за крај, ти треба да учиш за себе и тоа што ќе го научиш никој не може да ти го одземе, така да, не се буни за учењето тоа кога-тогаш ке се исплати.:smir: и јас така се нервирав што некои по цел ден седат и лажат дека прочитале книга ама затоа сите тие паднаа на матура, а јас си положив. звучи глупаво ама така е.
хммммм за канцониерот ке кажам дека е само ок книга а пеколот од данте не го разбрав не само ја него цела генерација во моето школо...а мислам дека и ако го препрочитам пак делото дека пак нема да го сфатам....инаку не викам дека нема убави има ама се малку на број...плус секоја недела дело..тоа значи дека треба само дела да читам:nenene:инаку коа сме веке кај убави дела Тристан и Изолда Клетници Декамерон
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
хммммм за канцониерот ке кажам дека е само ок книга а пеколот од данте не го разбрав не само ја него цела генерација во моето школо...а мислам дека и ако го препрочитам пак делото дека пак нема да го сфатам....инаку не викам дека нема убави има ама се малку на број...плус секоја недела дело..тоа значи дека треба само дела да читам:nenene:инаку коа сме веке кај убави дела Тристан и Изолда Клетници Декамерон
Ако не сфатиш некоа дело, Google is your friend. Иначе Пеколот не се разбира ама прочитај некоја анализа па ќе видиш дека е Ремек дело.
 

cacikr

K@ŧ€ň©€ŧǾ
Член од
4 јануари 2008
Мислења
452
Поени од реакции
8
„Марта„ ја прочитав два пати зато шо ми беше мн убава а исто така и сега една шо ја читам „Добра земја„ од Перл Бак е многу интересна книгата,а сум читала лектири ама не сум мн мн по читањето и не практикувам да читам:pipi:
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Сега у 3-та и 4-та не бомбардираја со дела бог да чува. Некои од нив прочитав, ама иначе единствени лектири кој сум ги читал од прва до последна страна без престан се Бојан, Марта, и Робинсон Крусо.
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
во втора и трета година средно секоја недела лектира или дело како сакајте крстете го...напнуваат веке...у задниве две години прочитав сто дела сите ги разработував морав да зборам на час по триесет пати за да добијам плус кај милата ми професорка а да башка и есеј....што е проблемот...па мислат они дека ние само за дела идеме во школо да читаме?
а ај да беа некои асални дела ајде де...ама пеколон од данте ако некој го разбрал ја ке му се поклоналм....канцониерот јаден тој пишувал толку години за некоја пулена која не му обракала внимание или сеа у трета страданијата на малдиот вертер...Боже мој....ке ме умрат....и уште нешто за заднава лектира десет пати во тек на час зборев и она не ми став и плус дека повеке сум зборел со тој до мене одколку за делото....оооо лудачо па 34 деца има у клас а ја 10 пати сум зборел па не ни можам повеке и да сакам...ајт поздрав
a ti znaes na nas sto ni pravat??? eden cas ceeel cas ja raskazuvas dodeka da dzvoni, nareden pat prodolzis sve u detalji da raskazes dodeka celata ne ja zavrsis i na kraj dobies edno plusce sto ne vredi uopste i tolku!
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
Клетници, Пеколот,Хамлет ми оставиле впечаток а има и други ама повеќето ми се тапа
 
А

Александра Д.

Гостин
Факт е дека љубовта кон книгата се стекнува на час по македонски јазик уште во прво-второ одделение со помош на задолжителните лектири и книги за обработка.

Мислите ли дека сегашниве лектири се добро усогласени со возраста на учениците?
Најбанален пример е „Малиот принц“ која беше ставена за 3то или 4то одделение не се сеќавам, ништо не разбрав од книгата тогаш и се чудев зошто ја спомнуваат како добра книга возрасните, мене ми беше максимално глупава... :(

Кои лектири досега ви оставиле најголем впечаток и со задоволство сте ги читале и раскажувале, а кои ви биле досадни?

Ја препишувате ли раскажаната фабула од постари другари или пак самите си ја раскажувате книгата?

По каков метод се обработуваат лектирите на часови кај вас?
Кај нас е класично, станува ученик и раскажува се што читал, некаде го читаат само раскажаниот текст од тетратка, некаде прават критички осврт на книгата. Што е најефикасно според вас?

Сте ги купувале ли книгите, скапи се или прилагодени на денешниве стандарди?

Многу прашања... Па пишувајте. :)
Јас љубовта искрено не ја стекнав на часовите по МК. Уште во 2ро одд. почнав активно да читам (а дома во мојата куќа има околу 100 книги за деца) и до 4то одд. ги прочитав сите. уште во 3то ја прочитав Хајди. И денеска сакам да читам и тоа многу, ако земам книга додека не ја прочитам не се тргам. Многу ми е жал што сега немам време да земам добра книга и со мерак да си ја прочитам. Како мала ми останаа во сеќавање и никогаш нема да ги заборавам Хајди и Бојан, уште ми се најомилени. Не знам кога беше но читав една книга која на почетокот не ја разбирав никако:toe:, ја прочитав со мака и се вратив на почетокот и се ми стана јасно..мислам дека многу од книгите не се согласуваат со возраста.

На часовите како прво сите што ја читале книгата наизменично разкажуваат, а после тоа читавме од работните(од работните сите препишувавме).

Книги јас сега немам време да читам, ама мајка ми купува и јас си ги земам некогаш. Многу ми се допадна „Книгата за жената“ од 0шо и ви ја препорачувам.:salut:
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
48
Поени од реакции
0
ne sum mnogu po citanje knigi ama definitivno najbdobra kniga sto ja imam procitano e "Kletnici" od Biktor Igo.knigava me ostavase so podzinata usta dodeka ja citav
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
ne sum mnogu po citanje knigi ama definitivno najbdobra kniga sto ja imam procitano e "Kletnici" od Biktor Igo.knigava me ostavase so podzinata usta dodeka ja citav
ептен е добра клетници една од подобрите лектири за трета година, али чајлд харолд е лектира која убива кога ја читаш:nesvest:
 

Mag_sk

••• dreamer •••
Член од
8 октомври 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Да не знаете некој македонски сајт за обработени лектири?
Србски и хрватски има одамна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom