Религија (мајка на незнаењето, илузии и митови)

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Хмммм..павославните богослови го нарекуваат Сократ „полухристијанин„. Ти текнува? Сократ не ни можел да го сонува Христовото прво доаѓање и постоење , но ликот/иконата Божја во Сократ останала неизвалкана и неизбришана, како и кај повеќето, да не речам , сите философи од античкиот свет, со исклучок на „мудрите„ римјани. А Сократ (па ни Платон ни Аристотел) не биле безбожници!
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Хмммм..павославните богослови го нарекуваат Сократ „полухристијанин„. Ти текнува? Сократ не ни можел да го сонува Христовото прво доаѓање и постоење , но ликот/иконата Божја во Сократ останала неизвалкана и неизбришана, како и кај повеќето, да не речам , сите философи од античкиот свет, со исклучок на „мудрите„ римјани. А Сократ (па ни Платон ни Аристотел) не биле безбожници!
Осуден на смрт , оти бил безбозник , сам го пие отровот со цел да ја доказе неговата невиност , ти текнува ??
Сократ полухристијанин :tapp: ... но комент ...
И шо е сега ново , неадреталецот бил исто така Христијанин ??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Неандерталците се синовите Каинови. А тоа дека неандерталците биле полу-мајмнуни и дека биле подгрбавени, тоа е тешка будалаштина, создадена од реално постоечки наод/остаток од човек, кој страдал од рахитис, па затоа коските му биле деформирани и тој по својот телесен став асоцира на мајмун.
Да, Сократ е наречен полухристијанин, зашто и тој и повеќето антички философи, се заложуваат и поучуват тна висока ЕТИЧНОСТ во живеењето од луѓето. А тоа на што бил Сократ осуден, т.е сам се судил немој да го вадиш од контекст. Пред сам да се осуди, Сократ „нешто„ поушувал а зад себе го оставил својот уште попознат ученик Платон, кој пак зад себе го остава уште поознатиот Аристотел. Велат, добриот учител ги прави своите ученици подобри од себеси.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Неандерталците се синовите Каинови. А тоа дека неандерталците биле полу-мајмнуни и дека биле подгрбавени, тоа е тешка будалаштина, создадена од реално постоечки наод/остаток од човек, кој страдал од рахитис, па затоа коските му биле деформирани и тој по својот телесен став асоцира на мајмун.
Да, Сократ е наречен полухристијанин, зашто и тој и повеќето антички философи, се заложуваат и поучуват тна висока ЕТИЧНОСТ во живеењето од луѓето. А тоа на што бил Сократ осуден, т.е сам се судил немој да го вадиш од контекст. Пред сам да се осуди, Сократ „нешто„ поушувал а зад себе го оставил својот уште попознат ученик Платон, кој пак зад себе го остава уште поознатиот Аристотел. Велат, добриот учител ги прави своите ученици подобри од себеси.
Не пишувај глупости , ќе ти се смеат сите ..:vozbud:

де е еден , не е , и не збори дека е рахитис , уште посмешно е ..

Сам се осудил на смртна казна , не е осуден од атињаните , ај види шо вика Првославието за тоа ..:tapp: :pusk:

Болдираното е “бисер„ на месецот :pos2:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Не пишувај глупости , ќе ти се смеат сите ..:vozbud:

де е еден , не е , и не збори дека е рахитис , уште посмешно е ..

Сам се осудил на смртна казна , не е осуден од атињаните , ај види шо вика Првославието за тоа ..:tapp: :pusk:

Болдираното е “бисер„ на месецот :pos2:


Брат, болтуваното, како и многу други вистини, НАМЕРНО се кријат од јавноста, за да може истата таа јавнот и понатаму да биде МАЈТАПОСУВАНА со „вистината„ за еволуцијата!!!
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Брат, болтуваното, како и многу други вистини, НАМЕРНО се кријат од јавноста, за да може истата таа јавнот и понатаму да биде МАЈТАПОСУВАНА со „вистината„ за еволуцијата!!!
Ок , ти така мислиш , ја обратно .
Па ај сите среќно да си живееме .

Мада , ќе речам дека зе еволуцијата иам , колку-толку докази , религијата нема ништо за Бог , освен една книга .
И само немојте со тоа , за верниците е доволен само збор , клише стана ..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Жиееја долго...и среќно..и имаа многу деца...и така натаму...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Жиееја долго...и среќно..и имаа многу деца...и така натаму...
некои имаа и деца од епрувети , кои иако беа без дух ... али сепак станаа успешни и чесни доктори , лидери , професори ...
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
некои имаа и деца од епрувети , кои иако беа без дух ... али сепак станаа успешни и чесни доктори , лидери , професори ...
Другар,џабе е.
И да го вратиш во времето за да ја види пред него еволуцијата,пак нема да ти верува и ке рече дека мора Господ да има некаква врска со тоа.
Па добро бе,толку ли не ти е јасно бе Мики?
Помогни си сам и после Господ ке ти помогне.Откоа веке си си помогнал сам?Како тоа?
Ако ја си помогнам сам,шо ке ми е мене Господ после да ми помага.Нема логика.
И уште немаш коментар за попов?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
545
Другар,џабе е.
И да го вратиш во времето за да ја види пред него еволуцијата,пак нема да ти верува и ке рече дека мора Господ да има некаква врска со тоа.
Па добро бе,толку ли не ти е јасно бе Мики?
Помогни си сам и после Господ ке ти помогне.Откоа веке си си помогнал сам?Како тоа?
Ако ја си помогнам сам,шо ке ми е мене Господ после да ми помага.Нема логика.
И уште немаш коментар за попов?
Taка е! Штета што не може ништо да им се објасни, не може да им се докаже дека верување во Господ е смешно.
Они мислат живеат затоа што Господ така сака, демек ги брани од смртта и такви глупости.
Не може Господ да ви помогне, затоа што не постои.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Другар,џабе е.
И да го вратиш во времето за да ја види пред него еволуцијата,пак нема да ти верува и ке рече дека мора Господ да има некаква врска со тоа.
Па добро бе,толку ли не ти е јасно бе Мики?
Помогни си сам и после Господ ке ти помогне.Откоа веке си си помогнал сам?Како тоа?
Ако ја си помогнам сам,шо ке ми е мене Господ после да ми помага.Нема логика.
И уште немаш коментар за попов?
Кон болтуваното:
- жив ти све, а кој ја ВИДЕЛ еволуцијата? Некој? Кој? Ч. Дарвин?
- мене, фала и слава Богу, многу работи ми се јасни...
- веќе објаснив како. „Без Мене, не можете да направите ништо...„ вели Христос. Воедно, тука е разликата во „менталитетот„ од оние кои веруваат и оние кои не веруваат...
- имам коментар. Реакцијата од попот е последица од нерешвањето на неговите должности кон власта/државата,т.е. неуплаќањето на придонесите кои секој црковен одбор треба да го направи за своите парохиски свештеници/попови. Морам да кажам дека реакцијата од дотичниот поп/свештеник е прилично нервозна и недолична и за верник а не за свештеник, но имам разбирање и за попот: и тој е обичен смртник кој како и било кој друг, реагира на проблем кој е таложен и тековно нерешаван.
П.С. Ова со попот, не е прв а веројатно нема да биде ни последене пат кога македонските пос**ани медиуми., дебело платени „од надвор„, се занимаваат со Црквата само кога таа (Црквата) треба да се исплука со што поголема количина плунка. Ај сега, сетете се и самите: кога последен пат сте прочитале нешто позитивно за МПЦ по нашите медиуми!???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Taка е! Штета што не може ништо да им се објасни, не може да им се докаже дека верување во Господ е смешно.
Они мислат живеат затоа што Господ така сака, демек ги брани од смртта и такви глупости.
Не може Господ да ви помогне, затоа што не постои.
Кон болтуваното:
- верувањето во Бога е прашање на живот и смрт!
- за верните, Божјото постење е исто така реално како што е реално и моето постоење.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Кон болтуваното:
- жив ти све, а кој ја ВИДЕЛ еволуцијата? Некој? Кој? Ч. Дарвин?
- мене, фала и слава Богу, многу работи ми се јасни...
- веќе објаснив како. „Без Мене, не можете да направите ништо...„ вели Христос. Воедно, тука е разликата во „менталитетот„ од оние кои веруваат и оние кои не веруваат...
- имам коментар. Реакцијата од попот е последица од нерешвањето на неговите должности кон власта/државата,т.е. неуплаќањето на придонесите кои секој црковен одбор треба да го направи за своите парохиски свештеници/попови. Морам да кажам дека реакцијата од дотичниот поп/свештеник е прилично нервозна и недолична и за верник а не за свештеник, но имам разбирање и за попот: и тој е обичен смртник кој како и било кој друг, реагира на проблем кој е таложен и тековно нерешаван.
П.С. Ова со попот, не е прв а веројатно нема да биде ни последене пат кога македонските пос**ани медиуми., дебело платени „од надвор„, се занимаваат со Црквата само кога таа (Црквата) треба да се исплука со што поголема количина плунка. Ај сега, сетете се и самите: кога последен пат сте прочитале нешто позитивно за МПЦ по нашите медиуми!???[/quote]

Не ми се верува :nesvest: :nesvest:
Па згора на се и го браниш ?!?!

Ај дај ни нешто позитивно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom