Ваш омилен филозоф

С

Сатори

Гостин
~*~

Свето тројство ми се Ниче, Шопенхауер и Хегел.
Се поклонувам!
:cuc:
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Свето тројство ми се Ниче, Шопенхауер и Хегел.
Се поклонувам!
:cuc:
Ok се
ниче е кул.....
мада...за Шопенхауер неможам да најдам пофални зборој...
хегел е Супер ...дијалектицкото учејне му е врв!!
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Ok се
ниче е кул.....
мада...за Шопенхауер неможам да најдам пофални зборој...
хегел е Супер ...дијалектицкото учејне му е врв!!

A зошто го толкуваш секое мислење?

Темата е што мислиш ти за нашите омилени филозофи или...?

Шопенхауер е одличен,неповторлив и баш зборува за слобода на волјата,па се надевам ја почитуваш и ти.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
A зошто го толкуваш секое мислење?

Темата е што мислиш ти за нашите омилени филозофи или...?

Шопенхауер е одличен,неповторлив и баш зборува за слобода на волјата,па се надевам ја почитуваш и ти.

бооооо..извини аман....
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
бооооо..извини аман....
Нема потреба од извини,не ме навреди мене лично,а ниту имам пак нешто лично против тебе,само не е вкусно да коментираш на секој еден за она што тој го почитува.
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
ФилозофиИ на кои им се восхитувате...

На ваков начин ја прочитав постоечката тема "филозофи на кои им се восхитувате" и сакав да постирам некоја омилена филозофија моја, ама сфатив дека е за филозофи, а не за филозофии. Затоа, еве ваква тема... можда и ке преживее...

Колку за почеток, една фасцинантна филозофија која не ја кажувам само како скеч, туку озбилно ја поштуам:
1. "Колку и да го тресеш, задњата капка у гаки капи"
2. Филозофиите од "Matrix". Одберете која сакате, сите се закон...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Кога отворате тема, прво проверете има веќе постоечка со слична содржина, ок?

Инаку, Долна црто у наводници(индијанска верзија на твојот ник:pipi:), сметав дека нема потреба да стои темата за филозофии на кои им се восхитувате, како посебна, затоа што истото може да се направи и на темава за омилен филозоф, т.е да се образложи и филозофското(ите) учење(ња) на кои им се восхитуваме.

И да, кога кажувате кој филозоф ви е омилен, нека НЕ ве мрзи да пишете ЗОШТО е тоа ТАКА, односно да образложите со некоја реченица, а не само таксативно имиња да набројувате.

Фала на пажња. Ве сакам. Чао. Пријатно :buce:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас стварно имам дупка во меморија за името,ама го има во книгата за средно филозофија.

Докажувал дека волјата го води човекот,и дека не е прашање колку ќе бидеш среќен откога ќе направиш нешто,туку прашањето треба да биде,дали ќе бидеш исто несреќен.

Другиве сите,за мене,млатат у празна слама :)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Јас стварно имам дупка во меморија за името,ама го има во книгата за средно филозофија.

Докажувал дека волјата го води човекот,и дека не е прашање колку ќе бидеш среќен откога ќе направиш нешто,туку прашањето треба да биде,дали ќе бидеш исто несреќен.

Другиве сите,за мене,млатат у празна слама :)
Шопенхауер е најверојатно у прашање:)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
384
Поени од реакции
17
komsijata i moeto kuce mi se omileni filizofi
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Oh sekoj od nas e pomalce filozof ili kako shto e pkorektno filosof(fileo sofija) Ima tolku mnogu pisateli,prodavaci,drugari,patnici shto mi kazale neshto filozovsko.Ne gi klasiram vo odredena grupa na filozofi-profesionalci.Ako moram da izberam nekoj ajde kje gi kopiram nekoi prethodno-Shopenhauer:Kolku povekje znaesh tolku povekje stradash
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
аристотел дека се има кажано тој хаха
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Од познатите никого не би издвоил бидејќи никого премногу не сум читал, за разлика од повеќето вас овде... Би издвоил еден со ник Decky999 од еден српски форум, краток и јасен Антони де Мело, важно е само запознавањето на сопствената природа, ослободување од стереотипите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom