Масони

Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
престолот на Големиот Мајстор


пиедесталот на Големиот Мајстор - трите големи светла во С.Ѕ


:vozbud::vozbud::vozbud: Какви масони бре ова само умно болни може да го направат:tapp:

ЛИНК http://www.glm.org.mk/mk/loza.html
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
KOJ GO KREIRA FORUMOV SE ZNAE SEPAK GORE SE MASONITE...NA VRVOT E ZENA SITE SE LAZAT DEKA E MAS NA VRVOT E ZENA SO DOLGA CRNA KOSA PREMNOGU UBAVA NO MNOGU TAZNA JA HREIRA CELA POLITIKA I KULTURA MEDIUM I EKONOMIJA VO SVETOT
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
KOJ GO KREIRA FORUMOV SE ZNAE SEPAK GORE SE MASONITE...NA VRVOT E ZENA SITE SE LAZAT DEKA E MAS NA VRVOT E ZENA SO DOLGA CRNA KOSA PREMNOGU UBAVA NO MNOGU TAZNA JA HREIRA CELA POLITIKA I KULTURA MEDIUM I EKONOMIJA VO SVETOT
Не дека се противам во ова дека не постои и слично ама само едно не ми е јасно. Како можете да тврдите дали е жена или нешто друго без факти и слично. Луѓе дајте од она што е до негде точно, а не изглејте некој филм и измислувајте сеа жена изрод маж. Случајно на оние еднороги коњи(Не ми текнува име како им беше) да не се шетаат.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Ајдеее, ова ептен забега...:pos2:
Чоек за мене збориш? Абе ич не забегав, ај ова да го има како она нормална дискусија за тоа уште од кога се создале до ден денес и слично, а не сеа бајки да кажуваме и тоа според начин на пишување шо глеам сериозно напишано жена најубава на свет, д апретпоставам живеела од создавањето на масоните до ден денес и слично. Не иде.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Чоек за мене збориш? Абе ич не забегав, ај ова да го има како она нормална дискусија за тоа уште од кога се создале до ден денес и слично, а не сеа бајки да кажуваме и тоа според начин на пишување шо глеам сериозно напишано жена најубава на свет, д апретпоставам живеела од создавањето на масоните до ден денес и слично. Не иде.
Не мисли на тебе :)
Него на конспираси теории, митологии и слични чуда. Ал, народот, се пали на тоа...then, so be it.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Не мисли на тебе :)
Него на конспираси теории, митологии и слични чуда. Ал, народот, се пали на тоа...then, so be it.
ААА мискомјуникејшн. Нема проблем бе важно сеа ги исправивме работите.:helou:
 
V

Viktorijabt

Гостин
Znaci od moite soznanija vaka ide rabotata: Masoni, nazivot masoni i tajnoto drustvo ne e prvo tajno drustvo, nitu e ogranok na iluminatite kako sto procitav u nekoi postovi, nitu pak datiraat od vremeto na car David i Solomon. Ako se ogranok na nekoe drustvo t.e. poveke bi rekol prodolzenie na edno drustvo koe go znaeme kako The knights templar. Koi bile tie? Toa bile na pocetokot 7 vitezi koi imale zadaca da gi cuvaat patnicite i karavanite koi odele za Erusalim. Znaci samo 7. Potoa Templarite preku nok stanuvaat mnogu mokni, nivnoto clenstvo se zgolemuva astronomski. A za da se bide clen na templarite onoj koj sakal da se prikluci kon niv moral da predade del od svojot imot na templarite i da plakja isto taka i godisni sumi. Nesto kako sto funkcionira i NATO i kako sto funkcionirala Makedonskata imperija vo vremeto na Aleksandar (samo sto nie im davame vojnici ali ne sme u nato). Sto se slucilo? Ima povekje teorii no site od niv vodat kon svetiot gral. Se pretpostavuva deka templarite ja doznavaat tajnata na svetio gral i do toa se zdobivaat so golema mok. Poradi toa im se priklucuvaat golem broj od evropskite blagorodnici, templarite raspolagaat so golemi paricni sredstva i imoti vo evropa pa pocnuvaat da se preseluvaat na evropsko tlo. Vo evropa gi osnovaat prviite bankarski sistemi i so toa stanuvaat tolku mokni sto crkvata e prinudena da skluci primirje so niv. Po nekoe vreme u mir eden papa vo 16 vek nareduva cistenje na templarite. Templarite bile goneti niz cela evropa i ubivani i ostanuva mnogu mal broj od niv i so cel da se spasat tie se selat uste ednas povtorno na evropsko tlo ili podobro e da recam na evropski ostrov vo Skotska i imeto go menuvaat od templari vo masoni "The Scotish Order of Free Masonery". Potoa od Skotska lugjeto iznervirani sto bile zamarani od anglija koja e povrzana pak so drugi tajni drustva se preselie vo USA so istoto ime i si oformile drzava. Golem broj od potpisnicite na deklaracijata na nezavisnost bile masoni. Za masonite tolku sega za sega od mene. Ako nekoj saka da znae nesto za Ilumnatite, Jezuitite, Bilderberg, Skull and Bones (kade sto e clen George W. Bush) itn prasajte.
Со поголемиот дел од текстот односно со информациите што јас ги знам како точни а се наведени тука се согласувам освен што на почетокот биле 9 витези Темплари, а не седум. :toe:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Од постот за жал речиси ништо не е точно, освен неколку детаљи околу Темпларите. Во почетокот биле 7, им се придружуваат уште двајца.
Останатите работи - не се точни дури на најосновно фактографско ниво...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не те разбирам што прашуваш... објасни те молам...:coffee:
Ок не си масон, темплар си.
Ама како што знам и таму има некаква си хиерархија.
И ме интерсира дали обичен човек што работи во фабрика може да стане темплар?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не сум темплар, член сум на масонската ложа на Канада (немам врска со ложата во Македонија, само да уточниме). Ова веќе го кажав претходно во дискусијава.
Во масонството нема редови! Затоа и не ми беше јасно прашањето. Има 3 степени. Тоа е највисокиот степен во масонството - мајсторскиот. Се понатаму е дообјаснување на 3-тиот степен. Та - да одговорам на прашањето (претпоставувам тоа прашуваше) - трет степен сум. Исто како што се речиси сите масони по светов. Кога се зачленуваш почнуваш од прв, но со тек на време, преку одреден процес и преку работа, стигнуваш до третиот. Не стигнуваш до третиот, само ако се откажеш сам во меѓу време.
Сите смешни приказни за фамозниот 32 степен и слично се доста апсурдни - затоа што тоа е само дополнување на 3-тиот степен и тоа само во Шкотскиот Орден, додека во Јорк Орденот има 10 степени (но тоа не го прави понизок од Шкотскиот, ниту го поставува повисоко од третиот степен).
Човек што работи во фабрика може да стане масон - се додека првин се има погрижено за своето семејство и неговите дома живеат нормален живот и не страдаат за ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom