СРЕДНОШКОЛСКИ ПРОТЕСТИ - ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК!

Статус
Затворена за нови мислења.

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Шо си чуден...
Сега ги заболе нив дали создаваат дополнителни глупости или не.
 

pojma_nemam

Пиво
Член од
27 јуни 2007
Мислења
288
Поени од реакции
1
а ние од стручните школи од кои книги да учеме кога немаме по ниту 1 стручен предмет книга само од тетратките учеме и нешто ако ни дадат фотокопирано и плус македонски и математика имаме по 1 час помалку од гимназиското образование и од тестовите што се ставени на фицијалната страна на министерството голем дел од прашањата немаме ги учено не зборам за теми што треба да ги учам така да државна матура out
btw во понеделник штрајкот се одложува за неколку денови за да видеме што ќе направат претставниците од школите кај министерот бидејќи мометнтално во Охрид е договорено да се стави штрајокт во мирување до вторник да не излезе само за да не одеме на школо одиме да штрајуваме
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
историја е најдобриот предмет за продолжување на правен или нешто што и се вика така(вовед во право)?
Ако мислиш дека историја не е релевантен предмет за на правен факултет, тогаш не знам што воопшто би барал на правен? Прашај ги постарите генерации од економско, правниот смер, на кои предмети се обраќало најмногу внимание и, веројатно, ќе ти се разјасни дилемата околу важните и неважните предмети за конкретниот факултет.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
немаме вакво нешто
тоа го има економски
јас на пример можам да полагам филозофија и овие шо се стандард предмети шо се учат и до осмо и + социологија а нешто што би ми користело не:nenene:
Батенце учев јас право не ми кажувај дека Конституционото уредување (уставното право) не се учи во правна струка и не е важно за Правен факултет други важни предмети за правен се Управно право, Јавно Право, Граѓанско Право (според мене нешто нај најтешко), Историја, Социологија, Филозофија...
За економски Економија, Економика на РМ, Статистика ...

И ние учевме од скрипти нема книги учевме од скрипти направени од факултетските книги па супер ни беше знаеш што требе да учиш пошто секоја книга е напишана на повисок стил одколку скриптата....
 
Член од
21 септември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
На 01.10 во 12.30 се собираме пред министерство пак. Можда ке дојдат средношколци од други градови. Ке се изјаснат сите школи кој си нивните ставови за матура и ке се преговара. Нема да има претставници од унија на средношколци, туку секое школо има право да си го одбере својот претставник (до сега вајда сите одбрале). Овој пат ве молам без јајца, а со повише пароли, свирчиња и ... Кој сака нека дојде да не подржи.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
првично е 1999 год почната идејата за матурата и после 8 год сеуште не можат да ја направат и спроведат како што треба и неможам повеќе да пишувам зошто да не се полага:toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Мене не ми претставува проблем,и да се полага и не,исти курац.
Јас цело време учам за мене,не за оцена и така ги памтам работите,а сега некој ако учи напамет само за оцена,или воопшто не учи,наздравје нека му е.:)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Мене не ми претставува проблем,и да се полага и не,исти курац.
Јас цело време учам за мене,не за оцена и така ги памтам работите,а сега некој ако учи напамет само за оцена,или воопшто не учи,наздравје нека му е.:)
Е, вакви деца сакам! :) Браво девојче! :)
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Глупи деца, што се бунат, кога пола од тие што штрајкуваат и да ги спремале немале да учат, си ја ределе живеачката, а сега кога им дојде јајцето на газот, ќе се бунат.
А башка си губат часови, кои можат многу да им користат ако полагаат матура, а ќе полагаат!
 
Член од
4 септември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
matura lajna ke ne tormozat uci buftaj se 4 god i da padnam
matura ke ne tormozet demek po postapkite za vo evropska unija gluposti so sme nie zrtvi na evropska unija da mu se poseram i vo matura i EU
a vie so imate zavrseno so ic ku... ne ve bolit ne morate ic da pisite na temava
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
јас се спремам за матура без разлика дали ќе се полага или не.вака ќе се види кој којлку знае а не се со врски да се влага на факултет а башка ќе се избегне приемен па сеа ќе видиме шо ќе биде битно губиме часови сега
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Епа тогаш зашто учите,и нас ни викаа матура матура и ништо не бидна.Само не запалија да учиме повеќе.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
Што сте правеле сите години додека сте оделе на училиште? Сте бркале девојки/дечковци, сте мислеле што ќе облечите наредниот викенд, кој ден ќе сте повеќе пијани
Да

со кого сакате да се истепате, од кај да најдете тревка да се опуштите и сл?
Тие тоа што го правеле,е денес го прават.Ако мислиш на мене,не.


Дивајн напиша:
Разбирам дека не е баш интересно да се учи на тие години и дека се друго е поубаво, ама има време за се` ако некој има желба да биде човек на нозе еден ден.
Тука се слагам

Точкест напиша:
Да бубале ќе останело нешто у главите, бубале парите за нив
За мене немало потреба,а за други незнам...
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Поради неисполнување на барањата на средношколците (од четврта година) да се испочитува и да се запази стариот закон кој ги опфака и нив како последна генерација за НЕ полагање државна матура и поради сите закани и притисоци со бркање од училистата, укори, неоправдани и сл. се ззакажува ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК НА 01.10.2007год со почеток во 13:00часот пред Собранието на Република Македонија. Овој штрај важи са сите средношколци од цела Македонија кои се четврта година, за сите родители, роднини, пријатели... Ве молиме за солидарност и да ја прекинеме агонијата на тортури која се води против нас се со цел за загушување на нашите барања кои ни се пропишани со уставот и законот на оваа држава. Им благодариме на сите кои не подржуваат па и на оние кои не не подржуваат.
синдикалци а?!
агонија на тортури?!
како да се збори за голи оток или аушвиц а не за подобра ваша иднина,претерувате со глупостиве
сум присуствувал на многу штрајкови и глупости и бегања од часови но ова е претерано,и јас полагав пред скоро 4 год матура па никому ништо,од општа култура се полага таа матура,доколку си идел на часови цело време и не си спиел ќе нема проблем
А и да не се лажеме знаеме сите какви се нашите средни,сите професори прогледуваат низ прсти и ретко кој паднал на матура,сами знаете од генерации наназад колку се препишувало на матурите,тоа е што е-вистинито
абе европската унија бара одговорност организираност сериозен пристап кон она што се прави во државава(пример е државната матура),а многу малку го имаме ова.
како може министер да не знае колку предмети ќе се полагаат,како може 100 пати од прва година до сега да се премислуваат,како може и професорите да не се ддоволно информирани,како може се да се прави во 5 до 12.
Европска Унија не сака така!
matura lajna ke ne tormozat uci buftaj se 4 god i da padnam
matura ke ne tormozet demek po postapkite za vo evropska unija gluposti so sme nie zrtvi na evropska unija da mu se poseram i vo matura i EU
a vie so imate zavrseno so ic ku... ne ve bolit ne morate ic da pisite na temava
Зашто да паднеш ако си учел и бувтал 4 год?!
Сакате да учите по европски стандарди,сакате во европска унија а нејќете една најобична матура да полагате
Нели сме најпаметна нација(барем така се тврди) што ондак не го докажете тоа,ако може еден глуп американец да полага матура зашто кога веќе целиме да се оди накај тој европски начин на учење вие правите срања плус
A zosto voopsto da ima matura i istata da vlijae na zapisuvanjeto na fakultet? Nikade vo svet go nema toa.
Напротив секаде во свет го има тоа!
Поголемо срање неможеа да направат и со тоа што ги укинаа приемните за на факултет,а зашто?!
Знаеш кој го јаде најмногу тука,учениците што учат во Скопје,децата кои се надвор од Скопје а дошле да учат тука се знае дека повеќе учат но не секогаш го добивале тоа што го заслужиле како оценка,и поминал на крај година многу добар,а останатите што останале да си учат по своите градови или се на професори внуци синови пријатели ти реков ми рече без грам мозок у глава и на крај година поминуваат одлични(чест на исклучоци), и таквите ќе отидат на факултет без приемен ќе се запише во државна квота а оној другион кој учел 4 год по ред и заради една или две оценки нема да може да се запише на факултет,е заради тоа беа тие приемни испити
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
синдикалци а?!
агонија на тортури?!
како да се збори за голи оток или аушвиц а не за подобра ваша иднина,претерувате со глупостиве
сум присуствувал на многу штрајкови и глупости и бегања од часови но ова е претерано,и јас полагав пред скоро 4 год матура па никому ништо,од општа култура се полага таа матура,доколку си идел на часови цело време и не си спиел ќе нема проблем
А и да не се лажеме знаеме сите какви се нашите средни,сите професори прогледуваат низ прсти и ретко кој паднал на матура,сами знаете од генерации наназад колку се препишувало на матурите,тоа е што е-вистинито


Зашто да паднеш ако си учел и бувтал 4 год?!
Сакате да учите по европски стандарди,сакате во европска унија а нејќете една најобична матура да полагате
Нели сме најпаметна нација(барем така се тврди) што ондак не го докажете тоа,ако може еден глуп американец да полага матура зашто кога веќе целиме да се оди накај тој европски начин на учење вие правите срања плус

Напротив секаде во свет го има тоа!
Поголемо срање неможеа да направат и со тоа што ги укинаа приемните за на факултет,а зашто?!
Знаеш кој го јаде најмногу тука,учениците што учат во Скопје,децата кои се надвор од Скопје а дошле да учат тука се знае дека повеќе учат но не секогаш го добивале тоа што го заслужиле како оценка,и поминал на крај година многу добар,а останатите што останале да си учат по своите градови или се на професори внуци синови пријатели ти реков ми рече без грам мозок у глава и на крај година поминуваат одлични(чест на исклучоци), и таквите ќе отидат на факултет без приемен ќе се запише во државна квота а оној другион кој учел 4 год по ред и заради една или две оценки нема да може да се запише на факултет,е заради тоа беа тие приемни испити
гледам си ме цитирал ама не гледам одговор на мојов цитат:D
инаку денес во охрид се случија мн глупости околку матурава,во четвттокот пративме ултиматум до министерство за образование на кој се чека одговор до четврток па да видиме што понатаму ама овие охридскиве матуранти слушнале негде ќе протестирале и ајде и ние на протест.
Во гимназија во охрид бевме останати околу 50ученици и нас не пуштија.
Не се прави вака и вака ништо не се постигнува,што ќе речат од министерство сега,дека си се заебаваме со нив,ви даваме рок до четврток а во меѓувреме ако ни текне ќе си протестираме,не оди тоа така ама на кој да му докажеш кога на повеќето им е битно да губат часови кои и така ќе се одржат во сабота али...јбг
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom